نودها (Nodes) یا گره ها چیستند؟

تعریف نود ممکن است با توجه به هر زمینه ای متفاوت باشد. وقتی صحبت از شبکه های کامپیوتری یا مخابراتی می شود نودها ممکن است به عنوان یک نقطه توزیع مجدد یا به عنوان یک نقطه پایان ارتباطات عمل کنند. معمولاً یک نود از یک دستگاه شبکه فیزیکی تشکیل شده است اما مواردی وجود دارد که از نودهای مجازی استفاده می شود.

نود شبکه نقطه ای است که می توان با آن پیامی را ایجاد یا دریافت کرد و یا انتقال داد. در این مقاله ما در مورد انواع مختلف نودهای بیت کوین بحث خواهیم کرد که شامل نودهای کامل، سوپر نودها، نودهای ماینر یا استخراج کننده و سرویس گیرنده های SPV.

نودهای بیت کوین

عمیق شدن در زمینه بلاکچین ها که به عنوان سیستم های توزیع شده طراحی شده اند که شبکه نودهای کامپیوتری است که استفاده از بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیر متمرکز همتا به همتا (P2P) را ممکن می کند. به همین ترتیب از نظر طراحی مقاوم در برابر سانسور است.

بنابراین نودهای بلاکچین وظیفه دارند به عنوان یک نقطه ارتباطی عمل کنند که ممکن است عملکردهای مختلفی را انجام دهد. هر کامپیوتر و یا دستگاهی که به رابط بیت کوین متصل شود ممکن است به عنوان یک نود در نظر گرفته شود به این معنا که آنها به نوعی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این نودها همچنین می توانند با استفاده از پروتکل همتا ه همتای بیت کوین اطلاعات مربوط به تراکنش ها و بلاک ها را در شبکه توزیع شده کامپیوتر منتقل کنند. با این حال هر نود کامپیوتر با توجه به عملکردهای خاص خود تعریف می شود بنابراین انواع مختلفی از نودهای بیت کوین وجود دارد.

نودهای کامل (Full nodes)

نودهای کامل نودهایی هستند که بیت کوین را واقعاً پشتیبانی و تأمین می کنند و برای شبکه ضروری هستند. این نودها همچنین ممکن است به عنوان نودهای کاملاً معتبر شناخته شوند زیرا در روند بررسی معاملات و بلاک ها بر خلاف قوانین اجماع سیستم قرار می گیرند. همچنین نودهای کامل قادرند تراکنش ها و بلاک های جدید را به بلاکچین ارسال کنند.

معمولاً یک نود کامل با هر بلاک و معامله یک نسخه از بلاکچین بیت کوین را دانلود می کند اما این شرطی نیست که یک نود کامل در نظر گرفته شود (ممکن است به جای آن از یک نسخه کاهش یافته از بلاکچین استفاده شود).

یک نود کامل بیت کوین را می توان از طریق پیاده سازی های مختلف نرم افزاری ایجاد کرد اما محبوب ترین آن Bitcoin Core است.

بسیاری از سازمان ها و کاربران داوطلب نودهای کامل بیت کوین را به عنوان راهی برای کمک به اکوسیستم بیت کوین اجرا می کنند. از سال 2018 تقریباً 9700 نود عمومی در شبکه بیت کوین وجود دارد. توجه داشته باشید که این عدد فقط شامل نودهای عمومی است که به نودهای شنیدنی بیت کوین که قابل مشاهده و دسترسی هستند اشاره دارد (معروف به نودهای شنونده).

علاوه بر نودهای عمومی نودهای پنهان دیگری نیز وجود دارد که قابل مشاهده نیستند (نودهای غیر شنونده). این نودها معمولاً در پشت فایروال از طریق پروتکل های مخفی مانند Tor یا فقط به این دلیل کار می کنند که برای گوش دادن به اتصالات پیکربندی نشده اند.

نودهای شنونده (سوپر نودها)

اساساً نود شنونده یا سوپر نود یک نود کامل است که به صورت عمومی قابل مشاهده می باشد. این نود ارتباط برقرار می کند و به هر نود دیگری که تصمیم به برقراری ارتباط با آن را می گیرد اطلاعات ارائه می دهد. از این رو یک نود فوق العاده اساساً یک نقطه توزیع مجدد است که ممکن است هم به عنوان منبع داده و هم به عنوان یک پل ارتباطی عمل کند.

یک نود فوق العاده قابل اعتماد معمولاً 24/7 کار می کند و چندین اتصال برقرار شده دارد و تاریخچه بلاکچین و داده های معاملات را به چندین نود در سراسر جهان منتقل می کند. به همین دلیل یک نود فوق العاده در مقایسه با یک نود کامل مخفی احتمالاً به قدرت محاسباتی بیشتر و اتصال به اینترنت بهتری احتیاج دارد.

نودهای ماینر (Miners’ nodes)

برای اینکه بتوانید در سناریوی رقابتی فعلی بیت کوین را استخراج کنید باید در سخت افزارها و برنامه های تخصصی استخراج سرمایه گذاری کنید. این برنامه های استخراج (نرم افزار) ارتباط مستقیمی با Bitcoin Core ندارند و به طور موازی برای امتحان و استخراج بلاک های بیت کوین اجرا می شوند. یک ماینر ممکن است کار را به تنهایی (ماینر انفرادی) یا به صورت گروهی (استخر استخراج) انتخاب کند.

در حالی که نودهای کامل ماینرهای انفرادی از کپی خود در بلاکچین استفاده می کنند ماینرهای استخر با هم کار می کنند و هرکدام به منابع محاسباتی خود کمک می کنند (قدرت هش). در استخر استخراج فقط مدیر استخر موظف است یک نود کامل را اجرا کند که می تواند به عنوان نود کامل استخر استخراج شناخته شود.

مشتریان سبک یا SPV

مشتریانی که به عنوان تأیید اعتبار پرداخت ساده (SPV) شناخته می شوند مشتریانی هستند که از شبکه بیت کوین استفاده می کنند اما در واقع به عنوان یک نود کامل عمل نمی کنند. بنابراین سرویس گیرندگان SPV به امنیت شبکه کمک نمی کنند زیرا کپی بلاکچین را نگهداری نکرده و در روند تأیید و اعتبار سنجی معاملات شرکت نمی کنند.

به طور خلاصه SPV روشی است که از طریق آن کاربر می تواند بدون اینکه کل داده های بلاک را دانلود کند بررسی کند که آیا برخی تراکنش ها در یک بلاک وارد شده اند یا خیر. بنابراین مشتری های SPV به اطلاعات ارائه شده توسط سایر نودهای کامل (سوپر نودها) اعتماد می کنند. مشتریان سبک به عنوان نقاط انتهایی ارتباطات کار می کنند و توسط بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند.

مشتری در مقابل نودهای استخراج

توجه به این نکته مهم است که اجرای یک نود کامل با اجرای یک نود استخراج کاملا" یکسان نیست. در حالی که ماینرها باید در سخت افزار و نرم افزار استخراج گران قیمت سرمایه گذاری کنند هر کسی قادر به اجرای یک نود کاملاً معتبر است.

قبل از تلاش برای استخراج یک بلاک یک ماینر باید معاملات معلق را که قبلاً توسط نودهای کامل معتبر پذیرفته شده بودند جمع کند. در مرحله بعد ماینر یک بلاک کاندید ایجاد می کند (با گروهی از معاملات) و سعی می کند آن بلاک را استخراج کند. اگر ماینر موفق به یافتن راه حل معتبر برای بلاک کاندید خود شود آن را به شبکه پخش می کند تا سایر نودهای کامل بتوانند اعتبار بلاک را تأیید کنند. بنابراین قوانین اجماع توسط شبکه توزیع شده نودهای معتبر تعیین و ایمن می شوند و نه توسط ماینرها.

سخن پایانی

نودهای بیت کوین از طریق پروتکل شبکه همتا به همتای بیت کوین با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و با این کار یکپارچگی سیستم را تضمین می کنند. نودی که رفتار نادرست داشته یا سعی در انتشار اطلاعات نادرست دارد به سرعت توسط نودهای صادق تشخیص داده شده و از شبکه جدا می شود.

علیرغم این واقعیت که اجرای یک نود کاملاً معتبر پاداش مالی نمی دهد بسیار توصیه می شود زیرا اعتماد، امنیت و حریم خصوصی کاربران را فراهم می کند. نودهای کامل از رعایت قوانین اطمینان حاصل می کنند. آنها از بلاکچین در برابر حملات و کلاهبرداری ها (مانند هزینه های مضاعف) محافظت می کنند. علاوه بر این یک نود کامل نیازی به اعتماد به دیگران ندارد و به کاربر اجازه می دهد کنترل کامل پول خود را داشته باشد.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۵۸۹۵,۴۴۲,۹۳۰ تومان