NFT ها چیستند و چگونه در هنر انقلاب ایجاد می کنند؟

توانایی جامعه ارزهای دیجیتال برای نوآوری تنها با تأثیر آن در ایجاد روندهای جدید پیشی می گیرد. همانطور که با ظهور توکن های غیرقابل معاوضه (nonfungible tokens) ثابت می شود. NFT ها اشیاء دیجیتالی هستند که روی بلاکچین تأیید می شوند و ویژگی هایی مانند منحصر به فرد بودن و غیرقابل تعویض بودن را در خود دارند. آنها می توانند تقریباً در هر طبقه ای شکل بگیرند اما به ویژه در قالب هنر، موسیقی، مواردی در بازی های ویدیویی مبتنی بر بلاکچین و ویدئو ظاهر می شوند.

یکی از حوزه هایی که NFT ها به شدت مورد توجه قرار گرفته اند دنیای هنر است. جایی که توکن های دیجیتالی در خانه های حراج بزرگ و فراتر از آن ده ها میلیون دلار به فروش می رسند. هنرمندان تازه کار که یک بار آثار خود را به صورت رایگان ارسال می کنند یا آن را ارزان می فروشند متوجه شده اند که می توانند از استعدادهای خود با استفاده از فناوری بلاکچین و NFT استفاده کنند.

هنوز روزهای اولیه برای NFT ها است که در سال 2017 با یک برنامه غیر متمرکز (DApp) به نام CryptoKitties مورد توجه قرار گرفت. جایی که کاربران می توانند گربه های مجازی را خریداری، معامله و جمع آوری کنند.

پس از اینکه بازار NFT در سال 2020 نزدیک به 300 درصد افزایش یافت و به بیش از 250 میلیون دلار در سال رسید این دارایی های دیجیتالی فوق العاده نظر معامله گران و انواع افراد خلاق را به خود جلب کرده است. یکی دیگر از توکن های پذیرش توسعه روزافزون تعداد کیف های NFT است که معاملات NFT روی آنها انجام شده است و تقریباً در سال 2020 دو برابر شده و به بیش از سالانه 222.000 رسیده است.

لازم نیست قبل از اینکه درباره NFT ها بشنوید مجبور باشید که مدت زیادی در فضای ارز دیجیتال حضور داشته باشید و حتی لازم نیست اصلاً در آن فضا باشید. وقتی این کار را انجام می دهید احتمالاً دیری نمی گذرد که تصمیم می گیرید مانند سایر اعضای جامعه از NFT دست بکشید و یا در تلاش برای به دست آوردن یک فروش بزرگ یا به دست آوردن برخی از هنرهای دیجیتال جهت تنوع بخشیدن به نمونه کارهای خود باشید. اما قبل از انجام این کار آشنایی با اکوسیستم NFT و آنچه در مورد آن است به شما کمک می کند.

مکانیک NFT

NFT ها برای مجموعه داران، سرمایه گذاران و معامله گران یکسان است. آنها نسخه دیجیتالی برخی از محصولات هستند مانند یک اثر هنری که به صاحب آن نسخه معتبر آن دارایی را می دهد. این امر در مکان هایی مانند دنیای هنر بسیار پیش می رود جایی که مالکیت نسخه رسمی و منحصر به فرد یک کالا بسیار ارزشمندتر از داشتن یک نسخه از آن است.

برای مثال مجسمه داوود را در نظر بگیرید. آیا ترجیح می دهید مجسمه اصلی داشته باشید یا یک کپی کامل؟ پاسخ به این سوال ذهنی است و بستگی به نحوه ارزش گذاری آثار هنری دارد. همین مفهوم در مورد NFT صادق است یعنی جایی که صاحبان این دارایی های دیجیتالی که اثبات مالکیت آنها بر روی بلاکچین تأیید شده است معتقدند که دارایی یا ارزش غیرقابل اندازه گیری به مجموعه آنها می افزاید و یا افزایش می یابد. آسیب پذیری یا عدم وجود آن در اصل ارزش NFT قرار دارد. مانند دنیای هنر NFT ها از ایده یک نابغه نویسنده یا خلاق استفاده می کنند که ارزش عظیمی به یک شی می دهد.

بازارهای متعددی وجود دارد که کاربران می توانند NFT ها را صادر یا خریداری کنند. انجام این کار به طور کلی مستلزم داشتن یک کیف پول دیجیتالی به همراه ارزهای دیجیتال است تا بتواند توکن مورد نظر خود را خریداری کند. همچنین روش های مختلفی برای خرید چنین توکن هایی وجود دارد چه از طریق فروش مستقیم و چه از طریق حراج. خرید NFT نه تنها در بسترهای دیجیتالی بلکه در چندین حراج معروف مانند Sotheby's انجام می شود که می توانند NFT هایی که با ارز دیجیتال خریداری شده است را بفروشند.

غیرقابل معاوضه

ارزش NFT ها حول ماهیت غیرقابل معاوضه این دارایی های دیجیتالی می چرخد این ویژگی آنها را از ارزهای دیجیتال متمایز می کند زیرا NFT ها و ارزهای دیجیتال با یکدیگر یکسان نیستند. هر NFT مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود مانند اندازه، کمیابی، ایجاد کننده و... را دارد و بنابراین نمی توان آنها را با دارایی دیگری جایگزین کرد. برای مقایسه بیت کوین (BTC) یک دارایی قابل تعویض است. برای مثال شما آنقدر خوش شانس هستید که یک بیت کوین دارید و آن را با 1 بیت کوین دیگر عوض می کنید در اینصورت هیچ چیز تغییر نکرده است. شما هنوز همان مقدار بیت کوین برای استفاده یا نگهداری یا "hodl" دارید.

همین امر در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و سایر نمونه های دارایی های قابل تعویض صادق است. یک اسکناس یک دلار یا یورو بدون توجه به ویژگی هایی مانند شماره سریال یا اینکه آیا این اسکناس را در جیب خود یا در حساب بانکی گرفته اید با هر اسکناس دیگر یا یورو قابل تعویض است.

بلاکچین یا ورشکستگی

براساس برخی حساب ها NFT ها برای اولین بار در سال 2012/2013 در صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر شدند. اگرچه تا سال 2017 به بلاکچین اتریوم راه پیدا نکردند. با این حال از آن زمان اکثر توکن ها در بلاکچین اتریوم زندگی می کنند. در حالی که اتریوم تنها بلاکچینی نیست که می توان توکن ها را روی آن ساخت و معامله کرد اما محبوب ترین آن است. استاندارد اصلی NFT ها در بلاکچین اتریوم ERC-721 است.

هنگامی که معامله ای در اتریوم انجام می شود کیف پول شروع کننده این فرآیند باید چیزی را که به عنوان هزینه گس شناخته می شود به ماینرها برای کار آن ها بپردازد. مشکل توکن های غیرقابل معاوضه در بلاکچین اتریوم این است که این شبکه گران است و این هزینه های گس می تواند در مواقعی که تقاضا برای انجام معاملات زیاد است به رقم های نا معقول و بسیار بالایی برسد.

به عنوان مثال قیمت متصل به NFT ممکن است به اندازه 60 دلار باشد اما نیمی از آن را می توان برای پرداخت هزینه جهت انتقال آن توکن هزینه کرد. این تقریباً لذت استفاده از اتریوم برای تعامل با NFT ها را تضعیف می کند. در برخی موارد نادر هزینه گس می تواند از هزینه دارایی بیشتر شود. به همین جهت می توان انتظار داشت که تقاضا در بلاکچین کاهش یابد. بنابراین هزینه های کمتری برای انتقال کلکسیونی پرداخت می شود.

قیمت های بالا تابعی از محبوبیت NFT ها همراه با عدم مقیاس پذیری نسخه فعلی بلاکچین اتریوم است. این مسئله مقیاس پذیری با تغییر پروژه از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر می کند یعنی چیزی که به عنوان تغییر به اتریوم 2.0 (Eth2) معروف است. تا آن زمان سازندگان توکن باید تصمیم بگیرند که آیا هزینه های بالا ارزش آن را دارد یا باید از بلاکچین دیگری استفاده کنند و یا NFT ها را به کل کنار بگذارند.

NFT ها در حال دگرگون ساختن دنیای هنر

قدمت هنر غارهای ما قبل تاریخ به دوران پارینه سنگی پایین یا عصر سنگ قدیمی در جایی بین 290.000 سال قبل از میلاد و 700.000 سال قبل از میلاد برمی گردد. با این حال هنر از نقاشی های غار و حکاکی روی سنگ فاصله زیادی گرفته است و NFT روش های جدیدی برای ایجاد درآمد از کار هنری خود و جذب پیروان جدید به انواع ایده های خلاقانه ارائه می دهد.

اگر از خود می پرسید که چگونه NFT ها دنیای هنر را تغییر داده اند به خانه حراج کریستیز (Christie's) با بیش از 250 سال سابقه نگاه کنید. آنجاست که هنرمند دیجیتال مایک وینکلمن معروف به بیپل یکی از قطعات خود را با نام "Everydays: The First 5000 Days" در قالب JPG به قیمت 69 میلیون دلار فروخت. این نشانه ای از زمان هایی بود که ثابت کرد فضای بلاکچین چقدر بر هنر مدرن تأثیر گذاشته است.

این برچسب قیمت، بیپل را از نظر مبلغی که از طریق حراج ایجاد می کند در میان سه هنرمند گران قیمت برتر قرار می دهد. و در حالی که ممکن است NFT ها را در موزه ای آویزان کنید مانند برخی دیگر از فروش های معروف کریستی می توانید مطمئن باشید که صاحب آن از حقوق افتخار برخوردار می شود در حالی که هنر را می توان در بلاکچین تأیید کرد. داستان بیپل نیز از آن جهت قابل توجه است که مشارکت وی در دنیای هنرهای زیبا تنها زمانی آغاز شد که با NFT برخورد کرد و نشان داد که چگونه یک هنرمند جدید می تواند به سرعت در این عصر هنر دیجیتال به پدیده ای تبدیل شود.

هنگامی که کریستیز اعلام کرد که حراجی NFT بیپل را به حراج گذاشته است سرمایه گذاران آسیایی در رتبه اول قرار گرفتند و تقریباً یک پنجم از 33 پیشنهاد دهنده هنر دیجیتال از منطقه آسیا آمده است. سرمایه گذار سنگاپور "MetaKovan" در نهایت بر حراج غلبه کرد.

بیپل تنها کسی نیست که NFT ها را بزرگ و گسترده نموده است. CryptoPunks را انتخاب کنید مجموعه ای از 10.000 شخصیت عجیب و غریب 24x24 پیکسل شامل زامبی ها و بیگانگان ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم. CryptoPunks ادعا می کند که اولین NFT را در اتریوم ایجاد کرده و الهام بخش بازار بوده است و مانند آتش سوزی گسترده شده است.

مانند بیپل این هنرمندان دیجیتالی از آثار هنری NFT خود استفاده کرده اند از جمله فروش 9 پرتره که نزدیک به 17 میلیون دلار در حراج خانه کریستیز فروخته شد. ماهیت نسخه محدود CryptoPunks آنها را بسیار ارزشمند می کند. به عنوان مثال CryptoPunk 635 که بخشی از گروه 9 نفره بود عینک آفتابی می زند و صورتی آبی دارد. این یکی از نه پرتره موجود است.

گریمز نوازنده از راه دور به سراغ NFT رفت و از فروش مجموعه ای از آثار هنری و ویدیوهای دیجیتالی تقریباً 6 میلیون دلار درآمد کسب کرد. قطعه برتر او ویدئویی با عنوان "مرگ قدیمی ها" بود که تنها یکی از آن در نوع خود وجود دارد. این NFT به تنهایی نزدیک به 389.000 دلار فروخته شد.

بازی و NFT با یکدیگر

NFT ها تأثیر خود را در صنعت بازی های ارز دیجیتال نیز به جای گذاشته و در حال حاضر بر صحنه کلی بازی تأثیر گذاشته اند. CryptoKitties اولین بازی بود که ویژگی های بازی را با NFT در سال 2017 ترکیب کرد. گربه های دیجیتالی را در بلاکچین صادر و به کاربران این امکان را داد که با آنها تعامل و معامله کنند. این مدل آنقدر موفق بود که باعث شد شبکه اتریوم برای مدت کوتاهی توسط حجم بالایی از تراکنش ها مسدود شود.

از آن زمان بازی تبدیل به یک مورد استفاده کلیدی برای NFT ها شده است.

وقتی صحبت از NFT ها می شود بین شرکت های سنتی بازی سازی و استارت آپ های غیرمتمرکز تلاقی صورت گرفته است زیرا هر دو طرف به دنبال استفاده از کارت های دیجیتال، آثار هنری و حتی مد روی بلاکچین هستند. NFT ها مانند بازی در دست بازی می کنند و مطمئناً این جفت شدن صنعت را مختل می کند زیرا گیمرها نه تنها به عنوان رقبا بلکه به عنوان سرمایه گذاران نیز به دنبال کسب امتیاز هستند.

امنیت و عملکرد

فقط به این دلیل که هیچ ایمنی فیزیکی برای سرقت NFT وجود ندارد به این معنی نیست که امنیت مسئله ای نیست. مشابه صنعت ارزهای دیجتال صنعت NFT همچنان یک بازار نوپا است که در آن توسعه دهندگان برخی از مشکلات را بررسی کرده و کاربران در حال آموزش هستند.

در این میان مطمئناً برخی از دست اندازها در جاده وجود دارد. NFT ها حتی در حالی که به مانند یک معماری هنوز در حال ساخت هستند توجه مردم را به خود جلب کرده اند که اگر اشتباهی رخ دهد می تواند دستورالعمل فاجعه باشد.

افراد تازه وارد در صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است هنوز برای ارسال بیت کوین یا اتر (ETH) به آدرس های مناسب مشکل داشته باشند. با ظهور NFT ها آنها اکنون باید در مورد کیف پول های متامسک و بلاکچین های مختلفی که NFT بر اساس آنها ساخته می شود آموزش ببینند. همه اینها می تواند برای کاربر جدید طاقت فرسا باشد و ممکن است منجر به اشتباهاتی شود که در جهان غیرمتمرکز که شخص ثالثی برای بازگرداندن وجوه یا محصولات به صاحب حق آنها وجود ندارد قابل جبران نیست.

در همین حال مسائل امنیتی نیز وجود دارد. در حالی که طبیعت تغییرناپذیر بلاکچین به منظور جلوگیری از کلاهبرداری است اما مانع از کلاهبرداری در فضای NFT نشده است. بازیگران بد راهی برای نفوذ به بازارهای نوپا می یابند و NFT ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند از جمله در مورد حقوق کپی رایت.

بر اساس حساب های رسانه های اجتماعی هنرمندان کلاهبردار موفق شدند توییت های برخی از حساب ها را ضبط کرده و آنها را به عنوان NFT های خود بفروشند. این در حالی است که صنعت از این رفتار غافلگیر شده و توییتر از آن زمان به بعد آن را متوقف کرده است. این نمونه ای از کلاهبرداری هایی است که هنوز می تواند در بازار نوپا بیداد کند.

چشم انداز آینده

بازار NFT رشد چشمگیر خود را در یک دوره یک ساله به دست آورده است. در سال 2020 اکثر سیستم عامل های محبوب NFT هنوز وجود نداشتند در حالی که از آغاز سال 2021 با افزایش بی سابقه فعالیت و حجم معاملات مواجه شد. حتی اگر این روند با سرعت کمتری ادامه یابد نرخ کلی پذیرش NFT همچنان در سال های آینده بی سابقه خواهد بود.

در حالی که ارزش گذاری NFT ها دشوار است ویژگی هایی مانند منحصر به فرد بودن، قابلیت خرید و فروش، استعداد و اینکه آیا هنرمند اصلی در پشت فروش قرار دارد همه این ها در قیمت آن نقش دارند. موج بعدی بازار NFT می تواند توکن ها را وارد یک هیجان دیگر کند که بازار ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده است: امور مالی غیر متمرکز (DeFi).

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۳۶۱.۴۱۱۹,۳۹۲,۳۸۳ تومان