استخرهای نقدینگی چیستند و چگونه عمل می نمایند؟

استخرهای نقدینگی کاربران را قادر می‌ سازد تا بدون نیاز به بازارسازان متمرکز ارزهای دیجیتال را در صرافی ‌های غیرمتمرکز و دیگر پلتفرم‌ های DeFi خریداری و بفروشند.

استخر نقدینگی مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال و یا توکن‌ هایی است که در یک قرارداد هوشمند قفل شده ‌اند و برای تسهیل معاملات بین دارایی‌ ها در یک صرافی غیرمتمرکز DEX استفاده می‌ شود. به جای بازارهای سنتی خریداران و فروشندگان بسیاری از پلتفرم‌ های مالی غیرمتمرکز DeFi از بازارسازان خودکار AMM استفاده می‌ کنند که امکان داد و ستد دارایی ‌های دیجیتال به صورت خودکار و بدون مجوز از طریق استفاده از استخرهای نقدینگی را فراهم می ‌کند.

نقش استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال در DeFi

استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال نقش اساسی در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز DeFi ایفا می کنند به ویژه هنگامی که صحبت از صرافی های غیرمتمرکز DEXs می شود. استخرهای نقدینگی مکانیزمی است که به وسیله آن کاربران می توانند دارایی های خود را در قراردادهای هوشمند DEX جمع کنند تا نقدینگی دارایی را برای معامله گران فراهم کنند تا بین ارزها معامله نمایند. استخرهای نقدینگی سرعت و راحتی بسیار مورد نیاز را برای اکوسیستم DeFi فراهم می کنند.

قبل از اینکه سازندگان بازار خودکار AMM وارد بازی شوند نقدینگی بازار ارز دیجیتال چالشی برای DEX ها در اتریوم بود. در آن زمان DEXها یک فناوری جدید با رابط کاربری پیچیده بودند و تعداد خریداران و فروشندگان کم بود بنابراین یافتن افراد کافی جهت تجارت به طور منظم دشوار بود. AMM این مشکل محدودیت نقدینگی را با ایجاد استخرهای نقدینگی و ارائه انگیزه به تامین کنندگان نقدینگی جهت تامین دارایی های این استخرها بدون نیاز به واسطه های شخص ثالث برطرف می کند. هر چه دارایی‌ ها در یک استخر بیشتر و نقدینگی آن بیشتر باشد معامله در صرافی‌ های غیرمتمرکز آسان‌ تر می ‌شود.

چرا استخرهای نقدینگی Crypto مهم هستند؟

هر معامله گر باتجربه ای در بازارهای سنتی و یا ارزهای دیجیتال می تواند در مورد معایب احتمالی ورود به بازاری با نقدینگی کم به شما بگوید. خواه ارز دیجیتال با سقف پایین باشد یا سهام پنی لغزش هنگام تلاش برای ورود یا خروج هر معامله ای نگران کننده خواهد بود. لغزش تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمتی است که در آن انجام می شود. لغزش در دوره‌ هایی با نوسانات بیشتر رایج است و همچنین می‌تواند زمانی رخ دهد که یک سفارش بزرگ اجرا می‌ شود اما حجم کافی در قیمت انتخاب ‌شده برای حفظ پیشنهاد و تقاضا وجود ندارد.

این قیمت سفارش بازار که در مواقع نوسانات بالا یا حجم کم در مدل دفتر سفارش سنتی استفاده می‌ شود با پیشنهاد و تقاضای دفترچه سفارش جهت یک جفت معاملاتی معین تعیین می ‌شود. این بدان معنا است که بین آنچه فروشندگان مایل به فروش دارایی هستند و قیمتی که خریداران مایل به خرید آن هستند نقطه میانی است. با این حال نقدینگی کم می ‌تواند لغزش بیشتری را به همراه داشته باشد و قیمت معاملاتی اجرا شده می ‌تواند بسیار بیشتر از قیمت سفارش اصلی بازار باشد بسته به پیشنهاد و تقاضا برای دارایی در هر زمان معین است.

هدف استخرهای نقدینگی حل مشکل بازارهای غیر نقدینگی با تشویق خود کاربران به ارائه نقدینگی ارز دیجیتال برای سهمی از کارمزد معاملات است. معامله با پروتکل های استخر نقدینگی مانند بنکور Bancor و یا یونی سواپ Uniswap نیازی به تطابق خریدار و فروشنده ندارد. این بدان معنا است که کاربران می توانند به سادگی توکن ها و دارایی های خود را با استفاده از نقدینگی که توسط کاربران ارائه می شود و از طریق قراردادهای هوشمند معامله می شوند معامله کنند.

استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال چگونه عمل می کنند؟

یک استخر نقدینگی ارز دیجیتال عملیاتی باید به گونه ‌ای طراحی شود که ارائه ‌دهندگان نقدینگی ارز دیجیتال را تشویق کند که دارایی ‌های خود را در یک استخر به اشتراک بگذارند. به همین دلیل است که اکثر ارائه‌ دهندگان نقدینگی از صرافی ‌هایی که توکن‌ها را بر اساس آن جمع می ‌کنند کارمزد معاملات و پاداش ‌های ارز دیجیتال دریافت می‌ نمایند. هنگامی که یک کاربر یک استخر را با نقدینگی تامین می کند ارائه دهنده اغلب با توکن های ارائه دهنده نقدینگی LP پاداش می گیرد. توکن های LP به خودی خود می توانند دارایی های ارزشمندی باشند و می توانند در اکوسیستم DeFi در ظرفیت های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

معمولاً یک ارائه‌ دهنده نقدینگی ارز دیجیتال توکن‌ های LP را متناسب با مقدار نقدینگی که به استخر عرضه کرده ‌اند دریافت می‌ کند. هنگامی که یک استخر معامله را تسهیل می کند کارمزد کسری به طور متناسب بین دارندگان توکن LP توزیع می شود. برای اینکه ارائه‌ دهنده نقدینگی را که کمک کرده است پس بگیرد علاوه بر کارمزدهای انباشته شده از سهم خود توکن‌ های LP آنها باید از بین بروند.

استخرهای نقدینگی به لطف الگوریتم‌ های AMM که قیمت توکن ‌ها را نسبت به یکدیگر در هر استخر خاصی حفظ می ‌کنند ارزش‌ های بازار منصفانه را برای توکن ‌هایی که در اختیار دارند حفظ می‌ کنند. استخرهای نقدینگی در پروتکل ‌های مختلف ممکن است از الگوریتم‌ هایی استفاده کنند که کمی متفاوت هستند به عنوان مثال: استخرهای نقدینگی یونی سواپ از یک فرمول ثابت محصول برای حفظ نسبت قیمت استفاده می کنند و بسیاری از پلتفرم های DEX از مدل مشابهی استفاده می نمایند. این الگوریتم کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که یک استخر به طور مداوم نقدینگی بازار ارز دیچیتال را با مدیریت هزینه و نسبت توکن های مربوطه با افزایش مقدار تقاضا فراهم می کند.

یالد فارمینگ و نقدینگی

برای ایجاد یک تجربه تجاری بهتر پروتکل ‌های مختلف انگیزه‌ های بیشتری را برای کاربران فراهم می‌ کنند تا با ارائه توکن ‌های بیشتر برای استخرهای خاص انگیزه‌ شده، نقدینگی ارائه کنند. شرکت در این استخرهای نقدینگی مشوق به عنوان یک ارائه دهنده برای دریافت حداکثر مقدار توکن های LP استخراج نقدینگی نامیده می شود. استخراج نقدینگی روشی است که ارائه دهندگان نقدینگی ارز دیجیتال می توانند درآمد توکن LP خود را در یک بازار و یا پلتفرم خاص بهینه کنند.

بسیاری از بازارهای DeFi، پلتفرم‌ها و استخرهای مشوقی وجود دارند که به شما امکان می ‌دهند تا برای تهیه و استخراج نقدینگی از طریق توکن‌ های LP پاداش دریافت کنید. بنابراین چگونه یک ارائه دهنده نقدینگی ارز دیجیتال انتخاب می کند که کجا وجوه خود را قرار دهد؟ اینجاست که فارمینگ محصول وارد عمل می شود. یالد فارمینگ عملی است که در آن ارزهای دیجیتال را در یک پروتکل بلاکچین قرار می‌ دهید یا قفل می‌ کنید تا پاداش‌ های توکن‌ سازی شده ایجاد کنید. ایده یالد فارمینگ این است که توکن ‌ها را در برنامه‌ های مختلف DeFi به اشتراک بگذاریم و یا قفل کنیم تا پاداش ‌های توکن ‌سازی ‌شده‌ ای تولید کنیم که به حداکثر رساندن درآمد کمک می‌ کند. این به یک ارائه‌ دهنده نقدینگی صرافی ارز دیجیتال اجازه می‌ دهد تا بازده بالایی را برای ریسک کمی بالاتر جمع ‌آوری کند زیرا وجوه آنها در جفت‌ های معاملاتی و استخرهای مشوق با بالاترین کارمزد معاملات و پرداخت‌ های توکن LP در چندین پلتفرم توزیع می ‌شود. این نوع سرمایه گذاری نقدینگی می تواند به طور خودکار وجوه کاربر را در جفت دارایی با بالاترین بازدهی قرار دهد. پلتفرم‌هایی مانند Yearn.finance حتی انتخاب ریسک و بازده تعادل را خودکار می ‌کنند تا وجوه شما را به سرمایه ‌گذاری‌های مختلف DeFi منتقل کنند که نقدینگی را فراهم می‌ کنند.

ارزش غیرمنتظره استخرهای نقدینگی ارز دیجیتال

در مراحل اولیه DeFi، دکس ها هنگام تلاش جهت مدل سازی بازارسازان سنتی از مشکلات نقدینگی بازار ارز دیجیتال رنج می بردند. استخرهای نقدینگی با تشویق کاربران به ارائه نقدینگی به جای داشتن یک فروشنده و خریدار در دفترچه سفارش به رفع این مشکل کمک کردند. این یک راه حل قدرتمند و غیرمتمرکز برای نقدینگی در DeFi ارائه کرد و در باز نمودن رشد بخش DeFi نقش اساسی داشت. استخرهای نقدینگی ممکن است از روی ضرورت زاده شده باشند اما نوآوری آنها راه جدیدی را برای ارائه نقدینگی غیرمتمرکز به صورت الگوریتمی از طریق استخرهای جفت دارایی با انگیزه و سرمایه توسط کاربر به ارمغان می آورد.