کریپتوپانکس CryptoPunks چیست؟ یک NFT مبتنی بر اتریوم

برخی از قدیمی‌ ترین NFT‌ های موجود اکنون برخی از مطلوب‌ ترین و گران‌ ترین کلکسیون‌ های ارزهای دیجیتال هستند.

به طور خلاصه

  • کریپتوپانکس یک پروژه NFT مبتنی بر اتریوم از سال 2017 است که آن را به یکی از اولین نمونه‌ های کلکسیونی ارزهای دیجیتال تبدیل می‌ کند.
  • با گسترش بازار گسترده تر NFT در سال 2021 قیمت ها سر به فلک کشید که منجر به فروش بیش از 1 میلیون دلار در هر کدام شد.

بازار کلکسیون‌ های ارز دیجیتال که به عنوان توکن‌ های غیرمثلی یا NFT منتشر می‌ شوند در سال 2021 با 2.5 میلیارد دلار حجم تراکنش در شش ماه اول و با ورود NFT ها به جریان اصلی رشد نمود.

همچنین رونق آن باعث شده است که علاقه مندان به NFT برخی از اولین توکن های غیرقابل مثلی را دوباره کشف کنند و ارزش این کلکسیون های ارز دیجیتال را به بالاترین حد خود سوق دهد.

یکی از این پروژه های اولیه NFT کریپتوپانکس است. کریپتوپانکس مجموعه ای از آواتارهای مبتنی بر پیکسل که به طور تصادفی تولید می شوند می باشد. برخی از کمیاب‌ ترین و مطلوب‌ ترین کریپتوپانک‌ ها میلیون‌ ها دلار فروخته شده‌ اند.

کریپتوپانکس چیست؟

کریپتوپانکس که توسط استودیوی توسعه Larva Labs ایجاد شده است مجموعه ای از 10000 تصویر می باشد که به عنوان NFT در بلاکچین اتریوم توکن شده است. NFT عملاً سند مالکیت یک کالای دیجیتالی است و در این مورد نگه داشتن NFT کریپتوپانکس به این معنی است که تنها شما مالک یک آواتار پیکسلی بی نظیر هستید.

هر کریپتوپانک از فهرستی از ده‌ ها ویژگی ایجاد می‌ شود به این معنی که مجموعه‌ ای از طرح‌ ها وجود دارد از جمله: افراد، زامبی‌ ها، میمون‌ ها و حتی بیگانگان. بیگانگان و زامبی ها از جمله محبوب ترین آواتارهایی هستند که تا به امروز بالاترین قیمت فروش را داشته اند.

کریپتوپانکس از کجا آمده است؟

باور کنید یا نه کریپتوپانکس در سال 2017 به صورت رایگان منتشر شد. استاندارد توکن غیرمثلی اتریوم ERC721 حتی در آن مرحله اصلاً یک چیز نبود و تیم دو نفره در Larva Labs آنها را به عنوان یک آزمایش منتشر نمودند. دارندگان کیف پول اتریوم 9000 کریپتوپانک را که برای عموم منتشر شده بود ربودند در حالی که Larva Labs بقیه را نگه داشت.

حجم NFT طی سه سال آینده به تدریج افزایش یافت اما تا اواخر سال 2020 و به خصوص اوایل سال 2021 بود که تقاضا برای این مجموعه‌ های دیجیتالی که به‌ طور قابل‌ توجهی کمیاب بودند افزایش یافت. ارزش بازار ثانویه برای کریپتوپانک‌ ها از سقف عبور نمود و منجر به فروش چند میلیون دلاری NFT، حراج‌ هایی در کریستی و ساتبی و تعداد زیادی کریپتوپانک که به‌عنوان تصاویر پروفایل توییتر استفاده می‌ شوند شد.

چه چیز خاصی در مورد آنها وجود دارد؟

یکی از بزرگ‌ ترین محرک‌ های تقاضا برای کریپتوپانک‌ ها این است که آن‌ ها یکی از قدیمی‌ ترین پروژه‌ های NFT در اطراف هستند و اولین مجموعه از تصاویر پروفایلی هستند که به‌ طور تصادفی تولید می‌ شوند. آنها الهام بخش مجموعه‌ های NFT عکس پروفایل هستند از Bored Ape Yacht Club تا Doodles و موارد دیگر که هر کدام تأثیر و میراث پروژه منبع را تقویت می‌ کنند. کریپتوپانک ها صاحبان برجسته ای نیز دارند مانند خواننده رپ Jay-Z، شخصیت یوتیوب لوگان پل و قهرمان تنیس سرنا ویلیامز.

علاوه بر این تمایزهای واضحی وجود دارد که کریپتوپانک های خاصی را برای کلکسیونرها مطلوب تر و ارزشمندتر می کند. آواتارهای بیگانه نادرترین تصاویر تصادفی هستند و به این ترتیب کریپتوپانک‌ های بیگانه جزو گران‌ ترین NFT‌های فروخته شده تا به امروز هستند. طرح های میمون و زامبی نیز مورد تقاضا هستند.

با این حال اکثر کریپتوپانک‌ ها فقط شبیه انسان‌ ها با ویژگی‌ ها و لوازم جانبی متفاوت هستند و آن‌ هایی که ظاهر ساده‌ تری دارند از نظر قیمت درخواستی در بازارهای NFT به سطح بازار نزدیک هستند.

نحوه خرید کریپتوپانکس

در حالی که مشاهده تمام کریپتوپانک ها در OpenSea بازار ثانویه پیشرو برای NFT ها امکان پذیر است شما فقط می توانید آنها را از طریق وب سایت Larva Labs خریداری نمایید.

شما باید با یک کیف پول ارز دیجیتال اتریوم مانند متامسک وارد شوید و سپس می توانید از طریق سایت رسمی کریپتوپانکس را بخرید، پیشنهاد بدهید و یا بفروشید. Larva Labs یک ردیاب مفید دارد که به شما امکان می‌ دهد تا همه پانک‌ های فهرست‌ شده را به ترتیب قیمت از کم به زیاد ببینید.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۱۰۶۱,۲۸۸,۵۹۱ تومان
:decrypt.co