کراس چین Cross Chain Swap و یا مبادله زنجیره ای متقابل چیست؟

بلاکچین با چشم اندازی برای تکامل و گسترش دامنه موارد استفاده خود در سراسر جهان وجود دارد. در حالی که ما درک می کنیم که بلاکچین می تواند صنایع مختلف مانند امور مالی، تجارت، بازی و بازار سرمایه را بازتعریف کند، ماهیت غیر تجمعی اکوسیستم آن همچنان شیوع رو به رشد فناوری بلاکچین را با مشکل مواجه می نماید. در حال حاضر پلتفرم های بلاکچین متعددی از نسل اول بلاکچین مانند بیت کوین تا نسل سوم مانند آوالانچ در دسترس هستند. همه این بلاکچین ها دارای زنجیره های مجزا و ایزوله می باشند. این زنجیره‌ ها نمی‌توانند معامله توکن و یا تجارتی را که به پروتکل‌های مختلف بلاکچین تعلق دارد را پیدا و تسهیل کنند.

چنین عدم قابلیت همکاری چالش‌ های مختلفی را برای افرادی که از بلاکچین استفاده می‌ کنند و مایلند بدون هیچ واسطه‌ ای توکن‌ های مختلف را در چندین بلاکچین معامله نمایند ایجاد می‌ کند. با این حال هزاران پروژه ساخته شده بر اساس پروتکل اتریوم از جمله یونی سواپ، Dave و... قابل تعامل هستند که می توانند به راحتی برای معامله ارزهای دیجیتال، معامله دارایی ها و انجام معاملات تعامل داشته باشند. به طور مشابه کاردانو یک پروتکل زنجیره جانبی منحصر به فرد را برای جا به جایی مقادیر بین دو بلاکچین که از پروتکل کاردانو پشتیبانی می کنند راه اندازی نمود. حتی با وجود این امکانات بلاکچین ها نمی توانند آزادی معامله توکن در پروتکل های مختلف را در اختیار کاربران قرار دهند.

از آن زمان کاربران شروع به جستجوی فناوری برای مقابله با چالش‌ های معامله در چندین پلتفرم بلاکچین کرده‌ اند. آنها راه حل را با کراس چین سواپ یافتند که نقشی حیاتی در بهبود اکوسیستم بلاکچین ایفا می کند. این مقاله مکراس چین سواپ را به تفصیل مورد بحث قرار خواهد داد تا اهمیت آن در اکوسیستم بلاکچین در حال تکامل را توضیح دهد.

کراس چین سواپ و یا مبادله زنجیره ای متقابل چیست؟

کراس چین سواپ که اغلب به عنوان مبادله اتمی شناخته می شود یک فناوری قرارداد هوشمند است که امکان معامله توکن ها را بین دو اکوسیستم بلاکچین منحصر به فرد فراهم می نماید. این فناوری به کاربر اجازه می دهد تا توکن ها را مستقیماً بر روی بلاکچین دیگری بدون هیچ واسطه و یا مرجع مرکزی معامله کند. به عنوان مثال توکن های ERC-20 را با توکن های BSC مبادله کنید. از این رو یک کراس چین به افراد اجازه می‌ دهد تا توکن‌ ها را با اعضای درگیر در شبکه بلاکچین معامله کنند. علاوه بر این معامله مستقیماً از کیف پول انجام می شود و این روند را سریعتر می نماید.

Tier Nolan در ابتدا ایده معامله همتا به همتا بین بلاکچین را مطرح کرد. با این حال این فناوری در سال 2017 توسط چارلی لی دانشمند مشهور کامپیوتر و خالق لایت کوین پیاده سازی شد. او لایت کوین را با بیت کوین معامله کرد و بنابراین مکانیزم کراس چین سواپ را توضیح داد.

کراس چین سواپ یک فرآیند اتمی را برای تکمیل تراکنش بین نودها (شرکت کنندگان) پیاده سازی می کند. اصطلاح "اتمی" از علم کامپیوتر گرفته شده است که نشان دهنده معاملات غیرقابل تقسیم است. این بدان معناست که معامله طبق توافق انجام می شود و یا کل معامله باطل می گردد.

بیایید آن را تجزیه کنیم:

مبادله زنجیره ای غیر اتمی زمانی است که یک توکن خاص مثلا AVAX را برای یک غریبه در شبکه بلاکچین ارسال می کنید و امیدوار هستید که در ازای آن یک توکن متفاوت مثلا اتر را دریافت نمایید. این رویکرد می تواند منجر به کلاهبرداری شود زیرا گیرنده می تواند هنگام دریافت توکن ها از فرآیند خارج گردد. در مقابل سوآپ اتمی تایید می‌ کند که هر یک از طرفین توکن‌ های معتبر را در یک بازه زمانی خاص دریافت می‌ کنند و در غیر این صورت تراکنش باطل اعلام می گردد. با این حال فرستنده مقدار دقیق توکنی که برای معامله قرار داده بود را پس می گیرد. به این ترتیب است که مبادله زنجیره ای دستکاری و تقلب را از بین می برد.

کراس چین سواپ ها چگونه عمل می کند؟

کراس چین سواپ ها از قراردادهای هوشمند جهت فعال کردن معامله توکن بین دو طرف در دو بلاکچین مختلف استفاده می‌ کنند. این قراردادهای هوشمند توسط فناوری به نام قراردادهای قفل زمان هش (HTCLs) پشتیبانی می‌شوند که تراکنش‌ ها را با ترکیب‌ های منحصر به‌ فرد قفل می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که تأیید در هر دو طرف انجام می گردد. فناوری HTCL دارای ویژگی های امنیتی زیر است:

Hashlock

فناوری Hashlock به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا کوین ها را با یک کلید مخفی (ترکیبی از داده ها) قفل کنند. فقط آغازگر سواپ می تواند به این کلید مخفی دسترسی داشته باشد. هنگامی که تأیید سپرده در پایان انجام شد او ترکیب مخفی را فاش می نماید. پس از مکاشفه گیرنده همچنین می تواند ترکیبی را برای باز کردن قفل سپرده در انتها مشاهده کند.

Timelock

مکانیزم Timelock از محدودیت های زمانی برای ایمن سازی تراکنش در شبکه بلاکچین استفاده می کند. تکمیل سریع تراکنش ها را تضمین می کند. مشخص می کند که تراکنش باید در یک بازه زمانی مشخص انجام شود و یا وجوه به سپرده گذار بازگردانده می شود.

مثال عملی:

  • سینا توکن های ADA خود را به آدرس HTCL سپرده می کند. HTCL مانند یک گاوصندوق مجازی قوی عمل می کند و تنها با ترکیب مخفی منحصر به فردی که جک ایجاد کرده و مخفی نگه داشته است می توان آن را باز کرد.
  • هنگامی که سپرده به نیما رسید او بررسی کرده و تعیین می نماید که سپرده دارای تعداد مناسبی از توکن ها برای معامله است. سپس از هش رمزنگاری ترکیب منحصر به‌ فردی که سینا با او به اشتراک گذاشته استفاده می‌ کند. با استفاده از آن او می تواند توکن های خود یعنی اتر را به همان آدرس HTCL واریز کند.
  • پس از اینکه سینا سپرده را از او دریافت نمود و مبلغ را بررسی کرد ترکیب مخفی برای دسترسی به سپرده را فاش می نماید. به محض فاش کردن ترکیب نیما نیز می تواند ترکیب را ببیند و از آن برای باز کردن سپرده استفاده کند.
  • هنگامی که هر یک از آنها توکن ها را دریافت کردند مبادله زنجیره ای کامل می شود.

چرا کراس چین سواپ برای اکوسیستم بلاکچین حیاتی است؟

کراس چین سواپ یک مکانیزم بلاکچین بسیار مهم است زیرا نهادهای شخص ثالث را از فرآیند معامله توکن حذف می کند و تراکنش های چند بلاکچینی را به طور همزمان تسهیل می نماید. همچنین این امکان را به افراد می دهد که حتی اگر روی پروتکل های مختلف بلاکچین هستند پرداخت ها را در یک توکن خاص انجام دهند. افراد می توانند با استفاده از این فناوری بدون تکیه بر یک زیرساخت متمرکز مانند یک پلتفرم معامله کراس چین سواپ را انجام دهند.

از آنجایی که واسطه‌ها در کراس چین سواپ دخیل نیستند و این یک فناوری مبتنی بر قرارداد هوشمند است تراکنش‌ ها سریع‌ تر، مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و عاری از نقض‌ های امنیتی احتمالی می‌ شوند که احتمالاً در یک سیستم معامله متمرکز رخ ​​می‌ دهد. علاوه بر این کراس چین سواپ ها به طور فزاینده ای در میان صنایع بانکی، صنایع انرژی، مراقبت های بهداشتی، دولتی و صنایع مالی محبوب هستند.

کراس چین سواپ تنها به معامله محدود نمی شود. صنایع بزرگ از مزیت اصلی این فناوری برای توسعه صرافی‌ های غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد استفاده می‌ کنند که به افراد اجازه می‌ دهد روی بلاکچین مورد نظر خود معامله نمایند. همه این ویژگی‌ ها با هم یک اکوسیستم بلاکچینی سازگارتر، ایمن‌ تر، قوی‌ تر و سریع‌ تر را ایجاد می‌ کنند که در آن معامله‌ گران کنترل کامل دارایی‌ ها را به دست می‌ آورند زیرا می‌ توانند به راحتی توکن‌ ها را مستقیماً از کیف پول رسمی خود معامله کنند.

مزایای کراس چین سواپ

غیر متمرکز

جهان به اهمیت تمرکززدایی پی می برد. کراس چین سواپ با ارائه یک اکوسیستم غیرمتمرکز برای تبادل چند بلاکچین افراد را مستقل می‌ کند.

امنیت تقویت شده

کراس چین سواپ ها از قراردادهای هوشمند HTCL استفاده می‌ کنند که امنیت بالاتری را برای کاربران تضمین می‌ نماید و در صورت بروز تعارض و یا تغییر عقیده اولین شرکت‌ کننده (فرستنده) به دلایلی تضمین می‌ کند که کاربران از امنیت بالاتری برخوردارند و بازپرداخت وجه را تضمین می نماید. به این ترتیب این فناوری جایی برای نگرانی های امنیتی باقی نمی گذارد.

معاملات همتا به همتای کم هزینه

استفاده از صرافی متمرکز هزینه های سوئیچینگ بالایی دارد. علاوه بر این شما همچنین باید تشریفات زیادی مانند پیدا کردن یک صرافی قابل اعتماد، ثبت نام، رعایت شرایط و ضوابط و... را انجام دهید. در مقابل کراس چین سواپ به نودها اجازه می‌ دهد تا به شبکه بلاکچین همتا به همتا بپیوندند و توکن‌ ها را معامله کنند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و تضمین هزینه کم می شود زیرا هیچ نهاد متمرکزی پروتکل را کنترل نمی کند.

انعطاف پذیری بالا

کراس چین سواپ ها با امکان معامله همه توکن ها به انعطاف پذیری بالایی دست می یابند. کاربران نیازی به تبدیل توکن‌ ها به توکن‌ های مبتنی بر پروتکل خاصی ندارند.

نتیجه

کراس چین سواپ یک مدل آینده‌ نگر از نظر تمرکززدایی معامله توکن و پرداخت‌ ها ارائه می دهد. این یک راه ساده است که به دو شرکت کننده اجازه می دهد تا توکن های خود را در پروتکل های کاملاً متفاوت بدون واسطه معامله کنند. مبادله زنجیره ای متقابل به دلیل تمرکز اصلی بلاکچین بر دستیابی به قابلیت همکاری بالاتر در طول زمان است و افراد را به سمت تمرکززدایی سوق می دهد زیرا با یک سیستم متمرکز مبارزه می کنند. در نتیجه امروزه سازمان‌ ها یک سیستم غیرمتمرکز را ترجیح می‌ دهند که راه‌ حل‌ های مبتنی بر بلاکچین بر اساس پروتکل‌ های متعدد توسعه یافته است. بنابراین بدیهی است که مبادلات زنجیره ای متقابل در این دنیای پیشرفته بسیار محبوب خواهند بود.