مبادلات اتمی یا اتومیک سواپ (Atomic Swaps) چیست؟

مبادلات اتمی اولین راه معامله بیت کوین با یک رمز ارز در شبکه بلاکچین دیگری بود که نیازی به اعتماد به شخص دیگری نداشت.

معامله رمز ارز در شبکه های مختلف چگونه انجام می شود؟ قبل از مبادلات اتمی فقط دو راه وجود داشت:

  1. از صرافی متمرکزی استفاده کنید که هر دو رمز ارز را در خود نگه داشته و معاملات واقعی را برای شما انجام دهد.
  2. معامله ای را مستقیماً با دارنده دارایی رمزنگاری دیگری ترتیب دهید که در آن رمز ارز خود را برای او می فرستید سپس رمز ارز خود را برای شما می فرستند.

هر دو روش شما را ملزم می کند که به صرافی متمرکز یا هولدر رمز ارز دیگری اعتماد کنید که به سختی رویای بلاکچین است. آنچه بلاکچین را منحصر به فرد می کند این است که شما فقط باید به ریاضی اعتماد کنید. مبادلات اتمی اولین راه معامله بیت کوین با یک رمز ارز در شبکه بلاکچین دیگری بود که نیازی به اعتماد به شخص دیگری نداشت.

در زیر این اتفاق کوچک اما قدرتمند در تاریخ بلاکچین را بررسی می کنیم.

مبادله اتمی چیست؟

مبادلات اتمی دارندگان دارایی رمزنگاری را قادر می سازد تا مستقیماً بین بلاکچین های مختلف رمز ارزهای خود را معامله کنند. مبادلات اتمی از قراردادهای هوشمندی استفاده می کنند که فقط در صورت تحقق کلیه شرایط تجارت طراحی شده اند. به عنوان مثال اگر بیت کوین داشتید و می خواستید آن را با شخصی به نام لنی با لایت کوین معامله کنید باید مراحل ساده زیر را برای تکمیل مبادله اتمی انجام دهید:

  1. با لنی در مورد قیمت معامله توافق کنید.
  2. بیت کوین خود را در قرارداد مبادله اتمی در شبکه بیت کوین قفل کنید.
  3. لنی لایت کوین خود را در قرارداد مبادله اتمی در شبکه لایت کوین قفل می کند.
  4. وقتی که هر دو سکه قفل شدند شما و لنی می توانید معاملات خود را پس بگیرید.
  5. هم شما و هم لنی باید معاملات خود را در مدت زمان مشخص (24 تا 48 ساعت) پس بگیرید تا مبادله اتمی به طور کامل انجام شود.

با مبادله اتمی نیازی به اعتماد ندارید که لنی طرف معامله خود را حفظ خواهد کرد. شما اطمینان دارید که مبادله اتمی فقط زمانی کاملاً اجرا می شود که شما و لنی رمز ارزهایی را که برای معامله توافق کرده اید را در اختیار داشته باشید.

چه کسی مبادله اتمی را اختراع کرد؟

Tier Nolan یک توسعه دهنده می باشد که به دلیل اختراع مبادله اتمی در مه 2013 به طور گسترده ای شناخته شده است.

تاریخچه ای مختصر

اولین مبادله اتمی بین Decred و Litecoin در سپتامبر 2017 تکمیل شد. چند روز بعد چارلی لی بنیانگذار لایت کوین اولین مبادله اتمی را بین یت کوین و لایت کوین انجام داد.

چه چیز خاصی در مورد مبادلات اتمی وجود دارد؟

مبادله اتمی نیاز به یک مرجع متمرکز مانند صرافی را برطرف می کند و اجازه می دهد معاملات به طور مشروط انجام شوند تا یا هر دو معامله اتفاق بیفتد یا هیچ یک انجام نشود. این کار با استفاده از قراردادهای Hash Timelock امکان پذیر است:

  • هش به شماره مخفی اشاره دارد که فقط از طریق ریاضیات فانتزی به نام رمزنگاری تولید می شود. این عدد مخفی در تکمیل مبادله اتمی بسیار مهم است.
  • Timelock به این معنی است که عملکرد آن فقط در مدت زمان مشخصی طول می کشد.
  • قرارداد مخفف قرارداد هوشمند است که فقط در صورت تحقق شرایط معامله را انجام می دهد.

جالب است بدانید که شبکه لایتنینگ (Lightning Network) که در حال توسعه فناوری پرداخت با سرعت بالا، حجم زیاد و هزینه کم بیت کوین است امکان مبادله اتمی را نیز فراهم می کند.

استفاده از مبادله اتمی چگونه است؟

مبادله اتمی بین دو شبکه رمزنگاری متفاوت، مستلزم این است که هر دو پایه مشابهی مانند الگوریتم هش یکسان و زبان قرارداد هوشمند داشته باشند. از آنجا که دیکرد و لایت کوین هر دو فورک بیت کوین هستند امکان انجام مبادله اتمی بین این سه شبکه وجود دارد زیرا شباهت های کافی با یکدیگر را دارا می باشند که مبادله اتمی را امکان پذیر می کند.

با این حال از آنجا که اتریوم از زبان قرارداد هوشمند متفاوت و همچنین الگوریتم هش کردن متفاوتی استفاده می کند امکان مبادله اتمی بین بیت کوین و اتریوم هنوز امکان پذیر نیست.

با مبادله اتمی چه کاری می توان انجام داد؟

برای کاربر فنی دیکرد (Decred) ابزارهای منبع باز ایجاد کرده است تا مبادله اتمی بین تعداد مشخصی از توکن ها مانند مونا کوین، کوانتوم، بیت کوین، بین کوین کش و لایت کوین انجام دهد. برای استفاده از راه حل های کمتر فنی، استفاده آسان تر مانند SparkSwap کیف پول اتمی و Swap.Online در دسترس است یا در حال انجام می باشد.

لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۷۴.۲۱۴,۳۵۱,۲۱۷ تومان
دیکرددیکرد
دیکرد$۲۱.۹۴۱,۲۸۶,۴۲۶ تومان
:decrypt.co