Altcoin (آلت کوین) چیست؟ همه چیز درباره آلت کوین به بیان ساده

آلت کوین نوعی دیگر از ارزهای دیجیتال است که پس از موفقیت بیت کوین راه اندازی شده است. آنها خود را در مقایسه با بیت کوین گزینه بهتری برای معامله می دانند. اصطلاح "آلت کوین" به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اشاره دارد. اوایل سال 2020، بیش از 5000 ارز دیجیتال وجود داشت. طبق CoinMarketCap، آلت کوین بیش از 34٪ از کل بازار ارزهای دیجیتال در ماه فوریه سال 2020 (بهمن ماه سال 1398) را تشکیل می دهد. 

نکته های کلیدی

  1. اصطلاح "آلت کوین" به همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اشاره دارد.
  2. برخی از انواع اصلی آلت کوین شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج، پول های پایدار، رمزهای امنیتی و توکن های سودمند هستند.
  3. با وجود اینکه که استفاده از این تکنولوژی در آینده در حال توسعه است اما آلت کوین ها ممکن است فقط ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج غیر از بیت کوین را شامل شوند.
  4. اتریوم و ریپل بزرگترین سکه های آلت کوین از نظر سرمایه در بازار در فوریه 2020 (بهمن ماه سال 1398) بودند.

درک مفهومی آلت کوین ها

"آلت کوین" ترکیبی از دو کلمه "آلت" و "کوین" است و تمام گزینه های جایگزین بیت کوین را شامل می شود. موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال نظیر به نظیر به نوعی راهگشا بود. بسیاری از آلت کوین ها سعی می کنند محدودیت های مشاهده شده بیت کوین را هدف قرار دهند. یک آلت کوین برای موفقیت در برابر بیت کوین باید یک مزیت رقابتی داشته باشد.

بسیاری از آلت کوین ها بر اساس چارچوب اساسی ارائه شده توسط بیت کوین ساخته شده اند. بنابراین، بیشتر آلت کوین ها نظیر به نظیر هستند. آنها سعی می کنند روشهای کارآمد و ارزان را برای انجام معاملات در اینترنت ارائه دهند. حتی با وجود بسیاری از این ویژگی ها، آلت کوین ها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.

انواع آلت کوین

با تکامل یافتن آلت کوین ها، دسته های متفاوتی از آن به وجود آمدند. برخی از انواع اصلی آلت کوین ها شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج، پول های پایدار، رمزهای امنیتی و توکن های سودمند هستند. همچنین سیر جداسازی مفاهیم آلت کوین همچنان وجود دارد. اگر این روند ادامه یابد، در آینده آلت کوین فقط به ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج غیر از بیت کوین اشاره دارد.

نکته مهم: این امکان وجود دارد که آلت کوین در بیش از یک دسته قرار گیرد.  

مبتنی بر استخراج

این آلت کوین ها یک فرآیند استخراج دارند که به وسیله آن سکه های جدید با حل مشکلات چالش برانگیز برای باز کردن قفل بلوک ها تولید می شود. شباهت آنها به بیت کوین بیشتر از سایر آلت کوین ها است. بیشترین آلت کوین های برتر در اوایل سال 2020 در این گروه قرار گرفتند. اتریوم بهترین آلت کوین شناخته شده مبتنی بر استخراج از فوریه سال 2020 (بهمن ماه سال 1398) بود. 

کوین های پایدار

کوین های پایدار با کاهش نوسانات به دنبال بهبود بیت کوین هستند. در عمل، این امر با گره خوردن ارزش کوین ها به ارزهای موجود حاصل می شود. گزینه های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین شامل: دلار آمریکا، یورو و طلا می باشد. Libra فیس بوک مشهورترین کوین پایدار است، حتی اگر از ژانویه سال 2020 (دی ماه سال 1398) هنوز راه اندازی نشده باشد.

توکن های امنیتی

این آلت کوین ها به یک تجارت مرتبط هستند و اغلب در یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) راه اندازی می شوند. توکن های امنیتی به سهام سنتی شباهت دارند و اغلب نوید نوعی سود سهام در مشاغل مانند پرداخت یا مالکیت را می دهند.

توکن های سودمند

توکن های سودمند ادعایی در مورد خدمات ارائه می دهند و بعضی اوقات به عنوان بخشی از ICO به فروش می رسند. Filecoin (فایل کوین) یک نمونه عالی از توکن سودمند است که در ICO ارائه می شود. فایل کوین ها به گونه ای طراحی شده است که با فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل ها قابل تعویض است.

نمونه های اولیه آلت کوین ها

namecoin ابتدایی ترین حالت آلت کوین می باشد که بر اساس کد بیت کوین بود و از همان الگوریتم اثبات کار استفاده می کرد. Namecoin نیز مانند بیت کوین به 21 میلیون سکه محدود می شود. Namecoin که در آوریل سال 2011 (فروردین ماه سال 1390) معرفی شد، با کمرنگ جلوه دادن دامنه های کاربر از بیت کوین جدا شد. Namecoin به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از ثبت نام، استخراج خود را انجام دهند. 

Litecoin (لایت کوین) در اکتبر سال 2011 (مهرماه سال 1390) معرفی شد و به عنوان "نقره طلای بیت کوین" شناخته شد. در حالی که از نظر کد و عملکرد از لحاظ بنیادی با بیت کوین شباهت دارد اما لایت کوین در چندین روش اساسی با بیت کوین متفاوت است. این امر اجازه می دهد تا معاملات استخراج بیشتری انجام شود. همچنین در مجموع 84 میلیون سکه ایجاد می شود یعنی دقیقاً چهار برابر سکه بیت کوین که 21 میلیون بیت کوین است.

اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۹۳.۵۶۰,۶۴۵,۲۳۰ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۶۸.۵۲۲,۰۸۴,۴۴۹ تومان