Web3 برای حاکمیت داده در متاورس بسیار مهم است

برای اولین بار ماهیت غیرمتمرکز Web3 به کاربران این امکان را می دهد که در اقتصادهای دیجیتال شرکت کنند بدون اینکه مجبور باشند کنترل داده های خود را از دست بدهند.

پرسه زدن در اطراف متاورس مانند حضور در یک بازی کامپیوتری است اما به زودی دقیقاً شبیه زندگی واقعی خواهد بود. بر خلاف برخی از بینش‌ های dystopian متاورس گمان نمی رود از واقعیت دست بکشیم و مشارکت در دنیای فیزیکی را متوقف نماییم. از سوی دیگر پیشرفت‌ ها در تولید محتوای هوش مصنوعی به احتمال زیاد منجر به یک متاورس عکس واقعی می‌ شود که دارای کپی‌ های دقیقی از خودمان است و ما را به سمت واقعیتی فراواقعی سوق می‌ دهد که زندگی دنیای واقعی و دیجیتال ما را با هم ترکیب می‌ کند.

undefined

هر عملی که امروزه در اینترنت انجام می‌ دهیم فقط با یک رابط بصری جذاب‌ تر در متاورس اتفاق می‌ افتد. محتوای مجازی که ما امروز با آن در تعامل هستیم وضوح پایین و کارتونی است که منطقی است زیرا ساخت محتوای واقعی گران است و بازی اکثر موارد موجود در متاورس را تشکیل می دهد. از سوی دیگر دنیای فیزیکی اطراف ما زنده و سرشار از تجربه‌ های محتوای شخصی‌ شده با کیفیت بالا است که 24/7 اجرا می‌ شوند و همچنین به عنوان واقعیت شناخته می‌ شود.

با پیشرفت تکنولوژی محتوای واقعی عکس در فراجهان غیرقابل تشخیص از واقعیت فیزیکی خواهد بود. نیروی محرکه این تغییر الگوریتم های قدرتمند تولید محتوای هوش مصنوعی خواهد بود که از داده های دنیای واقعی برای بازآفرینی کامل نسخه هایی از خودمان در محیط های دیجیتالی استفاده می کند. سوال اینجاست که با گسترش دنیای واقعی به فضای مجازی چگونه بازیگران بد را از کنترل نسخه مجازی عکس واقع گرایانه خود منع می کنید؟

آیا شخصیت دیجیتالی ما برده شرکت های بزرگ خواهد بود؟

رشد اینترنت و تعداد بی پایان محصولات و خدمات دیجیتال شگفت انگیز، سیلی از داده های شخصی را ایجاد کرده است که توسط شرکت های بزرگ جمع آوری شده اند. هر درخواست موتور جستجو، نظر، لایک، عکس پروفایل، ایمیل و خرید نت دیگری در سمفونی هویت دیجیتال ما است که فقط شرکت‌ های خاص و الگوریتم‌ های آنها می‌ توانند بشنوند. متاورس جمع‌ آوری داده‌ ها را به سطح جدیدی می‌ برد و مملو از محتوای فراگیر و جریان‌ های داده‌ ای غنی‌ تر خواهد بود. در حالی که ممکن است مایل باشیم که داده‌ های کوکی خود یا اطلاعات مربوط به آنچه را که می‌ خریم برای محصولات و خدمات اینترنتی که زندگی ما را آسان‌ تر می‌ کند معامله کنیم.

undefined

روشی که بسیاری از سرویس‌ های اینترنتی جمع‌ آوری داده‌ ها را انجام می‌ دهند افراد بیشتری را نسبت به اشتراک گذاشتن داده‌ های شخصی خود با پلتفرم‌ های آنلاین بی‌ میل نموده است. همانطور که ما به سمت یک متاورس فوق واقعی حرکت می کنیم به دلیل ماهیت فوق العاده صمیمی داده های مورد نیاز برای ارائه نسخه های واقعی افراد، از جمله کپی های دیجیتالی از چهره، بدن و صدای ما ریسک ها بیشتر می شود. این یک مانع بزرگ برای توسعه یک متاورس فراگیر و کاربر پسند است به خصوص وقتی صحبت از محتوای فوق واقعی باشد.

اگر می‌خواهیم میلیاردها نفر را وارد دنیای مجازی کنیم سازندگان محتوا باید از الگوریتم‌ های تولید محتوای هوش مصنوعی آموزش‌ دیده بر روی داده‌ های دنیای واقعی برای ایجاد تجربیات شخصی‌ شده و همه‌ جانبه استفاده کنند. اما افراد باید مایل باشند که داده‌ های بیومتریک و خصوصی خود را با سازندگان محتوا به اشتراک بگذارند.

چگونه هویت فوق واقعی خود را در متاورس ایمن کنید

ظهور یک متاورس فوق واقعی چشم‌ اندازی هم هیجان‌ انگیز و هم نگران‌ کننده است. از یک سو متاورس راه های جدیدی را برای بیان و تعامل انسان ایجاد می کند. به عنوان مثال حرکت از تماس های تلفنی آنالوگ به ویدئو کنفرانس تنها ۱۵ سال پیش آغاز شد و به سرعت کیفیت تعامل ما با خانواده و دوستان در سراسر جهان را تغییر داد. تصور کنید ملاقات مجازی واقعی، فراگیر و عکس واقعی‌ تر زمانی که واقعاً احساس می‌ کنید شخصاً با دوستان و عزیزانتان آنجا هستید چقدر لذت‌ بخش‌ تر خواهد بود.

undefined

از سوی دیگر، این پتانسیل برای صاحبان پلتفرم وجود دارد که اطلاعات شخصی و داده های بیومتریک جدید و به طور فزاینده ای را از کاربران جمع آوری کنند. فراتر از این بازیگران بد ممکن است بتوانند محتوای مضر ایجاد کنند و از آن برای سوء استفاده از افراد و جوامع استفاده نمایند.

اولین اصل برای ایمن کردن هویت فوق واقعی خود در متاورس این است که به طور مثبت مالکیت بر داده های بیومتریک خصوصی خود را اعلام کنید. در حالی که این وظیفه دولت‌ هاست که جلوی مجرمان را از سرقت داده‌ ها و هویت شما بگیرند و حداقل می‌ توانید از فناوری‌ های بلاکچین برای ادعای هویت فوق‌ العاده واقعی خود و ردیابی استفاده از آن توسط سازندگان محتوای قانونی استفاده کنید. تصور کنید که اطلاعات بیومتریک خود را در پشت یک توکن غیرمثلی NFT ایمن کنید که نشان دهنده هویت فوق واقعی شماست که فقط شما آن را کنترل می کنید. همانطور که بین جهان های مجازی در متاورس حرکت می کنید می توانید از این NFT به عنوان یک سرویس ورود تایید شده استفاده کرده و کنترل کنید که چه پلتفرم هایی به داده های بیومتریک شما دسترسی دارند.

هدست‌ های واقعیت مجازی را در نظر بگیرید که قادر به ردیابی چشم‌ های کاربران، نقشه‌ برداری از محیط اطراف و ضبط صدای آنها هستند. اگر مشارکت در متاورس مبتنی بر جمع‌ آوری این قالب های داده‌ های بیومتریک است پس باید سیستم‌ هایی طراحی گردد که به افراد اجازه کنترل زمان و نحوه استفاده از داده‌ هایشان را بدهد. از این نظرابزارهای Web3 از جمله بلاکچین ها و سایر فناوری‌ های بدون مجوز برای اطمینان از حاکمیت داده‌ ها در متاورس ضروری هستند زیرا می‌ توانند محتوای شخصی‌ سازی‌ شده را در ردیابی کنند بدون اینکه کاربران را ملزم به اعتماد کورکورانه به اشخاص ثالث در مورد داده‌ های بیومتریک خود نمایند.

Web3 افراد را در کنترل هویت فراجهانی و داده های بیومتریک خود قرار می دهد

حمله به هویت شخصی یک فرد در دنیای واقعی از نظر زمان، منابع و پیامدهای بالقوه گران است. در زمینه اینترنت امروزی مانع سرقت هویت به طور چشمگیری کاهش یافته است و میلیون ها نفر هر ساله قربانی این حملات می شوند. استفاده از ابزارهای Web3 از جمله NFTها و بلاکچین ها برای اطمینان از حق حاکمیت داده افراد در متاورس بسیار مهم است زیرا جزئیات عمیق شخصی ذاتی این داده ها فرصت های جدیدی را برای بازیگران مخرب ایجاد می کند تا هویت افراد را جعل کنند و از هویت آن ها سوء استفاده نمایند.

این خطرات در متاورس بزرگتر می شوند. اگر یک مهاجم بتواند آواتار دیجیتال عکس واقعی شما را وادار کند که چیزی بگوید یا انجام دهد و سایر کاربران نتوانند تشخیص دهند که آیا واقعاً شما هستید یا خیر مبارزه با کلاهبرداری و ایجاد شبکه های اعتماد که برای جوامع سالم ضروری است بسیار چالش برانگیزتر می شود. متاورس فراواقعی فرصت‌ های جدیدی را برای کار و بازی در فضاهای مجازی باز می‌ کند اما این تنها در صورتی می‌ تواند اتفاق بیفتد که تغییر عمیقی در روش معامله و محافظت از داده‌ها به صورت آنلاین ایجاد شود.

در حالی که بازیگران مخرب همیشه در متاورس حضور خواهند داشت فناوری‌های Web3 می‌ توانند مجموعه‌ ای از نرده‌ های محافظ برای اقتصاد مثبت فراهم کنند که در آن افراد می‌ توانند با خیال راحت داده‌ های بیومتریک خود را به اشتراک بگذارند و با خیال راحت مانند خودشان در تجربیات محتوای متاورس ظاهر شوند. ضروری است که سیستم‌ هایی ایجاد گردد که افراد را قادر می‌ سازد تا نحوه نمایش آنها در متاورس و اینکه چه کسی به داده‌ های بیومتریک آنها دسترسی دارد را کنترل کند. این سیستم‌ ها ایجاد محتوای شخصی‌ شده را به فرآیندی توافقی و مشارکتی بین شرکت‌ هایی که محتوا تولید می‌ کنند و افرادی که در آن مشارکت می‌ کنند تبدیل می‌ نمایند. این یک تغییر عمیق از ساختارهای انگیزشی در قلب اینترنت مدرن و Web2 است جایی که قیمت ورود به پلتفرم‌ های اصلی و بهترین محصولات کنار گذاشتن کنترل اطلاعات شخصی شما است. برای اولین بار NFTها، بلاکچین ها و ابزارهای وب 3 به کاربران اجازه می دهند تا در اقتصادهای دیجیتالی شرکت کنند بدون اینکه مجبور باشند کنترل داده های خود را از دست بدهند.

undefined
بر چسب ها:
وب 3.0متاورس