Web2.0 و Web3.0 چیست و با یکدیگر چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت های Web2 و Web3 چیست؟

بحث در مورد وب 3 و ارزش آن یکی از داغ ترین بحث های سال 2022 خواهد بود به خصوص پس از توییت جک دورسی که در ماه دسامبر در جامعه ارزهای دیجیتال غوغا کرد.

مدیر عامل سابق توییتر استدلال کرد که برخلاف نظر عمومی Web3 یک نهاد متمرکز است زیرا متعلق به سرمایه گذاران خطرپذیر (VC) و شرکای محدود (LPs) است.

در حالی که پیگیری این بحث در چند ماه آینده جالب خواهد بود این مقاله Web2 در مقابل Web3 را از نقطه نظر فنی تجزیه و تحلیل می‌ کند تا در نتیجه‌ خوانندگان بتوانند در مورد آینده هر دو سیستم اطلاعاتی دریافت نمایند.

Web1 چیست؟

ما در مورد Web2 و 3 زیاد می شنویم اما Web1 چیست؟ Web1 معمولاً به عنوان اینترنت 1991 و 2004)شناخته می شود که شامل وب سایت های محتوای ثابت در قالب متن و یا تصویر بدون تعامل زیاد است.

نسل اول وب سایت های دوره وب 1.0 محدود به مشاهده غیرفعال محتوا، مانند یک سند و یا صفحه فقط خواندنی بود.

Web2 چیست؟

Web2 یا Web 2.0 معمولاً به عنوان وب تعاملی و اجتماعی شناخته می شود.

در حالی که نسخه قبلی اینترنت عمدتاً توسط توسعه دهندگانی پر شده بود که بازیگران پیشرو در تولید محتوا بودند Web2 معمولاً شامل برنامه هایی است که به هر کسی اجازه می دهد به راحتی یک خالق باشد.

محتوای تولید شده توسط کاربر، سهولت استفاده، فرهنگ تعاملی، مشارکت مستقیم کاربر و قابلیت همکاری و سازگاری با سایر محصولات، سیستم ها و دستگاه ها برای کاربران نهایی از ویژگی های اصلی Web2 است.

برای اولین بار هر کسی می تواند هر نوع محتوایی ایجاد کند، یک ویدیو و یا عکس آپلود کند، کتاب بنویسد و منتشر کند، روی پست های افراد نظر دهد و به میلیون ها نفر اجازه دهد آن را ببینند. شبکه‌ های رسانه‌ های اجتماعی متولد شده‌ اند و تا سال‌ های آینده قهرمانان شبکه جهانی وب خواهند بود.

تجارب کاربرپسند و نوآورانه راه جدیدی را برای برقراری ارتباط امکان پذیر می کند. کسب‌ و کارهایی که بسترهای اطلاعاتی و ارتباطی را فراهم می‌ کنند در ازای اطلاعات شخصی مصرف‌ کنندگان شروع به شکوفایی نمودند. یوتیوب، فیس بوک و توییتر تنها تعدادی از محبوب ترین و موفق ترین شرکت های عصر Web2 هستند.

وب سایت داینامیک با تعامل اجتماعی و مشارکتی بیشتر در همه جای کره زمین مورد استقبال قرار گرفت. با این حال با یک معامله همراه بود یعنی ارائه داده های شخصی و محرمانه در ازای مشارکت مستقیم در شبکه.

نحوه کسب درآمد این برنامه ها چگونه است؟

مانند هر کسب و کاری که نیاز به رشد و شکوفایی دارد برنامه نیز باید شروع به تولید درآمد کند. این امر با جذب سرمایه گذاران و یا با فروش داده های شخصی مصرف کنندگان اتفاق می افتد. مداخله سرمایه خطرپذیر اغلب استقلال خدمات را به خطر می اندازد زیرا سرمایه گذاران نیاز به بازگشت سرمایه دارند که معمولاً به قیمت کیفیت و یکپارچگی تمام می شود.

مسائل امنیتی و حریم خصوصی

متأسفانه اجازه استفاده از داده‌های شخصی با مشکل بزرگ دیگری همراه است از جمله نقض داده‌ ها که نمونه‌ ای از شبکه‌ های متمرکزی است که بر یک نقطه شکست تکیه دارند. تاریخچه Web2 مملو از تخلفاتی است که با وجود آن ها منصفانه است که فرض کنیم اطلاعات شخصی هرکس در مقطعی نقض شده است.

مصرف کنندگان هیچ کنترلی بر اطلاعات خود ندارند. نحوه استفاده و ذخیره آن سرورهای متمرکز همچنین مداخله، کنترل و یا خاموش نمودن برنامه‌ ها را برای دولت‌ ها آسان می‌ کنند.

Web3 چیست؟

Web3 به عنوان نسل بعدی اینترنت در نظر گرفته می شود یعنی جایی که هر کاری که در Web2 می تواند انجام شود در Web3 نیز می تواند انجام شود اما به صورت غیرمتمرکز.

این به چه معناست و چگونه منتشر می شود؟

ما مسائل مربوط به تمرکز Web2 را که ممکن است اصالت سیستم ها را به خطر بیندازد و امنیت داده ها و حریم خصوصی مصرف کنندگان را به خطر بیندازد را مشخص نمودیم.

وب 3 قرار است این مشکلات را از طریق بلاکچین و غیرمتمرکز کردن آن حل کند.

پلتفرم‌ هایی مانند اتریوم برای غلبه بر حریم خصوصی کاربر و نقض داده‌ ها از طریق ویژگی‌ های غیرقابل اعتماد، باز و بدون مجوز و کاربرانی که از قوانین مشابه اعمال شده توسط یک پروتکل اجماع پیروی می‌ کنند ساخته شده‌ اند.

اتریوم در حال حاضر محبوب‌ ترین پلتفرم برای DAppها است برنامه‌ های غیرمتمرکز بلاکچین که باید جایگزین برنامه‌های Web2 شود که ما هنوز از آن استفاده می‌ کنیم. نقش مهمی در Web3 توسط NFT ها و متاورس در پلتفرم های بلاکچین ایفا خواهد شد.

تمرکززدایی Web3 در روشی که توسعه دهندگان برنامه ها را می سازند نیز منعکس می شود. توسعه‌ دهندگان به‌جای ساختن اپلیکیشن‌ ها بر روی یک سرور واحد و ذخیره داده‌ ها در یک پایگاه‌ داده واحد معمولاً یک ارائه‌ دهنده ابری، از فناوری بلاکچین از طریق شبکه‌ های غیرمتمرکز چندین نود همتا به همتا (سرور) استفاده می‌ کنند.

کاربران معمولاً برای دسترسی به پروتکل مانند هزینه استفاده از ارائه‌ دهنده ابری مانند AWS را امروزه پرداخت می‌ کنند. به جز وب 3 پول بین شرکت کنندگان شبکه توزیع می شود.

تمرکززدایی مهمترین نوآوری Web3 است. با این حال،مزایای زیر را نیز ارائه می دهد:

FOSS: نرم افزار رایگان و منبع باز که هر کسی آزادانه مجوز استفاده، کپی و مطالعه آن را دارد. این یک کد منبع است که آشکارا به اشتراک گذاشته می شود تا مردم تشویق شوند که داوطلبانه مشارکت کنند.

شبکه بدون اعتماد: شرکت کنندگان می توانند بدون دخالت شخص ثالث با یکدیگر تعامل داشته باشند.

پلتفرم های بدون مجوز: کاربران و یا ارائه دهندگان برای شرکت در شبکه نیازی به مجوز مقامات ندارند. هیچ کس نمی تواند کسی را مسدود کند و یا دسترسی به سرویس را رد نماید.

پرداخت‌ های توکن بومی: توکن‌ها و کوین های تولید شده توسط بلاکچین بدون مرز و بدون اصطکاک هستند.

چالش واقعی و چالشی که جک دورسی در مورد آن صحبت می کرد ایجاد شبکه های واقعی مقاوم در برابر سانسور، خصوصی و باز مانند بیت کوین خواهد بود. مانند Web2 به نظر می‌رسد که Web3 هنوز عمدتاً توسط شرکت‌ های متمرکزی که تحت قدرت و سرمایه شرکت‌ های بزرگ، VCها و LP هستند پر شده است.

Andreessen Horowitz یکی از بازیگران برجسته Web3 است. او به وضوح با دیدگاه جک دورسی مخالف بود و با بلاک کردن او در توییتر به جنجال این کارآفرین واکنش نشان داد.