استیبل کوین TerraUSD در حالی که بازار ارز دیجیتال در انتظار نجات است سقوط کرد

ترا یو اس دی TerraUSD (UST) یک توکن دیجیتال با ارزش بازار 16 میلیارد دلاری که برای حفظ پیوند 1:1 با دلار طراحی شده است که به عنوان استیبل کوین شناخته می شود در 24 ساعت گذشته کاهش یافته است. قیمت آن به زیر 0.65 دلار سقوط کرد قبل از اینکه تا زمان نوشتن این مقاله تا حدودی به 0.93 دلار بهبود یافت. به عبارت دیگر UST در تنها کاری که قرار بود انجام دهد یعنی حفظ برابری با دلار به طرز چشمگیری شکست خورد.

این قسمت یادآور زمانی است که صندوق اصلی ذخیره یک صندوق سرمایه گذاری مشترک در بازار پول با 68 میلیارد دلار دارایی از 1 دلار برای هر سهم ارزش خالص دارایی به 0.97 دلار در طول بحران مالی پس از اعلام ورشکستگی Lehman Brothers در سال 2008 کاهش یافت. این صندوق دارای اوراق تجاری Lehman و مالک بود. سقوط بانک سرمایه‌ گذاری موجب وحشت صاحبان صندوق‌ های بازار پول شد که برای بازخرید سهام هجوم بردند. تصور می شد که وجوه بازار پول به اندازه حساب های پس انداز بیمه شده FDIC ایمن هستند.

از نظر TerraUSD این کاهش در همان روزی بود که فدرال رزرو گزارش ثبات مالی دوسالانه خود را منتشر کرد که در آن استیبل کوین ها برجسته بودند. در این گزارش اشاره شده است که چگونه استیبل کوین‌ ها می‌ توانند در معرض نقدینگی وجوه بازار پول قرار گیرند به‌ ویژه در زمان‌ های استرس که دارایی‌ های پشتوانه این توکن‌ ها می‌ توانند نقد شوند.

پس دقیقاً با UST چه اتفاقی افتاد؟ برای شروع مهم است که توجه داشته باشید چه چیزی این دارایی را در دنیای استیبل کوین ها منحصربه فرد و یا خطرناک می کند. UST یک استیبل کوین الگوریتمی است به این معنی که به روشی متفاوت از اکثر دارایی های مشابه عمل می کند. استیبل کوین‌ های محبوب‌ تر مانند تتر USDT ارزش بازار 82 میلیارد دلار و کوین USD ۵۰ میلیارد دلار ارزش بازار توسط دارایی‌ هایی مانند دلارهای فیات در حساب بانکی، خزانه‌ داری و یا بدهی معاملاتی کوتاه‌ مدت پشتیبانی می‌ شوند. این رویکرد همچنین خطرناک است زیرا ناشران در مواقعی در مورد تجزیه دقیق ذخایر خود نامشخص بوده اند USDT به ویژه بحث برانگیز بوده است و ناظران نگران هستند که این دارایی ها ممکن است وثیقه نقدی کافی برای بازخرید 100+ میلیارد دلار دارایی مورد حمایت خود نداشته باشند.

گفته می‌ شود به نظر می‌ رسد آن‌ ها در مقایسه با UST نمونه‌ ای از ثبات هستند. به جای حمایت 1:1 توسط دارایی های مشهود در یک بانک و یا متولی UST از یک راه اندازی پیچیده با توکن دیگری یعنی لونا LUNA استفاده می کند تا بتواند پیوند خود را حفظ نماید. لونا یک توکن بومی بلاکچین لونا است و یک پلتفرم غیرمتمرکز مانند اتریوم که می‌ تواند انواع مختلفی از برنامه‌ های کاربردی مانند برنامه‌ های مالی غیرمتمرکز همچون معامله و وام را اجرا کند و از توکن‌ های غیرمثلی NFT پشتیبانی نماید. قرار است هر UST با LUNA به ارزش 1 دلار قابل بازخرید باشد که در حال حاضر 30.00 دلار قیمت دارد.

البته قیمت ها مانند دنیای فیات در نوسان است. نرخ تبدیل دلار در برابر سایر ارزها به صورت روزانه تنظیم می شود. در دنیای UST لونا قرار است مکانیزمی تثبیت کننده باشد تا در صورت انحراف قیمت UST را به 1 دلار بازگرداند. اگر UST به کمتر از 1 دلار برسد یک فرصت آربیتراژ برای خرید یک UST مثلاً 0.98 دلار و سپس معامله آن با لونا به ارزش 1 دلار وجود خواهد داشت که در نهایت این معامله باید قیمت را دوباره هماهنگ کند.

این سیستم روی کاغذ و کمی هوشمندانه مهندسی مالی به نظر می رسد اما اثبات نشده است. در گذشته چندین تلاش ناموفق برای ایجاد یک استیبل کوین الگوریتمی وجود داشته است. به عنوان مثال حدود یک سال پیش یک توکن پشتیبان استیبل کوین IRON به نام تیتان TITAN در میان عدم قطعیت بازار در چیزی که تیم آن را اولین اجرای بانک کریپتو در مقیاس بزرگ در جهان نامید به صفر رسید.

به نظر می‌ رسد لونا سعی کرد از این شکست‌ ها درس بگیرد و نگرانی‌ هایی که برخی خریداران ممکن است در مورد ارزش اصلی لونا داشته باشند بنابراین بیش از ۳ میلیارد دلار بیت‌ کوین و آوالانچ به عنوان مکانیزم تثبیت‌ کننده بیشتر برای پروتکل خریداری کرد.

آخر هفته گذشته UST شروع به انحراف از 1 دلار کرد زیرا عدم قطعیت کلان در پرتو افزایش نرخ 50bps نگرانی در مورد اعداد تورم آوریل که منتشر شد و کاهش دو رقمی روی بیشتر توکن‌ های ارز دیجیتال در روزهای اخیر تأثیر گذاشت. برخی ادعاها وجود داشت مبنی بر اینکه یک بازیگر ناشناس در تلاش بود تا بازار را با UST برای حمله به پروتکل پر کند و یک بازیگر با نام مستعار حتی یک پوزیشن عمومی 10 میلیون دلاری علیه دارایی دریافت نمود.

همانطور که همه اینها در حال رخ دادن بود بیش از 5 میلیارد دلار UST از پروتکل انکر Anchor یک برنامه وام دهی DeFi که بر روی لونا اجرا می شود خارج شد. این نشان دهنده حدود یک سوم کل سرمایه بازار است که می تواند به عنوان رای عدم اعتماد به دارایی تلقی شود. به هر حال این قرار بود در مقطعی اتفاق بیفتد. شرکت‌ کنندگان در این پروتکل بازدهی ناپایدار 20 درصدی را دریافت می‌ کردند که حتی برای ارزهای دیجیتال به‌ طور غیرعادی بالاست که در نهایت قرار بود آرام گیرد.

حتی زمانی که تیم لونا تمام بیت کوین را در نوک انگشتان خود به کار گرفت و همچنین صدها میلیون دلار را در UST برای سازندگان بازار در تلاش برای تقویت نقدینگی به کار برد و همه چیز را به حالت تعادل بازمی گرداند بهبود نیافته است. ممکن است حتی اگر باعث آسیب به شهرت شود غلبه بر آن تقریبا غیرممکن خواهد بود.

LUNA شاهد کاهش ارزش بازار خود از بیش از 30 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار در پنج روز گذشته بود و قیمت آن در این بازه زمانی 64 درصد کاهش یافته است. همچنین از آنجایی که تیم در تلاش برای محافظت از قیمت بیت کوین بازار را با بیت کوین پر کرد فشار فروش بیشتری را به آن دارایی اضافه نمود و برای اولین بار از جولای گذشته شاهد کاهش آن به زیر 30000 دلار بود. در مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته حدود 300 میلیارد دلار از دست داده است.

اگر در اینجا یک لطف صرفه جویی وجود داشته باشد می تواند این باشد که سایر استیبل کوین های اصلی مانند تتر USDT و USDC تا حد زیادی توانسته اند از آسیب خود جلوگیری کنند.

همچنین منصفانه است که بدانیم آیا یک استیبل کوین الگوریتمی موفق وجود خواهد داشت یا نه. UST به دلیل واکنش متقابل بین بومیان کریپتو به روش متمرکزی که در آن USDT و USDC کار می‌ کنند افزایش یافت که آن‌ ها آن را تضعیف ایده‌ آل‌ های کریپتو می‌ دانند. البته تمرکززدایی یک طیف است بنابراین شاید حد وسطی بین توکن های الگوریتمی صرف و مدل غیرمتمرکز وجود داشته باشد. صرف نظر از این هیچ توکنی موفق نخواهد شد تا زمانی که نتواند قابلیت خود را در مواقع استرس ثابت کند چیزی که امروزه بخش مالی سنتی نیز با آن دست و پنجه نرم می کند.

TerraClassicUSDTerraClassicUSD
TerraClassicUSD$۰.۰۳۱۵۰۲۸۹۱,۸۰۸.۵ تومان