درک توکن های اتریوم از جمله ERC1155 ،ERC20 و ERC721

ERC چیست؟

ERC مخفف عبارت "Ethereum Request for comment" است

این استاندارد برای ایجاد و انتشار قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم می باشد. افراد می توانند در دارایی های هوشمند ایجاد شده با قراردادهای هوشمند سرمایه گذاری کنند.

ERC فقط یک استاندارد است که فقط یک قالب می باشد که سایر توسعه دهندگان موافقت می کنند از آن پیروی کنند. توسعه دهندگان از این استاندارد پیروی می کنند زیرا نوشتن کد را آسان تر، قابل پیش بینی تر و قابل استفاده مجدد می کند.

بنابراین ERC20 استانداردی برای ایجاد توکن های قابل معاموضه در بلاکچین اتریوم است و

ERC721 استانداردی برای ایجاد توکن های غیر قابل تعویض در بلاکچین اتریوم و ERC1155 استانداردی برای ایجاد می باشد.

توکن ERC20 چیست؟

undefined

یکی از مهمترین توکن های اتریوم با نام ERC20 شناخته می شود. ERC-20 به عنوان استاندارد فنی ظاهر شده است. از آن برای همه قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم [جهت پیاده سازی توکن استفاده می شود و لیستی از قوانین را ارائه می دهد که همه توکن های مبتنی بر اتریوم باید از آنها پیروی کنند.

ERC20 از جهاتی شبیه به بیت کوین، لایت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری است. توکن های ERC20 دارایی های مبتنی بر بلاکچین هستند که ارزش دارند و قابل ارسال و دریافت هستند. تفاوت اصلی این است که به جای اجرای بلاکچین اختصاصی توکن های ERC20 در شبکه اتریوم صادر می شوند.

توکن ERC721 چیست؟

undefined

در ژانویه 2018 ویلیام انتریکن، دیتر شرلی، جیکوب ایوانز و نستاسیا ساکس ERC721 (Ethereum Request for Comments 721) را پیشنهاد کردند. این یک استاندارد توکن غیرقابل معاوضه است که API را برای توکن ها در قراردادهای هوشمند پیاده سازی می کند.

ERC 721 پسر عموی دور توکن ERC20 در اکوسیستم اتریوم است.

ERC721 استاندارد توکنی در اتریوم برای توکن های غیرقابل معاوضه و یا NFT می باشد.

تعویض پذیری به معنای قابل تعویض متقابل است. این قابلیت یک کالا یا دارایی است که با سایر کالاها یا دارایی های یکسان از نوع مشابه جایگزین می شود به عنوان مثال پول نمونه بارز یک کالای قابل تعویض است در حالی که بلیط های فیلم یک مثال خوبی از توکن های غیر قابل تعویض می باشد به این معنی که بلیط هیچ یک از فیلم ها در یک زمان نیست. این یک فیلم بسیار خاص و در زمان خاصی است. بنابراین بیایید مثالی را از نظر بلاکچین بیاوریم: بیت کوین قابل معاوضه است زیرا هر بیت کوینی می تواند جایگزین بیت کوین دیگری شود. از سوی دیگر هر NFT منحصر به فرد است. یک NFT نمی تواند جایگزین دیگری شود.

این می تواند هر چیز منحصر به فردی را نشان دهد و می تواند از گواهی تولد یک فرد تا لحظه ای در تاریخ، هنر و یا حتی در موارد نادر در بازی های ویدئویی معنی داشته باشد.

توکن ERC1155 چیست؟

undefined

در گذشته توکن های ERC20 و ERC721 باید قرارداد جدیدی را برای هر توکن "دسته بندی" جدید اجرا می کردند اما پس از آن ERC1155 را می توان به عنوان یک توکن استاندارد توصیف کرد که می تواند مانند یک توکن ERC20 یا ERC721 و یا یک توکن ذخیره شده در یک آدرس همزمان عمل کند. بهترین راه برای توصیف ERC1155 مقایسه آن با ماشین فروش است و می توانید هر نوع بیسکویت، چیپس و غیره را از یک رابط تهیه کنید.

این ایده ساده است و هدف آن ایجاد یک رابط قرارداد هوشمند می باشد که بتواند هر تعداد از انواع توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض را نشان داده و کنترل کند.

چرا ERC1155 را بر ERC721 و ERC20 ترجیح می دهیم؟

undefined

برای درک مزایای ERC1155 ما باید محدودیت های ERC721 و ERC20 را درک کنیم.

توکن ERC20 فاقد راه واکنش به رویدادهای انتقال خود است. در نتیجه هنگامی که کاربران به طور تصادفی توکن ها را به آدرس اشتباه ارسال می کنند توکن های ERC20 همیشه در قرارداد به دام می افتند.

توکن های ERC721 نیز محدودیت های خاص خود را دارند به عنوان مثال اگر مجموعه ای از 10 NFT دارید که می خواهید به شخص دیگری منتقل کنید این توکن انتقال شما را ملزم به انجام 10 تراکنش مختلف می کند.

مزایای ERC1155:

انتقال دسته ای

استاندارد ERC1155 به تعداد زیادی انتقال توکن های موجود در قراردادهای هوشمند اجازه می دهد. به این ترتیب برای مثال اگر ما یک سری توکن NFT یا توکن های قابل تعویض و یا هر دو را داشته باشیم می توانیم چندین مورد از این توکن ها را در یک عملیات منتقل کنیم به طوری که با یک عملیات واحد این انتقال انجام می شود.

انتقال امن توکن

توکن ERC1155 یک ویژگی برای انتقال امن توکن ارائه می دهد. قرارداد هوشمند استاندارد شامل عملکردی است که بررسی می کند آیا معامله به پایان رسیده است یا خیر و در صورت عدم انجام مجدد دوباره کنترل توکن را به صادرکننده باز می گرداند.

موارد استفاده: بازی ها

توکن های قابل تعویض هویت منحصر به فردی ندارند و می توانند با توکن های مشابه دیگر جایگزین شوند درست مانند توکن هایی که به عنوان ارز عمل می کنند. در مقابل توکن های غیرقابل تعویض دارای هویت منحصر به فردی هستند و غیرقابل جایگزین می باشند. توکن ERC1155 از ایجاد توکن های قابل تعویض، نیمه قابل تعویض و غیرقابل تعویض در یک توکن استاندارد پشتیبانی می کند.

همانطور که بازی ها معمولاً دارای هر دو نوع اقلام قابل تعویض و غیرقابل تعویض هستند.

بیایید این را با یک مثال درک کنیم. در بازی ممکن است موارد قابل تعویض "زره اصلی" (یکی که دیگران می توانند در آن جا داشته باشند)، لباس های نیمه قابل تعویض با تعداد محدود (به دلیل این که توسط چند کاربر قابل استفاده است) و سلاح های بی بدیل منحصر به فرد وجود داشته باشد. در اینجاست که استاندارد توکن ERC1155 مطرح می شود زیرا توسعه دهنده نیازی به قرارداد جداگانه برای توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض ندارد.

توکن ERC1155 برای این مورد استفاده بسیار مناسب خواهد بود زیرا ERC1155 انتقال دسته ای، انتقال امن توکن و یک قرارداد واحد برای توکن های قابل تعویض و غیرقابل تعویض را ارائه می دهد.

اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۵۷۴.۶۷۸,۵۷۸,۳۰۸ تومان