5 مورد برتر استفاده از رپد توکن Wrapped Token

رپد توکن ها امکان قرار دادن دارایی‌ های دیجیتال مانند بیت‌ کوین BTC در اتریوم ETH را فراهم کرده‌ اند تا بتوانند با برنامه‌ های مالی غیرمتمرکز DeFi تعامل داشته باشند. این امر منجر به جریان‌ های قابل توجهی از ارزش توکن‌ شده در اتریوم و سایر شبکه‌ های ارز دیجیتال شده است که به چندین مورد استفاده از کوین کمک می‌ کند.

رپد توکن ها چیستند؟

رپد توکن ها کریپتو توکن‌ هایی هستند که ارزش اساسی آن‌ ها به یک دارایی کریپتوی دیگر متصل شده است تا موارد استفاده از زنجیره متقابل را فعال کند.

رپد توکن نسخه ای از یک دارایی کریپتوی اصلی است که بر روی یک بلاکچین میزبان که در آن صادر شده است عمل می کند. رمزارز اصلی با قفل کردن آن در یک صندوق دیجیتال توکن سازی می شود و رپد توکن در یک شبکه بلاکچین متفاوت منتشر می گردد.

به عنوان مثال رپد بیت کوین (WBTC) wrapped bitcoin در نسبت 1:1 به بیت کوین ثابت شده است اما در شبکه اتریوم عمل می کند.

رپینگ توکن ها در اتریوم شامل تبدیل یک دارایی کریپتو موجود به یک توکن ERC-20 است. ERC-20 شناخته شده ترین استاندارد برای طراحی توکن است و تضمین می کند که قوانین قرارداد هوشمند با برنامه های DeFi سازگار باقی می مانند.

توکن‌ های دیجیتال را می‌ توان برای مطابقت با استاندارد BEP-20 جهت استفاده در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) رپد نمود.

رپد توکن‌ ها برای بهبود قابلیت همکاری بین بلاکچین‌ ها با اجازه دادن به دارایی‌ های بومی برای کار بر روی شبکه‌ های کریپتو مختلف طراحی شده‌ اند. رپد توکن‌ ها از سیستمی استفاده می‌ کنند که مقدار مساوی رمزارز را به اندازه رپد کوین ها نگه می‌ دارد.

فرآیند رپینگ معمولاً به متولیان نیاز دارد تا توکن ها را ضرب کنند. بازرگانان درخواست هایی را به متولیان امر ارسال می کنند تا نسخه رپد کریپتو را ضرب کنند. متولی با ضرب رپد کوین ها برابر با آنچه که در ذخیره نگه می دارد به عنوان رپد دارایی عمل می کند. برعکس متولی به درخواست تاجر برای آزاد کردن دارایی اصلی رپد توکن ها را از بین می‌ برد.

اکنون که رپد توکن ها و نحوه کار آنها را معرفی کردیم بیایید نگاهی به برجسته‌ ترین موارد استفاده از رپد کوین ها بیندازیم.

وام دهی دیفای DeFi lending

وام دهی DeFi با سپرده گذاری یک دارایی دیجیتال در یک استخر وام ارز دیجیتال برای کسب سود کار می کند. قراردادهای هوشمند پرداخت وجوه را مدیریت می‌ نمایند و وثیقه وام گیرنده خطرات پیش‌ فرض را کاهش می‌ دهد و بازار وام‌ های کریپتو پررونق را عاری از واسطه‌ های متمرکز می‌ سازد.

رپد توکن ها وام گرفتن و وام دادن با رپد بیت کوین WBTC را آسان تر می کنند زیرا می توانند در پروتکل های وام دهی DeFi مانند آوه Aave (AAVE)، میکردائو MakerDAO (MKR) و کامپاند Compound (COMP) کار کنند. کاربران می توانند WBTC خود را قرض دهند و کوین USD (USDC)، DAI و یا سایر دارایی های دیجیتال را در مقابل آن قرض گیرند.

همچنین معامله‌ گران می‌ توانند با استفاده از WBTC به‌عنوان وثیقه DAI را بر اساس پروتکل MakerDAO برش داده و در نهایت DAI را با سود قرض دهند.

معامله غیرمتمرکز Decentralized trading

معامله گران باتجربه ارزهای دیجیتال معمولا ترجیح می دهند با مارجین معامله کنند. ایده اصلی پشت معاملات مارجین قرض گرفتن پول برای افزایش سودآوری بالقوه یک معامله است.

معامله‌ گران DeFi می‌ توانند از WBTC برای معامله با مارجین در صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنند.

تامین نقدینگی Liquidity provision

رپد توکن ها مانند WBTC و یا renBTC با تزریق نقدینگی به اکوسیستم اتریوم از سوی دارندگان بیت‌ کوین نقدینگی را افزایش می‌ دهند در نتیجه کل اکوسیستم معاملاتی غیرمتمرکز در شبکه اتریوم از این مورد استفاده رپد توکن سود می برد.

همچنین دارندگان رپد توکن می توانند بازدهی را برای سپرده گذاری دارایی های خود در استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز کسب کنند.

ییلد فارمینگ Yield farming

بازارساز خودکار AMM و پروتکل‌ های وام دهی متعدد دارندگان رپد توکن ها را قادر می‌ سازد تا برای سپرده‌ گذاری رپد توکن های خود در یک استخر نقدینگی پاداش‌ های ییلد فارمینگ و سود کسب کنند. علاوه بر جوایز استخر نقدینگی سرمایه‌ گذاران معمولاً با توکن‌ های پروتکل نیز برای افزایش درآمد پاداش می‌ گیرند.

به عنوان مثال کامپاند Compound به شما امکان می دهد با وام دادن به WBTC در یک استخر نقدینگی سود WBTC خود را کسب کنید. شما نماد حاکمیت COMP را به عنوان پاداش برای ارائه نقدینگی دریافت خواهید کرد.

وثیقه دادن وام کریپتو

پروتکل‌ های DeFi که وام‌ های کریپتو را ارائه می‌ کنند معمولاً از وام‌ گیرندگان می‌ خواهند که برای تضمین وام‌ های خود وثیقه ارائه دهند. به عبارت دیگر مقدار معینی از رمزارز برای مدتی تا زمان بازپرداخت وام در ذخیره نگه داشته می شود.

اصولا وثیقه بیشتر به شکل اتر ارائه می شد با این حال تکیه صرفاً به اتریوم به عنوان وثیقه کاربران اتریوم را در معرض خطر بالای نوسان قیمت قرار داد. در عوض رپد توکن ها مانند WBTC را می توان به عنوان وثیقه استفاده نمود. این خطر برای ثبات کلی شبکه اتریوم را کاهش می دهد.

به عنوان مثال پروتکل هایی مانند کامپاند Compound، میکردائو MakerDAO و آوه AAVE به شما امکان می دهند تا از رپد توکن هایی مانند WBTC به عنوان وثیقه استفاده کنید.

تا زمانی که قابلیت متقابل زنجیره ای استاندارد شود رپد توکن ها به رشد خود ادامه داده و موارد استفاده موجود خود را گسترش می دهند.

Wrapped BitcoinWrapped Bitcoin
Wrapped Bitcoin$۲۰,۰۱۰۶۳۵,۴۷۸,۱۶۵ تومان
CompoundCompound
Compound$۴۶.۵۱۱,۴۷۷,۰۶۶ تومان
CompoundCompound
Compound$۴۶.۵۱۱,۴۷۷,۰۶۶ تومان