راهنمای گام به گام CPU ماینینگ

وقتی صحبت از استخراج ارزهای دیجیتال به میان می آید بسیاری بر این باورند که این کار فقط با کارت گرافیک (GPU) قابل انجام است. در حالی که قبلاً چنین بود به دلیل قدرت چنین دستگاهی راه‌ های دیگری وجود دارد. یکی از این روش ها استخراج CPU است.

در این راهنما ما به اصول اولیه CPU ماینینگ خواهیم پرداخت.

CPU ماینینگ چیست؟

همانطور که می دانید ماینینگ عمل تخصیص قدرت کامپیوتر برای حل الگوریتم های پیچیده است. با انجام این کار یک ماینر یک بلاک از تراکنش ها را اعتبارسنجی کرده و آن را به دفتر کل بلاکچین متعهد می کند. سپس برای انجام این کار به آنها در ارز دیجیتال پاداش داده می شود.

همانطور که گفته شد معمولاً این فرآیند از طریق استفاده از قدرت یک GPU انجام می شود. با این حال استخراج با CPU نیز امکان پذیر است اما فقط برای دارایی های دیجیتال خاص.

چرا استخراج CPU همیشه کار نمی کند؟

در حالی که مطمئناً می‌ توانید از مزیت استخراج CPU استفاده کنید اما در شبکه‌هایی که استخراج آن‌ها مشکل تلقی می‌ شوند سودآور نخواهد بود. این امر اساساً به این معنی است که زمان زیادی طول می کشد تا به طور بالقوه پاداشی به دست آورید و در طول مسیر هزینه برق بسیار زیادی برای شما داشته باشد.

undefined

با این حال با توسعه شبکه‌ های بلاکچین و نادر شدن پاداش‌ های بلاک دشواری آن نیز افزایش می‌ یابد. زمانی که بیت کوین جدید بود برای مثال استخراج با CPU کاملاً ممکن بود اما دیگر اصلاً اینطور نیست و برای انجام بهینه این کار به قدرت اختصاصی یک GPU نیاز دارید.

جالب توجه است که چند ارز دیجیتال وجود دارد که برای کار با CPU بهینه شده اند. کوین محبوب مونرو یکی از این توکن ها است.

همچنین به خاطر داشته باشید که به دلیل پردازنده‌های گرافیکی ایسیک که اساساً پردازنده‌ های گرافیکی اختصاصی برای ماینینگ می باشند برخی از ارزهای دیجیتال الگوریتم هش خود را تغییر می‌ دهند تا به جای آن از استخراج CPU استفاده نمایند.

آیا برای ماینینگ به یک CPU خوب نیاز دارید؟

قطعا. اگر قصد دارید هر گونه استخراج CPU را انجام دهید به بهترین پردازنده ای که می توانید خریداری نمایید نیاز دارید.

بهترین CPU جهت ماینینگ کدام است؟

جدای از انتخاب یکی از ارزهای دیجیتال که دشواری کمتر دارد برای استخراج CPU، چند فاکتور جهت تصمیم گیری در مورد CPU وجود دارد:

هسته ها

هرچه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد تجربه استخراج شما بهتر خواهد بود. هسته‌ های اضافی به این معنی است که CPU شما می‌ تواند به صورت کارآمدتر چندین کار را انجام دهد و یک مکان خوب برای شروع یک پردازنده 8 هسته‌ ای است.

Thread رشته

بسته به اینکه پردازنده AMD یا Intel داشته باشید می توانید از threading نیز استفاده کنید. Threading باعث می‌ شود که پردازنده شما تعداد هسته‌ های اصلی خود را به تعداد بیشتری تقسیم کند و اطمینان حاصل کند که سریع‌ تر و روان‌ تر کار می‌ کند.

undefined

به طور کلی یک پردازنده می تواند تا دو برابر مقدار پایه خود رشته کند. به عنوان مثال یک پردازنده 4 هسته ای به طور متوسط می تواند تا 8 رشته تولید کند. هر چه رشته ها بیشتر باشد بهتر است.

سرعت

ماینینگ برای انجام صحیح این کار به هش ریت نسبتاً بالایی نیاز دارد. برای برآورده کردن چنین الزاماتی شما به یک پردازنده با فرکانس رقابتی نیاز دارید که اغلب در گیگاهرتز نمایش داده می شود. هرچه فرکانس شما سریع تر باشد هش ریت شما بالاتر خواهد بود و این امکان را به شما می دهد که دیگر ماینرها را شکست دهید.

به خاطر داشته باشید که پردازنده‌ ای که در هر یک از این دسته‌ بندی‌ ها عملکرد ضعیفی داشته باشد احتمالاً پول شما را از دست می‌ دهد. این دستگاه‌ ها ممکن است بتوانند استخراج کنند اما هزینه‌ های برق از هر سودی پیشی می‌ گیرد. مطمئن شوید که روی یک CPU قوی سرمایه گذاری کنید.

undefined

همچنین از لپ تاپ خود برای استخراج CPU استفاده نکنید. حتی اگر لپ‌ تاپ شما بهترین پردازنده را داشته باشد این دستگاه‌ ها برای تحمل گرما و برق مورد نیاز این فرآیند مناسب نیستند. اطمینان حاصل کنید که از یک دسکتاپ و با منبع تغذیه مناسب و همچنین عوامل ذکر شده در بالا استفاده می کنید.

آیا CPU ماینینگ سودآور است؟

استخراج CPU بسته به پروژه ای که انتخاب می کنید و همچنین اگر قطعات مناسب را در اختیار دارید می تواند سودآور باشد. با این حال تقریباً به اندازه استخراج GPU سودآور نیست. اما یک CPU استخراج قدرتمند همراه با یک پردازنده گرافیکی استخراج قدرتمند به افزایش سود شما کمک می کند. بنابرابن می توان گفت که استخراج CPU فقط تا حدودی سودآور می باشد.

نحوه شروع CPU ماینینگ

استخراج انفرادی

شما می توانید به تنهایی استخراج کنید اما این امر توصیه نمی شود. همانطور که گفته شد برای دریافت پاداش باید اولین نفری باشید که الگوریتم یک بلاک را حل می کند. استخراج انفرادی شما را در مقابل انواع ماشین‌ های قدرتمند قرار می‌دهد که بسیاری از آن‌ها می‌توانند CPU شما را شکست دهند.

استخر استخراج

استخر استخراج یکی از محبوب‌ ترین راه‌ ها برای شرکت در استخراج CPU و GPU است. اساسا شما وارد یک استخر با صدها ماینر دیگر می شوید که همگی برای حل یک بلاک کار می کنند. با استفاده از تمام این قدرت ها در کنار هم شانس اینکه اولین کسی باشید که این کار را انجام می دهد بسیار بیشتر است و پاداش بین همه شرکت کنندگان بر اساس سهم آنها تقسیم می شود.

نمونه هایی از استخرهای استخراج برای استخراج CPU عبارتند از Nanopool برای دارایی های مختلف و یا MineXMR برای مونرو به طور خاص. به خاطر داشته باشید که استخرها درصدی از سود را نیز دریافت می کنند.

ارزهای دیجیتالی که از CPU ماینینگ پشتیبانی می کنند

بیایید به بهترین ارزهای دیجیتال برای ماینرهای مبتدی CPU بپردازیم.

مونرو

undefined

همانطور که گفته شد رمزارز مونرو یک کوین حفظ حریم خصوصی بسیار محبوب است. این رمزارز بهتر از بسیاری از دارایی ها برای استخراج CPU است زیرا این پروژه دارای مقاومت داخلی در برابر ماینرهای ایسیک می باشد. این بدان معناست که در مقایسه با سایر دارایی ها مانند بیت کوین هنگام استخراج مونرو با رقابت بسیار کمتری روبرو خواهید شد.

دوج کوین

undefined

با محبوبیت روزافزون این دارایی دوج کوین پروژه ای است که در هنگام استخراج CPU می توانید نگاهی به آن داشته باشید. سختی این ارز دیجیتال بسیار کمتر از بیت کوین و یا اتریوم است. گفته می شود با توجه بیشتر ممکن است فشار اضافی در استخراج کاربر ایجاد شود. این بدان معناست که شما با کاربرانی با GPU و ASIC رقابت خواهید کرد که رقابت با آنها بسیار دشوار می باشد.

الکترونیوم

undefined

الکترونیوم یک ارز دیجیتال نسبتاً قدیمی با یک وعده جالب توانایی پردازش پرداخت ها در یک اپلیکیشن موبایل مبتنی بر بلاکچین است. با این حال چیزی که باید برای ماینرها جذاب باشد ماهیت مقاوم آن در برابر ایسیک است. این بدان معناست که CPU شما رقابت بسیار کمتری برای مقابله خواهد داشت. همچنین این پلتفرم اخیراً یک پلتفرم فریلنسر راه‌اندازی کرده است که آن را دوباره وارد مکالمه بلاکچین می‌ کند.

دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۱۰۱۵۹۹۵,۱۴۰.۷ تومان
مونرومونرو
مونرو$۱۷۵.۰۴۸,۸۵۶,۶۸۶ تومان
الکترونیومالکترونیوم
الکترونیوم$۰.۰۰۱۷۸۱۳۹۹۰.۱۳ تومان