صرافی ارزهای دیجیتال

تا همین اواخر بیتمِکس (Bitmex)، دریبیت (Deribit) و تعدادی دیگر از صرافی های ایجاد شده، تنها مکان هایی بودند که مبادله کنندگان می توانستند، تنظیم اهرم خود (تنظیم میزان چند برابر کردن وجه مبادله) را دریافت کنند. این وضعیت در حال حاضر با ظهور ده ها صرافی که اهرم و مقادیر اضافه ای را ارائه می دهند، تغییر کرده است. اعتقاد بر این است که معرفی باینَنس و کوکُین (Kucoin) - دو پلتفرم معروف به رونق سریعتر نسبت به دیگر صرافی های امسال – معتقدند که مقدمه مبادله با وجه تضمینی هستند. به نظر می رسد سال 98 همه چیزبا استفاده از اهرم تحقق می یابد.

بازار مبادله با وجه تضمینی در حال حاضر بسیار داغ است

مبادله با وجه تضمینی و IEO ها (عرضه اولیه صرافی ها) ثابت کرده اند که روند حاکم صرافی های ارزهای دیجیتال امسال است. بیباکس (Bibox) نمونه ای کامل در این زمینه است: مبادله ای که تا 3 برابر اهرم بر روی BTC ارائه می دهد، به تازگی وارد بازی IEO شده و اعلام کرده که به طور همزمان در چهار پروژه در بیباکس اوربیت (Bibox Orbit) از 2 اردیبهشت آغاز خواهد شد به نام های: پروتکل فورس (FOR)، لودوس (LUD)، استِیکینگ (SKR)، و ایکس بلاک (IX).

undefined

FTX یکی دیگر از پلتفرم های رو به رشد در سال 2019 است که در زمینه صرافی های با اهرم فعالیت می کند. این صرافی، که توسط شرکت آلامدا ریسرچ پشتیبانی می شود، آینده ای را ارائه می دهد که تا 3 برابر اهرم و معاملاتOTC  می باشد. با استفاده از اهرم ، می توانید هر نقطه ای بین 2 تا 100 برابر وجه خود مبادله کنید، این صرافی ها هیجان و ریسک را چند برابر می کنند که آیا روی پایین آمدن یا بالا رفتن قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از اهرم استفاده کنیم. در گذشته مبادله کنندگان تنها چندین گزینه داشتند، در حال حاضر ده ها گزینه وجود دارد، زیرا تعداد پلتفرم های ارائه کننده ی وجه تضمینی و محصولات مشتق شده، افزایش یافته است.

undefined

خطرات اهرم

در سایت های مرجع اطلاعات ارزهای دیجیتال مانند کوین کودکس (Coincodex)، کوین لور (Coinlore)، و کوین پاپریکا (Coinpaprika)، تعداد صرافی ها پیشنهاد دهنده اهرم اکنون بیش از 50 عدد است. بعضی از آنها مبادله با وجه تضمینی را در زمینه ی کوین های پیشرو مانند BTC، ETH و BCH ارائه می کنند، در حالی که دیگران ماجراجوتر هستند و در انتظار محصولاتی که در آینده به صورتی اهرمی کار می کنند مانند ارز دیجیتال Gram تلگرام که هنوز منتشر نشده است، هستند. برای مبادله کنندگانی که با چشم انداز سه برابر شدن پولشان از طریق کشیدن اهرم جذب می شوند و اجازه می دهند اثر چندگانه بقیه ی کار ها را انجام بدهد، چندین خطر وجود دارد که باید از آنها آگاه باشند، جدا از ریسک واضح از دست دادن سریع کل دارایی (به نسبت میزان اهرم) وقتی که قیمت برعکس پیش بینی شما حرکت کند. برای مثال در صورتی که شما روی قیمت 5000 دلار بیت کوین مبادله خود را شروع کنید و پیش بینی افزایش قیمت را بدهید، در صورتی که اهرم 10 برابر را کشیده باشید، اگر قیمت بیت کوین به مرز 4500 دلار برسد کل دارایی خود را از دست خواهید داد.

undefined

بیتمِکس به میزان صندوق خود افتخار می کند، که در حال حاضر نزدیک به 24000 BTC است، اما اکثر صرافی ها با قابلیت اهرم، تقریبا به این اندازه مجهز نیستند. با صرافی های کوچکتر، حساب یک مبادله کننده بزرگ که در حال ورشکسته شدن است، می تواند منجر به کسر شدن از حساب های دیگران برای پوشش دادن این زیان بشود. سیستم های مدیریت ریسکی که طراحی ضعیفی دارند، این خطر را تشدید می کنند. پیچیدگی های پیشنهاد اهرم چشمگیر بوده و ضروری است که وثیقه را برای کیف پول های وجه تضمینی می بایست جداگانه برای هر کدام از دارایی دیجیتالی استفاده شود. صرافی های آتی که اخیراً راه اندازی شده اند، به دلیل کمبود مشتریان، از حجم پایین و نقدینگی ضعیف رنج می برند، که به نوبه خود سبب سخت شدن جذب نقدینگی مشتری و ایجاد بازار می شود.

undefined

اوکی اکس (Okex) قراردادهای آتی خود را پس از یک انحلال عظیم در تیرماه 1397 لغو کرد

این تنها صرافی های جدید هم نیست که در مورد مدیریت وجه تضمینی می تواند چیزهایی را حاصل کند: سال گذشته، اوکی اکس پس از اینکه مبادله کننده ای یک سفارش بزرگ BTC داد و پس از نقض معامله درخواست نقدینگی داد، مجبور به پس دادن 9 میلیون دلار شد. همان طور که FTX ذکر می کند: "اگر یک کاربر اهرم ای داشته باشد که بازار بر خلاف پیش بینی او عمل کند، که ارزش خالص آنها منفی بشود، می بایست کسی هزینه این ضرر را بپردازد." در ادامه بیان کرد:

در تجارت ارز دیجیتال شما نمی توانید دارایی صاحب حساب فرد ورشکسته را از خارج از سیستم بازپس بگیرید، بنابراین شما با کاربران داخلی خودتان تنها مانده اید و مجبورید از حساب کسانی که تسویه حساب نکرده اند، این مبلغ را بپردازید.

با توجه به اشتیاق عمومی برای استفاده از همه چیز بصورت اهرم شده و IEO ها، هیچ نشانه ای از راضی بودن نیز نشان نمی دهند، انتظار می رود که مقدار زیادی از هر دو را در سال 98 مشاهده کنید. در بازاری که فضا به طور فزاینده ای با صدها مورد از پلتفرم ها که برای استوار کردن جای پایشان، وجه تضمینی را با وجود خطراتش، تلاش می کنند به عنوان یک روش کلیدی برای جذب مبادله کنندگان و به روز ماندن نشان دهند.

FTXFTX
FTX۷.۲۱B دلار۱۰ / ۸.۳۶ امتیاز
اوکی اِکساوکی اِکس
اوکی اِکس۱۰.۸B دلار۱۰ / ۶.۴۶ امتیاز
BiboxBibox
Bibox۴۱۲M دلار۱۰ / ۳.۶۴ امتیاز