ده سال پیش ساتوشی ناکاموتو از سیستم خارج شد- پیام نهایی مخترع بیت کوین

ده سال پیش در چنین روزی، برنامه نویس (یا برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو برای آخرین بار وارد انجمن bitcointalk.org شد و برای همیشه از انجمن بیت کوین خارج شد. روز قبل ناکاموتو با ارائه ساخت سریع به توسعه دهندگان، پیام نهایی نوشت و به توسعه دهندگان گفت که در مورد حملات انکار سرویس (DoS) کار بیشتری باید انجام شود.

"کار بیشتر برای انجام"

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو در اطراف حضور داشت، مخترع بیت کوین یک معما مرموز بود و اغلب توسعه دهندگان را از 2008 تا 2010 به مسیر درست هدایت می کرد. خالق بیت کوین همچنین پیام آخر را به جامعه می فرستد، هنگامی که وی یا آنها به موضوع بحث در bitcointalk.org اضافه می شوند:"برخی از محدودیت های DoS اضافه شده، حالت ایمن حذف شده است." این پیام بیش از یک دهه پیش در 12 دسامبر 2010 نوشته شد و ناکاموتو تأکید کرد که "کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد".

undefined
آخرین نوشته کتبی ساتوشی ناکاموتودر انجمن bitcointalk.org در 12 دسامبر 2010.

ناکاموتو در آن زمان گفت: "کارهای بیشتری برای انجام DoS وجود دارد، اما من در صورت نیاز، قبل از اقدام به ایده های پیچیده تر، سریعاً آنچه را که تاکنون در اختیار دارم قرار می دهم." "ساخت این نسخه 0.3.19 است. برخی از کنترل های DoS اضافه شده است. همانطور که قلا"به وضوح گفتیم، این نرم افزار در برابر حمله DoS اصلاً مقاوم نیست. این یک پیشرفت است، اما هنوز هم راه های حمله بیش از آنچه من بتوانم حساب کنم وجود دارد. من در حال حاضر قسمت -پخش محدود(limitfreerelay) را به عنوان یک سوئیچ می گذارم و اگر به آن نیاز داشته باشید در آنجاست. هشدارهای "حالت ایمن" حذف شده، هشدارهای "حالت ایمن" یک اقدام موقتی پس از اشکال سرریز 0.3.9 بود، "خالق بیت کوین اضافه کرد:

ناکاموتو در ادامه نوشت:

ما می توانیم تمام آنچه را که می خواهیم بگوییم که کاربران می توانند فقط با غیر فعال کردن حالت ایمن"-disablesafemode" اجرا شوند، اما بهتر است فقط به خاطر ظاهر بودن، آن را نداشته باشیم. هرگز به عنوان یک ویژگی طولانی مدت در نظر گرفته نشده است. با دیدن یک زنجیره بلوک نامعتبر طولانی تر (PoW بیشتر) می توانید حالت ایمن را فعال کنید.

ویکی لیکس لانه هورنت را لگد زده است و انبوه به سمت ما هدایت می شود

در حالی که بیت کوین (BTC) به ازای هر سکه 0.20 دلار مبادله می شد، در آن ماه ناکاموتو پاسخ های فنی زیادی را در فروم گذاشت که به ساخت فعلی بیت کوین در آن زمان پرداخت. در واقع، طی دو هفته اول دسامبر 2010، ناکاموتو در این انجمن بسیار فعال بود.

هیچ کس نمی داند چرا مخترع این چنین ناگهانی رفت، اما ناکاموتو نشان داده بود که او روز قبل از آخرین پیام انجمن bitcointalk.org کمی ناراحت است. دلیل این امر این بود که بیت کوین در مقاله ویروسی pcworld.com به نام: "آیا ممکن است رسوایی ویکی لیکس به ارز جدید مجازی منجر شود؟" نام برده شده بود. 

undefined

در آن زمان، ویکیلیکس توسط محاصره مالی ایالات متحده مسدود شد و به دلیل اینکه پیپال، مسترکارت و سرویس دهی به مبلغان خصوصی را متوقف کردند، ویکی لیکس از کمک های بیت کوین استفاده کرد.

از پاسخ های ناکاموتو به موضوع ویکی لیکس، می توان تصور کرد که مخترع رمزنگاری از توجه شبکه کوچکی که در آن زمان داشت بسیار آزار دیده بود. 

ناکاموتو تأکید کرد:"خوب بود که این توجه را در هر زمینه دیگری جلب می کردم." "ویکی لیکس لانه خود را لگد کرده است، و گروه به سمت ما هدایت می شود."

بیت کوین به سرعت در حال تغییر بود و به نظر می رسید ناکاموتو می دانست که او به طور مداوم کنترل خود را از دست می دهد و مردم تصمیم می گیرند که چگونه ارز رمزنگاری شده در آن زمان باشد. در همان روز که مقاله Wikileaks از pcworld.com منتشر شد، ناکاموتو همچنین در پستی با عنوان:"مشتری بیت کوین مینیمالیست در زبان D؟"از هال فینی تشکر کرد.

شش روز قبل از اینکه ناکاموتو درباره سرمقاله pcworld.com صحبت کند، پس از شنیدن اینکه ویکی لیکس در حال بررسی پذیرش ارز رمزپایه است، به کسی پاسخ داد که "آن را بیاور". باز هم، ناکاموتو سرخوش به نظر می رسید و علاقه زیادی به عضویت در سازمان تبلیغات خصوصی به رهبری جولیان آسانژ نداشت.

ناکاموتو اصرار کرد: "نه ، آن را انجام ندهید"این پروژه باید به تدریج رشد کند تا نرم افزار در طول مسیر تقویت شود. من این درخواست را از ویکی لیکس می کنم که سعی در استفاده از بیت کوین نداشته باشد. بیت کوین یک جامعه بتا کوچک در ابتدای راه است،شما تحمل نمی کنید بیش از تغییر جیب داشته باشید و گرمای شما در این مرحله احتمالاً ما را نابود خواهد کرد."

'من دوریان نیستم.' ساتوشی خود ساخته اعلام می شود، و از سیستم خارج می شود. 

درخواست تجدید نظر ناکاموتو ویکی لیکس را تحت تأثیر قرار نداد و بلافاصله بعد، سازمان خصوصی شروع به پذیرش کمک های بیت کوین کرد. بیش از یک دهه است که از مخترع بیت کوین خبری در دست نیست، اما تعدادی ایمیل و پیام ظاهری از طرف خالق وجود دارد که بسیاری تصور می کنند از حساب های قانونی وی ناشی شده است. به عنوان مثال ، وقتی نیوزویک مطلبی در مورد دوریان ناکاموتو خالق بیت کوین منتشر کرد، در پستی که در 7 مارس 2014 برای p2pfoundation.ning.com منتشر شد، می گوید: "من دوریان ناکاموتو نیستم."

undefined

همچنین، از زمان رفتن ناکاموتو، ساتوشی ناکاموتو خود خوانده و حتی سرنخ ها و پیام های زیادی وجود داشته است که به طور گسترده رفع شده است. قصه هایی از افرادی مانند کریگ رایت، مردی که در پنج سال گذشته ادعا کرده است مخترع بیت کوین است، وجود دارد. اگرچه، داستان های رایت به طور گسترده ای توسط جامعه رمزارزهای بزرگ رد شده است.

همچنین در آن زمان بود که متیو لیزینگ، ستون نویس بلومبرگ، اصطلاح ساتوشی را به مردم گفت و ادعای كلی درباره nakamotofamilyfoundation.org و شخصی با عنوان "دوگانگی" منتشر كرد: دارنده حق ثبت اختراع و ساكن هاوایی به نام رونالد كیلا کوآ ماریا گفت که او ساتوشی در دامنه های مختلف وب سایت با نام های "بیتکوین" و "ساتوشی" است.

مردی پر مو مانند فابیو معتقد است که او ساتوشی ناکاموتو است، اما کسی به داستان پوچ جورگ مولت اعتقاد نداشت. در اواسط آگوست سال 2019، یک شرکت روابط عمومی به نام Ivy McLemore و (خالد)Pakastani Bilal گفتند که او مخترع بیت کوین است. البته، داستان خالد نیز به طرز مضحکی غیرقابل توصیف تلقی شد. فردی اهل بلژیک به نام دبو یورگن اتین گیدو به جامعه رمزنگاری گفته است که او ستوشی ناکاموتودر موارد مختلف است.

همچنین گفته شده است که رئیس لوای کارتل پاول لو روکس 47 ساله نیز می توانست ساتوشی باشد. هنوز هم، هیچ یک از این مظنونان و افراد خود نتوانسته اند جامعه بزرگ رمزنگاری را تحت تأثیر قرار دهند.

undefined
آخرین باری که ساتوشی ناکاموتو در bitcointalk.org فعال بود 13 دسامبر 2010 بود. برنامه نویس (یا برنامه نویسان) آن روز پست نگذاشت اما وارد انجمن شد و پس از آن برای همیشه از سیستم خارج شد.

تا آنجا که به تاریخ ثبت شده مربوط می شود، ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در 12 دسامبر 2010 با آخرین پیام خود در مورد افزودن برخی کنترل های DoS، جامعه بیت کوین را ترک کرد. تقریباً همه موارد دیگر از آن نقطه به بعد مشکوک بوده و فاقد مدارک قانونی است.

پس از انتشار مخترع بیتکوین، این نویسنده باید در مورد پاسخها کنجکاو بوده باشد و ممکن است برای نوشتن آخرین پیام آماده شده باشد. ناکاموتو در 13 دسامبر 2010 به سیستم bitcointalk.org وارد شد، از سیستم خارج شد و از آن زمان تاکنون در انجمن مشاهده نشده است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۶۱۱۹۰۰,۷۹۷,۰۳۱ تومان