تکنولوژی آیوتا تنگل IOTA Tangle چیست و چگونه کار می کند؟

آیوتا تنگل چیست؟

آیوتا تنگل یک نوع تکنولوژی نوآورانه از دفتر کل توزیع شده (DLT) می باشد که به طور خاص برای محیط اینترنت اشیاء (IoT) طراحی شده است. فناوری آیوتا مبتنی بر نوع جدیدی از DLT است و نه مدل بلاکچین سنتی. این بنیاد توسط بنیاد آیوتا یک بنیاد غیر انتفاعی که در آلمان تأسیس و ثبت شده ایجاد شده است. ماموریت این بنیاد حمایت از توسعه و استاندارد سازی DLT های جدید از جمله تنگل است.

محدودیت های طراحی سیستم های بلاکچین موجود برای برخی از برنامه ها منجر به توسعه جایگزین های ارز مجازی شد که می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. آیوتا تنگل جهت فعال کردن معاملات خرد بدون هزینه برای اکوسیستم رو به رشد دستگاه های IoT توسعه داده شد. دستگاه های IoT دستگاه هایی هستند که از شبکه پشتیبانی می کنند از جمله محصولاتی مانند لوازم هوشمند، سیستم های امنیتی خانه، لوازم جانبی کامپیوتر، روترها و بلندگوهای هوشمند که دارای اتصالات Wi-Fi، اتصالات بلوتوث و یا ارتباطات نزدیک میدان (NFC) هستند.

تنگل با وعده مقیاس پذیری بالا، بدون هزینه و نقل و انتقالات تقریباً فوری ایجاد شد.

نکات کلیدی

  • آیوتا تنگل یک نوع خلاقانه از دفتر کل توزیع شده (DLT) است که به طور خاص برای محیط اینترنت اشیاء (IoT) طراحی شده است.
  • IOTA به جای مدل سنتی بلاکچین بر اساس نوع جدیدی از DLT است.
  • تنگل با وعده مقیاس پذیری بالا بدون هزینه و نقل و انتقالات تقریباً فوری ایجاد شد.

درک آیوتا تنگل

آیوتا یک ارز دیجیتال است. معماری آن آیوتا تنگل نامیده می شود. تنگل از سیستم اثبات کار (PoW) برای احراز هویت معاملات در دفتر کل توزیع شده استفاده می کند. سیستم PoW تنگل مشابه سیستم مورد استفاده بیت کوین است اما انرژی کمتری مصرف می کند و نسبت به سایر سیستم های PoW (از جمله سیستم مورد استفاده بیت کوین) زمان کمتری طول می کشد.

پیوستگی معماری تنگل به تأیید کامل در کل دفتر نیاز ندارد و در عوض همه طرفین به طور هم زمان در حال تأیید هستند و در نتیجه انرژی و زمان مورد نیاز برای انجام معاملات کوتاه می شود. علاوه بر این فرایند تأیید تنگل برای اطمینان از عدم وجود معاملات تکراری که منجر به دو برابر هزینه شود انجام می شود.

با این حال خود سیستم برای محافظت در برابر حمله گسترده و هماهنگ کافی نبود. همانطور که بنیاد آیوتا اشاره کرد اگر یک مهاجم اکثریت قدرت هش در شبکه را کنترل کند می تواند جهت اجماع را نیز کنترل کند. به طور خاص چنین مهاجمی می تواند هزینه ها را دو برابر کرده و شبکه را تقسیم کند.

برای محافظت در برابر این نوع حملات آیوتا نقشی به نام "هماهنگ کننده" ایجاد کرد. بنیاد آیوتا مسئول اجرای برنامه هماهنگ کننده بود. اطلاعیه ای در ماه مه 2019 به جامعه ارزهای دیجیتال داد که بنیاد آیوتا قصد دارد نقش هماهنگ کننده را به عنوان بخشی از ارتقاء کل سیستم به نام Coordicide را حذف کند.

مزایای تنگل

یکی دیگر از مزایای فناوری تنگل هزینه عملکرد آن است. برای ارزهای دیجیتالمبتنی بر بلاکچین مانند بیت کوین هزینه تراکنش برای همه معاملات انجام شده در شبکه صرف نظر از ارزش معامله اخذ می شود. از آنجا که مکانیزم ذخیره سازی و پردازش معامله تنگل به هیچ ماینری نیاز ندارد و هیچ هزینه معامله ای وجود ندارد.

با افزایش تعداد پرداخت های خرد (پرداخت هایی که شامل مقادیر کمی است) در آینده هزینه های معامله استفاده از ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین را برای چنین پرداخت هایی غیرممکن می کند. هزینه های بالای تراکنش قبلاً منجر به مشکل dust در بیت کوین شده است. dust بیت کوین به مقدار کمی بیت کوین باقی مانده یا مصرف نشده در معامله ای گفته می شود که ارزش آن کمتر از حداقل سقف یک تراکنش معتبر است. بنابراین پردازش تراکنش غیرممکن است زیرا مقدار کمی بیت کوین را در کیف پول یا آدرس به دام می اندازید.

ارتقاء سیستم آیوتا

قبل از اعلام راه اندازی سیستم ارتقاء اصلی آیوتا به نام Coordicide، نقش هماهنگ کننده برای محافظت از بودجه کاربران در شبکه تنگل ضروری بود. هماهنگ کننده یک مکانیزم امنیتی بود که صحت معاملات را تضمین کرده و از هزینه های مضاعف جلوگیری می کرد. وظیفه هماهنگ کنندگان این بود که تأثیر هرگونه درگیری در پرونده را خنثی کند. در صورت درگیری انتظار می رفت که یک هماهنگ کننده یک تراکنش را رد کند.

با این حال ، از آنجا که هماهنگ کننده در تأیید انواع معاملات مختار بود می تواند معاملات معیوب را نیز تأیید کند. از نظر تئوری معامله جدیدی که توسط یک هماهنگ کننده صادر شده و یک معامله اشتباه را تأیید کرده است توسط سایر هماهنگ کنندگان تأیید نمی شود بنابراین یکپارچگی شبکه حفظ می شود.

با این حال اصل فلسفه فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) این است که آنها باید فاقد اختیارات متمرکز باشند. این دستگاه به منظور نظارت صحیح بر سیستم خود و جلوگیری از حملات به هماهنگ کنندگان نیاز داشت. به این ترتیب تنگل دارای یک مرجع مرکزی بود که تمام تراکنش های خود را تأیید می کرد. این دقیقاً همان چیزی است که ارزهای دیجیتال قصد داشتند از بین ببرند.

منتقدان تنگل می گویند که ضرورت نقش هماهنگ کننده به بنیاد آیوتا اجازه می دهد تا انتخاب کند کدام تراکنش ها در اولویت هستند. همچنین این نقش فرصتی را برای یک نقطه حمله فراهم کرد که اگر به دلایلی هماهنگ کننده کار خود را متوقف کرد یا تحت کنترل قرار گرفت تأییدات در شبکه متوقف می شود.

بنیاد آیوتا سال ها کار کرده بود تا نیاز به نقش هماهنگ کننده را برطرف کند. این ابتکار که سرانجام در مه 2019 اعلام شد Coordicide نامیده می شود

بر چسب ها:
IOTAاثبات کار