بیایید نگاهی به این آرمانشهر ( شهر خیالی )  بلاکچین شده در نوادا داشته باشید .
undefined

جفری برنز یک میلیونر ارز دیجیتالی است که می‌خواهد یک جامعه را در صحرای نوادا در آمریکا، که به صورت کامل با ارز دیجیتال اتریوم کار می کند. به جای آنکه دولت آمریکا و شرکت‌های بزرگ کنترل را در دست داشته باشند، شهر مبتنی بر بلاکچین است و قدرت را در دست مردم قرار خواهد داد و از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز اصلی در این قلمرو استفاده می شود.

undefined

یکی از طراحان این جامعه، تام ویسکامب است. معماری و شرح پروژه به این تعبیر است : " این شهر بیانگر این است که چگونه توسعه کسب و کارها، زندگی مسکونی و تجارت می‌تواند در کنار فن‌آوری‌های درحال تغییر جهان شکوفا شوند. تکنولوژی های نوین چندگانه، مسیری را تغییر خواهند داد که تعامل اساسی روزانه ساکنان و تکنولوژی بلاکچین در مرکز آن، چطور می تواند تمامی سیستم ها را عادلانه، منصفانه و دموکراتیک خواهند کرد.

undefined

مساحتی که برای این شهر در نظر گرفته شده 270 کیلومتر مربع است که به نام " پارک نوآوری " توسط برایان سندووال، فرماندار نوادا نامگذاری شده. این پارک، یک پارک صنعتی را که کارخانه عظیم تسلا در آن واقع شده ‌است و همچنین ساختمان‌هایی که مالک آنها غول‌های تکنولوژی عظیم همانند گوگل و اپل هستند، احاطه می کند. گزارش نیویورک ‌تایمز بیانگر این است که این ملک توسط موسس شرکت Blockchains LLC، آقای برنز به مبلغ 170 میلیون دلار آمریکا خریداری شده است. سرمایه‌گذاری برنز در اتریوم در سال 2015 که هنوز پر سود ترین عرضه اولیه سکه (ICO) می باشد، عاملی است که کل پروژه را تامین می کند.

undefined

چرا نوادا؟ برنز به NYT می‌گوید که این امر عمدتا ً به دلیل مزایای مالیاتی از جمله عدم پرداخت مالیات بر درآمد است. چرا در مرحله اول این مکان ساخته شده با توجه به اینکه هنوز هیچ شاهکاری در رابطه با این تکنولوژی انجام‌ نشده است؟ او گفت: " چیزی درون من به من می‌گوید که این پاسخ (راه حل) است، که اگر بتوانیم به اندازه کافی مردم را قانع کنیم که به بلاکچین اعتماد کنند، می‌توانیم همه سیستم‌هایی را که با آن‌ها کار می‌کنیم تغییر دهیم.

undefined

انتظار می رود این شهر به دو بخش تقسیم شود: منطقه مسکونی و محوطه دانشگاهی برای تحقیق درباره تکنولوژی‌ های نوظهور. براساس وبسایت نوادا، بخش کسب و کار و همچنین دانشگاهی آن، دارای فن‌آوری پیشرفته بسیار امن که هوش مصنوعی (AI) و پرینت سه بعدی و تکنولوژی نانو در بستر بلاکچین در آن استفاده شده است. بخش تجاری نیز متمرکز بر تقویت ایده ها و پیشرفت های تکنولوژیکی است. پردیس فنی نیز نمایانگر ورزش های الکترونیکی خواهد بود. 

undefined

منطقه مسکونی، یک شهر هوشمند با خانه‌ها و مدارس، با اتومبیل‌های خودران و نیز یک سیستم تحویل بدون سرنشین خواهد بود. این شهر باید بر پایه انرژی‌های تجدید پذیر بنا شود و جامعه محور باشد. برنز گفت که: این شرکت تا اواخر سال 2019 (ابتدای سال 99) ساخت و ساز را شروع نخواهد کرد و زمان شروع، بعد از تحقق برنامه جامع و پذیرفته شدن آن توسط کشور، خواهد بود. 

undefined

برنز می‌گوید: این می تواند بزرگ‌ ترین و چشمگیرترین اتفاق تا به امروز باشد یا می تواند دیدنی ترین شکست در تاریخ کل بشریت باشد. برنس نیز بیان کرد: من نمی‌دانم کدام یک، ولی معتقدم که یکی از آنها اتفاق خواهد افتاد، اما به هر حال قطعا ماجراجویی معرکه ای خواهد بود.