مواردی  که قبل از سرمایه گذاری در شیبا اینو Shiba Inu باید بدانید

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال الهام گرفته از دوج به نام شیبا اینو و یا شیب روز چهارشنبه به بالاترین سطح خود یعنی 0.0000594 دلار رسید.

علی رغم اینکه قیمت آن زیر 1 سنت است اما این میم کوین توجه زیادی را به خود جلب کرده است. طبق CoinMarketCap شیبا اینو اکنون رتبه 11 را در بین ارزهای دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار دارد و از روز چهارشنبه بیش از 111 درصد افزایش داشته است.

شیبا اینو که توسط حامیانش قاتل دوج کوین لقب گرفته است از دوج کوین که رتبه 10 را به خود اختصاص داده است عقب می باشد.

اگر چه خرید شیبا اینو ارزان است و ممکن است وسوسه انگیز باشد کارشناسان می گویند سرمایه گذاران باید ابتدا تحقیقات خود را کامل انجام دهند.

داگلاس بون‌ پارث برنامه‌ ریز مالی معتبر و رئیس Bone Fide Wealth به CNBC می ‌گوید: قبل از سرمایه‌ گذاری در هر ارز دیجیتال مهم است متوجه باشید که در مورد چه چیزی سرمایه‌ گذاری می‌کنید و ریسک ‌های مرتبط با آن را بدانید.

شیبا اینو به طور معمول یک آلت کوین در نظر گرفته می شود که به تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین اشاره دارد. به‌ طور کلی ارزهای دیجیتال می ‌توانند یک سرمایه‌ گذاری بسیار بی‌ ثبات و سوداگرانه باشند.

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو در آگوست 2020 توسط فردی با نام مستعار ریوشی ایجاد شد. همانطور که از نامش پیداست این توکن از سگ های شیبا اینو الهام گرفته شده است.

شیبا اینو یک توکن ERC20 مبتنی بر اتریوم می باشد به این معنی که به جای بلاکچین خود بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است.

ریوشی تصمیم گرفت شیبا اینو را بر روی اتریوم راه‌اندازی کند زیرا به گفته مقاله سفید شیبا اینو «از قبل امن و تثبیت شده است».

با این حال کارشناسان هشدار می‌دهند که سهولت راه‌اندازی یک پروژه در بلاکچین اتریوم به این معنی است که ارزهای دیجیتال توسعه نیافته می‌توانند با هزینه کم برای یک توسعه‌ دهنده در گردش باشند.

شیبا اینو در مجموع 1 کوادریلیون عرضه دارد. ریوشی ادعا می کند که آنها هیچ کوین شیبا اینو در اختیار ندارند و تقریباً نیمی از عرضه آن در یک استخر نقدینگی در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ قفل شده و بقیه آن به ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران اتریوم ارسال شده است.

طبق مقاله سفید شیبا اینو ریوشی توکن‌هایی را برای بوترین ارسال کرد و امیدوار بود او توکن‌ها را نگه دارد. با این حال بوترین این کار را نکرد و اکثریت آن را سوزاند و آن ها را از گردش خارج کرد و مبلغ قابل توجهی را به صندوق امداد کووید 19 هند و سایر موسسات خیریه اهدا نمود.

خطرات آن چیست؟

بون پارث که از سال 2014 روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده است می گوید: "آلت کوین هایی مانند شیب در درجه اول مبتنی بر جامعه هستند به این معنی که موفقیت آن ها تا حد زیادی به موفقیت و رشد جامعه آن بستگی دارد.

کارشناسان هشدار می دهند که هر گونه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند منجر به از دست دادن کل سرمایه گذاری شما شود. آن ها به طور کلی توصیه می کنند که صرف نظر از اینکه کدام ارز دیجیتال را انتخاب می کنید فقط آن مبلغی که آمادگی از دست دادن آن را دارید را سرمایه گذاری کنید.

اما آلت‌کوین‌ها به دلیل تفاوت‌ هایشان با رمزارزی مانند بیت‌کوین از جمله ساختار، عرضه و کاربردشان ممکن است به احتیاط بیشتری نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال بیت کوین در سال 2009 با هدف داشتن ابزار به عنوان یک سیستم مالی همتا به همتا راه اندازی شد. بلاکچین آن با اکوسیستمی کاملاً فکر شده و با دقت ایجاد شد. بیت کوین همچنین عرضه محدودی دارد که امکان کمبود داخلی را با طراحی فراهم می کند. به همین دلیل توسط دارندگان آن به عنوان یک ذخیره ارزش تلقی می شود که امیدوارند به یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز برجسته تبدیل شود که اکثر آلت کوین ها فاقد این ویژگی ها هستند.

طرفداران شیبا اینو استدلال می کنند که اکوسیستم آن که شامل قابلیت های قرارداد هوشمند است NFT ها و فرصت‌هایی برای استخراج نقدینگی چند مورد سودمندی فراتر از جامعه را ارائه می‌دهد.

اما با این وجود برت هریسون رئیس صرافی ارزهای دیجیتال FTX ایالات متحده می‌گوید: «بسیاری از آلت‌ کوین‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و ممکن است ارزش سرمایه‌ گذاری ذاتی نداشته باشند و سرمایه‌ گذاران خرد نباید این دارایی‌های خود را بدون تحقیق و بررسی دقیق معامله کنند».

هریسون به جای سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال فزاینده مبتنی بر تبلیغات به دنبال دارایی‌های ارز دیجیتال با ابزار خاص است.

تعدادی از دارایی‌های ارز دیجیتال وجود دارند که می‌توانند برای کاربران خرده‌ فروشی مناسب باشند که چشم‌ انداز سرمایه‌ گذاری آنها را می‌ توان به توانایی آنها در فراهم کردن ذخیره‌ ای از ارزش، تسهیل مکانیزم کارآمد برای نقل و انتقالات پرداخت و یا به قدرت رساندن پروتکل مورد استفاده برای ساخت بلاکچین مرتبط کرد.

شیباشیبا
شیبا$۰.۰۰۰۰۱۱۵۵۰.۳۵۱۳۶۲۸۶۲۰۱ تومان
:www.cnbc.com