دارایی های واقعی با بازدهی پایدار در میان رکود بازار

هم بازارهای ارز دیجیتال و هم بازارهای سهام در حال حاضر با نوسانات بزرگی مواجه هستند که به دلیل تلاقی رکود معاملات، تورم سوزان و احتمال نرخ‌ های بهره بالاتر ارزش‌ ها را کاهش می‌ دهد.

بازار ارز دیجیتال که از رسیدن به ارزش کل بازار ۲ تریلیون دلار خجالت می‌ کشید در عرض چند روز به کمتر از ۱.۳ تریلیون دلار کاهش یافت. ارزهای دیجیتال پیشرو مانند بیت کوین، اتریوم، سولانا، کاردانو، بایننس کوین و چندین مورد دیگر تقریباً نیمی از ارزششان ریخته است.

استیبل کوین الگوریتمی ترا در این ماه دو بار ارزش دلاری خود را از دست داد و ارزش توکن لونا را به پایین ترین حد خود رساند. در زمان نگارش این مقاله لونا که در اوایل ماه می در میان 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار قرار داشت تقریباً 98 درصد از ارزش خود را از دست داده است. ارزش بازار کاملاً رقیق شده این پروژه 99.97٪ کاهش یافته است و آن را به رتبه 225 از نظر ارزش بازار می رساند.

و تاثیر آن فقط محدود به ارزهای دیجیتال نیست!

سایر بخش‌های مرتبط مانند امور مالی غیرمتمرکز DeFi نیز در حال احساس فشار از این فروپاشی ناگهانی بازار هستند. طبق آخرین داده‌ های DefiLlama کل ارزش قفل شده در DeFi در حال حاضر به 112.46 میلیارد دلار رسیده است یعنی کاهش قابل توجهی در مقایسه با 195.33 میلیارد دلار در ابتدای ماه می.

بازار مالی سنتی TradFi وضعیت بهتری نداشته است. در این ماه میانگین صنعتی داوجونز و کامپوزیت NASDAQ کاهش قابل توجهی داشته است. در همین حال S&P 500 برای اولین بار در یک سال گذشته به زیر سطح 4000 سقوط کرد.

دلایل مختلفی پشت سناریوی فعلی بازار سهام وجود دارد از جمله تنش ژئوپلیتیک، تورم، افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و تلاش برای کاهش دارایی های ترازنامه بانک مرکزی. همچنین واقعیت این است که بسیاری از هرج و مرج فعلی برای بازار کریپتو نتیجه مستقیم انفجار لونا LUNA و UST است که باعث ایجاد یک اثر موجی در کل بازار شد.

در همان زمان برخی از کارشناسان بازار به سرعت ارتباط بیت کوین با شاخص S&P 500 را به عنوان یک دلیل اساسی در پشت آخرین رکود برجسته می کنند. گزارشی که در اوایل ماه مارس سال جاری منتشر شد نشان داد که همبستگی 90 روزه بین بیت کوین و S&P 500 به دلیل محکم شدن بی امان منحنی بازده توسط خزانه داری ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیده است.

سرپیچی از نوسانات بازار

در حالی که بازار به روند نزولی خود ادامه می دهد به نظر می رسد که بخش دارایی های واقعی RWA با موفقیت توانسته است جایگاه خود را حفظ کند. دارایی های دنیای واقعی توکن شده هیچ ارتباط مستقیمی با ارزهای دیجیتال و یا سهام ندارند و بنابراین تا حد زیادی نسبت به نوسانات بازار بی تفاوت می مانند.

توکن‌ سازی امکان پل زدن نقدینگی دارایی‌ های دنیای واقعی با بازار همیشه در حال گسترش DeFi را باز کرده است. با تضمین نرخ ها و بازدهی ثابت صرف نظر از شرایط بازار، به منافع وام گیرندگان و وام دهندگان خدمت می کند.

در حال حاضر چندین پروژه توکن سازی دارایی های دنیای واقعی را تسهیل می کنند اما سانتریفیوژ که یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز می باشد این مفهوم را با ارائه یک رویکرد شناسایی دارایی که به هر کسی امکان می دهد طیف گسترده ای از RWAها را توکن کند و آنها را به سمت بالا منتقل کند فضای دیفای به اوج خود می رسد.

از طریق پلتفرم وام دهی با پشتوانه دارایی خود Tinlake کاربران می توانند از RWAهای توکن شده خود برای دسترسی به منابع مالی طبق شرایط خود بدون واسطه و یا مقامات متمرکز استفاده کنند. با Tinlake می توانید دارایی های غیرمثلی خود یعنی فاکتورها، املاک، حق امتیاز، املاک مجازی، رسید و... را به توکن های قابل تعویض ERC-20 تبدیل کنید. سپس با این توکن‌ های ERC-20 می‌ توانید به استخرهای وام‌ دهی مختلف موجود در پلتفرم Tinlake دسترسی داشته باشید و از آن‌ها به عنوان وثیقه برای استیبل‌ کوین‌ های وابسته به دلار مانند DAI یا USDC استفاده کنید.

در همان زمان سرمایه‌ گذاران یعنی کاربرانی که DAI و یا USDC را در استخرهای Tinlake قفل می‌ کنند بر اساس استخری که به آن ملحق شده‌ اند بازدهی از سرمایه‌ گذاری خود کسب می‌ نمایند. هنگامی که سرمایه گذاران سرمایه گذاری در استخر Tinlake را قفل می کنند می توانند انتخاب نمایند که بازده خود را در دو توکن TIN و یا DROP دریافت کنند. در این زمینه توکن‌ های TIN پاداش‌ های بالاتر و متغیری را ارائه می‌ کنند اما ریسک‌ های بیشتری را به همراه دارند در حالی که توکن‌ های DROP بازدهی پایین‌ تر و در عین حال پایدارتری ارائه می‌ کنند. سرمایه گذاران می توانند در هر زمان بازده خود را با تبدیل آنها به DAI و حذف نقدینگی خود از استخر بازخرید کنند.