درباره سرویس همتا به همتا (P2P) چه می دانید؟

سرویس همتا به همتا (P2P) یک بستر غیرمتمرکز است که به موجب آن دو نفر مستقیماً بدون واسطه و شخص ثالث با یکدیگر معامله می کنند. در عوض خریدار و فروشنده از طریق سرویس P2P مستقیماً با یکدیگر معامله می کنند. بستر P2P ممکن است خدماتی مانند جستجو، آزمایش، رتبه بندی، پردازش پرداخت یا سپرده گذاری را ارائه دهد.

نکات کلیدی

  • سرویس همتا به همتا (P2P) پلتفرمی است که مستقیماً طرفین معامله را بدون واسطه شخص ثالث متصل می کند.
  • سیستم عامل های همتا به همتا خدماتی مانند پردازش پرداخت، اطلاعات مربوط به خریداران و فروشندگان و تضمین کیفیت را به کاربران خود ارائه می دهند.

درک خدمات همتا به همتا (P2P)

مفهوم مدرن همتا به همتا (P2P) توسط سیستم های اشتراک فایل مانند برنامه اشتراک موسیقی Napster که در سال 1999 ظاهر شد رایج گشت. جنبش همتا به همتا به میلیون ها کاربر اینترنت اجازه می دهد تا مستقیماً متصل شوند، گروه ها را تشکیل دهند و با یکدیگر همکاری کنند تا به عنوان موتورهای جستجوی ایجاد شده توسط کاربر ابر کامپیوترهای مجازی و سیستم های فایل عمل کنند.

نمونه هایی از خدمات سرویس همتا به همتا (P2P)

نرم افزار منبع باز

هر کسی می تواند کد نرم افزار را مشاهده و یا تغییر دهد. نرم افزار منبع باز با استفاده گسترده از منابع برنامه نویسی، ویرایش و کنترل کیفیت نرم افزار در بین نویسندگان و کاربران سعی در حذف ناشر اصلی یا ویرایشگر نرم افزار دارد.

اشتراک فایل

اشتراک فایل جایی است که کسانی که آپلود و دانلود می کنند برای تعویض فایل های رسانه ای و نرم افزاری با یکدیگر دیدار می کنند. علاوه بر شبکه های همتا به همتا سرویس های اشتراک فایل می توانند اسکن و امنیت فایل های مشترک را فراهم کنند. آنها همچنین ممکن است به کاربران امکان دور زدن ناشناخته از حقوق مالکیت معنوی را بدهند و یا اینکه می توانند اجرای مالکیت معنوی را تأمین کنند.

بازارهای آنلاین

بازارهای آنلاین از شبکه ای برای فروشندگان خصوصی کالا برای یافتن خریداران علاقه مند تشکیل شده است. مکان های بازار آنلاین می توانند خدمات تبلیغاتی را برای فروشندگان، رتبه بندی خریداران و فروشندگان بر اساس سابقه پردازش پرداخت و خدمات سپرده ارائه دهند.

ارز دیجیتال و بلاکچین

بلاکچین جنبه ای از فناوری ارزهای دیجیتال است. این شبکه ای است که در آن کاربران می توانند پرداخت ها را انجام دهند، پردازش و تأیید پرداخت ها را بدون یک صادر کننده ارز مرکزی یا مرکز تصفیه انجام دهند. فناوری بلاکچین به افراد این امکان را می دهد تا با استفاده از ارزهای دیجیتال معاملات خود را انجام داده و قراردادهای هوشمند را منعقد و اجرا کنند.

اشتراک در خانه

اشتراک در خانه به صاحبان املاک این امکان را می دهد که تمام یا بخشی از املاک خود را به اجاره کنندگان کوتاه مدت اجاره دهند. خدمات مشارکت در خانه معمولاً پردازش پرداخت، تضمین کیفیت یا رتبه بندی و صلاحیت مالکان و مستاجران را فراهم می کند.

اشتراک گذاری سواری

بستری برای دارندگان اتومبیل است که می توانند سرویس راننده را برای افرادی که سوار تاکسی هستند ارائه دهند. سیستم عامل های اشتراک گذاری خدماتی مشابه خدمات اشتراک خانگی را ارائه می دهند.