NFT چیست و چگونه عمل می کند؟ راهنمای جامعی برای مبتدیان

توکن های غیرقابل تقسیم یا NFT دارایی های دیجیتالی هستند که قابل تقسیم نیستند و از لحاظ اثبات منحصر به فرد هستند. می توان از آنها برای نمایش موارد ملموس و نامحسوس استفاده کرد.

به طور خلاصه

توکن های غیرقابل تقسیم (NFT) دارایی های دیجیتالی هستند که ثابت می شود منحصر به فرد هستند و کمبود دیجیتالی ایجاد می کنند. نمی توان آنها را کپی یا تقسیم کرد.

آنها موارد استفاده زیادی دارند از جمله برای کلکسیون های دیجیتال، موسیقی، آثار هنری و توکن های درون بازی.

ارزهای دیجیتال توکن های سودمند، توکن های امنیتی، توکن های حفظ حریم خصوصی و... دارایی های دیجیتالی و طبقه بندی آنها در کنار فناوری رمزنگاری و بلاکچین ضرب و تکامل می یابد.

توکن های (NFT) نمونه دیگری از تغییرات سریع در صنعت هستند. در این راهنما بررسی می کنیم که آنها چه هستند، چگونه کار می کنند و چگونه از آنها استفاده می شود.

توکن NFT چیست؟

توکن های NFT دارایی های دیجیتالی هستند که حاوی اطلاعات شناسایی شده و ثبت شده در قراردادهای هوشمند است.

همین اطلاعات است که هر NFT را منحصر به فرد می کند و به همین ترتیب نمی توان مستقیماً با توکن دیگری آن ها را جایگزین کرد. در مقابل اسکناس را می توان به راحتی یکی را با دیگری معامله کرد. اگر ارزش آنها یکسان باشد برای دارنده هیچ تفاوتی وجود ندارد.

بیت کوین یک توکن قابل تقسیم است. شما می توانید برای کسی یک بیت کوین ارسال کنید و او می تواند بیت کوین ارسال کند و شما همچنان یک بیت کوین دارید. (البته ممکن است ارزش بیت کوین در طول زمان معامله تغییر کند.) همچنین می توانید مقادیر کمتری از یک بیت کوین را که در ساتوشی اندازه گیری می شود ارسال یا دریافت کنید (ساتوشی ها را یک سنت بیت کوین بدانید) زیرا توکن های بیت کوین قابل تقسیم هستند.

توکن های NFT قابل تقسیم نیستند، همانند اینکه شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت و قابل بازخرید نیست.

مجموعه های CryptoKitties از اولین توکن های NFT بودند. هر توکن kitten دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین منحصر به فرد است. اگر CryptoKitty را برای کسی بفرستید و CryptoKitty را از شخص دیگری دریافت کنید چیزی که دریافت می کنید کاملاً متفاوت از CryptoKitty است با آنچه ارسال کرده اید. جمع آوری CryptoKitty های دیجیتال مختلف نکته بازی است.

اطلاعات منحصر به فرد یک توکن NFT مانند CryptoKitty در قرارداد هوشمند آن ذخیره می شود و به طور غیرقابل تقسیمی روی بلاکچین آن توکن ثبت می شود. CryptoKitties در ابتدا به عنوان توکن های ERC-721 در بلاکچین اتریوم راه اندازی شد اما از آن زمان به بلاکچین خود یعنی Flow مهاجرت کرده است تا دسترسی تازه واردین رمزنگاری آسان تر باشد.

چه چیزی NFT ها را بسیار خاص می کند؟

توکن های NFT ویژگی های منحصر به فردی دارند. آنها معمولاً به یک دارایی خاص مرتبط می شوند. می توان از آنها برای اثبات مالکیت موارد دیجیتال مانند پوسته های بازی تا مالکیت دارایی های فیزیکی استفاده کرد.

سایر توکن ها به همان روشی که سکه ها یا اسکناس ها دارند قابل تقسیم هستند. توکن های قابل استفاده یکسان هستند و هنگام تعویض ویژگی ها و ارزش یکسانی دارند.

چگونه از توکن های NFT استفاده می شود؟

همچنین برای مجموعه های رمزنگاری مانند CryptoKitties از توکن های NFT برای دارایی های دیجیتالی که برای اثبات ارزش یا کمبود آنها باید از یکدیگر متمایز شوند استفاده می شود. آنها می توانند از زمین های مجازی گرفته تا آثار هنری مجوزهای مالکیت نشان دهند.

توکن های NFT در صرافی های رمزنگاری استاندارد خرید و فروش نمی شوند در عوض در بازارهای دیجیتال مانند Openbazaar یا بازار Decentraland LAND خریداری یا فروخته می شوند.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

توکن هایی مانند بیت کوین و ارزهای ERC-20 مبتنی بر اتریوم قابل تقسیم هستند. استاندارد توکن غیر قابل تقسیم اتریوم، همانطور که توسط سیستم عامل هایی مانند CryptoKitties و Decentraland استفاده می شود ERC-721 می باشد. در سایر بلاکچین های فعال شده با قرارداد هوشمند با ابزارها و پشتیبانی از توکن های NFT نیز می توان توکن های NFT ایجاد کرد. اگرچه اول اتریوم بود که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت و اکنون NEO ،EOS و TRON اکنون دارای استانداردهای NFT هستند.

توکن های NFT و قراردادهای هوشمند آنها اجازه می دهد ویژگی های مفصلی مانند هویت مالک، فراداده غنی یا لینک های پرونده امن اضافه شود. توکن های NFT برای ثابت نکردن مالکیت دیجیتال پیشرفت مهمی برای دنیایی است که به طور فزاینده ای دیجیتالی است. آنها می توانند وعده بلاکچین برای امنیت بی اعتماد که در مالکیت یا معامله تقریباً هر دارایی اعمال می شود را مشاهده کنند.

همانطور که چالش بلاکچین تا به امروز توکن های غیرقابل سرقت، پروتکل ها و فناوری قرارداد هوشمند آنها هنوز در حال توسعه است ایجاد برنامه ها و پلتفرم های نرم افزاری غیرمتمرکز برای مدیریت و ایجاد توکن های NFT هنوز هم نسبتاً پیچیده است. چالش ایجاد استاندارد نیز وجود دارد و توسعه بلاکچین چندپاره است به طوری که بسیاری از توسعه دهندگان روی پروژه های خود کار می کنند. برای موفقیت ممکن است نیاز به وجود پروتکل های یکپارچه و قابلیت همکاری باشد.

نحوه خرید توکن های NFT

توکن های NFT را می توان در تعداد زیادی از بازارهای NFT از جمله Rarible OpenSea و Enjin Marketplace خریداری کرد.

چه کسی در فضای NFT موج ایجاد می کند؟

Terra Virtua

بازار عمده در حال ظهور NFT ها ایجاد کالاهای دیجیتالی قابل جمع آوری است که مشابه کارت های معاملاتی فیزیکی از کمبود خود ارزش کسب می کنند. مارک های بسیاری مجوز استفاده از محتوای خود را برای استفاده در مجموعه های دیجیتال صادر کرده اند. یکی از شرکتهای پیشتاز این جنبش Terra Virtua است.

Terra Virtua خود را "خانه مجموعه های دیجیتالی" معرفی می کند و به طرفداران این امکان را می دهد تا "Fancave" دیجیتالی ایجاد کنند که در آن بتوانند دارایی های NFT خود را نمایش دهند. در سپتامبر سال جاری این شرکت مجموعه ای از NFT های مجاز را با الهام از سه گانه فیلم پدرخوانده منتشر کرد.

مدیر عامل Terra Virtua گری بریسی به Decrypt گفت که "مأموریت اصلی Terra Virtua این است که NFT را به جریان اصلی وارد کند" وی افزود که استفاده از NFT با الهام از یک ایده برای عبور از دنیای دیجیتال از دنیای واقعی است.

در حالی که ترا ورتو NFT ایجاد می کند که از مارک های بزرگ و هالیوودی الهام گرفته شده است اما سایر بازارهای NFT در زمینه هنر یعنی یکی دیگر از صنایع بزرگ NFT فعالیت می کنند.

SuperRare یکی از بازیگران برجسته در فضای ظهور هنر دیجیتال مجهز به NFT است. همانطور که از نام آن پیداست SuperRare در واقع تهیه یک بازار برای قطعات هنری کمیاب و ارزشمند دیجیتال است. در SuperRare کارهای هنرمندان در بلاکچین اتریوم احراز هویت شده و از ارزش آن اطمینان می یابد. بر اساس وب سایت SuperRare تاکنون بیش از 11000 قطعه از آثار هنری توسط کاربران جمع آوری شده است.

اگرچه طبق وب سایت خود SuperRare فقط از "تعداد کمی از هنرمندان انتخاب شده" بهره می برد اما این کار معامله بزرگی را انجام می دهد. در اکتبر سال 2020 SuperRare فروش آثار هنری 4 میلیون دلاری را در سیستم عامل خود گزارش داد و هنرمندان پس از فروش بیش از 11000 اثر هنری 4.6 میلیون دلار درآمد کسب کردند.

Decentraland

NFT ها نیز به طور فزاینده ای حضور خود را در فضای بازی احساس می کنند. Decentraland اولین دنیای بازی کاملاً غیرمتمرکز جهان است که بر روی توکن ERC-20 MANA ساخته شده است. کاربران می توانند MANA را برای خرید کالاها، خدمات و 10x10m قطعه زمین مجازی هزینه کنند که زیر آن رمزعبور LAND غیرقابل تقسیم است. ICO Decentraland برای توکن MANA در ابتدا 20.7 میلیون دلار جمع آوری کرد و در عرض 5 دقیقه به فروش رسید. حراج بعدی LAND باعث شد کاربران 161 میلیون MANA برای خرید قطعات مجازی هزینه کنند یعنی حدود 15 میلیون دلار با قیمت های فعلی.

دنیای بازی خود شبیه Minecraft است. گرافیک ساده و خلق شده توسط کاربر که شامل همه چیز از گالری های هنری (جایی که می توان NFT ها را نمایش داد) تا بازی های ساده ساخته شده در دنیای بازی می باشد.

Decentraland علاوه بر LAND از تعدادی NFT مختلف پشتیبانی می کند. از جمله Axie Infinity و CryptoKitties.

NFT و DeFi

توکن های NFT نیز در یکی از جذاب ترین و نوآورترین فضاهای رمزنگاری و فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) موج می زنند.

یک نمونه از نحوه استفاده از NFT ها در DeFi Aavegotchi است. یک استارتاپ آزمایشی که توسط بازار پول DeFi Aave تأمین می شود. Aavegotchis مجموعه های رمزنگاری شده NFT است که در جهان بازی استفاده می شود. هر Aavegotchi همچنین Aave's aTokens را به عنوان وثیقه درون خود قرار داده است به این معنی که هر یک در Aave عملکرد تولید می کند. اگر مالک سهام خود را منحل کند Aavegotchi ناپدید می شود.

سرویس دیگری که هدف آن پل زدن ارتباطات DeFi و NFT است Rarible می باشد. یک برنامه غیرمتمرکز یا dapp که کاربران را قادر به فروش آثار هنری دیجیتال در بازار Rarible می کند.

در ژوئیه سال 2020، Rarible RARI را راه اندازی کرد. توکن حاکمیتی که برای پاداش دادن به سازندگان و گردآورندگان استفاده می شود. این تنها از طریق مشارکت فعال در سیستم عامل به دست می آید و یک فرآیند با اصطلاحات غیر قابل قبول "استخراج نقدینگی بازار" می باشد.

بازار Rarible نسبت به بازارهای دیگر بسیار حجیم است. طبق داده های منتشر شده توسط Dune Analytics ،Rarible از سپتامبر 2020 بر فروش NFT تسلط دارد.

اگر Rarible به تسلط خود بر این صنعت ادامه دهد DeFi در شرف تبدیل شدن به مترادف توکن های NFT است. صنعت NFT ممکن است جوان باشد اما برای برخی سرشار از پتانسیل است.

بریس اخیراً به Decrypt گفت: "مسابقه هنوز واقعا شروع نشده است و این فقط گرم کردن می باشد."

فضای NFT در سال 2020 به طور پیوسته رشد کرد. در گزارشی از DappRadar در ژانویه 2021 مشخص شد که فعالیت روزانه در سراسر بازی های بلاکچین 35٪ در طول سال 2020 رشد کرده و به حدود 28000 کیف پول فعال منحصر به فرد در روز رسیده است.

در همین حال NFT ها با مبالغ چشم گیری معاملات خود را آغاز کردند. هنرمند نوجوان FEWOCiOUS آثار هنری NFT را به قیمت ده ها هزار دلار فروخت. یک کارت تجاری Sorare که متعلق به کیلیان امباپه بازیکن فوتبال است به قیمت تقریبی 65.000 دلار فروخته شد. حراج Nifty Gateway از کارهای هنرمند دیجیتال Beeple باعث شد که یک پیشنهاد دهنده در ثانیه آخر 777.777 دلار برای مجموعه ای از قطعات پرداخت کند. یک تصویر پیکسل 24x24 به قیمت 176.000 دلار فروخته شده است. دیوانگی NFT در فوریه 2020 به اوج جدیدی رسید یعنی زمانی که یک پروژه اتریوم به نام Hashmasks شاهد فروش 16.000 قطعه از هنر NFT به قیمت 9 میلیون دلار بود.

پول کلان با نامهای بزرگتر همراه بود زیرا هنرمندان و افراد مشهور فرصت را برای پول نقد غنیمت شمردند. رپر Lil Yachty؛ جاستین رویلند خالق Rick & Morty؛ DJ deadmau5؛ و YouTuber لوگان پل از جمله کسانی بودند که NFT را راه اندازی کردند.

ترونترون
ترون$۰.۰۶۸۱۱۲,۱۶۳ تومان
ای او اسای او اس
ای او اس$۰.۹۷۶۹۳۱۳۱,۰۲۵ تومان
نئونئو
نئو$۸.۳۳۲۶۴,۵۴۴ تومان
:decrypt.co