کیف پول متامسک (MetaMask) چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

متامسک یک برنامه افزودنی مرورگر است که برای سهولت دسترسی به اکوسیستم دپ اتریوم طراحی شده است. همچنین به عنوان کیف پول برای نگهداری توکن های ERC-20 که به کاربران امکان دسترسی به خدمات ساخته شده در شبکه از طریق کیف پول را می دهد عمل می کند.

به طور خلاصه

  • متامسک یک افزونه مرورگر است که به عنوان کیف پول اتریوم عمل می کند.
  • کاربران می توانند اتر و سایر توکن های ERC-20 را در کیف پول متامسک ذخیره کنند.
  • همچنین می توانید از کیف پول برای تعامل با برنامه های غیرمتمرکز یا دپ استفاده کنید.

برنامه محبوب غیر متمرکز CrypttoKitties (Dapp) بلاکچین اتریوم را با 1.3 میلیون تراکنش در دسامبر 2017 سقوط کرد و از آن زمان تعداد کاربران به صدها نفر کاهش یافته است.

برای بسیاری از کاربران استفاده از dapps بسیار دشوار است. متامسک امیدوار است که بتواند آن را تغییر داده و موانع ورود به دنیای شگفت انگیز dapp را کاهش دهد و وب غیرمتمرکز را به بازار گسترده برساند.

متامسک چیست؟

متامسک (که مانند رمزگشایی مستقل از ویرایش توسط دستگاه تکثیر اتریوم ConsenSys تأمین می شود) یک افزونه مرورگر است که به عنوان کیف پول اتریوم عمل می کند و مانند هر افزونه معمولی نصب می شود. پس از نصب به کاربران این امکان را می دهد که اتر و سایر توکن های ERC-20 را ذخیره کنند و به آن ها این اختیار را می دهد تا با هر آدرس اتریومی معامله کنند.

با اتصال به اپلیکیشن های غیر متمرکز (dapps) مستقر در اتریوم کاربران می توانند ارزهای های خود را در بازی ها خرج کنند، در برنامه های بازی قمار بهره ببرند و آنها را در صرافی های غیرمتمرکز معامله کنند. همچنین با ورود به دنیای در حال ظهور امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi راهی برای دسترسی به برنامه های DeFi مانند Compound و PoolTogether به کاربران ارائه می دهد.

نحوه شروع به کار با متامسک (MetaMask)

اگرچه ممکن است از همان ابتدا پیچیده به نظر برسد اما متامسک یکی از ساده ترین کیف پولهای اتریوم و مرورگرهای dapp برای استفاده است و در بیشتر موارد در عرض چند دقیقه قابل تنظیم می باشد.

برای استفاده از متامسک شما به مرورگر Chrome یا یک مرورگر مبتنی بر کرومیوم مانند Brave یا Firefox نیاز دارید.

ابتدا باید افزونه رسمی متامسک را برای مرورگر خود دانلود و نصب کنید افزونه گوگل کروم یا افزونه فایرفاکس بستگی به مرورگرتان دارد. برای این مثال ما از نسخه فایرفاکس استفاده خواهیم کرد اما این مراحل برای مرورگرهای دیگر نیز تقریباً یکسان است.

پس از نصب باید صفحه زیر را ببینید. برای شروع ایجاد کیف پول اتریوم خود با استفاده از متامسک روی دکمه "Get Started" کلیک کنید.

undefined

در مرحله بعدی روی دکمه "Create a Wallet" کلیک کنید.

undefined

سپس از شما سوال می شود که آیا می خواهید به بهبود متامسک کمک کنید؟ اگر مایل نیستید روی "‘No Thanks" کلیک کرده در غیر این صورت روی "‘I agree" کلیک کنید.

undefined

در مرحله بعدی رمز عبور خود را انتخاب کنید. طول این رمز حداقل 8 کاراکتر باید باشد. توصیه می کنیم از یک رمز عبور کاملاً منحصر به فرد استفاده کنید که در هیچ جای دیگری استفاده نکرده اید و ترکیبی از حروف بزرگ، کوچک، نمادها و اعداد باشد.

undefined

شرایط استفاده را بخوانید و بپذیرید و پس از تنظیم رمز عبور روی "Create" کلیک کنید.

سپس متامسک عبارت 12 کلمه ای را برای شما ارسال می کند و شما باید آن را روی صفحه بنویسید. در صورتی که به کامپیوتر دسترسی نداشته باشید، این کار برای بازیابی کیف پول شما مورد نیاز است و باید در جایی امن نگهداری شود. هرکسی که به عبارت 12 کلمه شما دسترسی داشته باشد می تواند وجوه شما را بازیابی کند بنابراین آن را خصوصی نگه دارید.

پس از نوشتن عبارت روی «Next» کلیک کنید.

undefined

دوباره آن 12 کلمه را به همان ترتیب که دفعه قبل وارد کردید، وارد کنید و سپس بر روی "Confirm" کلیک کنید.

undefined

شما اکنون تقریباً مراحل نصب متامسک را به پایان رسانده اید. فقط روی "All Done" در صفحه آخر کلیک کرده و سپس به طور خودکار وارد متامسک می شوید. اگر از سیستم خارج شدید می توانید با کلیک کردن روی نماد اضافه شده به مرورگر وب خود (که معمولاً در کنار نوار URL قرار دارد) دوباره وارد سیستم شوید.

undefined

سپس می توانید به لیست دارایی های خود در برگه "Assets" دسترسی پیدا کرده و سابقه معاملات خود را در برگه "Activity" مشاهده کنید.

ارسال معاملات با کلیک بر روی دکمه "Send"، وارد کردن آدرس گیرنده و مبلغ ارسال و انتخاب هزینه معامله بسیار ساده است. همچنین می توانید با استفاده از اطلاعات پمپ گس ETH یا پلتفرم های مشابه، هزینه معامله را به صورت دستی تنظیم کرده تا بتوانید قیمت گس مناسب تری را انتخاب کنید.

پس از کلیک روی "Next" سپس می توانید در صفحه بعدی معامله را تأیید یا رد کنید.

undefined

برای استفاده از متامسک جهت تعامل با DApp یا قرارداد هوشمند معمولاً باید دکمه «Connect to Wallet» یا موارد مشابه را در پلتفرم مورد استفاده خود پیدا کنید. پس از کلیک کردن بر روی آن، باید فوری تصمیم بگیرید که آیا می خواهید اجازه دهید DApp به کیف پول شما متصل شود یا خیر.

مثال زیر مربوط به Uniswap است اما فرایند مشابهی باید برای سایر DApp ها نیز مشاهده شود. صرف اتصال با DApp به این معنی است که می تواند آدرس های شما را مشاهده کند اما آنها نمی توانند به وجوه شما دسترسی پیدا کنند.

پس از اتصال قادر خواهید بود با DApp ها تعامل کرده و از ویژگی های آن استفاده کنید.

undefined

Dapp به طور خودکار به متامسک متصل می شود و روند اتصال را ساده می کند. در صورت نیاز به پرداخت پنجره ای ظاهر می شود که درخواست تأیید معامله از حساب متامسک را دارد.

متامسک چه مزایایی دارد؟

محبوب: معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین کاربران فقط به یک افزونه برای دسترسی به طیف گسترده ای از Dapp ها نیاز دارند.

ساده: به جای مدیریت کلیدهای خصوصی، کاربران فقط باید لیستی از کلمات را به خاطر بسپارند و معاملات از طرف آنها امضا شده است.

صرفه جویی در فضا: کاربران نیازی به دانلود بلاکچین اتریوم ندارندزیرا این برنامه درخواست ها را به نودهای خارج از کامپیوتر کاربر ارسال می کند.

یکپارچه: Dapp ها برای کار با آن طراحی شده اند. بنابراین ارسال و ورود اتر بسیار آسان تر می شود.

متامسک چه معایبی دارد؟

شخص ثالث: متامسک کلیدهای خصوصی را در مرورگر کاربر نگه می دارد. این امر از ایمنی کمتری نسبت به کیف پول سخت افزاری یا کاغذی برخوردار است. این کار برای سهولت استفاده است.

نودهای خارجی: به جای اینکه یک نود کامل باشد، به گره های خارجی متکی است که گاهی اوقات خراب می شوند و می توانند باعث متوقف شدن کار متامسک شوند.

جالب است بدانید که متامسک با کیف پول های سخت افزاری Trezor و Ledger ادغام شده است تا کاربران بتوانند از سرویس استفاده کنند در حالی که رمز ارزهای خود را روی کیف پول سخت افزاری نگه می دارند.

آینده متامسک

متامسک از زمان راه اندازی یک نقطه دسترسی آسان برای فضای در حال رشد dapp فراهم کرده است. با ظهور محصولات و خدمات جدید dapp، شمار کاربران در حال افزایش است و در فوریه 2020 یک میلیون کاربر از برنامه افزودنی کروم خود را تحت تأثیر قرار داده است.

در سپتامبر 2020 متامسک MetaMask Mobile را برای اندروید و آیفون، اولین برنامه تلفن هوشمند خود راه اندازی کرد.

اپلیکیشن موبایل کاربران را قادر می سازد حساب های جدید ایجاد کنند یا با حساب متامسک موجود خود وارد سیستم شوند و عملکردی مشابه نسخه مبتنی بر مرورگر را فراهم می کند. کاربران یک کیف پول توکن، کلید خزانه و ورود به سیستم دریافت می کنند تا بتوانند دارایی های دیجیتال را مدیریت کنند و به dapp ها مانند Uniswap و OpenSea دسترسی پیدا کنند.

:decrypt.co