بررسی اکوسیستم ارز دیجیتال برای مبتدیان

برداشتن اولین قدم های شما در اکوسیستم ارز دیجیتال می تواند دلهره آور باشد. قبل ازشروع تصور می کنید که همه چیز مربوط به پول اینترنتی جادویی است سپس متوجه می شوید که این تنها یک مورد استفاده است که فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال است. پس نقشه اکوسیستم ارز دیجیتال چگونه به نظر می رسد؟ این مقاله به طور خلاصه بخش های کلیدی را برای هدایت شما در این راه معرفی می کند.

بیت کوین

نقطه ورود شما به دنیای ارز دیجیتال احتمالاً از طریق بیت کوین خواهد بود. این منطقی است زیرا به عنوان اولین ارز دیجیتالی که در سال 2008 تصور شد الهام بخش همه اتفاقات بعدی بود.

سازنده آن از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده کرده است اما هیچ کس نمی داند که در زندگی واقعی او چه کسی است. قصد آنها ایجاد یک شکل جدید و بهتر از پول خارج از کنترل دولت ها بود که کمبود داخلی داشت و نیازی به مجوز برای استفاده نداشت.

نحوه دستیابی بیت کوین به این امر از طریق بلاکچین است. فناوری بلاکچین فقط به ایجاد یک سیستم پولی اختصاص ندارد بلکه مربوط به اشتراک گذاری و اعتبارسنجی هر نوع داده ای است بدون نیاز به اعتماد به یک مقام پلیس مرکزی.

اما موفقیت بیت‌ کوین الهام‌ بخش دیگر انواع پول اینترنتی است:

کوین های حریم خصوصی: بیت کوین کاملاً شفاف است یعنی هر تراکنش را می توان در بلاکچین آن مشاهده نمود و به طور بالقوه با هویت دنیای واقعی مرتبط است. کوین‌ های حریم خصوصی برای رسیدگی به این موارد به‌عنوان مثال Monero و یا Zcash ظاهر شده‌ اند.

استیبل کوین ها: شبیه سازه های دیجیتالی یعنی یورو و یا دلار که به عنوان پلی بین پول موجود و ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین عمل می کنند. حرکت آنها از مرزها آسان تر است اما از نظر ارزش پایدار هستند.

فورک های بیت کوین: بیت کوین منبع باز است. هر کسی می تواند یک کپی بسازد و جنبه هایی که فکر می کند می تواند بهبود بخشد را تغییر دهد. این امر بارها اتفاق افتاده است که برجسته ترین آن بیت کوین کش (BCH) می باشد.

کوین های سریعتر و ارزان تر: بیت کوین سرعت را فدای امنیت و عدم تمرکز می کند. ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد تا یک تراکنش در بلاکچین تایید شود و چند دلارو یا یورو هزینه دارد. سایر ارزهای دیجیتال سریعتر و ارزان تر ظاهر شده اند اما تمرکززدایی را قربانی می کنند یعنی مستعد سانسور و یا کنترل هستند. به عنوان مثال XRP، XLM.

بلاکچین های لایه 1 که ساخت و سرمایه گذاری در پروژه های دیجیتال را آسان تر می کند

دومین ارز دیجیتالی که با الهام از طراحی بلاکچین بیت کوین ظهور کرد اتریوم بود. اتریوم به‌عنوان نوع جدیدی از پول اینترنتی کار می‌کند یعنی سریعتر و ارزان‌ تر از بیت‌ کوین است اما کمتر غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌ شود اما مهمتر از آن به عنوان یک کامپیوتر جهانی قابل اجاره عمل می‌ کند.

به قدرت اپل و یا گوگل در تصمیم گیری در مورد اینکه چه برنامه هایی در فروشگاه هایشان موجود است و چگونه سازندگان برنامه مجبور به تقسیم درآمد و پیروی از دستورالعمل های دقیق هستند فکر کنید. اتریوم به هر کسی اجازه می دهد تا یک برنامه ایجاد کند که در واقع dApp نامیده می شود و هیچ قانونی را تحمیل نمی کند. هم به عنوان موتور برای هر محاسباتی عمل می کند و هم راهی آسان برای ایجاد یک توکن فراهم می نماید تا به کاربران امکان دهد از dApp سود ببرند.

اتریوم الهام بخش انفجاری از برنامه های مبتنی بر بلاکچین است که به عنوان لایه 2 توصیف می شود. محبوبیت آن به این معنی است که هزینه هایی که کاربران این برنامه ها برای اجرای تراکنش ها از طریق قدرت محاسباتی اتریوم EVM می پردازند گران بوده و رقابتی را با دیگر برنامه های مشابه لایه 1 ایجاد کرده است.

هر برنامه لایه 1 در نوع خود یک اکوسیستم است. هرچه برنامه های لایه 2 بیشتری را پشتیبانی کنند اثرات بالقوه شبکه و ارزش کلی که نشان دهنده آن است بیشتر می شود. نمونه های L1 عبارتند از: اتریوم، سولانا، آوالانچ، ترا.

صرافی ها Cefi و Defi

ارزهای دیجیتال دارای کاربرد هستند یعنی اکنون می توان از آنها برای دستیابی به چیزهای خاص استفاده نمود-اما بر اساس پذیرش و استفاده در آینده ارزش سفته بازی نیز دارند.

جای تعجب نیست که مردم بر زاویه پول‌ سازی تمرکز می‌ کنند بنابراین جنبه بزرگی از اکوسیستم ارز دیجیتال خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ ها برای حدس‌ زنی در ارزش آتی است مانند خرید سهام در شرکت‌های سهامی عام.

به عنوان مثال صرافی های کوین بیس، کراکن، بایننس.

همه نمی‌ خواهند ارزهای دیجیتال خود را معامله کنند اما علاقه‌ مند به کسب درآمد غیرفعال هستند همانطور که شما می‌ توانید با پس‌ انداز سود کسب کنید می توانید این را به عنوان بانک داری ارز دیجیتال در نظر بگیرید. Cefi یعنی مرکز مالی از راه‌ اندازی‌ های تجاری آشنا با دفاتر و یا کارمندان و مقررات استفاده می‌کند تا سود و وام ارز دیجیتال شما را ارائه دهد.

نمونه خدمات CEFI عبارتند از: Celsius، Nexus، BlockFi، Crypto.com

فناوری بلاکچین امکان خرید و فروش د و مدیریت دارایی را بدون هیچ ساختار رسمی پشت سر آن فراهم کرده است همه اینها را می توان با کد در قالب قراردادهای هوشمند و با راه حل هایی که بر روی بلاکچین های L1 ساخته شده اند مدیریت نمود.

کل این منطقه Defi مالی غیرمتمرکز نامیده می شود.

به عنوان مثال پلتفرم های DEFI عبارتند از: کامپاند، سوشی سواپ، یونی سواپ

پل های بین بلاکچین

همانطور که اکوسیستم بلاکچین شروع به گسترش نمود کاملاً مشخص شد که اتصال زنجیره ها با یکدیگر ضروری است.

در حال حاضر این امر به طور کلی از طریق پل ها به دست می آید که می تواند پیچیده و گران باشد. این امر الهام بخش توسعه به اصطلاح بلاکچین های لایه 0 است که خود از بلاکچین های L1 پشتیبانی می کنند و امکان تعامل را فراهم می نماید یعنی به بلاکچین های L1 اجازه می دهد که به طور عملکردی به یکدیگر متصل شوند.

نمونه هایی از زنجیره های لایه 0: پولکادات و کازماس.

اوراکل ها که به dApp اجازه می دهد تا داده ها را به اشتراک بگذارد

برای بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند به بسیار مهم است که داده ها را از دنیای خارج دریافت و ارسال کنند در غیر این صورت آنها فقط می توانند با ارجاع به خودشان عمل کنند. اوراکل ها این سرویس را ارائه می‌ کند و داده‌ ها را به روشی کاملاً خاص به اشتراک می‌ گذارد که استقلال خود را حفظ می‌ کند. اساساً به‌جای اینکه فقط از یک ارائه‌دهنده باشد به‌ صورت crowdsource داده می‌ شود.

اوراکل‌ ها عبارتند از: Chainlink، Band و Augur.

NFT هنر، کلکسیون و حقوق دیجیتال

باید در یک غار پنهان شده باشید تا اشاره ای به NFT یعنی توکن های غیر قابل تعویض نداشته باشید. می توانید به NFT ها مانند رسیدهای دیجیتال فکر کنید. آنها سابقه ای از مالکیت را ارائه می دهند که به طور تغییرناپذیر در یک بلاکچین ثبت می شود. تغییرناپذیری واژه‌ای جذاب برای چیزی است که قابل تغییر نیست.

NFTها می توانند مالکیت اشیاء دیجیتالی و فیزیکی را ثابت کنند که بارزترین آنها هنر و کلکسیون هستند. مجموعه ای از تصاویر سبک آواتار به نام کریپتوپانکس که در سال 2017 ایجاد شد از اولین NFT های ایجاد شده در شبکه اتریوم بودند. ارزش بسیاری از NFT های اولیه از آن زمان به شدت افزایش یافته است و الهام بخش ایجاد NFT در سراسر ورزش، موسیقی و توسعه برند بوده است.

اگرچه توجه به ارزش فروش مجدد مجموعه‌های NFT است اما کاربرد بسیار گسترده‌ تری در مورد NFT وجود دارد که ارزش پنهان را در مواردی مانند مدل‌ های اشتراک و یا محتوای تولید شده توسط کاربر باز می‌کند. تصور کنید عضویت در باشگاه یا اشتراک نتفلیکس شما یک NFT باشد در این حالت به صورت ناخواسته می توانید آن را انتقال دهید؟

web3.0 چیست؟

اگرچه اینترنت در سال 1983 متولد شد اما تا دهه 1990 از نظر معاملاتی در دسترس نبود. آن دوره اولیه و دهه بعد از آن وب 1.0 در نظر گرفته می شود و شاهد پذیرش جهانی اینترنت و رشد تجارت آنلاین بود.

وب 2.0 شاهد انتقال وب از یک تجربه غیرفعال به چیزی تعاملی از طریق رسانه های اجتماعی و محتوای تولید شده توسط کاربر بود.

اشکال بزرگ اقتصاد توجه به این بود که غول‌ های رسانه‌ های اجتماعی که ظهور کردند مانند فیسبوک و گوگل این کار را با کسب درآمد از داده‌ های کاربران انجام دادند. وب 3.0 شاهد بازگشت کنترل به کاربر است که می تواند توسط ماهیت غیرمتمرکز و یا بلاکچین تسهیل شود.

بنابراین یک کیف پول web3 کیفی است که هیچ قدرت مرکزی ندارد.

نمونه هایی از برنامه های Web3.0: کیف پول های مرورگر مانند متامسک، بازی های متاورس، موجودیت های کاربر مانند MKR DAO یا ShapeShift DEX.

متاورس و بازی برای کسب درآمد

بازی بدون شک محبوب ترین سرگرمی مدرن است. ما زمان زیادی را صرف انجام بازی های مورد علاقه خود می کنیم که به لذت و شاید افتخار تبدیل می شود. اما این تلاش‌ ها که توسط یک حساب بازیکن با جوایز مرتبط و آیتم‌ های درون بازی نشان داده می‌ شوند به پلتفرم و یا ارائه‌ دهنده بازی تعلق دارند.

اگر همه چیزهایی که در حین بازی خلق کرده‌ ایم فروخته شوند، معامله شوند و یا درآمدزایی داشته باشند چه؟ این همان چیزی است که بلاکچین با پشتیبانی از بازی برای به دست آوردن بازی‌ ها ارائه می‌ کند. بازی‌ هایی که کاربران ارزشی را که ایجاد می‌ کنند را کنترل می نمایند. با استفاده از NFT به عنوان مکانیزمی برای معامله آیتم‌ ها و توکن‌ های درون بازی جهت اینکه کاربران بتوانند سهمی در اکوسیستمی که به رشد آن‌ ها کمک می‌ کند داشته باشند.

انتظار می‌ رود که بسیاری از این اکوسیستم‌ ها فراتر از چیزی که فقط یک بازی در نظر می‌ گیرید حرکت کنند به همین دلیل است که از آنها به عنوان متاورس یاد می‌شود دنیای مجازی که به طور غوطه‌ وری از طریق یک هدست VR کشف می‌ شود.

این واقعیت که فیسبوک به عنوان متا تغییر نام داد به شما نشان می‌ دهد که تا چه میزان در این زمینه تبلیغات وجود دارد و با همه‌ گیری کرونا که انگیزه بیشتری برای کار و زندگی از راه دور ایجاد می‌ کند به زودی در متاورس اتفاق می‌افتد.

در حال حاضر نمونه‌ های کمی از بازی‌ های درآمدزا و یا متاورس وجود دارد که بیشتر تمرکز آن بر روی ایجاد اقتصاد برای آیتم‌ های درون بازی و توکن های حاکمیتی است در حالی که محیط‌ های بازی واقعی در حال ساخت هستند.

نمونه هایی از بازی‌ های درآمدزا دسنترالند و سندباکس می باشد.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۴۵۱۹۳۰,۵۵۱,۶۵۱ تومان