ایجاد حس نویز برای پذیرش ارز دیجیتال ضروری است

در حالی که داشتن کلیدهای خصوصی ممکن است یک مرحله در حضانت شخصی باشد اما مرحله دیگر درک این است که واقعاً با آن کوین ها چه اتفاقی می افتد.

داده ها همان چیزی است که به اقتصاد کریپتو کمک می کند و پایه ای است که Web2 بر اساس آن ساخته شد و اکنون Web3 ساخته می شود. در دنیای Web2 به کاربران گفته شد که نگران داده‌ های در حال اجرا در زیر همه برنامه‌ هایی نباشند که ما را متصل نگه می‌ دارند. این امر منجر به استفاده از میلیون ها نقطه داده توسط شرکت ها برای کسب درآمد شد در حالی که کاربر از آن بی خبر بود.

این موضوع مسائل مربوط به حریم خصوصی و مالکیت داده ها را در خط مقدم ذهن مردم قرار می دهد. کاربران کاملاً آگاه هستند که ارزش این جریان های داده را از دست داده اند.

همانطور که وب 3 بیشتر مورد بحث قرار می گیرد و پروژه های مبتنی بر آن رشد می کنند داده ها همچنان چیزی هستند که در زیر سطح اجرا می شوند. با این حال این بار کاربران باید از آن آگاه باشند تا با تغییر چشم‌ انداز کریپتو که در آن شرکت می‌ کنند همگام باشند خواه رای‌ دهی سازمان مستقل غیرمتمرکز DAO، موقعیت‌های مالی غیرمتمرکز DeFi و یا هزینه‌ های گس.

بلاکچین ها شفافیت را ارائه می دهند و نه بینش و درک

جذابیت بزرگ فناوری بلاکچین و پروژه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی آن شفافیت است. هر کسی می‌ تواند به تراکنش‌ های موجود در بلاکچین اتریوم ETH مراجعه کند و اگر آدرس آن را می‌ داند جا به‌ جایی دارایی‌ ها را بین کیف پول‌ ها شناسایی نماید.

با این حال شفافیت این دفتر کل بینش یا پاسخی را برای کاربرانی که سعی در درک معنای این تراکنش‌ ها و حرکات برایشان دارند ارائه نمی‌ کند.

به عنوان مثال نظارت بر کیف پول‌ ها و حرکات نهنگ راهی برای سرمایه‌ گذاران است تا درک واضح‌ تری از ریسک دستکاری بازار، نوسانات قیمت و اطلاعیه‌ ها برای مدیریت ریسک و موقعیت‌ های انحلال داشته باشند.

امسال شاهد آبشارهای انحلال توسط Wonderland on Avalanche (AVAX) بودیم جایی که قیمت توکن TIME طی 2 ساعت 40 درصد کاهش یافت و ارزش کل قفل شده TVL از 900 میلیون دلار به 450 میلیون دلار کاهش یافت.

کاربرانی که فقط یک بار این خبر را می‌ دیدند فرصتی برای فروش و یا تغییر موقعیت خود نداشتند و در نتیجه ضرر می‌ کردند.

این نشان می دهد که چگونه شفافیت ممکن است به این معنی باشد که همه چیز را می توان دید اما نشان نمی دهد که همه چیز را می توان به سادگی درک کرد.

شما باید سر و صدا را درک کنید

کسانی که قبلاً در دارایی‌ های دیجیتال بودند می‌ دانند که خرید، معامله، سهامداری و فارمینگ بازده همگی نیازمند نظارت و توجه مداوم هستند. با رشد پورتفولیوی کاربر این امر فقط ضروری تر می شود. با این حال تقسیم توجه به تمام جنبه های مختلف یک نمونه کار زمان بر است.

این امر احتمالاً با افزایش فضا همچنان فشرده تر می شود. در حال حاضر مواردی مانند لایه 2 و بلاکچین های مختلف فرصت های بیشتری برای تراکنش و مشارکت در فضای ارز دیجیتال ایجاد می کنند. بنابراین فراهم نمودن زمینه های بیشتر برای سرمایه گذاری و مشارکت مستلزم توجه بیشتر است.

به این ترتیب اگر کریپتو بخواهد به جریان اصلی برسد ایجاد امکان درک این همه سر و صدا مهم است.

با این حال این بدون مشارکت فعال توسط کسانی که این محصولات را تولید می کنند اتفاق نمی افتد. در حالی که ایجاد راه‌ حل‌ های مالی نسل بعدی برای افراد ارزشمند است اما اگر کاربر تحت فشار تمام اطلاعات باشد نمی‌ تواند بهترین هدف خود را برآورده کند.

تنها پروژه‌ها نیستند که باید شفافیت و درک داده‌ ها را در نظر بگیرند بلکه مدیریت داده‌ ها از سوی کاربر نیز در حال حاضر بخشی از مدیریت مالی در دنیای مالی جدید با دارایی‌ های دیجیتال است. کاربران ممکن است برای هدایت و یا کمک به دیگران به افراد دیگر تکیه کنند اما این با روحی که پروژه‌ های DeFi بر اساس آن ساخته می‌ شوند صادق نیست یعنی: خودسرپرستی و مالکیت واقعی.