آیا محاسبات کوانتومی تهدیدی برای بیت کوین است؟

قدرت شبکه بیت کوین بر اساس ارز دیجیتال بسیار قوی است. اما اگر روزی در آینده ای نه چندان دور کامپیوترها به چنان سطحی پیشرفت کنند که استانداردهای ارز دیجیتال فعلی دیگر به اندازه کافی خوب نباشند چه؟

این نوید و خطر محاسبات کوانتومی است فناوری که به کامپیوترها اجازه می ‌دهد تا از قوانین فیزیک کوانتومی جهت سرعت بخشیدن به محاسبات و پردازش حجم عظیمی از داده‌ها با سرعت ‌هایی استفاده کنند که کامپیوترهای امروزی به سادگی قادر به انجام آن نیستند.

در حال حاضر کامپیوترهای کوانتومی در مراحل ابتدایی خود هستند و در بازار اصلی موجود نمی باشند. اما آنها شاید نزدیکتر از آن چیزی هستند که بسیاری تصور می کنند.

شکستن کلید خصوصی بیت کوین؟

یکی از راه ‌های مورد اشاره برای حمله به یک کلید خصوصی بیت‌کوین اگرچه هرگز با موفقیت انجام نشده است حمله به خود یک کلید خصوصی بیت‌ کوین با brute force است.

حمله brute force صرفاً یک جستجوی جامع و خودکار کامپیوتری از ترکیب ‌های ممکن برای کشف یک کلید خصوصی است که در نتیجه به یک بازیگر خارجی اجازه دسترسی به ارز دیجیتال شخص دیگری را می‌ دهد.

مشکل هکرهای امروزی این است که یک کلید خصوصی عددی بین 1 تا 2^256 است که با نام 115 quattuorvigintillion شناخته می شود. بله این یک عدد واقعی است و تخمین زده می ‌شود که عددی بزرگ ‌تر از تعداد کل اتم ‌های جهان باشد.

این سطحی است که کامپیوترهای امروزی به سادگی قادر به انجام آن نیستند مگر اینکه چند صد سال در دستان شما باشد.

محاسبات کوانتومی چه میزان فاصله دارد؟

فناوری محاسبات کوانتومی در حال حاضر به خوبی در حال پیشرفت است.

در فوریه 2021 مایکروسافت از افتتاح سرویسی به نام Azure Quantum خبر داد که برای آوردن فناوری کوانتومی مستقیماً به کامپیوترهای مایکروسافت طراحی شده بود. در چین سازنده کامپیوتر SpinQ در حال کار بر روی یک کامپیوتر کوانتومی با یک چشم برای انتشار آن به قیمت 5000 دلار است. و در مارس 2022 مرکز امنیت سایبری ناتو اعلام کرد که با موفقیت جریان های ارتباطی ایمن را در آنچه به عنوان جهان پسا کوانتومی توصیف می شود آزمایش نموده است.

آیا بیت کوین واقعا در خطر است؟

بیت کوین بیشتر در معرض خطر است زیرا معاملات در صف پردازش قرار می گیرند.

این خیلی طولانی نیست. بلاک‌ های جدید هر ۱۰ دقیقه و یا بیشتر در بلاکچین بیت کوین استخراج می ‌شوند اگرچه همه تراکنش ‌های واجد شرایط در اولین بلاک موجود گنجانده نمی ‌شوند. وقتی این اتفاق افتاد دیگر نمی توان آنها را دستکاری کرد. با این حال قبل از اینکه این اتفاق بیفتد از نظر تئوری یک کلید خصوصی می ‌تواند تکرار شود و به هکر اجازه می ‌دهد تا قبل از تایید بلاک جدید در بلاکچین وجوهی را از کیف پول کاربر بدزدد.

مدیر عامل محاسبات کوانتومی اندرسن چنگ به Decrypt گفت: وقتی کلید عمومی در معرض دید قرار گرفت یک کامپیوتر کوانتومی می ‌تواند کلید خصوصی را نسبتاً سریع در چند دقیقه یا حداکثر چند ساعت به کار بگیرد.

اما چنگ می‌گوید خطر حتی لزوماً دستکاری در معاملات واقعی نیست بلکه در مورد اعتماد است.

به گفته مارک وبر از دانشگاه ساسکس در بریتانیا شکستن این سطح از رمزگذاری به یک کامپیوتر کوانتومی با 1.9 میلیارد کیوبیت نیاز دارد. 127 کیبیت در مقایسه.

همانطور که چنگ قبلاً به Decrypt گفته بود محاسبات کوانتومی چیزی نیست که به زودی وارد بازار اصلی شود. اما این بدان معنا نیست که صنعت کریپتو می تواند از محاسبات کوانتومی و خطراتی که ممکن است این فناوری ایجاد کند رویگردان باشد.

چنگ گفت: وقتی مردم می گویند که ما نیازی به نگرانی در مورد کامپیوترهای کوانتومی نداریم که هنوز 10، 20، 30 سال با آنها فاصله داریم اغلب در مورد یک کامپیوتر کوانتومی تجاری صحبت می کنند. جهان تهدید بسیار نزدیکتر است.

در واقع بر اساس برخی تخمین ها واقعیت کاربردی یک کامپیوتر کوانتومی که سیستم های رمزگذاری شده را کرک می کند ممکن است تنها پنج سال دیگر باشد.

چنگ گفت: ما نگران یک نمونه اولیه عظیم و ضعیف در زیرزمین هستیم که تمام چیزی است که برای شکستن رمزگذاری فعلی و منجر به خطرات موجود در کریپتو که من توضیح دادم لازم است. باید از نظر کوانتومی ایمن شود.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۴,۸۶۲,۷۶۱ تومان
:decrypt.co