سرمایه گذاران پس از فروپاشی ارز دیجیتال جدید اسکویید Squid آن را کلاهبرداری می نامند

رمزارزی که سعی کرد از محبوبیت سریال "اسکویید گیم" سود ببرد به هشداری برای صنعت ارز دیجیتال تبدیل شده است.

جان لی نمی توانست شانس خود را باور کند. سرمایه‌ گذاری 1000 دلاری که او در اسکویید انجام داد قیمت آن به شدت افزایش یافته بود.

اما در روز دوشنبه در عرض پنج دقیقه پول او نا پدید شد.

لی 30 ساله اهل مانیل در فیلیپین به ان‌ بی‌ سی نیوز گفت: من شاهد سقوط اسکویید در عرض چند دقیقه بودم. هیچ راهی برای برداشت وجوه من وجود نداشت.

او یکی از بسیار سرمایه‌ گذارانی بود که گرفتار یکی از معروف‌ ترین سقوط‌ های ارز دیجیتال در سال شد.

این ارز دیجیتال که اسکویید نام دارد در اواخر اکتبر عرضه شد و به سرعت قیمت آن افزایش یافت. با توجه به جزئیات تراکنش در یک کیف پول دیجیتال ارز دیجیتال در دسترس عموم پس از اینکه سازندگان نا شناس پروژه ظاهراً در حال پول نقد توکن های اسکویید به ارزش بیش از 3 میلیون دلار بودند صبح دوشنبه به بیش از 2860 دلار به ازای هر توکن رسید.

از آن زمان وب سایت پروژه SquidGame.cash ناپدید شد و پروفایل های رسانه های اجتماعی آن مخفی شدند. بسیاری از سرمایه گذارانی که با NBC News صحبت کردند پذیرفته اند که دیگر هرگز پول خود را نخواهند دید و برخی آن را کلاهبرداری می نامند.

لی گفت: شکه‌ کننده بود اما می‌ دانم که در بازار ارز دیجیتال خطر بزرگی از جمله برخورد با کلاهبرداران نیز وجود دارد و درس خوبی بود.

نسخه‌ های آرشیو شده وب‌ سایت رمزارز اسکویید نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال به سرمایه‌ گذاران قول داده است که از آنها برای پیوستن به یک بازی مجازی دعوت می‌شود که از سریال محبوب نتفلیکس الهام گرفته شده است و در آن افراد می‌توانند جوایزی را برنده شوند.

اما تعدادی از سرنخ‌ ها در وب‌ سایت اسکویید نشان می‌دهد که این پروژه تمام آن چیزی نیست که به نظر می‌رسد. مقاله سفید توکن یعنی همان سندی که پروژه را برای سرمایه گذاران ترسیم می کند مملو از اشتباهات املایی بود و این وب سایت ادعاهای بی اساسی داشت که با نتفلیکس و مایکروسافت همکاری کرده است.

مایکروسافت و نتفلیکس از اظهار نظر خودداری کردند اگرچه نتفلیکس به CNBC گفت که هیچ وابستگی به این پروژه ندارد.

روز جمعه وب سایت فناوری Gizmodo هشدار داد که این توکن ها یک کلاهبرداری محتمل هستند. در همان روز وب‌ سایت ردیابی قیمت ارزهای دیجیتال CoinMarketCap به سرمایه‌ گذاران هشدار داد که پس از دریافت گزارش‌ هایی مبنی بر اینکه کاربران قادر به فروش توکن‌ های خود نیستند احتیاط کنند.

CoinMarketCap سپس با اشاره به مالکیت معنوی هشدار داد که اگرچه این پروژه از سریال نتفلیکس الهام گرفته شده است اما بعید است که به IP رسمی وابسته باشد.

بر اساس داده های BscScan که یک موتور جستجوی بلاکچین می باشد پس از سقوط بیش از 40000 نفر همچنان توکن های اسکویید را در اختیار داشتند.

کریگ تینکر 49 ساله اهل فیلادلفیا 300 دلار در اسکویید سرمایه‌ گذاری کرد و گفته بود که در پی تبلیغات پیرامون این پروژه به اشتباه به آن اطمینان پیدا کرده است.

او گفت: این واقعه تصویر بسیار بدی از ارزهای دیجیتال را ترسیم می‌کند و این امر برای همه پروژه های قانونی موجود در آن غم انگیز می باشد.

NBC News از طریق اطلاعات تماس فهرست شده در وب سایت خود با توسعه دهندگان توکن اسکویید تماس گرفت اما ایمیل ها قابل تحویل نبودند و برگشت خوردند.

مولی زاکرمن مدیر محتوای CoinMarketCap گفت که این توکن همه نشانه‌ های یک classic rug pull را نشان می‌دهد که اصطلاحی در جامعه ارزهای دیجیتال برای زمانی می باشد که سازندگان پروژه را رها می‌کنند و پول سرمایه‌ گذار را می‌ دزدند.

او گفت: یک وب‌سایت تاریک، سکوت در حساب‌های رسانه‌ های اجتماعی، بهانه‌ ای عمومی برای عقب‌نشینی به دلایلی همه در حالی که نقدینگی و قیمت توکن در پس‌زمینه در حال کاهش است.

زاکرمن اضافه کرد که توسعه‌ دهندگان یک مکانیزم غیرمعمول «ضد دامپ» ایجاد کرده‌اند که بسیاری از سرمایه‌ گذاران را از فروش توکن‌ های خود باز می‌دارد. سرمایه گذاران تنها زمانی می توانستند بفروشند که نسبت خریدار به فروشنده 2-1 باشد.

او گفت: «من فکر می‌کنم بسیاری از سرمایه‌گذاران احتمالاً از این مکانیزم آگاه نبودند و وقتی نتوانستند توکن‌های خود را در هفته گذشته بفروشند، وحشت کردند و متوجه نشدند که چیزی در کاغذ سفید اسکویید نوشته شده است. نکته اخلاقی داستان این است که همیشه تحقیقات خود را انجام دهید و هرگز بیش از آنچه که مایل به از دست دادن هستید سرمایه گذاری نکنید به خصوص با یک میم کوین که به طور مبهم مربوط به یک سریال موفق نتفلیکس است.

ارز دیجیتال موج جدیدی از علاقه سرمایه گذاران اصلی جوان را در سال 2020 و اوایل امسال به دست آورد زیرا ارزهای دیجیتال معتبرتری مانند بیت کوین و اتریوم به همراه کوین های جایگزین مانند دوج کوین افزایش یافتند.

با این حال طبق گزارش امسال کمیسیون تجارت فدرال از اکتبر 2020 بیش از 80 میلیون دلار در کلاهبرداری های مرتبط با ارز دیجیتال از دست رفته است.

استیو اچ هانکه استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جانز هاپکینز معتقد است که توکن اسکویید نمونه دیگری است که نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ ای محل مناسبی برای مجرمان و کلاهبرداران می باشد.

Squid GameSquid Game
Squid Game$۰.۰۰۵۶۹۵۱۲۸۴.۵۲ تومان