همه آن چیزی که شما باید درباره تفاوتهای کلیدی IPO و ICO بدانید

فناوری جدید ارزهای دیجیتال گزینه سرمایه گذاری کاملاً جدیدی را برای ما به ارمغان آورده است. مانند پیش فروش اولیه سکه (ICO). بنابراین اگر مقداری پول برای سرمایه گذاری دارید می توانید با یک شرکت مستقر در پیش فروش اولیه (IPO) شناخته شوید یا از یکی از استارت آپ های جوان با ICO پشتیبانی کنید. کدام را انتخاب می کنید؟ و در واقع تفاوت این دو چیست؟

اولین و اصلی ترین تفاوت این است که IPO معمولاً برای شرکتهای خوب حل و فصل می شود، در حالی که ICO بیشتر برای جوانان می باشد و پر از ریسک است. فرض کنید، IPO دارای 40 سال سن می باشد و صاحب یک شرکت تجهیزات باغبانی است و ICO یک گیک کامپیوتر 18 ساله است که دارد ابر کامپیوتر خود را در گاراژ پدرش می سازد.

اولین مورد دارای یک تجارت شناخته شده، سودآور، یک حساب بانکی محکم و یک سابقه تجاری مثبت است. مورد دوم هیچ کدام از موارد بالا را ندارد. او می تواند استیو جابز بعدی باشد یا اینکه ممکن ایده وی یک سال دیگر فراموش شود.

در هر صورت شما چه سرمایه گذاری روی یک نابغه جوان و ناشناخته کامپیوتر و یا یک تاجر معتبر میانسال را انتخاب کنید، هدف همان است. شما امیدوارید که تجارت رشد کند و سود شما نیز متناسب با آن رشد کند.

حال بیایید تفاوت بین این دو را مقایسه کنیم:

الزامات

undefined

IPO

تعدادی از الزامات وجود دارد که یک شرکت باید قبل از وارد کردن سهام خود از طریق IPO انجام دهد. از جمله داشتن حداقل آستانه درآمد و سابقه خوب. صدور IPO به دلیل نیاز به مراحل قانونی و انطباق می تواند یک پروسه طولانی باشد. یکی دیگر از الزامات دفترچه است. دفترچه اعلامیه قانونی از قصد خود برای انتشار سهام خود به مردم را نشان می دهد و باید شامل اطلاعات کلیدی در مورد شرکت و IPO آینده آن باشد تا به سرمایه گذاران در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. بنابراین برای یک IPO به وکلا، بانک ها و صبر نیاز دارید.

ICO

از آنجا که ICO ها به هیچ چارچوب نظارتی و پروتکل قانونی احتیاج ندارند، اکثریت آنها سابقه ندارند و فقط یک سندی که هدف از یک پروژه را توضیح می دهد (white paper) را برای تهیه نسخه پشتیبان از پروژه خود دارند.

طول کل فرآیند ICO بسیار کوتاهتر است. معمولاً یک پروژه ICO نیز یک white paper صادر می کند اما بر خلاف IPO، قالب آن هیچ استانداردی ندارد. همچنین لطفاً توجه داشته باشید که در بعضی کشورها چنین سندی (white paper) اصلاً یک سند قانونی محسوب نمی شود. بنابراین برای ICO شما به برنامه نویسان و اینترنت نیاز دارید همین.

الزامات سرمایه گذار

undefined

IPO

اگر در شرکتی از کشور خود سرمایه گذاری کنید کاملاً ساده است. اما اگر می خواهید در یک شرکت خارجی سرمایه گذاری کنید، معمولاً یک روش قانونی اضافی وجود دارد. بنابراین به احتمال زیاد باید از خدمات یک دلال (واسطه) استفاده کنید.

ICO

این بهترین قسمت است. تنها چیزی که برای شروع سرمایه گذاری در ICO نیاز دارید دسترسی به اینترنت است. شما می توانید هر توکنی را از هر شرکتی و از هر کشور خریداری کنید.

سودمندی (سود سرمایه گذاران)

undefined

بگذارید بگوییم هر دو نوع سرمایه گذار بسیار خوش شانس بودند و سرمایه گذاری سودآور بود. چه چیزی نصیبتان می شود؟

IPO

سهام به دست آمده از طریق IPO نشان دهنده سهام مالکیت درآمدهای آینده این شرکت است. سهامداران بسته به پیشرفت شرکت در طول سال، سالانه سود سهام دریافت می کنند. روش دیگر برای کسب درآمد سرمایه گذاری در مراحل اولیه و فروش سهام با افزایش ارزش آن است.

ICO

نکته اصلی که باید به یاد داشته باشید این است که سکه ها مالکیت پروژه را نمی دهند. روش های زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران سکه ممکن است در آینده از مزایای آن بهره مند شوند و این به چگونگی ساختار سکه بستگی دارد. می تواند یک قیمت ثابت باشد که می توانید آن را بخرید یا بفروشید. مبلغی که در صورت دریافت این شرکت به دست می آورید بیش از یک مقدار مشخص درآمد کسب می کند یا حق مراجعه به دفاتر آنها و غذا خوردن در اتاق ناهار خوری هر زمان که بخواهید. خواسته هرچه باشد در سند سفید پروژه (white paper) نوشته شده است.

آیا این بدان معناست که IPO امن تر از ICO است؟ ممکن است چنین به نظر برسد اما اینطور نیست. با تمام مستندات، چک ها و الزامات قانونی، شرکت همچنان می تواند ورشکسته شود و سرمایه شما از بین برود. از طرف دیگر اگر یک پروژه امیدوار کننده ICO را انتخاب کنید، ممکن است یک سرمایه گذاری بسیار سودآور با بوروکراسی بسیار کمتر باشد. در هر دو مورد، توصیه می شود تمام منابع موجود را کاملاً بیاموزید تا مطمئن شوید پروژه ای ارزش پول شما را دارد.