رمز ارز پایدار DAI چیست و چه کارآیی دارد؟

DAI یک توکن ERC20 در بلاکچین اتریوم است که ارزش ثابت آن یک دلار آمریکا می باشد. این توکن همچنین کلید سیستم وام دهی MakerDAO است.

به طور خلاصه

  • DAI یک ارز پایدار مستقر در اتریوم است.
  • قیمت آن از طریق سیستم قراردادهای هوشمند که به طور خودکار خود را اجرا می کنند کنترل می شود.
  • رونق DeFi ظهور تعدادی از خدمات ارائه دهنده وام به سپرده های DAI را اعلام کرده است.

رمز ارزهای پایدار زیادی در دسترس می باشد اما تنها یکی از آن ها می تواند ادعا کند که به طور گسترده مورد استفاده، غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد است. در این مقاله ما می فهمیم که چرا DAI با بقیه دسته های ارزهای پایدار متفاوت است.

رمزنگاری با ارزش ثابت مسئله ای جدید یا نادر نیست. تتر سالهاست که وجود دارد و بزرگترین ارز پایدار موجود می باشد. ما همچنین ارزهای ثابتی مانند USDC ،PAX Gemini Coin و Diem آینده فیس بوک (Libra سابق) را در اختیار داریم که رمز ارز پایدار انتخابی است. اما همه آنها متکی به اعتماد به فردی هستند تا صادقانه دلارشان را در بانک نگه دارد اما DAI این امر را تغییر می دهد.

DAI چیست؟

DAI یک توکن ERC20 در بلاکچین اتریوم است که ارزش ثابت آن یک دلار آمریکا می باشد. این توکن همچنین کلید سیستم وام دهی MakerDAO است. وقتی وام از MakerDAO گرفته می شود DAI ایجاد می شود. این ها کاربران ارزی هستند که قرض می گیرند و بازپرداخت می کنند.

هنگامی که DAI ایجاد شد به سادگی به عنوان یک توکم اتریوم پایدار عمل می کند و می تواند برای پرداخت هزینه مورد استفاده قرار گیرد و به راحتی بین کیف پول های اتریوم منتقل می شود.

چه کسی DAI را اختراع کرد؟

DAI محصولی از MakerDAO است که توسط Rune Christensen مدیر عامل فعلی آن تاسیس شد.

جالب است بدانید که نسخه فعلی DAI از نظر فنی نسخه به روز شده ارز پایداری به نام DAI چند وثیقه است زیرا اجازه می دهد تا از چندین دارایی ارز دیجیتال برای ایجاد DAI استفاده شود. نسخه قدیمی DAI اکنون SAI نامیده شده و به عنوان DAI تک وثیقه شناخته می شود زیرا تنها با استفاده از ETH (اتر) به عنوان وثیقه ایجاد می شود. اولین دارایی رمزنگاری علاوه بر اتر که در سیستم جدید چند وثیقه DAI پذیرفته شده توکن قابل توجه (BAT) است.

چه چیز خاصی در مورد DAI وجود دارد؟

قیمت DAI از طریق سیستم قراردادهای هوشمندی که خود به خود اجرا می شوند کنترل می گردد. اگر قیمت آن بیش از یک دلار نوسان پیدا کند توکن های Maker (MKR) سوزانده یا ایجاد می شود تا قیمت DAI تثبیت شود.

الگوریتم های MakerDAO به طور خودکار قیمت DAI را مدیریت می کنند بنابراین برای ثابت نگه داشتن ارز نیازی نیست به کسی اعتماد کنید. اگر سیستم مطابق هدف کار کند و یک DAI برابر با یک دلار آمریکا باشد، دارندگان MKR سود می برند زیرا میزان کل عرضه MKR کاهش می یابد و باعث می شود MKR نادرتر و ارزشمندتر باشد.

تا به امروز DAI بیش از سه سال ثابت مانده است و تنها دارای نوسانات جزئی نسبت به قیمت یک دلار می باشد.

تفاوت دیگر آن چیست؟

از آنجا که DAI به سادگی یک توکن در اتریوم است هر کسی می تواند بدون اجازه از DAI استفاده و یا با آن بسازد. DAI به عنوان توکن ERC20 به عنوان یک بلاک ساختاری عمل می کند که می تواند در هر برنامه غیرمتمرکز (dapp) که به یک دارایی یا سیستم پرداخت پایدار نیاز دارد گنجانده شود.

توسعه دهندگان همچنین می توانند DAI را در قراردادهای هوشمند مختلف بسته بندی کرده و آن را برای استفاده های مختلف اصلاح کنند. به عنوان مثال xDAI DAI را می گیرد و آن را در یک زنجیره فوق سریع و کم هزینه قرار می دهد تا انتقال و پرداخت ها را آسان تر و کارآمدتر کند. Chai و rDAI از DAI عادی استفاده می کنند، آن را در یک استخر تولیدکننده علاقه قرار می دهند و به کاربران اجازه می دهند هنگام جمع شدن اتفاقات مورد علاقه را کنترل کنند.

DAI چگونه تولید می شود؟

هر زمان کسی از MakerDAO وام می گیرد DAI ایجاد می شود. هنگام بازپرداخت وام ها DAI از بین می رود.

چگونه توکن های DAI را می توان به دست آورد؟

مستقیم ترین راه برای دریافت DAI گرفتن وام در پلتفرم MakerDAO’s Oasis است. شما همچنین می توانید DAI را در همان پلتفرم معامله کنید یا از یک صرافی متمرکز مانند کوین بیس استفاده کنید.

با DAI چه کاری می توان انجام داد؟

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از DAI پرچین یا وزنه تعادل پایدار در برابر نوسانات دارایی های رمزنگاری معروف تری مانند اتریوم یا بیت کوین است. ارزش پایدار DAI به این معنی است که برای سرمایه گذاران یا بازرگانانی که معتقدند بازار در حال سقوط است خوب می باشد.

از آنجا که DAI پایدار است یکی از ایده آل ترین دارایی های رمزنگاری برای مصرف می باشد.

DeFi و DAI

رونق سال 2020 در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) باعث شده است که DAI به عنوان یکی از محبوب ترین دارایی های اکوسیستم DeFi ظهور کند. تعدادی از خدمات با ارائه وام برای سپرده های DAI ارائه شده اند.

مشتریان کوین بیس از ایالات متحده، انگلستان، هلند، اسپانیا، فرانسه و استرالیا می توانند سالانه دو درصد از سپرده های DAI خود درآمد کسب کنند.

dPiggy لقب دپ نه تنها به کاربران امکان می دهد سود کسب کنند بلکه از بازده آنها به صورت خودکار برای خرید انواع دارایی های رمزنگاری در پایان هر ماه استفاده می شود.

اکنون می توان از بیت کوین برای تولید DAI نیز استفاده کرد.

ارزهای ثابت در بین خطوط

سقوط بازار در مارس 2020 ثبات DAI را تهدید کرد و توسعه دهندگان یک ویژگی بحث برانگیز را ارائه دادند تا به آن اجازه دهند میخ خود را با کمک ارز پایدار دیگر یعنی USDC حفظ کند.

سپس در ژوئیه سال 2020 یکی از پروتکل های اصلی وام دهی DeFi مجدداً ارتقا یافت و DAI از پایه خود خارج شد و جامعه به افزایش سقف بدهی سیستم رای داد. ماه بعد رای گیری برای اولویت بندی GUSD ،BUSD و هشت توکن دیگر برای درج به عنوان وثیقه انجام شد که به آنها این امکان را می دهد تا برای ایجاد DAI استفاده کنند و نقدینگی بیشتری را ایجاد کنند.

آینده

MakerDAO سخت در تلاش است تا DAI را به عنوان "اولین ارز بی طرفانه جهان" معرفی کند و این کار را با آرم آغاز می کند که می خواهد به اندازه نمادها برای دلار ($)، یورو (€) و پوند (£) در همه جا موجود و قابل شناسایی باشد.

در تلاش برای تبدیل شدن به اولین ارز اصلی بدون نیاز به اعتماد، DAI باید توسط میلیون ها نفر به تصویب برسد و مورد استفاده قرار گیرد. وظیفه ای که نه تنها به برند تجاری بلکه به بازاریابی و آموزش نیز نیاز دارد. گرچه کار ساده ای نیست اما هیچ ارز پایدار دیگری برای تحقق آن موقعیت بهتری ندارد.

DaiDai
Dai۳۰,۶۷۶ تومان
:decrypt.co