شیباریوم Shibarium چیست و برای شیبا اینو Shiba Inu چه معنایی دارد؟

شیباریوم چیست؟

شیباریوم یک شبکه بلاکچین لایه 2 (L2) آینده می باشد که بر روی اتریوم برای شیبا اینو ساخته شده است. شیبا اینو یک میم کوین را به یک اکوسیستم کامل تبدیل می کند.

ریوشی خالق ناشناس شیبا اینو پروژه شیباریوم را در یک پست وبلاگی که اکنون حذف شده است در می 2021 پیشنهاد داد. این پروژه قصد دارد راه حل لایه 2 بلاکچین را بر روی بلاکچین اتریوم بسازد. این گسترش شیبا اینو را از یک میم کوین به یک اکوسیستم جامع تبدیل می ‌کند که شامل یک صرافی غیرمتمرکز DEX، یک متاورس و بازی‌ های بلاکچین مانند شیبا اترنیتی Shiba Eternity است.

میم کوین ها توکن های ارز دیجیتال هستند که با میم های اینترنتی کمیک یا متحرک به تصویر کشیده می شوند. این کوین ها به طور کلی بسیار نوسانی هستند و عرضه کافی دارند که منجر به تورم بالا می شود. شیبا اینو خود مجموعاً 1 کوادریلیون دارد که معادل 1000 تریلیون است. هدف پرتال شیباریوم سازماندهی مجدد شیبا اینو به عنوان یک پروژه چندگانه و یک اکوسیستم پایدار است.

توسعه دهندگان شیباریوم هنوز تاریخ راه اندازی این پروژه را اعلام نکرده اند. با این حال پیش ‌نمایش آلفای شیب متاورس SHIB metaverse بخشی از پروژه در SXSW از 13 تا 15 مارس به نمایش گذاشته شد. انتشار در ابتدا برای فوریه 2023 برنامه ‌ریزی شده بود اما به تعویق افتاد زیرا توسعه ‌دهندگان مشتاق بودند که پس از آزمایش کامل در مراحل مختلف نسخه ‌ای بدون خطا را عرضه کنند.

شیباریوم برای شیبا اینو به چه معناست؟

از مزایای استفاده از شیباریوم می توان به سرعت تراکنش بالاتر، کارمزد کمتر، افزایش ابزار توکن و توسعه برنامه غیرمتمرکز یکپارچه DApp اشاره نمود.

علیرغم ارتقاء آن به بلاکچین اثبات سهام PoS از طریق مرج Merge بلاکچین اتریوم با وجود لایه امنیتی قوی همچنان با مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کرد. شیباریوم همچنین یک پروژه PoS است که به شیبا اینو کمک می کند تا در عین حال که آن را به بلاکچین اتریوم متصل نگه می دارد مقیاس بندی کند. انتظار می رود شیباریوم ارزش شیب را تثبیت کند و شیبا اینو را به یک پروژه ارزش افزوده با چشم انداز بلندمدت تبدیل کند.

اجازه دهید در زیر ببینیم شیباریوم چگونه پتانسیل های تزریق شده در میم کوین را باز می کند.

سرعت تراکنش بهتر

شیباریوم با افزودن لایه 2 به اکوسیستم شیبا اینو توان عملیاتی را افزایش می ‌دهد و پروژه را قادر می ‌سازد تا رشد قابل توجهی را انجام دهد. انتظار می رود شیباریوم سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش دهد اگرچه کاربران باید کمی بیشتر منتظر اطلاعات دقیق در مورد توان باشند.

هزینه های کمتر

کارمزدهای بالای تراکنش برای هر کسی که تراکنش را روی اتریوم انجام می دهد مشکل ساز شده است. گاهی اوقات کارمزد بالاتر از مبلغ معامله است. به عنوان مثال ممکن است برای یک تراکنش کوچک به ارزش ۱۰ دلار نیاز به پرداخت هزینه گزافی به ارزش ۵۰ دلار از اتر ETH باشد. معرفی لایه 2 شیباریوم احتمالاً هزینه های گس را ناچیز می کند.

اکوسیستم کامل

برخلاف اینکه این یک میم کوین صرف است اکوسیستم شیباریوم جامع خواهد بود و شامل چندین پروژه از جمله SHIB شیب متاورس metaverse، شیبا سواپ ShibaSwap DEX و بازی های بلاکچین می شود. انتظار می رود متاورس و بازی ها کاربران را جذب کنند در حالی که DEX نقدینگی بهتری ارائه می دهد.

ابزار توکن

عرضه فراوان شیب با وجود سوزاندن بیش از 40 درصد از توکن ها مانع بزرگی برای رشد آن بوده است. شیباریوم با معرفی BONE به‌عنوان کوین بومی این کار را انجام می ‌دهد. هنگامی که شیباریوم شروع به کار نمود اعتبارسنجی ‌های شبکه برای ایمن کردن و اعتبارسنجی تراکنش‌ ها به صورت BONE پول دریافت می ‌کنند.

توسعه DApp

DAppها برنامه ‌های غیرمتمرکز با کد پشتیبان هستند که روی یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا P2P اجرا می ‌شوند. با این حال این میم کوین به سادگی امکانات لازم برای عمل به عنوان یک کوین بومی DApps را نداشت. شیباریوم قصد دارد یک اکوسیستم قوی متشکل از محلول لایه ۲ در ارتباط با اتریوم ایجاد کند. این توانایی فنی برای ایجاد DApps در اکوسیستم را فراهم می کند.

نحوه عملکرد شیباریوم چگونه است؟

شیباریوم بخش بزرگی از تراکنش ‌ها را از بلاکچین اتریوم حذف می ‌کند و در نتیجه سرعت عملیات سریع‌ تری را بدون به خطر انداختن امنیت خواهد داشت. مکانیزم سوزاندن توکن ها به کنترل تورم کمک می کند.

شیباریوم آینده با مدیریت تراکنش ها و در عین حال حفظ لایه امنیتی اتریوم عمل می کند. از آنجایی که اکثر فعالیت‌ های شبکه توسط خود شیباریوم انجام می ‌شود اتریوم از حجم انبوه تراکنش ‌هایی که ممکن است آن را باتلاق کند رهایی خواهد یافت. این امر منجر به تراکنش های سریعتر و در عین حال ایمن می شود.

قبل از پذیرش PoS توان عملیاتی پایین اتریوم منجر به تراکم شبکه و افزایش هزینه های گس به 50 تا 80 دلار نجومی در هر تراکنش شد. مرج توان عملیاتی شبکه را افزایش و هزینه ها را کاهش داد. با این حال راه حل های L2 مورد نیاز است زیرا بلاکچین پایه باید جریانی از پروژه ها را مدیریت کند که سرعت آن را کند می کند.

برای جلوگیری از تورم کوین شیب و تعیین قیمت های آن در یک حرکت صعودی پورتال شیباریوم مکانیزمی برای سوزاندن توکن های شیب خواهد داشت که به عنوان کارمزد برای اجرای تراکنش ها پرداخت می شود. این امر باعث کاهش کوین های در گردش و تثبیت قیمت توکن ها می شود.

سوزاندن کوین مکانیزمی برای ارسال توکن ها به کیف پول های یک طرفه ای است که توکن ها را می پذیرند اما هرگز آنها را آزاد نمی کنند. این کوین ها برای همیشه گم می شوند. با گذشت زمان سوزاندن مداوم کوین ‌ها تورم را در پروژه‌ های ارزهای دیجیتال حفظ می ‌کند.

کدام کوین ها اکوسیستم شیباریوم را تشکیل می دهند؟

اکوسیستم شیباریوم دارای چندین کوین با نقش های مختلف خواهد بود.

شیباریوم در مقایسه با شیبا اینو ظاهری کاملاً متفاوت خواهد داشت. با این حال اکوسیستم جدید چندین توکن دیجیتالی خواهد داشت:

  • شیب SHIB: یک توکن ERC-20 که سوخت شیبا اینو را تامین می کند. شیب از آگوست 2020 وجود داشته است. قیمت آن همیشه در نوسان بوده و هرگز از مرز 1 دلار به ازای هر توکن عبور نکرده است.
  • BONE: یک توکن حکومتی در شیبا سواپ می باشد. BONE اکنون همچنین یک توکن کاربردی در شیباریوم است. توسعه دهندگان در BONE پرداخت می شوند. میزان عرضه این توکن به 230 میلیون سکه محدود شده است.
  • LEASH: با عرضه محدود به 107,646 توکن. دارندگان LEASH برای به دست آوردن پاداش در اختیار دارند. جوایز شامل توکن ‌های xLEASH است که کاربران می ‌توانند پس از برداشتن آن ‌ها ضرب کنند.
  • TREAT: TREAT که به عنوان نماد پاداش طراحی شده است پس از رسیدن به یک آستانه خاص به اعتبارسنجی ‌ها و توسعه‌ دهندگان همراه با BONE پرداخت می ‌شود. همچنین به استخرهای نقدینگی در شیبا سواپ انگیزه می دهد.
  • SHI: اکوسیستم شیباریوم دارای استیبل کوین SHI نیز خواهد بود. هدف SHI مقابله با پرداخت‌ ها و ایجاد تعادل در هنگام جلوگیری از نوسانات بازار است.

نقش متاورس شیب و شیبا سواپ در اکوسیستم شیباریوم چیست؟

متاورس و DEX در اکوسیستم شیباریوم آینده چندین مورد استفاده خواهند داشت که به کاربران دلیلی برای ورود به شبکه می دهد.

متاورس شیب یک فضای مجازی غوطه ور و سه بعدی است که دارای 11 هاب است که همگی دارای ویژگی های مختلف هستند. نسخه Alpha Preview متاورس در SXSW از 13 تا 15 مارس به نمایش گذاشته شد و نمایی اجمالی از WAGMI Hub اولین از این هاب با تمرکز بر سلامت و تندرستی را به نمایش گذاشت.

در هاب ‌های متاورس کاربران از مجموعه ‌ای از موارد استفاده مانند ایجاد کسب ‌و کارهای دیجیتال، وارد کردن مشاغل واقعی، توسعه ساختارهای تجاری و مسکونی، بازی‌ های نوآورانه و حتی پلتفرم‌ های مالی غیرمتمرکز DeFi بهره می‌ برند. متاورس در مجموع 100595 قطعه زمین خواهد داشت که به مرور زمان باز خواهند شد.

برای شرکت در مناقصه و فرآیند خرید زمین کاربران می توانند از کیف پول متامسک استفاده کنند. پیشنهادها و خریدها باید با اتریوم انجام شوند. کاربران یک مکان مجازی در هاب ها برای کاوش، کشف، تجارت، فروش و خرید اقلام پیدا خواهند کرد. این تیم امیدوار است که به جامعه ای که شیب آرمی ShibArmy نامیده می شود جهانی پویا ارائه دهد که مشارکت آنها را پاداش می دهد.

شیبا سواپ که یک هارد فورک DEX است کاربران را قادر می سازد تا مجموعه ای از عملکردها را انجام دهند. آن‌ ها می ‌توانند نقدینگی را برای کسب BONE فراهم کنند، توکن ‌های غیرمثلی NFT را دریافت کنند، توکن‌ های سهام را برای کسب بازدهی دفن کنند، توکن‌ ها را معامله نمایند، به جفت ارز دیجیتال مورد علاقه خود برای دریافت توکن‌ های BONE و مزرعه رأی دهند.

شیباشیبا
شیبا$۰.۰۰۰۰۰۸۹۰.۴۵۰۸۶۵۷۶۳۵۸۴ تومان