نحوه تشخیص کلاهبرداری در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

همانطور که بیشتر افراد به نوآوری های مالی جذابی که توسط DeFi امکان پذیر شده است علاقه مند می شوند کلاهبرداران نیز در حال یافتن راه های بیشتری برای استفاده از آنها هستند.

DeFi فضایی بخشنده نیست یعنی معمولاً هیچ روش خوبی برای بازیابی وجوه یا بازخواست مسئولین مخرب وجود ندارد. با این حال اگر می دانید که به دنبال چه چیزی بگردید ممکن است بتوانید احتمال سوء استفاده کلاهبرداران از خود را کاهش دهید.

معرفی

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با نوآوری فراوان همراه است. ما اغلب درمورد چگونگی مجاز نبودن بلاکچین صحبت می کنیم که اساساً روشی فانتزی برای گفتن "عمومی" بودن آنهاست. هیچ کس برای استفاده از آنها، توسعه آنها یا راه اندازی پروژه هایی روی آنها مجوزی لازم ندارد. در حالی که این مقدار ذاتی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است اما جنبه های منفی خود را نیز دارد.

هرکسی می تواند پروژه های کلاهبرداری یا گمراه کننده ای را راه اندازی کند و هیچ چیز دیگری برای جلوگیری از آنها وجود ندارد. از نظر فنی ما به عنوان یک جامعه می توانیم به یکدیگر کمک کنیم برخی الگوهای رایج که نوآوری های قانونی را از گمراه کننده ها جدا می کند را شناسایی کنیم.

undefined

پس باید مراقب چه چیزی باشید؟

هدف پروژه چیست؟

به نظر می رسد این سوال واضحی باشد که باید بپرسید به خصوص اگر در فضای DeFi تازه وارد هستید.

با این حال اکثر دارایی های رمزنگاری چیز جدیدی را ارائه نمی دهند. مطمئناً نوآوری فوق العاده مهیجی نیز وجود دارد و به همین دلیل است که ما همه در اینجا هستیم! اما بسیاری از پروژه های جدید سعی در جلب توجه DeFi حتی بدون تلاش برای نوآوری دارند.

بنابراین سوالاتی که می توانید بپرسید این است که آیا این پروژه سعی در انجام کار جدید و ابتکاری نوین دارد؟ آیا آنها سعی دارند با پروژه خود به اقتصاد دیجیتال جدید کمک کنند؟ چه تفاوتی با رقبای خود دارد؟ آیا یک پیشنهاد ارزش منحصر به فرد در اینجا وجود دارد؟

اینها سوالات بسیار ساده و منطقی هستند اما با پرسیدن آنها می توانید بخش بزرگی از کلاهبرداری ها را از بین ببرید.

undefined

فعالیت توسعه دهی

مورد دیگری که می توانید به آن نگاه کنید فعالیت توسعه دهنده است.

بنابراین اگر کمی در مورد کد نویسی اطلاعات دارید می توانید پیش بروید و خودتان نگاهی به کد بیندازید. نکته جالب در مورد منبع باز این است که اگر علاقه کافی به پروژه وجود داشته باشد دیگران مطمئناً این کار را خواهند کرد. اگر پروژه قصد سوء داشته باشد احتمالاً کشف می شود.

علاوه بر این شما همچنین می توانید به فعالیت توسعه نگاه کنید. آیا توسعه دهندگان به طور مداوم کد جدید ارسال می کنند؟ اگرچه این معیار می تواند به صورت بازی در نظر گرفته شود اما هنوز هم می تواند فشارسنج خوبی برای فهمیدن اینکه آیا توسعه دهندگان واقعی هستند یا فقط می خواهند سود خوبی بدست آورند باشد.

رسیدگی های قرارداد هوشمند

چیزی که با قراردادهای هوشمند و DeFi حسابرسی و رسیدگی می شود. قرار است رسیدگی کنندگان از ایمن بودن کد اطمینان حاصل کنند. در حالی که آنها بخشی اساسی در توسعه قرارداد هوشمند هستند، بسیاری از توسعه دهندگان بدون هیچگونه رسیدگی کد خود را مستقر می کنند. این می تواند خطر استفاده از این قراردادها را تا حد زیادی افزایش دهد.

نکته ای که در اینجا باید به آن توجه شود گران بودن حسابرسی ها است. پروژه های قانونی معمولاً قادر به پرداخت هزینه حسابرسی هستند.

بنابراین آیا این بدان معنی است که اگر پروژه ای حسابرس داشته باشد استفاده از آن کاملاً ایمن است؟ خیر. حسابرسی لازم است اما هیچ حسابرسی هرگز به معنای ایمنی کامل نیست. همیشه از خطرات واریز وجوه خود در یک قرارداد هوشمند آگاه باشید.

undefined

آیا بنیانگذاران ناشناس هستند؟

دنیای رمزنگاری در آزادی گمنامی (و نام مستعار) که اینترنت برای آن ها فراهم کرده عمیق است. به هر حال ما احتمالاً هرگز اطلاعی از هویت ساتوشی ناکاموتو (شخص یا گروهی) که اولین ارز رمزنگاری شده را ایجاد کردند نخواهیم شناخت.

با این حال تیم های دارای موسس ناشناس هنوز یک خطر اضافی دارند که باید در نظر بگیرید. اگر معلوم شود که کلاهبردار هستند احتمال زیادی وجود دارد که پاسخگو نباشند. در حالی که ابزارهای تحلیلی زنجیره ای روز به روز پیچیده تر می شوند اما اگر موسسان شهرتی در خطر داشته باشند که با هویت واقعی آنها مرتبط باشد هنوز متفاوت است.

توجه داشته باشید که همه پروژه های تحت هدایت تیم های ناشناس کلاهبرداری نیستند. مطمئناً نمونه های زیادی از پروژه های قانونی با تیم های ناشناس وجود دارد اما هنگام ارزیابی پروژه ها باید پیامدهای ناشناس بودن تیم را در نظر بگیرید.

بنابراین به طور خلاصه آیا پروژه هایی که با بنیانگذاران آن ها ناشناس هستند بد می باشند؟ خیر. آیا اعتماد به پروژه های دارای بنیانگذاران ناشناس دشوارتر است؟ بله.

توکن ها چگونه توزیع می شوند؟

اقتصاد توکن یکی از جنبه های اساسی است که باید هنگام تحقیق درباره یک پروژه DeFi مورد توجه قرار گیرد. یکی از راه هایی که یک کلاهبردار می تواند درآمد کسب کند تورم قیمت توکن در حالی که دارای یک دارایی عظیم می باشد و سپس واریز آن در بازار است.

چه اتفاقی می افتد اگر مثلاً 40-50-60٪ از کالای عرضه شده در بازار آزاد فروخته شود؟ قیمت توکن کاهش می یابد و تقریباً تمام ارزش خود را از دست می دهد. در حالی که برخی تخصیص بنیانگذار را به خودی خود پرچم قرمز نمی دانند اما می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود.