نحوه ذخیره ایمن یک سید Seed بازیابی کیف پول ارز دیجیتال چگونه است؟

امن ترین راه برای شما جهت ذخیره ارز دیجیتال صرافی نیست بلکه از طریق کیف پولی است که در آن کنترل کامل کلیدهای خصوصی وجوه خود را دارید. با این حال این بدان معنا است که شما باید راهی مطمئن برای ذخیره سید بازیابی کیف پول پیدا کنید که در نهایت برای وجوه شما ایمن است. بنابراین چه گزینه هایی برای نحوه ذخیره سازی یک کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد؟

هنگامی که یک کیف پول غیرحضوری راه‌ اندازی می‌ کنید کیفی که در آن کلیدهای خصوصی وجوه مرتبط را کنترل می‌ کنید از شما خواسته می‌ شود چیزی به نام بازیابی سید و یا عبارت بازیابی را ثبت کنید.

یک سید مجموعه ای از کلماتی است که به عنوان کلمات به یاد ماندنی شناخته می شوند. اگر به هر دلیلی دسترسی به کیف پول را از دست بدهید آن را به عنوان یک رمز عبور توسعه یافته در نظر بگیرید که یک کیف پول به عنوان راهی برای بازیابی تمام وجوه ایجاد می کند.

برای دسترسی منظم به کیف پول، برنامه، برنامه افزودنی مرورگر و یا دستگاه سخت افزاری به Seed نیاز ندارید. به صورت روزانه از اعتبارات معمولی تری برای دسترسی به کیف پول خود استفاده خواهید کرد مانند پین کد و یا اطلاعات بیومتریک بنابراین سید چیزی است که به ندرت و یا هرگز مورد نیاز است اما بسیار مهم می باشد.

سید به عنوان یک گاوصندوق شما تمام ارزشی را که یک کیف پول ارز دیجیتال دارد را نشان می دهد. برای از دست دادن سید تنها چیزی که لازم است این است که تلفن شما دزدیده شود یا از بین برود و آن سرمایه ممکن است با آن از بین برود. بنابراین چگونه باید سید بازیابی خود را ذخیره کنید؟

هرگز سید خود را به صورت آنلاین ذخیره نکنید

زیرا باید فرض کنید که آنلاین بودن به معنای آسیب پذیر بودن در برابر هکرها است. بنابراین نوشتن آن، گرفتن عکس و ذخیره یک فایل دیجیتالی به صورت محلی و یا در فضای ابری منتفی است.

اگر به بخش اسپم در صندوق ورودی ایمیل خود نگاهی بیاندازید به شما یادآوری می کند که تلاش‌ های مداومی برای فریب شما جهت کلیک کردن بر روی لینک های مبهم انجام می‌ شود که ممکن است به شخصی اجازه دسترسی به کامپیوتر شما را بدهد در این مرحله سید بازیابی شما به خطر می‌ افتد.

بنابراین اگر اولین قانون بازیابی ایمن ذخیره سازی سید این است که آن را آفلاین نگه دارید بهترین شکل ذخیره سازی آفلاین چیست؟

کاغذ ارزان و ساده است

اکثر کاربران کیف پول غیر ایمن سید خود را بر روی واضح ترین دستگاه آفلاین یعنی یک تکه کاغذ ساده می نویسند. دلیل ساده این است که کاغذ ارزان و نحوه استفاده از آن ساده و راحت است.

در واقع اکثر فروشندگان کیف پول سخت‌ افزاری یک برگه سید بازیابی فرمت‌ شده را دقیقاً جهت همین منظور ارائه می‌ نمایند.

اگر ارزش وجوه ذخیره شده در کیف پول شما متوسط است که مشخصاً نسبی است استفاده از یک تکه کاغذ برای ذخیره سید قابل درک است اما به دلایل کاملاً واضح مطمئن ترین گزینه نیست.

کاغذ سست و شکننده است

دلیلی وجود دارد که کاغذ بسیار ارزان است زیرا یک ماده بسیار ابتدایی است که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم به آب یا گرما واکنش خوبی نشان نمی دهد.

فقط باید یک فنجان قهوه شکسته شود یا یک لوله نشتی کند که کاغذ سید شما بی فایده گردد. حتی قرار گرفتن طولانی مدت در یک محیط مرطوب می تواند آن را از بین ببرد.

در صورت وقوع آتش سوزی سید شما می سوزد مگر اینکه آن را در یک کابینت نسوز و یا گاوصندوق ذخیره کرده باشید که اگر اولویت شما هزینه باشد بعید به نظر می رسد.

دلایل دیگری وجود دارد که چرا کاغذ راه خوبی برای ثبت سید شما نیست از جمله اینکه حشرات خاص و بیشتر جوندگان ممکن است تصمیم بگیرند از آن سید غذا و یا لانه درست کنند.

اکنون ممکن است فکر کنید که همه اینها ترساندن مضحک است در این صورت حق با شماست همه اینها بعید است اما سناریوهای محتملی است.

بعید است که خانه شما سوخته شود و یا سیل بیاید اما شما نیاز به بیمه دارید زیرا اگرچه این نوع رویدادها احتمال وقوع کمی دارند اما اگر این اتفاق بیفتد احتمال خرابی آنها 100٪ است.

می‌ توانید با لمینیت کردن سیدهای بازیابی و یا استفاده از انواع خاصی از کاغذ که در برابر آب یا پارگی مقاوم هستند خطر از بین رفتن آن را کاهش دهید. اما اگر واقعاً امنیت نهایی را می‌خواهید گزینه‌های آفلاین بهتری برای ذخیره‌سازی سید ارز دیجیتال وجود دارد.

ورق های فولادی که مقاوم در برابر خوردگی و آتش می باشند

برای آن دسته از کاربران ارز دیجیتال که امنیت سید خود را جدی می گیرند ثبت آن بر روی یک ورق فولادی روش ترجیحی است.

فولاد ضد زنگ هم در برابر خوردگی و هم در برابر گرمای شدید آتش سوزی خانه استاندارد مقاوم خواهد بود. برای اطمینان از اینکه تقریباً در تمام بلایا سالم خواهد ماند کافی است یک صفحه نازک را با 12 تا 24 عبارت سید خود برجسته کنید. ورق ها به عنوان بخشی از یک کیت هستند که شامل روش های ساده برای برجسته کردن حروف می باشد.

اگرچه یک ورق فولادی مشکل دوام ذخیره سازی سید را حل می کند اما هنوز این سوال برای شما ایجاد می شود که کجا آن را نگه دارید؟

ممکن است یک صفحه فولادی از سید شما در برابر عناصر محافظت کند اما شما همچنان می‌ توانید قربانی سرقت شوید. این مشکل راه حل نهایی ندارد زیرا به هر طریقی شما نوعی ریسک را متقبل می شوید حتی اگر از صندوق امانات در بانک استفاده می کنید با اعتماد به بانک ریسک طرف مقابل را متقبل می شوید.

هر تصمیمی که می گیرید باید مخفیگاهی را پیدا کنید که آن را بسیار امن می دانید و به کمترین افراد ممکن بگویید و در نظر داشته باشید که دو نسخه را در دو مکان کاملاً متفاوت ذخیره کنید.

ممکن است فکر کنید تقسیم یک سید امن تر است اما این در واقع خطرات را چند برابر می کند زیرا از دست دادن هر قسمتی مانند از دست دادن همه چیز است.

برخی از انجمن‌ ها نشان می‌ دهند که حفظ کردن سید امن‌ ترین گزینه برای محافظت از سید است اما اگر حافظه خوبی نداشته نباشید بسیار شجاع خواهید بود که به ذخیره‌سازی بیولوژیکی تکیه کنید.

یک آزمایش فکری خوب این است که تصور کنید اگر دسترسی به کیف پول خود را از دست بدهید چقدر ناراحت می شوید؟ این احساس را به سطح مناسبی از محافظت تبدیل کنید.

به یاد داشته باشید هیچ روش دیگری برای بازیابی ایمیل و یا تلفن و یا چت پشتیبانی وجود ندارد.