چگونه در پنکیک سواپ نقدینگی (Liquidity) ایجاد کنیم؟

نقدینگی چیست؟

نقدینگی در بازار سرمایه به سرعتی اطلاق می‌ شود که سرمایه‌ گذاری می‌ تواند بدون تأثیر نا مطلوب بر ارزش‌ گذاری آن معامله شود. دارایی های نقدی به سرعت به ارزش بازار منصفانه و یا قیمت فعلی بازار فروخته می شود. با این حال در ارزهای دیجیتال اصطلاح نقدینگی به عنوان توانایی یک دارایی برای تبدیل آسان به پول نقد و یا کوین تعریف می شود. نقدینگی برای همه دارایی های قابل معامله از جمله ارزهای دیجیتال حیاتی است. سطوح پایین نقدینگی نشان می دهد که نوسانات بازار وجود دارد و در نتیجه نوسانات قیمت در ارزهای دیجیتال ایجاد می شود. از سوی دیگر نقدینگی بالا نشان می دهد که تقاضا ثابت است و نوسانات قیمت کمی دارد. علاوه بر این نقدینگی بالا یک وضعیت بهینه است زیرا منجر به بهبود قیمت گذاری برای همه طرف های درگیر می شود. یک اقتصاد پر رونق با درجه بالایی از عملیات معاملاتی قیمت بازار مطلوبی را برای همه فراهم می نماید. به علاوه نقدینگی بالا با ارائه نمودار دقیق و اطلاعات قیمت تحلیل فنی را تسهیل می‌ کند.

در بازار ارز دیجیتال عوامل متعددی بر نقدینگی تأثیر می‌ گذارند. یکی از عوامل مهم حجم معاملات است. تعداد بیشتری از صرافی های ارزهای دیجیتال به کاربران بیشتری اجازه می دهد تا کوین های خود را بفروشند و تعداد صرافی ها در سال های اخیر افزایش یافته است. افزایش فراوانی و حجم معامله به افزایش نقدینگی کمک می کند.

اصطلاح رایجی که در ارز دیجیتال بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد استخر نقدینگی است. این یک استخر کاملاً خودکار است و با صرافی معمولی متفاوت می باشد. جایی که قیمت با تغییر تقاضا و ثبت معاملات در دفترچه سفارش تعیین می‌ شود.

هنگامی که یک استخر نقدینگی ایجاد می شود ارائه دهنده نقدینگی قیمت اولیه را تعیین می کند. به علاوه یک استخر نقدینگی همیشه با جفت توکن هایی که ارزش برابری دارند معامله می کند.

ضرر دائمی چیست؟

زیان دائمی زمانی رخ می دهد که یک سرمایه گذار نقدینگی را در اختیار یک استخر نقدینگی قرار دهد. قیمت دارایی نسبت به زمانی که وی آن را سپرده گذاری نموده متفاوت است و هر چه تفاوت بیشتر زیان دائمی نیز بیشتر خواهد شد.

منظور از ضرر تفاوت در ارزش دلاری بین زمان سپرده گذاری و برداشت است. معمولاً در استخرهای نقدینگی استاندارد مشاهده می شود که تامین کننده نقدینگی (LP) باید همه دارایی ها را با نسبت صحیح داشته باشد. یکی از دارایی ها در مقایسه با دیگری بی ثبات است. به عنوان مثال قیمت اتر بالا می رود، نوسان ناگهانی قیمت فرصتی غیرقابل مقاومت برای آربیتراژ ایجاد می کند زیرا هزینه اتر در استخر نقدینگی اکنون منعکس کننده آنچه در دنیای واقعی می گذرد نیست.

برای اطمینان از اینکه استخر قیمت های واقعی را منعکس و تعادل را حفظ می نماید استخر باید به آربیتراژورها تکیه کند. معامله گران اتر را با نرخ تخفیف خریداری می کنند تا زمانی که تعادل دوباره برقرار شود. اگر تامین کننده نقدینگی تصمیم بگیرد نقدینگی خود را برای همیشه برداشت کند امکان دارد که زیان موقت به زیان دائم تبدیل شود. با این حال اگر تامین‌ کننده نقدینگی تصمیم بگیرد که در اکوسیستم باقی بماند این احتمال وجود دارد که دارایی‌ ها به قیمت اصلی خود بازگردند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه می توان خطر زیان دائمی را کاهش داد؟ تامین نقدینگی برای جفت هایی که قیمت نسبی هر کالا با کالای دیگر در جفت ثابت می ماند راهی آسان برای به حداقل رساندن زیان دائمی است.

از سوی دیگر نکته منفی این است که تامین نقدینگی با استیبل کوین از نظر افزایش بالقوه قیمت محدود است و تعداد استخرهای موجود بسیار کمتر می باشد.

راه‌ های دیگری که ارائه‌ دهندگان نقدینگی می‌ توانند زیان‌ های دائمی را کاهش دهند Balancer و Hummingbot هستند. ارائه‌ دهندگان نقدینگی از بالانسر برای ایجاد نسبت‌ های سفارشی برای دارایی‌ های درون یک استخر استفاده می‌ کنند و کاربران را قادر می‌ سازد که متوجه شوند بر روی کدام دارایی بهتر عمل کنند. اگر اقتصاد در جهتی که آنها پیش بینی کرده بودند تغییر کند LP ها ریسک های خود را جبران می کنند.

راهنمای تامین نقدینگی در پنکیک سواپ به صورت گام به گام

پس از اینکه پنکیک سواپ درب خود را باز کرد بیش از 1 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) به این پلتفرم منتقل شد. در 20 سپتامبر 2020 راه اندازی شد و از بازارساز خودکار (AMM) استفاده می کند. این بدان معناست که استخرهای نقدینگی بدون مجوز کاملاً خودکار هستند و کاملاً از طریق الگوریتم‌ ها اجرا می‌ شوند. بسیار شبیه به پروتکل Uniswap DeFi AMM که بر روی اتریوم اجرا می شود پنکیک سواپ نیز یک صرافی غیرمتمرکز است که بر روی زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده است تا توکن های BEP-20 را معامله کند.

این امر به کاربران امکان می دهد تا با استفاده از استخرهای نقدینگی تولید شده توسط کاربر بین دارایی های ارز دیجیتال معامله کنند. این استخرها با وجوه سایر کاربران پر شده است. آنها را به استخر واریز می کنند و در ازای آن توکن های ارائه دهنده نقدینگی را دریافت می نمایند. این توکن ها برای بازپس گیری سهم خود به اضافه بخشی از کارمزد معاملاتی استفاده می شوند. به طور خلاصه کاربر می‌ تواند توکن‌ های BEP-20 را معامله کند و یا نقدینگی اضافه کند و جوایزی کسب نماید.

برخلاف اتریوم و یا بیت کوین پنکیک سواپ یک بلاکچین با هزینه تراکنش کمتر است.

undefined

پنکیک سواپ نرخ معامله متوسط ​​0.2 درصدی را اعمال می کند که 0.17 درصد آن به تأمین کنندگان نقدینگی و 0.03 درصد باقی مانده به خزانه پنکیک سواپ تعلق می گیرد که برای پایین نگه داشتن عرضه سوزانده می شود.

قبل از ادامه درک تفاوت بین فارمینگ عملکرد و افزایش نقدینگی ضروری است. تامین نقدینگی به این معنی است که با استفاده از مجموعه ای که در آن برای معاملات مبادله ای استفاده می شود مبالغ اصلی دارایی کاربران افزایش می یابد اما فارمینگ بازده به این معناست که کاربران مجموعه ای از توکن ها را برای ضرب نمودن توکن دیگر به طور کلی واریز می کنند.

سوال بعدی که مطرح می شود این است که چگونه می توان عملیات نقدینگی را در پنکیک سواپ انجام داد؟

اولین قدم باز نمودن قفل و اتصال با کیف پول است. سپس به تب Liquidity رفته و بر روی گزینه Add Liquidity را کلیک کنید.

مرحله سوم این است که توکن های خود را انتخاب کنید به عنوان مثال تتر و BNB و مقداری که می خواهید به استخر نقدینگی اضافه کنید را وارد نمایید. اما یک چیزی که باید اطمینان حاصل کرد این است که جفت توکن‌ ها در یک نسبت مساوی از ارزش باشند. این بدان معناست که اگر کاربری توکن 1 را برای 10 دلار انتخاب کند توکن 2 نیز باید 10 دلار ارزش داشته باشد.

توجه داشته باشید یک کاربر می تواند نقدینگی را در یک استخر موجود فراهم کند یا می تواند یک استخر جدید ایجاد نماید. ایجاد یک استخر جدید گزینه‌ ای است که عمدتاً توسط پروژه‌ های جدیدی که به دنبال معرفی توکن‌های ارزهای دیجیتال هستند انتخاب می‌ شود. با این حال کاربران عادی معمولاً سپرده گذاری در استخرهای نقدینگی موجود را انتخاب می کنند. هنگامی که کاربر یک جفت توکن مشخص را انتخاب نمود مبلغ را واریز نموده و تراکنش را تایید کنید. پس از تکمیل تراکنش کاربر یک FLIP دریافت خواهد کرد. یک توکن LP نشان دهنده سهم کاربر در استخر است. علاوه بر این کاربر می‌تواند نقدینگی خود را در پایین صفحه مشاهده کند.

مزیت نگه داشتن توکن FLIP LP این است که هر بار که معامله ای به نقدینگی استخر شما وارد می شود بخشی از پاداش را دریافت می کنید. برای دریافت آن جوایز شما به سادگی توکن‌های FLIP خود را بازخرید می‌ کنید تا قفل دارایی‌ های زیربنایی را باز کنید که در حال حاضر ارزش آن‌ ها افزایش یافته است.

هنگامی که نقدینگی به حساب اضافه می شود کاربر می تواند در برگه فارم جستجو کند و گزینه ای را انتخاب کند که با توکن های LP خود مطابقت دارد. می توان شاهد چندین روش برای بازده توکن های آنها بود.

از اواخر فوریه 2021، 69 استخر نقدینگی مختلف وجود دارد که می‌ توانید در آنها سهام داشته باشید و بازدهی کسب کنید که از 23.52٪ تا 378.19٪ APY برای تامین نقدینگی استخرها متغیر است. از دست دادن و یا زیان دائمی چالش قابل توجهی را به کاربران تحمیل می کند. در همین حال کاربران پنکیک سواپ می توانند با قرار دادن کیک در یک دارایی واحد از زیان دائمی خود جلوگیری کنند.

بر خلاف دیگر استخرهای نقدینگی که نیاز دارند ارائه‌ دهنده نقدینگی دو دارایی را با یک نسبت عرضه کند شرط‌بندی CAKE برای بسیاری از استخرها در پنکیک سواپ شامل ارائه تنها یک توکن Cake است که توکن اصلی پنکیک سواپ است.

از آنجایی که استخر فقط یک توکن دارد هر گونه واگرایی در قیمت کیک منجر به ضرر دائمی نمی شود زیرا نیازی به حفظ تعادل با هیچ توکن دیگری در استخر نیست.

علاوه بر این صرف نظر از تفاوت بین قیمت کیک در زمان شرط بندی و هزینه کیک زمانی که یک تامین کننده نقدینگی مایل به لغو سهام است ارائه دهنده نقدینگی همان مقدار کیک را در هنگام برداشتن سهام دریافت می کند. این امر تضمین می‌ کند که تامین‌ کننده نقدینگی که کیک را در اختیار دارد بازدهی منظمی را بر اساس درصد بازده سالانه استخری که انتخاب می‌ کند و حرکت صعودی در بازار به دست می‌ آورد. از این رو فرصتی را برای کسب درآمد غیرفعال بدون ترس از زیان دائمی فراهم می کند.

undefined

پنکیک سواپ در زنجیره هوشمند بایننس بزرگترین و پرکاربردترین AMM برای تولید محصول و سهام است. حجم معاملات روزانه آن بیش از 650 میلیون دلار است که بیش از دو برابر سوشی سواپ و تقریباً به اندازه یونی سواپ v2 است.

برای جمع بندی بحث بزرگترین چالشی که استخراج کنندگان نقدینگی با آن مواجه هستند ضرر دائمی است. با این حال پنکیک سواپ یک وب سایت امن و قانونی است که از یک شرکت امنیت سایبری Certik ممیزی دریافت می کند. از طریق Security Oracle، Certik Shield، DeepSEA و Certik Virtual Machine حفاظت دریافت می کند. همچنین از تعدادی کیف پول محبوب مانند Trust Wallet، TokenPocket، WalletConnect، MathWallet و MetaMask نیز پشتیبانی می کند. به طور کلی واضح است که DeFi هم در اتریوم و هم در BSC به رشد خود ادامه می دهد و پنکیک سواپ نامی برای خود به عنوان مکانی برای فارمینگ بازده ایجاد می کند.