چگونه با استفاده از ارزهای دیجیتال، سرمایه را در زمان تورم حفظ کنیم؟

با توجه به اینکه تورم به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسیده است و تورم یک مشکل ثابت در بسیاری از کشورها است آیا استیبل کوین ها می توانند راهی را برای مردم فراهم کنند تا پول خود را ذخیره کنند و از کاهش ارزش آن اجتناب کنند؟

در طی 12 ماه جمعیت کریپتوها از حدس و گمان در مورد کوین های 100X بعدی به جستجوی زمستان کریپتو چیست؟ و زمستان کریپتو چقدر طول می کشد؟ تغییر یافته است. این تغییر اساسی در طرز فکر به لطف نزول انجام شد. احساسات حاکم در بازار و همه چیز به پول های قرار داده شده در بازار نیست.

بازارهای خرسی ترس را القا می کنند. آنها روحیه سرمایه گذاران را تضعیف می کنند. دلار را فراموش کنید ما شاهد ناپدید شدن صدها توکن غیرمثلی NFT و پروژه های DeFi هستیم. با این حال بازار کریپتو تنها نیست. این به بازارهای TradFi (مالی سنتی) مرتبط است که با اعداد زیادی کاهش یافته است.

دلیل این امر افزایش تورم و نیاز فدرال رزرو آمریکا به افزایش نرخ است. به دلیل همه گیری جهانی بیماری چند سال گذشته برای اقتصادهای جهانی سخت بوده است. برای تحریک اقتصاد و جلوگیری از تعطیلی تمام عیار، بانک‌ های مرکزی برای سیاست‌ های پولی آسان و افزایش عرضه پول و کاهش نرخ بهره فشار آوردند.

ایجاد حس تورم فعلی در اقتصاد جهانی

اخیراً تورم مصرف‌ کننده ایالات متحده در ماه می 2022 به اوج خود در 4 دهه رسید و به 8.6 درصد رسید که بالاترین رقم از دسامبر 1981 بود. اگر این ظالمانه به نظر می رسد وضعیت ترکیه که تورم به بیش از 70 درصد رسیده است چطور؟

فشارهای اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین ناشی از تورم افسارگسیخته با همه‌ گیری کووید و بحران اوکراین و روسیه که آنها را به زمین زده است منظره زیبایی نیست. به ویژه در آرژانتین برآورد شده است که در سال 2022 تحت تاثیر حیرت انگیز 72.6 درصد تورم قرار گرفته است.

در یک یادداشت مشابه نیجریه از نرخ تورم تقریبا 16.8 درصد رنج می برد. نه تنها نایرا واحد پول رسمی آنها ضربه بزرگی به قدرت خرید وارد کرد بلکه شوک دورانی را دیدند که بانک مرکزی آنها حتی یک ماه پس از اوج تورم نرخ‌ های بهره را افزایش داد و قابل درک است که سرمایه گذاران خارجی سرمایه های عظیمی را از نیجریه بیرون می کشند. همه این اعداد و معیارها بازتابی از واقعیت زمینی هستند.

بریتانیا نرخ تورم جدید و بالای 40 ساله خود را 9.1 درصد گزارش کرد زیرا هزینه زندگی به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی افزایش می یابد. کانادا نیز با سرنوشت مشابهی روبرو است که بالاترین نرخ تورم سالانه خود را در بیش از 40 سال گذشته گزارش کرده است.

استدلال‌ های موجهی وجود دارد که واقعیت اصلی تورم بدتر از این تخمین‌ ها است که تنها عمق نا امیدی اقتصادی و بحران هزینه‌ های زندگی را که شهروندان سراسر جهان با آن مواجه هستند را عمیق‌تر می‌ کند. می‌ توانیم به دلیل اصلی تورم برگردیم یعنی پمپاژ پول بیش از نیاز به گردش توسط دولت‌ ها.

این امر چگونه منجر به تورم می شود؟

به زبان ساده پول بیشتر در دست مصرف کنندگان برابر است با درآمد قابل تصرف بیشتر.

معادله ساده ای ست اما نکته اینجاست که عرضه کالاها و خدمات ثابت باقی می‌ ماند که معادل پول بیشتر در جستجوی همان مقدار کالا است. این وضعیت برای مشاغل طراحی شده است تا قیمت کالاها را چندین برابر افزایش دهند زیرا می دانند تقاضای کافی وجود دارد.

این افزایش قیمت ها منجر به کاهش ارزش پول می شود زیرا همین مقدار پول می تواند محصولات کمتری را در حال حاضر خریداری کند.

با این حال ما با یک بحران جهانی بی‌ سابقه مواجه هستیم یعنی زنجیره تامین به دلیل قرنطینه ناشی از کووید در کشورهایی مانند چین همراه با بحران روسیه و اوکراین که بر یک صادرکننده اصلی نفت و مواد غذایی تأثیر می‌ گذارد مختل شده است.

سپس؟

نیاز به ابزارهای مالی و ابزارهای سرمایه گذاری وجود دارد که به پول کمک کند، ارزش خود را حفظ کند و در عین حال نقدینگی را نیز حفظ نماید.

برای این نیاز خاص ما یک کلاس دارایی از استیبل کوین‌ ها را بررسی می‌ کنیم که ممکن است نوید عصر جدیدی از سرمایه‌ گذاری پایدار باشد.

پوشش در برابر ابر تورم؛ راه استیبل کوین

استیبل کوین ها در هسته خود نوعی ارز دیجیتال هستند که قیمت آن با قیمت یک ارز فیات خاص مرتبط است. آنها ثبات قیمت خود را از طریق وثیقه یعنی با پشتوانه نوعی ذخایر حفظ می کنند. ذخایر می تواند ارزهای فیات، سایر ارزهای دیجیتال و یا حتی کالاها باشد.

با بیش از 150 میلیارد دلار ارزش بازار استیبل کوین ها گامی ایده آل در مسیر درست هستند. عرضه آنها خارج از کنترل هر دولتی است که از کاهش ارزش ذاتی پول محافظت می کند. همچنین می توان از آن برای انجام بیشتر تراکنش های مالی با کسری از هزینه به روش همتا به همتا و بدون نظارت استفاده کرد.

حال چگونه با استفاده از استیبل کوین ها این ابر تورم را می توان شکست داد؟

در کشورهایی مانند نیجریه که از تورم بدترین ضربه را می‌ بینند و ارزش پول و قدرت خرید مردم کاهش می‌ یابد اگر پس‌ انداز خود را در آن نگه دارند. در عوض آنها می‌ توانستند ارز محلی Nairas را به USDT یا USDC یا سایر استیبل کوین‌ های فیات تبدیل کنند. پول آنها به دلیل تورم نیجریه کاهش نمی یافت و بیشتر از آن پتانسیل بالایی داشت. همچنین این استیبل کوین‌ های با پشتوانه دلار را می‌ توان برای کسب درآمد بیشتر در پروتکل‌ های DeFi قرار داد و یا استفاده کرد.

در حالی که برخی از کشورهایی که از تورم فوق العاده و کاهش ارزش پول رنج می برند مانند آرژانتین تصمیم می گیرند پزو خود را به بیت کوین تبدیل کنند استیبل کوین ها گزینه ای با نوسان کمتری برای ارز دیجیتال شماره یک ارائه می دهند.

استیبل کوین ها نجات دهنده ای برای افراد بدون بانک و فاقد بانک

علی‌ رغم بحران اخیر پیرامون کاهش عمق UST و سقوط اکوسیستم ترا، استیبل کوین‌ ها پتانسیل دموکراتیک کردن واقعی مالی جهانی را منعکس می‌ کنند. 3 مورد از 10 ارز دیجیتال با ارزش برتر استیبل کوین ها هستند یعنی Tether، USDC و Binance USD. این امر فرصتی برابر برای همه فراهم می کند تا نوسانات پول محلی و تورم فوق العاده را شکست دهند.

جمعیت جهانی بدون بانک در حال رشد است و استیبل کوین ها به عنوان دروازه ای برای پیوستن آنها به اقتصاد غیرمتمرکز جهانی عمل می کنند. هنگامی که این امر آشکار شود شمول مالی در نهایت می تواند یک واقعیت باشد.