آیا می خواهید اتریوم استخراج کنید؟

نحوه استخراج اتریوم

به بیان ساده استخراج ارز دیجیتال فرآیندی برای حل مسائل پیچیده ریاضی است. ماینرها اساساً سنگ بنای بسیاری از شبکه های ارز دیجیتال هستند زیرا آنها وقت خود و توان محاسباتی خود را برای حل این مشکلات ریاضی صرف می کنند و اصطلاحاً "اثبات کار" را برای شبکه ارائه می دهند که تراکنش های اتر (ETH) را تأیید می کند. علاوه بر این ماینرها وظیفه ایجاد توکن های جدید اتر را از طریق این فرآیند دارند. زیرا پاداش هایی را برای اتمام موفقیت آمیز یک کار در PoW اتر دریافت می کنند.

PoW به ویژگی های اساسی عملکرد هش، یک قطعه داده "رمزگذاری شده" که از لحاظ رویه از برخی ورودی های خودسرانه بدست می آید تکیه می کند. تفاوت بین هش و رمزگذاری استاندارد در این است که روند آن فقط یک طرفه پیش می رود. تنها روش معنی دار برای یافتن اینکه چه ورودی برای تولید هش داده شده استفاده شده است این است که سعی کنید همه ترکیبات ورودی احتمالی را هش کنید و ببینید کدام یک متناسب است. این مسئله با این واقعیت که تغییرات جزئی در داده های اولیه نتایج کاملاً متفاوتی ایجاد می کند، پیچیده تر می شود.

اثبات کار با تعیین لیستی از هش های مورد نظر بر اساس پارامتر "دشواری" آغاز می شود. ماینرها باید ترکیبی از پارامترها از جمله هش بلوک قبلی را برای ایجاد هشی که شرایط تحمیل شده توسط دشواری را برآورده می کند تحمیل کنند. این یک کار پر مصرف است که با چرخاندن مشکل به سمت بالا یا پایین می تواند به راحتی تنظیم شود.

undefined

ماینرها “هش ریت” مشخصی دارند که مشخص می کند در یک ثانیه چند ترکیب را امتحان می کنند و هرچه ماینرها بیشتر شرکت کنند تکثیر شبکه برای موجودیت های خارجی دشوارتر است. با کار واقعی، ماینرها شبکه را ایمن می کنند.

چرا باید اتر را استخراج کرد؟

استخراج از طریق امنیت، امنیت شبکه را به یک معامله پیچیده اما معمولاً سودآور تبدیل می کند. بنابراین انگیزه اصلی برای استخراج درآمدزایی است. ماینرها برای هر بلوک پاداش مشخصی دریافت می کنند به علاوه کارمزد های معاملاتی که توسط کاربران پرداخت می شود. هزینه ها معمولاً سهم کمی در درآمد کلی دارند اگرچه رونق مالی غیرمتمرکز در سال 2020 به تغییر این معادله برای اتریوم کمک کرد.

دلایل دیگری وجود دارد که کسی بخواهد اتر را استخراج کند. یک عضو جامعه نوع دوست می تواند تصمیم بگیرد که ضرر استخراج خود را انجام دهد تا فقط در ایجاد امنیت شبکه سهیم باشد زیرا هر هش اضافی حساب می شود. استخراج همچنین می تواند برای به دست آوردن اتر بدون نیاز به سرمایه گذاری مستقیم در دارایی مفید باشد.

استفاده غیر متعارف برای استخراج در خانه نوعی گرمایش ارزان تر است. دستگاه های استخراج، برق را به ارز دیجیتال و گرما تبدیل می کنند. حتی اگر ارز دیجیتال کمتر از هزینه انرژی باشد، گرما به تنهایی می تواند برای افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند مفید باشد.

آیا انتقال اثبات سهام استخراج اتر را از بین می برد؟

یک نگرانی مشترک برای هر ماینر احتمالی اتر، نقشه راه اتریوم 2.0 است که برنامه هایی را برای انتقال به اثبات سهام، یک الگوریتم اجماع معرفی می کند که باعث استخراج ماینرها می شود در حالی که تمام ماینرهای موجود زمان محدودی برای بازده سرمایه خود در اتر دارند. اما خوشبختانه استخراج PoW احتمالاً تا حدود سال 2023 همچنان کاربردی خواهد بود.

سودآور بودن هر نوع استخراج کاملاً به هزینه برق در هر منطقه بستگی دارد. به عنوان یک قاعده، هر چیزی زیر 0.12 دلار به ازای هر کیلووات مصرف شده در یک ساعت احتمالاً سودآور خواهد بود اگرچه قیمت های زیر 0.06 دلار برای تبدیل ماینر به عنوان یک شرکت اقتصادی کاملاً مناسب پیشنهاد می شود.

این ارقام بیشتر تلاش برای استخراج در خانه را رد می کند. به ویژه در کشورهای پیشرفته که قیمت برق به طور کلی بالاتر از 0.20 دلار است. اگرچه ممکن است با چنین قیمت هایی سود حاصل شود اما بازگشت سرمایه می تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. به عنوان مثال، ماینرهایی که 3000 دلار هزینه دارد ماهیانه 200 دلار درآمد کسب می کند و 45 دلار برق با 0.05 دلار در هر کیلووات بر ساعت استفاده می کند، 19 ماه طول می کشد تا بازپرداخت کند. همان ماینری که در منطقه ای استفاده می شود که هزینه برق آن 0.20 دلار/ کیلووات ساعت است در 150 ماه یا بیش از 12 سال بازپرداخت می شود.

اما برخی از علاقه مندان به استخراج در خانه راه هایی برای ساخت دکل هایی پیدا کرده اند که می تواند سالانه 122000 دلار درآمد کسب کند!

ماینرهای حرفه ای می توانند با انتقال فعالیت های خود به مناطقی که ارزان ترین برق را دارند و یا با بهره گیری از نرخ های کمتری که برای صنایع اختصاص یافته است، برتری کسب کنند. این ها برخی از دلایل اصلی تبدیل ماینر به یک صنعت جدی و پرمصرف است.

اما استخراج اتر در خانه هنوز برای اکثر افراد قابل دسترسی است. به خصوص که این کار را می توان با کارت های گرافیک مصرف کننده ساخت AMD و Nvidia انجام داد. در مناطقی که قیمت برق پایین است، ماینرها می توانند به منبع درآمد خوبی تبدیل شود. ماشین حساب های مختلفی وجود دارد که می تواند منافع قابل انتظار را مشخص کنند. به عنوان مثال: Miningbenchmark.net، Whattomine یا ماشین حساب مقایسه ارزهای دیجیتال. همچنین محاسبه این مقادیر به طور مستقل امکان پذیر است. فرمولی که توسط وب سایت های ماشین حساب استفاده می شود بسیار ساده است:

undefined

این فرمول تخمینی از میزان درآمد یک ماینر در روز را بیان می کند. برای کسب سود باید هزینه برق مصرفی ماینر را کم کرد. به عنوان مثال: دستگاهی با استفاده از 1.5 کیلووات برق در ساعت با قیمت 0.10 دلار، روزانه 3.6 دلار هزینه خواهد داشت.

مقادیر مربوط به فرمول درآمد را می توان به صورت آنلاین نیز یافت. اتر اسکن برآورد به روز شده از نرخ هش کل و همچنین زمان بلوک و پاداش بلوک را ارائه می دهد. در شبکه اتریوم زمان بلوک های فعلی 15 ثانیه است بنابراین 5.760 بلوک در روز وجود دارد و پاداش آن 2 اتر در هر بلوک از اکتبر 2020 است. نرخ هش ماینر کاملاً به سخت افزار استخراج بستگی دارد. در حالی که نرخ هش شبکه مجموع کل ماینرها در شبکه است.

کلید موفقیت در استخراج ماینرها به حداکثر رساندن میزان هش در حالی است که هزینه های برق و سخت افزار را به حداقل می رساند. بنابراین علاوه بر مکان، انتخاب سخت افزار استخراج برای استخراج بسیار مهم است.

چگونه بهترین سخت افزار استخراج را پیدا کنیم؟

انتخاب سخت افزار مناسب در درجه اول باید توسط سه عامل تعیین شود: حداکثر میزان هش ممکن، مصرف انرژی و قیمت خرید آن.

قیمت خرید گاهی نادیده گرفته می شود اما می تواند یک عملیات استخراج را کند و یا خراب کند. زیرا سخت افزار برای همیشه دوام ندارد. فرسودگی قطعات یک امر عادی است زیرا در نهایت همه دستگاه ها خراب می شوند. با این حال این مسئله اغلب بیش از حد متصاعد می شود زیرا GPU ها دستگاه های کاملاً مقاوم هستند و گزارش های زیادی از آنها برای بیش از پنج سال ادامه دارد.

مهمترین خطر برای ماینرها منسوخ شدن سخت افزار است. پردازنده های گرافیکی یا ASIC های پیشرفته تر می توانند ماینرهای موجود را تقریباً به طور کامل از کار بیاندازند. به خصوص کسانی که هزینه برق بیشتری دارند. به همین دلیل "دوره بازپرداخت" یعنی چه مدت طول می کشد تا ماینرها به بازپرداخت کنند، به معیار بسیار مهمی برای تجزیه و تحلیل مالی ماینرها تبدیل می شود.

در زیر جدول جدول پارامترهای مالی پیشرو در سخت افزار استخراج اتر آورده شده است:

undefined
undefined

این جدول دوره بازپرداخت را تجزیه و تحلیل می کند جایی که هرچه مقدار کمتر باشد، نتیجه بهتر است. این معیار به دلیل تفاوت زیاد در میزان هش در میان دستگاه ها انتخاب شده است که مقایسه سود روزانه را مخدوش می کند.

نکته قابل توجه دیگر این است که این جدول در بازار پیشرفته گاوی نگاره تدوین شده است. برخی از ماینر ها در حال حاضر قادر به کسب درآمد نیستند و هر افت قیمت اتر می تواند وضعیت را بدتر کند. به طور کلی، درآمد ماینرها به شدت متغیر است و برآوردهای حاصل از درآمد یک روزه در آینده می تواند بسیار غیرقابل اعتماد باشد. ماینرها برای جوایز بلوکی با یکدیگر رقابت می کنند.

سرانجام جدول هزینه سخت افزار باقیمانده مورد نیاز برای مونتاژ یک ماینر را نادیده می گیرد. این بیشتر هزینه ثابت و نسبتاً ارزان است، زیرا ماینرهای GPU بین 6 تا 14 GPU استفاده می کنند. ASIC ها تا حد زیادی خودکفا هستند اما به طور کلی نیاز به خرید واحد های منبع تغذیه خارجی دارند.

با توجه به این سلب مسئولیت ها با این وجود مقایسه چند تفاوت و اشکال در گزینه های مختلف سخت افزار استخراج را برجسته می کند. به عنوان مثال، AMD RX 580 سه ساله با ارزش 0.05 دلار در هر کیلووات بر ساعت بهترین ارزش برای پول شما است. اما بازده کم انرژی آن، آن را به گزینه بسیار ضعیف تری نسبت به بقیه در هزینه های برق بالاتر تبدیل کرده است.

A10 Pro ASIC تا حد زیادی کم مصرف ترین و جذاب ترین گزینه برای ماینرها با هزینه برق بالا است. سایر ASIC ها به دلیل سختی زیاد در خرید یا طول عمر کم باقی نمانده اند. Nvidia RTX 3080 همچنین بر اساس معیارهای اولیه یک گزینه قدرتمند همه جانبه برای هر دسته از ماینرها است.

SQRL FK 33 یکی از محبوب ترین FPGA ها است اما این مدل نشان می دهد که چرا این نوع سخت افزار کاربرد کمی دارد. علیرغم بهره وری بالای انرژی، قیمت واحد آن هنوز آن را در مقایسه با سایر گزینه ها جذاب نمی کند

خرید GPU های استهلاک مستعمل مانند AMD RX Vega 64 یا Nvidia GTX 1060 نیز می تواند اقدام خوبی در صرفه جویی در هزینه باشد ، اما ممکن است خطر خرابی دستگاه برای خریداران بیشتر باشد.

نحوه راه اندازی مزرعه استخراج اتر: رهنمودها و خطرات

ماینرها به برنامه ریزی و توجه دقیق احتیاج دارد تا از نتایج ناگوار جلوگیری شود. همه کامپیوتر ها یک خطر احتمالی برای آتش سوزی هستند و این خطر در استخراج به دلیل استفاده مداوم و تولید زیاد انرژی در آن بیشتر می شود.

برای تنظیمات ماینر در خانه مهم نیست که شبکه برق خانگی را با کشش بیش از حد برق بیشتر از حد بارگذاری کنید. به طور کلی شبکه و هر سوکت، تنها برای حداکثر توان مشخصی تعیین می شوند و ماینرها می توانند به راحتی از اینها عبور کنند. سیم کشی ممکن است از کار بیفتد و بیش از حد گرم شود و خطر آتش سوزی را در پی دارد. برای ارزیابی ایمنی تنظیمات خود، با کارشناسان مشورت کنید.

انتخاب واحدهای منبع تغذیه با کیفیت بالا با حاشیه قدرت دهی کافی برای محافظت در برابر فشار برق و سایر موارد الکتریکی بسیار توصیه می شود.

برای سکوهای استخراج GPU و FPGA، چندین مورد سخت افزاری اصلی برای استخراج اتر به طور موثر وجود دارد. سرمایه گذاری در مادربردهای تخصصی مانند Asrock X370 Pro BTC+ یا Gigabyte GA-B250-FinTech می تواند بسیار ارزشمند باشد زیرا برای استخراج بهینه شده است. هر مادربرد ممکن است حداکثر از 14 GPU پشتیبانی کند که به طور معمول در مادربردهای استاندارد غیرممکن است.

مادربرد باید با مقدار کافی RAM، 8 یا 16 گیگابایت و حداقل 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی درایو جفت شود. قسمت دوم بسیار مهم است زیرا استخراج اتر به حافظه زمان اجرا، حداقل 4 گیگابایت در هر GPU نیاز دارد. از طریق یک ترفند سیستم عامل به نام cache pagefile، این نیاز را می توان در فضای ذخیره سازی دائمی بسیار ارزان تر و بدون افت کارایی بارگیری کرد. RAM اختصاصی GPU همچنین باید حداقل 6 گیگابایت باشد تا بتواند رشد DAG، مکانیزم اصلی الگوریتم Ethash را در نظر بگیرد.

DAG، مخفف نمودار بدون دایره جهت دار. مجموعه داده بزرگی است که برای محاسبه هش های استخراج اتر استفاده می شود. سخت افزار استخراج باید ظرفیت حافظه کافی برای ذخیره آن را داشته باشد. مجموعه داده با سرعت تقریبی 1 گیگابایت هر دو سال برای اتر رشد می کند. اگرچه سایر سکه ها ممکن است نرخ رشد متفاوتی داشته باشند. دستگاه های چهار گیگابایتی تا پایان سال 2020 کاملاً غیرقابل استفاده خواهند بود. در حالی که کارت های 6 گیگابایتی احتمالاً تا سال 2024 مستهلک شده اند. ماشین حساب های آنلاین می توانند به ارزیابی دقیق زمان بندی کمک کنند.

واحد پردازش مرکزی می تواند در حد لزوم ارزان باشد زیرا هیچ ارتباطی با استخراج GPU ندارد. تنظیمات چند پردازنده گرافیکی احتمالاً به افزایش دهنده ها یک آداپتور برای اتصال GPU ها به مادربرد نیاز دارد. محفظه ماینر باید به اندازه کافی باز و گسترده باشد تا گردش هوا را فراهم کند.

از نظر سیستم عامل، ویندوز و لینوکس هر دو گزینه معتبری هستند. برای دستیابی به ارقامی که قبلاً ذکر شد، بهینه سازی پردازنده های گرافیکی از نظر سرعت، میزان مصرف انرژی و زمان حافظه بسیار مهم است.

ساده ترین راه برای استخراج اتر، پیوستن به یکی از استخرهای استخراج مانند SparkPool، Nanopool، F2Pool و بسیاری دیگر است. این اجازه می دهد تا ماینرها به جای اینکه تصادفاً هر چند وقت یکبار یک بلوک کامل پیدا کنند، یک جریان ثابت درآمد داشته باشند. نرم افزارهای معروف استخراج عبارتند از: Ethminer، Claymore و Phoenix است. شاید ارزش داشته باشد که هرکدام را آزمایش کنید تا ببینید برای تنظیمات خاص شما سریعتر است.

سرانجام دستگاه ها باید مرتباً نگهداری، تمیز و گرد و غبارگیری شوند تا سخت افزار در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۲۶.۹۶۱,۹۴۱,۲۲۹ تومان