همه آنچه که باید از نحوه استخراج بیت کوین بدانید

استخراج چیست؟

استخراج فرآیند ایجاد بلوک های معتبری است که سوابق معاملات را به دفتر عمومی بیت کوین (BTC) اضافه می کند که آن دفتر بلاکچین نامیده می شود. این یکی از اجزای مهم شبکه بیت کوین است. زیرا به اصطلاح "مشکل هزینه دو برابر" را حل می کند.

مسئله دو برابر هزینه به مسئله نیاز به یافتن اتفاق نظر در مورد تاریخچه معاملات اشاره دارد. مالکیت بیت کوین از طریق ریاضیات رمزنگاری کلید عمومی قابل اثبات است، که با فناوری امروز نمی توان آن را شکست. با این حال، رمزنگاری به تنهایی نمی تواند تضمین کند که یک سکه خاص قبلاً برای شخص دیگری ارسال نشده است. برای تشکیل یک تاریخ مشترک از معاملات، باید یک سفارش توافق شده داشته باشید که مثلاً بر اساس زمان ایجاد هر معامله باشد. اما هر ورودی خارجی می تواند توسط هر کسی که تهیه کند دستکاری شود و شرکت کنندگان را ملزم می کند که به آن شخص ثالث اعتماد کنند.

استخراج (و به طور کلی بلاکچین) از انگیزه های اقتصادی برای ارائه روشی مطمئن برای سفارش داده استفاده می کند. اشخاص ثالث سفارش دهنده معاملات غیرمتمرکز هستند و به دلیل رفتار صحیح پاداش پولی دریافت می کنند. برعکس، هرگونه رفتار نادرست منجر به از دست رفتن منابع اقتصادی می شود. حداقل تا زمانی که اکثریت صادقانه باقی بمانند.

در مورد استخراج بیت کوین، این نتیجه با ایجاد یک سری بلوک حاصل می شود که می توان از نظر ریاضی ثابت کرد که با تعهد خاصی از منابع به ترتیب صحیح روی هم قرار گرفته اند. این فرآیند به خصوصیات ریاضی هش رمزنگاری بستگی دارد یعنی روشی برای رمزگذاری داده ها به روشی استاندارد.

هش یک ابزار رمزگذاری یک طرفه است. به این معنی که رمزگشایی آنها در داده های ورودی تقریباً غیرممکن است. مگر اینکه هر ترکیب ممکن تا زمانی که نتیجه با هش داده شده مطابقت داشته باشد، آزمایش شود.

این همان کاری است که ماینرهای بیت کوین انجام می دهند: آنها هر ثانیه از طریق تریلیون هاش دوچرخه سواری می کنند تا زمانی که شرایطی را پیدا کنند که شرایطی به نام "دشواری" را برآورده کند. هر دو دشواری و هش تعداد بسیار زیادی هستند که با بیت بیان می شوند ، بنابراین شرایط به سادگی نیاز به پایین بودن هش از دشواری دارد. دشواری تنظیم مجدد هر بلاک 2016 بیت کوین- یا تقریباً دو هفته- برای حفظ زمان بلوک ثابت ، که به مدت زمان طولانی برای یافتن هر بلاک جدید اشاره دارد.

هش تولید شده توسط ماینرها به عنوان شناسه برای هر بلوک خاص استفاده می شود و از داده های موجود در هدر بلوک تشکیل شده است. مهمترین مولفه هش ریشه مرکل یعنی هش جمع شده دیگری است که امضاهای تمام تراکنش های موجود در آن بلوک و هش بی نظیر بلوک قبلی را کپی می کند .

این بدان معنی است که تغییر حتی کوچکترین جز component یک بلوک به طور محسوسی هش مورد انتظار آن و همچنین هر بلوک بعدی را تغییر می دهد. گره ها فوراً این نسخه نادرست از بلاکچین را رد می کنند و از شبکه در برابر دستکاری محافظت می کنند.

سیستم تضمین می کند که ماینرها کار واقعی انجام می دهند یعنی زمان و برق صرف شده در هک کردن از طریق ترکیب های احتمالی. به همین دلیل پروتکل اجماع بیت کوین "اثبات کار" نامیده می شود تا آن را از سایر ساز وکارهای ایجاد بلوک متمایز کند. به منظور حمله به شبکه، نهادهای مخرب راهی غیر از بازآفرینی کامل قدرت استخراج آن ندارند. برای بیت کوین میلیاردها دلار هزینه می شود.

نحوه پرداخت ماینرهای بیت کوین

این شبکه کاری را که ماینرها انجام داده اند به صورت ارائه پاداش برای تولید بلوک های جدید تشخیص می دهد. پاداش به دو گونه است: بیت کوین جدید که با هر بلوک ایجاد می شود و هزینه هایی که کاربران برای معامله در شبکه پرداخت می کنند. پاداش بلوکی بیت کوین که اخیراً ضرب شده است، از ماه مه سال 2020 به 6.25 بیت کوین می رسد که بیشترین درآمد ماینرها است. این مقدار برنامه ریزی شده است که در فواصل معین تقریباً چهار ساله به نصف کاهش یابد. بنابراین در نهایت دیگر بیت کوین استخراج نمی شود و فقط کارمزدهای معامله امنیت شبکه را تضمین می کند.

تا سال 2040، پاداش بلوک به کمتر از 0.2 بیت کوین کاهش می یابد و فقط 80.000 بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین باقی می ماند. فقط پس از سال 2140 استخراج به طور موثر پایان می یابد زیرا بیت کوین نهایی خیلی به آرامی استخراج می شود.

undefined

حتی اگر پاداش بلوک با گذشت زمان کاهش یابد، نصف های گذشته با افزایش قیمت بیت کوین بسیار جبران شده اند. اگرچه این هیچ تضمینی برای نتایج آینده نیست، ماینرهای بیت کوین نسبت به چشم انداز خود از درجه اطمینان نسبی برخوردار هستند. این انجمن از آرایش فعلی استخراج بسیار حمایت می کند و برنامه ای برای حذف آن مانند اتریوم، سکه مهم دیگر قابل استخراج ندارد. با داشتن شرایط مناسب تک ماینرها، می توانند اطمینان داشته باشند که این سرمایه گذاری سودآوری خواهد داشت.

اگرچه استخراج یک تجارت رقابتی است اما شروع کار آن نسبتاً آسان است. در سالهای اولیه بیت کوین، علاقه مندان می توانستند به راحتی برخی از نرم افزارها را در کامپیوتر خود راه اندازی کنند و بلافاصله شروع به کار کنند. از آن روزها مدت هاست که می گذرد اما راه اندازی یک ماینر اختصاصی بیت کوین به همان سختی که در ابتدا به نظر می رسد نیست.

چگونه سخت افزار را برای استخراج انتخاب کنیم؟

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که برای استخراج بیت کوین، تنها گزینه شما خرید یک دستگاه مدار مجتمع Application-Specific است که معمولاً ASIC نامیده می شود.

این دستگاه ها فقط می توانند بیت کوین را استخراج کنند اما در انجام این کار بسیار کارآمد هستند. در واقع آنها بسیار کارآمد هستند. به طوری که معرفی آنها در حدود سال 2013 باعث شده که انواع دیگر دستگاه های محاسبه تقریباً یک شبه از رده خارج شوند.

اگر می خواهید با پردازنده های رایج یعنی GPU یا FPGA های پیشرفته استخراج کنید، باید سکه های دیگر را جستجو کنید. اگرچه این دستگاه ها می توانند بیت کوین را استخراج کنند، اما آنها این کار را با سرعت بسیار کند و کم انجام می دهند که فقط اتلاف وقت و هدر دادن برق است. بهترین کارت گرافیک موجود درست قبل از افزایش ASIC ها، یعنی 7970 AMD، 800 میلیون هش در ثانیه تولید کرد. یک ASIC امروزه به طور متوسط ​​100 تریلیون هش در ثانیه تولید می کند که این تفاوت 125000 برابر است.

به تعداد هش های تولید شده در ثانیه معمولاً "هش ریت" گفته می شود و این یک اندازه گیری عملکرد مهم برای دستگاه های استخراج است.

در هنگام خرید دستگاه استخراج باید دو عامل اصلی دیگر نیز در نظر گرفته شود. یکی مصرف برق است که با وات اندازه گیری می شود. بین دو دستگاهی که به همان تعداد هش تولید می کنند، دستگاهی که کمترین میزان برق را مصرف می کند سود بیشتری خواهد داشت.

معیار سوم هزینه واحد برای هر دستگاه است. اگر 10 سال طول بکشد تا بازپرداخت کند، داشتن کم مصرف ترین ASIC در جهان بی معنی است.

بیت کوین دارای یک اکوسیستم نسبتاً پر جنب و جوش از تولیدکنندگان ASIC است که اغلب در این سه پارامتر متفاوت هستند. برخی ممکن است ASIC های کارآمدتر اما گران تر نیز تولید کنند. در حالی که برخی دیگر سخت افزارهایی با عملکرد پایین تر تولید می کنند که قیمت ارزان تری دارند. قبل از تجزیه و تحلیل اینکه کدام دستگاه برای نیازهای شما مناسب است، مهم است که سایر عوامل موثر بر سود را بررسی کنید.

اقتصاد استخراج بیت کوین

استخراج مانند مشاغل املاک و مستغلات مربوط به مکان است.

مکان های مختلف در جهان قیمت متوسط ​​متفاوتی از برق خواهند داشت. برق مسکونی در بسیاری از کشورهای پیشرفته معمولاً بیش از حد گران است که نمی تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. با قیمت برق بین 0.15 تا 0.25 دلار در هر کیلووات در ساعت، استخراج ماینرها در مناطق مسکونی بیش از حد طولانی است تا اینکه بتواند به طور مداوم سودآور باشد.

ماینرهای حرفه ای بیت کوین اغلب فعالیت خود را در مناطقی که برق بسیار ارزان است انجام می دهند. برخی از این موارد شامل منطقه سیچوان در چین، ایسلند، منطقه ایرکوتسک در روسیه و همچنین برخی مناطق در ایالات متحده و کانادا است. این مناطق معمولاً نوعی تولید برق محلی ارزان مانند سدهای برق آبی دارند.

قیمت هایی که این ماینرها از آن بهره می برند اغلب زیر 0.06 دلار در هر کیلووات در ساعت خواهد بود که معمولاً آنقدر پایین است که حتی در زمان رکود بازار نیز می تواند کسب سود کند.

به طور کلی قیمت های زیر 0.10 دلار برای حفظ عملکرد انعطاف پذیر توصیه می شود. یافتن مکان مناسب عمدتا به شرایط شخص بستگی دارد. افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ممکن است نیازی به رفتن فراتر از خانه خود نداشته باشند. در حالی که افراد در کشورهای پیشرفته موانع بیشتری برای ورود دارند.

جدا از انتخاب سخت افزار، سود و درآمد یک ماینر به شدت به شرایط بازار و حضور سایر ماینرها بستگی دارد. در طول بازارهای گاوی، قیمت بیت کوین ممکن است سر به فلک بکشد که در نتیجه ارزش بیت کوین آنها از طریق دلار بیشتر است.

با این حال جریان های مثبت از بازارهای گاوی با تعادل سایر ماینرها با افزایش سود و خرید دستگاه های بیشتر برای استفاده از جریان درآمد، متعادل می شود. نتیجه این است که هر فرد ماینر اکنون کمتر از قبل بیت کوین تولید می کند. سرانجام درآمد حاصل از روند ایجاد تعادل در جایی است که ماینرها با بهره وری کمتر شروع به درآمد کمتری از هزینه های برق خود می کنند. بنابراین دستگاه ها را خاموش می کنند و به دیگران اجازه می دهند بیت کوین بیشتری کسب کنند.

معمولاً بلافاصله این اتفاق نمی افتد. یک تاخیر خاص وجود دارد. زیرا بعضی اوقات ASIC ها نمی توانند به سرعت تولید شوند تا بتوانند افزایش قیمت بیت کوین را جبران کنند.

برای جلوگیری از رقابت ناپذیری، ماینرهای موجود باید ترکیبی برنده از مکان و سخت افزار را پیدا کنند که به آنها امکان می دهد قدرت خود را حفظ کنند. آنها همچنین باید به طور مداوم سرمایه خود را حفظ و سرمایه گذاری مجدد کنند. زیرا سخت افزارهای کارآمدتر می توانند سود ماینرهای قدیمی را کاملاً مستهلک کنند.

مقایسه سودآوری سخت افزار استخراج

تعداد زیادی ماشین حساب آنلاین در وب سایت هایی مانند AsicMinerValue و Nicehash وجود دارد که در آن می توان به سرعت سودآوری یک دستگاه ماینر را بررسی کرد. همچنین می توان سود را به صورت دستی با فرمول زیر تخمین زد:

undefined

این فرمولی است که بسیاری از این ماشین حساب ها از آن استفاده می کنند و به سادگی نشان دهنده سهم شما از کل هش ریت تقسیم بر صدور کل شبکه به دلار است. مقادیر ورودی مورد نیاز یا پارامترهای ثابت هستند (زمان بلوک بیت کوین 10 دقیقه است. بنابراین 6 بلوک در یک ساعت و 144 بلوک در یک روز استخراج می شود) یا می توانید آنها را در وب سایت های داده مانند Blockchain.com یا Coinmetrics پیدا کنید.

برای یافتن سود، باید هزینه برق را نیز کم کرد. به لطف معادل سازی بین کیلووات و کیلووات بر ساعت، این امر می تواند به سادگی ضرب مصرف برق دستگاه در 24 ساعت در روز و قیمت برق در هر کیلووات در ساعت باشد.

در زیر جدولی آورده شده است که نشان می دهد ASIC های اصلی موجود در بازار امروز و دوره بازپرداخت آنها یعنی چه مدت طول می کشد تا سرمایه حتی از درآمد فعلی شکسته شود. شایان ذکر است که سود یک ماینر در طول زمان به شدت متغیر است و برآوردن یک روز از آینده می تواند منجر به نتایج نادرست شود. با این وجود برای درک اثر بخشی نسبی هر دستگاه، یک معیار مفید است.

undefined
undefined
undefined

همانطور که در جدول مشاهده می شود هیچ یک از ASIC ها با قیمت 0.20 دلار برای هر کیلووات در ساعت سود کسب نمی کنند. عملکرد نسبی عمدتا برای هر یک از ASIC های نسل جدید یکسان است. در حالی که اگر برق کم باشد مدل های قدیمی تر می توانند یک پیشنهاد جذاب باشند.

به عنوان مثال: Canaan AvalonMiner 1066 دارای صرفه جویی در مصرف انرژی کم اما قیمت بسیار کمی نیز می باشد که باعث می شود علی رغم اینکه یک مدل نسبتاً قدیمی است، در بازار قیمت پایین برق کاملاً قابل رقابتی است. Bitmain S17 Pro، نسل قبلی ASIC است که به دلیل هزینه کمتر همچنان جای خود را حفظ می کند اما با افزایش نرخ مرجع برق به سرعت جذاب نمی شود. به نظر می رسد دستگاه های MicroBT در کل متعادل ترین عملکرد را دارند.

یکی از آخرین موضوعاتی که باید در نظر گرفت این است که این جدول در بازار گاوی تنظیم شده است. سود ممکن است بالاتر از حد متوسط باشد

خرید و راه اندازی سخت افزار

چندین فروشگاه وجود دارد که ASIC را به مشتریان می فروشند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان خرید مستقیم را نیز مجاز می دانند. اگرچه تهیه آنها دشوارتر از کارت گرافیک های رایج است، اما خرید هریک از ASIC با قیمت قابل قبول همچنان امکان پذیر است. شایان ذکر است که خرید از فروشگاه ها یا تولیدکنندگان حمل و نقل از کشورهای خارجی ممکن است منجر به واردات سنگین شود.

بسته به تولید کننده یا فروشگاه، ممکن است ASIC ها بدون واحد منبع تغذیه ارائه شوند که پس از آن باید جداگانه خریداری شود. برخی از تولیدکنندگان ASIC واحدهای خود را به فروش می رسانند اما همچنین می توان از PSU های ساخته شده برای سرورها یا کامپیوترهای بازی استفاده کرد. که احتمالاً به تغییرات خاصی احتیاج دارند.

ASIC ها باید از طریق کابل اینترنت به اینترنت متصل شوند و فقط با اتصال به آدرس IP محلی، مشابه روتر خانگی می توان از طریق یک مرورگر وب پیکربندی کرد.

قبل از ادامه کار، لازم است که یک حساب کاربری با استخراج ماینینگ انتخابی ایجاد کنید. سپس اطلاعات دقیق در مورد نحوه اتصال به سرورهای آن ارائه می شود. از صفحه وب ASIC باید نقاط انتهایی اتصال استخر و اطلاعات حساب را وارد کنید. سپس ماینر شروع به کار و تولید بیت کوین می کند.

استخراج از طریق یک استخر تاسیس شده به شدت توصیه می شود. زیرا شما می توانید با جمع آوری سخت افزار خود با دیگران بازدهی ثابت داشته باشید.

ملاحظات و خطرات استخراج بیت کوین

علاوه بر ریسک مالی عدم سودآوری، در مدیریت دستگاه های با قدرت بالا مانند ASIC خطرات فنی نیز وجود دارد.

برای جلوگیری از سوختن اجزا به دلیل گرم شدن بیش از حد، تهویه مناسب لازم است. کل برق مصرفی ماینرها در اثر گرما در محیط آن ها پخش می شود و یک ASIC احتمالاً قدرتمندترین دستگاه در خانه یا محل کار شما خواهد بود.

این مسئله همچنین بدان معنی است که شما باید محدودیت های شبکه برق خود را با دقت در نظر بگیرید. شبکه برق خانه شما تا حداکثر سطح قدرت رتبه بندی شده است و هر سوکت نیز رتبه بندی خاص خود را دارد. عبور از این محدودیت ها به راحتی منجر به قطع مکرر یا آتش سوزی برق می شود. برای تعیین بی خطر بودن تنظیم برق شما با یک متخصص مشورت کنید.

نگهداری منظم در برابر گرد و غبار و سایر عوامل محیطی نیز برای سالم ماندن دستگاه ها لازم است. در حالی که خرابی ها نسبتاً نادر است، ASIC ها بدون نگهداری مناسب می توانند زودتر از انتظار از کار خارج شوند.

در حالی که ممکن است تک ASIC خراب شود، اما بزرگترین تهدید برای سودآوری آنها منسوخ شدن آنها است. ماینرهای کارآمدتر در نهایت دستگاه های قدیمی را جمع و جور می کنند.

استخراج بیت کوین از هیچ سرمایه گذاری دیگری مستثنی نیست. امکان پاداش و همچنین خطرات وجود دارد. امیدوارم این راهنما یک نقطه شروع مناسب برای ارزیابی بیشتر را فراهم کرده باشد.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۴,۸۶۲,۷۶۱ تومان