آیا میخواهید بدانید چگونه ICO خود را راه اندازی کنید؟ راهنمای دقیق راه اندازی ICO

سال گذشته، به نظر می رسید که همه یا ICO را اجرا می کنند یا در آنها شرکت می کنند. در حالی که مقدار کل بودجه جمع آوری شده در طول سال نزدیک به 5 میلیارد دلار بود.

اگر این مقاله را می خوانید به احتمال زیاد قصد دارید وارد عمل شوید. در حالی که پروژه های بی فایده ای مانند اتریوم توکن وجود دارد که به احتمال زیاد توسط یک شخص در کوتاه مدت ایجاد شده است و هنوز هم به طریقی موفق تقریبا 200.000 دلار به آن کمک شده است، پروژه آینده شما به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و همچنین به یک تیم اختصاصی برای جذب بودجه قابل توجه.

قبل از شروع کار، فقط کمی سلب مسئولیت کنید: میزبانی یک ICO موفق از ابتدا پرهزینه خواهد بود. برای راه اندازی چنین کمپینی تقریباً 60.000 دلار لازم است. اما این تعداد بسته به پروژه و اهداف آن متفاوت می باشد.

همچنین شروع یک کمپین ICO کاملاً زمان بر است. در بیشتر موارد مرحله تعامل قبل از عموم، که شامل تمام مراحل قبل از اولین اعلامیه بزرگ است، تقریباً شش ماه تا یک سال طول می کشد.

مرحله تعامل پس از عموم، که شامل همه اتفاقاتی است که بین اولین اعلامیه و فروش واقعی توکن رخ می دهد به طور معمول حدود سه ماه طول می کشد. این بازه زمانی اغلب به اندازه کافی طولانی برای جلب توجه عموم در نظر گرفته می شود و به قدری کوتاه است که مردم پروژه را فراموش نمی کنند.

وقتی نوبت به تیم درگیر پروژه می رسد، هیچ قانونی در مورد تعداد افرادی که نیاز دارید وجود ندارد. نکته کلیدی در اینجا استخدام هر چه بیشتر افراد ممکن نیست، بلکه پوشش دادن همه زمینه های تخصصی لازم برای تحقق بخشیدن به پروژه است که شامل توسعه دهندگان، متخصصان بلاکچین و ارزهای دیجیتال، روابط عمومی و بازاریابی و همچنین مشاوران، شرکا و سرمایه گذاران اولیه است.

بنابراین در سرزمین ICO هیچ قانون مشخصی وجود ندارد. رقابت شدید است. زمان یک توهم است و ارزش آینده توکن ها پشتیبانی نمی شوند.

برای کمک به شما در مرور این مسئله، در اینجا یک چک لیست جامع برای کمک به شما در راه اندازی موفقیت آمیز ICO ارائه شده است.

1. ایده ای را ارائه دهید، آن را به دقت بیان کنید و مطمئن شوید که پروژه شما واقعاً به ICO نیاز دارد

اگر می خواهید پروژه شما موفقیت آمیز باشد، باید ایده ای را ارائه دهد كه در حال حاضر بازار به آن نیاز دارد و این ایده باید از نظر عینی بهتر از آنچه رقبا ارائه می دهند باشد. برای رسیدن به این هدف شما باید شناخت کاملی از آن بازار داشته باشید، مخاطبان هدف خود را بشناسید و از همه مهمتر اینکه بدانید آنها حاضرند پول خود را برای چه چیزی بدهند.

بدیهی است که اگر پروژه شما بودجه خود را از طریق یک کمپین ICO تأمین کند، توکن خود را خواهد داشت. طبق داده های CoinMarketCap، در حال حاضر بیش از 1500 ارز دیجیتال وجود دارد. بنابراین توکن شما برای زنده ماندن در این رقابت است و به تقاضای بسیار بالایی نیاز دارد. برای دستیابی به آن، شما باید راهی برای ادغام ارز دیجیتال در پروژه خود به روشی مفید و معنی دار در نظر بگیرید. به طوری که به یک قسمت اساسی و جدایی ناپذیر از محصول تبدیل شود.

undefined

آیا اگر خمیر دندان می فروشید واقعا به توکن سازی نیاز دارید؟ اگر پروژه شما بطور غیرضروری از توکن استفاده کند، به احتمال بسیار زیاد سرمایه گذاران حتی فکر نمی کنند که پول خود را برای پروژه شما بگذارند.

2. رقابت خود را بشناسید

با چه کسی رقابت می کنید؟ ممکن است تصور شود که هر پروژه دیگری خدمات مشابه خدمات شما را ارائه می دهد. خب، شما در واقع برای پول سرمایه گذاران رقابت می کنید، بنابراین پاسخ در اینجا بسیار ساده است: شما در مقابل بقیه قرار دارید. بله، به معنای واقعی کلمه هر ICO تقریباً همزمان با شما برگزار می شود.

3. در مورد جنبه حقوقی کارها تحقیق کنید و دریابید که آیا ICO ها واقعاً در کشور شما قانونی هستند یا خیر

ICO ها در حال حاضر بیشتر در وجوه ارزهای دیجیتال تنظیم شده اند. این به دلیل خاموش شدن و فرار ICO ها با وجوه جمع آوری شده یا به راحتی در معرض کلاهبرداری است.

هنوز هم در بیشتر کشورها، پیش فروش اولیه سکه یا قانونی هستند یا تحت نظارت هستند و یا تحت مقررات آینده قرار دارند. تاکنون فقط چین و کره جنوبی صریحاً ICO ها را در حوزه های قضایی خود ممنوع کرده اند.

در ایالات متحده، شهروندان موظفند هر گونه درآمد و دارایی که در خارج از کشور نگهداری می شود را به خدمات درآمد داخلی (IRS) اعلام کنند. علاوه بر این، کمیسیون امنیت و تبادلات ایالات متحده (SEC) ایکو (ICO) هایی را که مطابق با سیاست های سختگیرانه مشتری نیستند را تحت تعقیب قرار می دهد. به همین دلیل، تعداد زیادی از پروژه ها که به سرعت در حال رشد هستند مانند Goldmint ،Datum ،Monaco Visa و بسیاری دیگر به صراحت شهروندان ایالات متحده را از خرید توکن های خود معاف کرده اند.

شما باید بیاموزید چگونه در مقررات ارزهای دیجیتال که در حال حاضر وجود دارد پیمایش کنید و به هرگونه تغییر در آینده بسیار توجه کنید اما با این وجود قانون را زیر پا نگذارید. استخدام یک وکیل با تجربه در ارز دیجیتال و مقررات ICO بی فایده نخواهد بود.

undefined

به خاطر داشته باشید که حتی اگر هیچ قانونی را نقض نکنید، هرگونه فعالیت سایه ای از طرف شما به ویژه در رابطه با مدیریت سرمایه گذاری ها ممکن است منجر به برچسب گذاری پروژه شما توسط انجمن ارزهای دیجیتال شود. اگر این اتفاق بیفتد، ICO شما محکوم به شکست است.

بنابراین، نه تنها شما باید از تمام قوانین و مقررات مربوطه پیروی کنید بلکه باید کاملاً شفاف باشید که چگونه می خواهید پول مردم را اداره کنید. هزینه ها، مالیات ها، برداشت های فیات و سایر جنبه های مالی پروژه واقعاً باید تا آخرین جزئیات مورد بررسی قرار گیرند.

4- یک توکنICO ایجاد کنید

به پروژه خود به عنوان یک انسان فکر کنید. معماری فنی اسکلت آن است که کل بدن آن را پشتیبانی می کند. فناوری بلاکچین و توکن خود به عنوان عروق خونی عمل می کنند و کل بدن را قادر می سازد تا عملکرد کامل داشته باشد.

در مرحله اول شما باید یک برنامه توزیع قوی داشته باشید. این به شدت به الزامات و برنامه های خاص ICO بستگی دارد. به عنوان مثال، مراحل مختلف توکن وجود دارد از جمله شامل فروش خصوصی، پیش فروش ICO واقعی و فروش عمومی است.

در مرحله اول شما باید یک برنامه توزیع قوی داشته باشید. که این امر به شدت به الزامات و برنامه های خاص ICO بستگی دارد. به عنوان مثال، مراحل مختلف توکن وجود دارد از جمله فروش خصوصی، پیش فروش، ICO واقعی و فروش عمومی است.

ساختارهای مختلف برای ICO های مختلف کار می کنند. در سال 2013، NXT موفق به جمع آوری 16.800 دلار بیت کوین شد که به راحتی جمع آوری کمک مالی به یک کیف پول ناشناس از طریق اجتماع BitcoinTalk انجام می شود.

undefined

در مرحله بعد، شما باید به طور واضح توزیع توکن ها را مشخص کنید. پیشاپیش تصمیم بگیرید که در کل چه تعداد توکن صادر خواهد شد، چه تعداد بین اعضای تیم شما توزیع می شود و چه تعداد در طول هر مرحله از فروش توکن به فروش می رسد. سرانجام تصمیم بگیرید که در کدام سناریوی خاص، توکن های اضافی صادر کنید.

وقتی نوبت به سیستم عامل های بلاکچین می رسد که برای ICO ها صدور رمز می گذارند ، بازار واقعاً رقابتی نیست. طبق داده ها 81.7 درصد پروژه ها از پلتفرم اتریوم استفاده می کنند، در حالی که 9 درصد دیگر توسعه نرم افزارهای بلاکچین سفارشی خود انتخاب می کنند. البته سرویس های دیگری مانند Waves ،Stratis یا Hyperledger نیز وجود دارد اما حتی سهم ترکیبی آنها از بازار فقط 3.7 درصد است.

ایجاد توکن خود فرآیندی نسبتاً آسان است. خصوصاً در مورد توکن های اتریوم ERC20. وب سایت اتریوم حتی کدی را که باید استفاده کنید لیست می کند. با این حال، سفارشی کردن برخی از جنبه های منطق فروش گسترده برای توکن های شما ممکن است کمی دشوارتر باشد. بنابراین اگر دقیقاً اهل فن نیستید یک فرد حرفه ای را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

5. مقاله سفید (white paper) بنویسید

مقاله سفید یبیشتر به عنوان یک سند فنی است که کل پروژه شما را با جزئیات کامل توصیف می کند. در حالت ایده آل، این سند باید به معنای واقعی کلمه همه موارد را شامل شود: تجزیه و تحلیل بازار، چشم انداز شما از پروژه، استراتژی توسعه آن، معماری و اهداف، اطلاعات مربوط به توکن و توزیع آن، مسائل حقوقی، منابع موجود، شرح تیم شما، سرمایه گذاران اولیه و مشاوران و به همین ترتیب همه چیز.

البته که هر سرمایه گذار احتمالی شرح دقیق پروژه شما را با دقت مطالعه نمی کند. شاید ده نفر کل مطلب را بخوانند. اما این ده نفر هستند که باید آنها را با مقاله سفید راضی کنید زیرا آنها قادر به ایجاد مشکلات جدی بر روی ICO شما هستند.

علاقه مندان به بلاکچین درک خوبی از جنبه های فنی و تخصص قابل توجهی دارند، آنها افراد بسیار برجسته و با ارزشی در جامعه هستند. آنها رهبر عقاید هستند و ده ها هزار نفر مخاطب دارند. اگر یک کمپین بزرگ روابط عمومی اجرا می کنید اما پروژه شما دارای نقص های واضحی است، این افراد شانس خود را برای افشای آنها از دست نخواهند داد و نقص های پروژه شما را افشا خواهند کرد.

6. یک وب سایت راه اندازی کنید

محتوا. مردم فقط به سه چیز علاقه مند هستند: تیم، اهداف پروژه و اقدامات لازم برای اطمینان از محافظت از منافع سرمایه گذاران.

undefined

یکی از اولین مواردی که در وب سایت Nuvus مشاهده خواهید کرد، تجزیه و تحلیل دقیق ساختار فروش توکن است. این بلوک نه تنها اطلاعات روشنی را ارائه می دهد بلکه به شدت به ساخت FOMO یا ترس از دست دادن کمک می کند.

بخش "تیم" در وب سایت باید شامل نام ها، عکس های با کیفیت بالا، بیوگرافی مختصر، (تمرکز ویژه مهارت های اعضای تیم مربوط به این پروژه خاص) و لینک های مرتبط به شبکه های اجتماعی باشد. پروژه را شخصیت پردازی کنید.

undefined
undefined

Shpring این کار را کمی بهتر انجام می دهد.

undefined

ClearCoin در واقع شامل بیوگرافی است که بسیار مفید است. اگرچه ممکن است کوتاه تر باشد.

یکی دیگر از بخشهای بسیار مهم وب سایت شما نقشه راه است. این نقشه باید شامل اهداف واضح و واقع بینانه قابل دستیابی و بازه های زمانی مشخص باشد. یک نقشه راه با برخی نقاط عطف مهم که قبلاً مشخص شده است، بدون شک اطمینان بیشتری به سرمایه گذاران نسبت به پروژه شما می دهد.

در حالت ایده آل، جدول زمانی شما باید شامل تاریخ های تعیین شده برای انتشار آلفا، انتشار بتا، انتشار عمومی و تمام نقاط عطف آینده باشد که لازم به ذکر است. تاریخ ها نباید مبهم باشند، شما باید تا حد امکان مشخص باشید. تجزیه هزینه های مربوط به هر وظیفه ای که در نقشه راه مشخص شده است نیز ایده خوبی خواهد بود.

undefined
undefined

نقشه های راه را می توان به اشکال مختلف ارائه کرد. مثالهای بالا از Nuvus ،Sapien و PikcioChain شامل هر دو تاریخچه و برنامه های آینده است ، نسبتا" آموزنده هستند و از نظر سه ماهه تاریخ مشخصی را تعیین می کند.

در آخر اطمینان حاصل کنید که کلیه اطلاعات مربوط به توزیع توکن به راحتی برای سرمایه گذاران آینده شما قابل دسترسی است. به آنها بگویید چه بخشی از ارز پروژه شما بین تیم توسعه دهنده توزیع می شود و چه تعداد از آنها در واقع برای خرید در دسترس هستند.

به طور سنتی، لینک ها به شبکه های اجتماعی پروژه در پایین وب سایت ذکر شده است، مانند Shping که این کار را انجام داده است:

undefined
undefined

چیدمان. وقتی تمام مطالب را برای انتشار آماده کردید کمی وقت بگذارید و به طرح وب سایت فکر کنید. اکثریت مطلق پروژه های این روزها ساختار یک صفحه ای را انتخاب کرده اند. بدون شک، این روشی بسیار راحت و در دسترس است که تمام اطلاعات لازم را به ترتیب دقیق در نظر گرفته شده قرار می دهد. با این وجود شما و فقط شما از مناسب ترین ساختار برای وب سایت پروژه خود مطلع خواهید شد.

امنیت. اکنون کاری که قطعاً نمی خواهید وب سایت شما انجام دهد این است که در هر زمان از کار بیفتد. هنگامی که ICO شما شروع به کار کرد، به شرط آنکه مورد توجه کافی جامعه قرار گیرد هزاران نفر همزمان به وب سایت شما سر می زنند. آخرین چیزی که در این شرایط می خواهید خراب شدن وب سایت شماست، بنابراین مطمئن شوید که در یک سرویس میزبانی خوب و قابل اعتماد سرمایه گذاری می کنید.

undefined

علاوه بر این هک و حملات DDoS همچنین تهدیدی معمول برای هر پروژه ای است که ICO را اجرا می کند. موارد زیادی از هک شدن وب سایت های رسمی و جایگزینی آدرس کیف پول ها وجود داشته است. در نتیجه، سرمایه گذاران ناآگاهانه پول خود را برای کلاهبرداران ارسال کردند.

همچنین اگر در حال انجام یک کمپین بزرگ روابط عمومی هستید، اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات احتیاطی لازم برای محافظت از پروژه خود در برابر حملات فیشینگ را انجام دهید. کاملاً معمول است که کلاهبرداران یک حمله DDoS به سرور، شما را با حمله اسپم همه جانبه در همه کانال های اجتماعی ممکن همراه با پیامی همراه می کنند که می گوید چیزی مانند "وب سایت ما به طور موقت خراب است، به جای آن از این لینک استفاده کنید."

طراحی. طراحی وب سایت باید به طور ایده آل ماهیت پروژه شما را منعکس کند، باید قابل اعتماد باشد، نرم و حرفه ای و در عین حال دوستانه به نظر برسد. حتی یک کوچکترین اشتباه مثلاً در قالب بندی متن، بسیاری از سرمایه گذاران را لغو خواهد کرد. به طور قطع استخدام افراد متخصص را برای ساخت و طراحی وب سایت پروژه خود در نظر بگیرید.

 • فرم اشتراک
 • فیلم ارائه
 • نقشه راه: چه کاری، چه زمانی و چگونه می خواهید انجام دهید
 • شرح ICO شما
 • تیم: عکس های با کیفیت بالا، بیوگرافی کوتاه، لینک های شبکه های اجتماعی
 • پوشش مطبوعاتی: تصاویر با ویتالیک بوترین و دیگر اعضای برجسته جامعه ارزهای دیجیتال، لینک و اتصال به مقالات و نشریات، فیلم های سخنرانی ها وتوضیحات محصول شما
 • موارد زندگی واقعی
 • اسناد: شرایط و ضوابط، حقوقی، سند سفید و غیره
 • شرکا، مشاوران، سرمایه گذاران اولیه
 • اطلاعات تماس و لینک دادن حساب شبکه های اجتماعی پروژه

ترجمه. همچنین لازم به ذکر است که اگر شما در حال ساخت یک پروژه کاملا جهانی هستید، ممکن است بخواهید ترجمه وب سایت خود را به زبانهای مادری مخاطبان هدف خود در نظر بگیرید. وقتی صحبت از ICO می شود مفیدترین زبانها برای ترجمه تمام اطلاعات مربوط به زبانهای چینی، ژاپنی، کره ای، روسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی هستند.

با توجه به اینکه ایجاد یک ICO موفق از ابتدا حدود 60.000 دلار هزینه دارد، شما فقط باید مبلغ نسبتاً کمی برای ترجمه اختصاص دهید. بسته به یک جفت زبان، ترجمه سند سفید 25 صفحه ای که توسط یک متخصص یا آژانس انجام شده است باید در حدود 150 تا 300 دلار باشد.

اگر تصمیم دارید یک وب سایت چند زبانه ایجاد کنید، مطمئن شوید که مترجمان حرفه ای استخدام می کنید که قطعاً در کار خود مهارت دارند. حتی کوچکترین اشتباهات منجر به غیر حرفه ای به نظر رسیدن پروژه شما و از دست دادن سرمایه گذاران بالقوه خواهد شد.

7. روابط عمومی و بازاریابی

بنابراین شما از همه چیز مراقبت کرده اید. شما ایده ای ایجاد کردید، یک تیم اختصاصی جمع کرده اید، یک سند سفید نوشتید، توکن خود را ایجاد کردید و مطمئن شدید که کمپین ICO شما با تمام قوانین و مقررات قابل اجرا مطابقت دارد. اکنون وقت آن است که آن را تبلیغ کنیم. در غیر این صورت، هیچ شانسی برای کسب درآمد ندارید.

undefined

بنابراین، اطمینان حاصل کنید که مبلغ قابل توجهی برای بازاریابی اختصاص دهید. قیمت برای لیست اطلاعات پرداخت شده می تواند به شدت از حدود 400 دلار تا 15000 دلار و تا تقریباً بی نهایت متفاوت باشد. یک مدیر انجمن خوب که مسئولیت شبکه های اجتماعی پروژه شما را بر عهده داشته باشد حداقل 2000 دلار در ماه برای شما هزینه دارد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که از تبلیغات پولی برای استفاده کامل خود استفاده می کنید. که شامل تبلیغات گوگل، تبلیغات انجمن و غیره است. سرانجام در نظر بگیرید که مایلید چه مقدار پول (یا توکن) به برنامه های پاداش اختصاص دهید، این کلیدها بخشی از تبلیغات عمومی شما هستند.

شبیه یک طراحی وب سایت، برنامه ریزی یک کمپین روابط عمومی جایی است که شما باید از نظر یک سرمایه گذار بالقوه به پروژه خود نگاهی بیندازید. در نظر بگیرید که مخاطبان شما چگونه و از کجا متوجه پروژه می شوند و از همه مهمتر اینکه دقیقاً چگونه به آنها ارائه می شود.

شما باید بتوانید مکان پروژه خود را در بازار فعلی به وضوح مشخص کنید و اولین خط ارتباطی خود را جمع کنید: یک F.A.Q. و شرایط و ضوابط شما.

کل بازار ارزهای دیجیتال توسط یک نیروی قدرتمند خاص هدایت می شود: FOMO یا ترس از دست دادن. اگر هیاهوی زیاد در اطراف آنچنان قدرتمند باشد، افراد در سرمایه گذاری شما سرمایه گذاری خواهند کرد که باعث می شود باور کنند اگر چنین کاری نکنند، فرصتی شگفت انگیز را از دست خواهند داد.

ارتباطات ثابت کلید اصلی است

اطمینان حاصل کنید که تیم شما چه قبل از فعالیت ICO و چه در طول آن دائماً با سرمایه گذاران در ارتباط است. هرچه از کانالهای ارتباطی بیشتری استفاده کنید، احتمال موفقیت پروژه شما بیشتر است. به شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک و انجمن هایی مانند BitcoinTalk و Reddit فکر کنید.

بخشی از جامعه ارزهای دیجیتال باشید

در اینجا برخی از راه های تعامل با جامعه ارزهای دیجیتال آورده شده است:

 • تالارها: بخش اساسی تبلیغات عمومی شما. در آن روزها بیشتر ICO ها در انجمن های مربوط به بیت کوین برگزار می شدند. BitcoinTalk همان چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید زیرا در حال حاضر بزرگترین و محبوب ترین سیستم عامل ها است به ویژه هنگامی که صحبت از اعلام ارزهای دیجیتال جدید می شود. البته شما نباید چنین انجمن هایی مانند Bitcoin.com AltcoinTalks ،BitcoinGarden و بسیاری دیگر را فراموش کنید.
 • تقویم های ICO: تقویم های ICO زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران بالقوه را قادر می سازد ICO های آینده را ردیابی کنند و شما باید از چنین خدماتی نهایت استفاده را ببرید. نمونه های قابل توجه شامل تقویم های CoinTelegraph ،TokenMarket ،ICOAlert و بسیاری موارد دیگر است.
 • Reddit: به این مورد خیلی دقیق توجه کنید. ردیت بیش از 40 اعتبار فرعی دارد که فقط به بیت کوین مربوط می شود و شاید در مورد ارزهای دیجیتال فعال ترین شبکه اجتماعی باشد. همچنین زیرمجموعه های متعددی به آلت کوین ها اختصاص داده شده است و همچنین کسانی که کاملاً بر ICO متمرکز شده اند. علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم سیستم عامل را کنترل کرده و از نوار جستجو برای پیدا کردن و ردیابی موضوعات مربوط به پروژه خود و ICO استفاده کنید. در واقع یافتن سوالات افراد و پاسخگویی به آنها باید قسمت بزرگی از فعالیت های بازاریابی شما باشد.
 • مباحث Quora: کوارا جامعه ای است که در اطراف کاربران ایجاد سوال می کند و پاسخهای جامعی از آنها می گیرد. در حالی که به طور خاص برای این مقاله و همچنین موارد دیگر مرتبط با ارزهای دیجیتال تحقیق می کردم، حداقل چند صد بار از Quora بازدید کرده ام. بهترین استراتژی شما در اینجا این است که فقط به دیگران اجازه ندهید درباره پروژه شما بحث کنند بلکه باید مستقیماً به هر سوال پاسخ دهند. تقریباً مانند انجمن ها و Reddit، ارتباطات فعال در اینجا بسیار طولانی است.
 • اسلک و تلگرام: این دو پیام رسان هستند که به طور گسترده توسط جامعه ارزهای دیجیتال پذیرفته شده اند. از همه مهمتر هر دو سرویس شما را قادر می سازد کانال هایی را تنظیم کنید که یک روش بسیار مفید برای به روز نگه داشتن مخاطبان در مورد کمپین شماست. علاوه بر این شما همچنین می توانید برای سرمایه گذاران بالقوه خود امکان چت و گفت و گو بگذارید تا در مورد پروژه ارتباط برقرار کنند. هرچه بیشتر در این مورد آزادانه عمل کنید، بودجه بیشتری جذب خواهید کرد. علاوه بر این می توانید از کانال ها و چت های موجود برای ارتقا ICO خود استفاده کنید.
 • گروه های حرفه ای لینکدین: با توجه به اینکه وب سایت پروژه شما لینک هایی به حساب های لینکدین اعضای تیم شما ارائه می دهد، این سرویس ابزار بسیار مفیدی برای ارتقا و ایجاد اطمینان به سرمایه گذاران شما می شود. در حقیقت جایی است که آنها قادر خواهند بود مشاهده کنند که پروژه شما در جامعه ارزهای دیجیتال تا چه اندازه ریشه دارد. علاوه بر این، گروه های حرفه ای مانند گروه راه اندازی ICO و بسیاری دیگر وجود دارد که می توانید در مورد کمپین خود بحث و تبلیغ کنید.
 • گروه های فیس بوک: قطعاً یک صفحه فیس بوک برای ICO خود ایجاد کنید زیرا برای بسیاری از افراد ممکن است ساده ترین راه برای دسترسی به یک شرکت تازه وارد باشد. به خاطر داشته باشید که دیگر نمی توان از این پلتفرم به عنوان ابزاری برای تبلیغات پولی استفاده کرد زیرا فیس بوک تمام تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال و ICO را ممنوع کرده است. با این حال هنوز گروه های زیادی مانند این گروه وجود دارند که می توانید کمپین خود را تبلیغ کنید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که فیس بوک بسیار بین المللی است و شما ممکن است بسیاری از گروه ها با زبان های خاص را در آنجا پیدا کنید که برای ارتقا I ICO شما نیز مناسب باشند.

بازاریابی ایمیلی (Mailing Marketing)

باید افراد را با یک ایمیل هفتگی به روز کنید. همچنین می توانید تاریخ شروع ICO خود را یک ماه، یک هفته، یک روز یا حتی پنج دقیقه قبل از شروع به آنها یادآوری کنید. اگرچه آنها را مجبور نکنید و قطعاً ایمیل های زیادی ارسال نکنید.

برنامه انعام

این روزها بسیاری از ICO ها برنامه های انعام ارائه می دهند. چنین برنامه هایی برای فعالیت های روابط عمومی کاربران پاداش مالی در پی دارد. اساساً، این به معنای پرداخت هزینه برای تبلیغ ICO شما در انجمن ها، حفظ موضوعات خاص زبان در سرویس ها و پیام رسان های مختلف، ترجمه و بومی سازی اسناد، پست ها در شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و غیره است.

در حالی که مزایای زیادی برای این روش وجود دارد اما باید واقعاً سعی کنید از این راه غافل نشوید. کاربران باتجربه به راحتی پست ها و نشریات پرداخت شده را ردیابی می کنند و اگر این خبر به شما برسد که پروژه شما از برنامه های انعام سوء استفاده می کند جامعه به طور حتم مشکوک می شود. در پایان، هیچ کس تبلیغات تهاجمی را دوست ندارد و محصول شما باید بتواند خود را بفروشد بدون اینکه شما مجبور شوید به تبلیغات پرداختی در جامعه متوسل شوید.

هشدار مهم

اگر قرار است کمپین شما موفقیت آمیز باشد، باید مطمئن شوید که به بیشترین تعداد افراد جامعه دسترسی داشته اید. از هر طریق ممکن آن را تبلیغ کنید. اما مهمترین نکته این است که شما و تیم بازاریابی خود با هر انتشار، ارسال یا پاسخ بسیار دقیق باشید.

حتی اگر فقط چند کاربر در هر انجمن subreddit یا شبکه اجتماعی به هر دلیلی مشکوک به کلاهبرداری ICO شما باشند، به شدت بر نتیجه کمپین شما تأثیر می گذارد. سایر سرمایه گذاران بالقوه در حال بررسی دقیق پروژه شما هستند و آنها نظرات منفی را در مورد آن پیدا می کنند. هیچ ICO توانایی انجام چنین خطری را ندارد. بنابراین همیشه اطمینان حاصل کنید که کلمات خود را با دقت انتخاب کنید.

به خاطر بسپارید هیچ ضرری برای یک کمپین ICO وجود ندارد جز این که ارز دیجیتال آن را کلاهبرداری کنند.

undefined

8- ICO را راه اندازی کنید

تبریک می گویم پیشنهاد اولیه سکه شما زنده است! اما چه مدت باید طول بکشد؟ بیایید نگاهی به ICO های موفق گذشته بیندازیم:

 • Mastercoin (سکه Omni کنونی): ICO برای یک ماه دوام آورد و به ارزش حدود 750.000 دلار بیت کوین جمع کرد.
 • Stratis: این ICO 36 روز ادامه داشت و تقریباً 600.000 دلار درآمد داشت.
 • اتریوم: فروش توکن 42 روز ادامه داشت و 18 میلیون دلار درآمد کسب کرد.
 • NXT: طی 51 روز اتفاق افتاد و 14000 دلار درآمد داشت.
 • Waves: فروش توکن 49 روز به طول انجامید و بیش از 16 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

با در نظر گرفتن آمار فوق الذکر، دستکاری های ساده ریاضی ما را به مدت ایده آل یک ICO موفق در 41 روز می رساند. البته این فقط یک عدد متوسط است که بر اساس پنج کمپین انجام می شود و به هیچ وجه نسبت طلایی برخی از انواع نیست.

با این حال، تا حدودی وضعیت فعلی بازار را منعکس می کند. این بازه زمانی به اندازه کافی طولانی است تا بتواند FOMO و هیاهو در اطراف پروژه ایجاد کند که باعث جذب بیشتر افراد و سرمایه گذاری های بیشتر می شود.

undefined

ارتباطات مهمترین ابزار در اختیار داشتن هر پروژه مرتبط با ارزهای دیجیتال است و این امر خصوصاً در زمان ICO واقعی بیشتر است. در حالت ایده آل، شما باید در هر بخش از پروژه خود که به صورت شبانه روزی انجام می شود متخصص داشته باشید. به یاد داشته باشید، این دوره تعیین کننده در تاریخ پروژه شما است. افرادی هستند که قبل از مشارکت در جستجوی پاسخ به سوالات فوری خود هستند یا به سادگی راهنمایی می کنند که چگونه این کار را انجام دهند.

از همه مهمتر شما باید همیشه با متخصصان امنیتی در تماس باشید. در هر لحظه وب سایت شما ممکن است مورد حمله قرار گیرد همانطور که در ICO Coindash در 17 ژوئیه سال 2017 رخ داد. وب سایت آنها در اولین روز فعالیت ICO هک شد که منجر به از دست دادن 7 میلیون دلار آن شد.

بعد از ICO چه اتفاقی می افتد

اگر ICO شما موفق بود اکنون نوبت تحویل پروژه شما است. اکنون زمان توزیع توکن ها است، نقشه راه خود را دنبال کنید و تا آنجا که می توانید تلاش کنید تا بیشترین ارزش را برای مشتریان و دارندگان توکن ها ارائه دهید.

اساساً این تنها آغاز است. ICO شما قسمت ساده ای بود. اکنون که پروژه شما بودجه مورد نیاز را جمع آوری کرده است توسعه محصول نهایی باید شروع شود یا ترجیحاً در مقیاس بسیار بزرگتری ادامه یابد. در این مرحله پروژه شما نه تنها بودجه لازم برای انجام آنچه را که قرار است انجام دهد دارد، بلکه دارای یک تعهد اخلاقی و همچنین مالی برای ناامید نکردن سرمایه گذاران است.

توکن خود را در معاملات دریافت کنید

البته تنظیم دقیق محصول خود، تحقق بخشیدن به رویای کارآفرینی موفق بودن و ایجاد جامعه ارزهای دیجیتال با توسعه و ادغام پروژه خود، مکان بهتری است. اما در این بین تیم شما و سرمایه گذاران شما انتظار دارند که پروژه کار دیگری انجام دهد: ثروتمند کردن همه.

undefined

برای انجام این کار، توکن شما نیاز به تقاضا دارد. باید ارزشمند باشد و از همه مهمتر لازم است حداقل در یک صرافی ارز دیجیتالی شود. صرافی های مختلف نیازهای متفاوتی برای فهرست کردن توکن ها دارند، اما اگر پروژه شما چیزی منحصر به فرد و واقعاً ارزشمند برای انجمن ارزهای دیجیتال ارائه می دهد. برای ورود به سیستم مشکلی نخواهید داشت.

پلونکس: یکی از بزرگترین و با سابقه ترین معاملات در آنجا است و در اینجا نقل قولی مستقیم از وب سایت آنها آورده شده است: ”ما مجموعه معیارهای مشخصی نداریم زیرا هر پروژه منحصر به فرد است. ما به جامعه گوش فرا می دهیم و پروژه هایی را انتخاب می کنیم که معتقدیم منحصر به فرد و ابتکاری می باشند و کاربران ما علاقه مند به معامله آن هستند. ما همچنین به دنبال محصولاتی هستیم که تقاضای بازار زیادی داشته باشند".

یکی دیگر از صرافی های مهم ارزهای دیجیتال بایننس می باشد. این تیمی است که فقط به بررسی برنامه های توکن های جدید منتظر فهرست شده می پردازد. بیشتر صرافی های دیگر به توکن شما نیاز دارند تا ارزش خود را به روشی مشابه اثبات کند.