چگونه سهام تلفیقی یا ادغام شده (Consolidation) را شناسایی کنیم؟

ادغام چیست؟

ادغام اصطلاحی برای سهام یا اوراق بهادار است که نه ادامه دارد و نه روند قیمتی بزرگتر را معکوس می کند. سهام ادغام شده معمولاً در محدوده قیمت محدود معامله می شود و تا ظهور الگوی دیگر فرصتهای معاملاتی نسبتاً کمی را ارائه می دهد. تحلیلگران فنی و معامله گران دوره های ادغام را غیرقطعی و محتاط می دانند.

نکات کلیدی

  • سهام ادغام شده در یک حوزه محدود.
  • شناسایی سهام های ادغام شده شامل جستجوی سهام هایی است که دارای سطح حمایت و مقاومت ثابت هستند که در یک حوزه محدود تجارت می کنند و حجم معاملات کمی دارند.
  • یک گام مهم در الگوهای ادغام شده معاملات شامل ارزیابی مدت زمان نگهداری این الگو است.
  • معاملات در سهام بورس ادغام شده ممکن است اتفاق بیفتد اما به دلیل دامنه کم غالبا" فضای سود کمتری وجود دارد.

سهام ادغام شده

با تماشای سه خاصیت هم زمان در نمودار قیمت می توانید سهامی که در مرحله ادغام است را شناسایی کنید.

اولین مورد این است که سهام دارای سطح حمایت و مقاومت قابل تعریف و ثابت است.

ویژگی دوم محدوده تجاری باریک است. هرچند مراقب باشید زیرا همه سهام و اوراق بهادار نوسان مشابه ندارند و دامنه معاملات نسبی است.

آخرین ویژگی قابل جستجو سطح نسبتاً پایین حجم معاملات است که افزایش عمده ای را نشان نمی دهد.

ادغام به خودی خود نه مثبت است و نه منفی. گاهی اوقات یک دوره ادغام پس از یک حرکت سالم قیمت ظاهر می شود. معامله گران در مورد موقعیت های احتمالی خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد بسیار دقت می کنند زیرا ممکن است که حرکات قبل از ظهور روندی صاف باشد.

پس از شناسایی ادغام، مراقب هر شکست احتمالی در بالا یا پایین مرزهای بالادست و پایین دامنه معاملات باشید. این شکست ها می توانند با افزایش زیاد حجم همراه باشند و در مدت زمان کوتاهی منجر به سود یا زیان زیادی شوند. به خصوص اگر سهام در بازه زمانی طولانی تری در یکپارچه سازی بوده باشد.

شکست از الگوی ادغام نشان دهنده پیروزی خریداران یا فروشندگان بر دیگری است. تکنیک های معاملاتی استاندارد Breakout شامل خرید طولانی و پوشش کوتاه در هنگام شکست سطح مقاومت، یا فروش کوتاه و پوشش طولانی هنگام افت قیمت از سطح حمایت می باشد. معامله گران محافظه کارتر پیش از ورود به این معاملات از طریق ابزارهای تحلیلی یا ادامه اقدامات قیمت به دنبال تأیید هستند.

استراتژی های ادغام

معمول است که سطح پشتیبانی پس از شکست نزولی به نقطه مقاومت جدید تبدیل می شود و سطح مقاومت پس از شکست صعودی پشتیبانی تشکیل می دهد. گاهی اوقات ادغام ها الگوهای مهم را نشان می دهند و اجرای استراتژی ها را در ادامه امکان پذیر می کنند.

قبل از تعیین چگونگی معامله ادغام، تشخیص دهید که این الگو چه مدت طول کشیده است. محدودیت زمانی قابل ملاحظه ای برای ادغام وجود ندارد. ادغام روزانه می تواند فقط برای چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. اگر به دنبال معاملات فعال روزانه هستید برای به روزرسانی اطلاعات پویا از نرم افزار تجزیه و تحلیل فنی کمک بگیرید. برخی از الگوی های ادغام برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها یا سالها ادامه دارند. این الگوها در معرض شکست های دروغین هستند بنابراین مهم است که قبل از سرمایه گذاری به دنبال تأیید قیمت ها باشید.

بازرگانان و مخالفان هنوز هم می توانند با سهام ادغام شده معامله کنند اما به دلیل دامنه کم اغلب فرصت کمتری برای سود وجود دارد.