چگونه می توان یک ICO را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد؟

نحوه ارزیابی ICO ها

یک تن از ICO ها در آنجا وجود دارد که هر یک از آنها امیدوار کننده و سود بالایی برای سرمایه گذاران بالقوه است. اما قبل از اینکه مجذوب شوید و شروع به ارسال پول بدست آمده خود به تک تک پروژه های موجود کنید، به یاد داشته باشید که بیشتر آنها ناگزیر شکست می خورند یا تبدیل به یک کلاهبرداری می شوند.

به خاطر داشته باشید که به طور کلی همه ارزهای دیجیتال و پلتفرم اتریوم اساساً یک تکنولوژی تجربی است. اکثریت قریب به اتفاق ICO ها به اتریوم اعتماد دارند و خودشان مکانیزم کاملاً آزمایشی هستند. این یک آزمایش در بالای یک آزمایش دیگر است.

یک پروژه معمولی که دارای ICO است دارای یک وب سایت و یک مقاله سفید (white paper) خواهد بود که حاوی اطلاعات بیشتر در مورد پروژه و اهداف آن است. در این سند افراد ، تیم و تجربه مربوط به آن، ایده و نقشه راه اجرای آن، اهداف تقریبی و ابزار رسیدن به آنها و موارد دیگر را توصیف می کنند.

چیزی که این پروژه نخواهد داشت یک محصول کاربردی و تمام شده است. بنابراین، اساساً یک کمپین ICO نوعی از این وضعیت است که می گوید: "در اینجا یک ایده است و این موارد تقریباً نحوه کار ما برای انجام این کار است پس لطفاً برای ما پول بفرستید". این شما هستید که باید هر جنبه ممکن از یک کمپین را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرید که آیا با شرکت در آن بودجه خود را به خطر می اندازید یا خیر.

با این وجود ذکر این نکته مهم است که در برخی موارد این خطر جواب می دهد. به عنوان مثال: EOS یک کمپین ICO بدون هیچ نوع محصول کارآمد یا حتی یک سیستم عامل برگزار کرد اما همچنان موفق شد تنها در مدت 5 روز بیش از 185 میلیون دلار سرمایه جمع کند. علاوه بر این، توکن آنها با 0.925 دلار معامله آغاز شد و پس از ICO حدود 5 دلار معامله شد. در زمان نگارش این مقاله، EOS با قیمت 8.3 دلار معامله می شود. بنابراین اگر شما یک سرمایه گذار اولیه در EOS می بودید و تصمیم داشتید که اکنون توکن های خود را بفروشید، سود شما تقریباً ده برابر می شد.

آیا باید در ICO سرمایه گذاری کنم؟

هر راهنما در مورد هر چیزی که حتی از راه دور با ارزهای دیجیتال مرتبط است به شما این یک توصیه ساده را می دهد: مبالغی بیش از توان خود برای از دست دادن اختصاص ندهید.

اما اگر حرف ما را قبول ندارید، این چیزی است که مغز متفکر اتریوم و شاید برجسته ترین شخصیت در دنیای ارز دیجیتال VItalik Buterin در مورد آن می گوید:

undefined
ارزهای دیجیتال هنوز یک دارایی جدید و بیش از حد ناپایدار است و در هر زمان ممکن است نزدیک به صفر برسد.بیش از توان مالی خود برای از دست دادن سرمایه گذاری نکنید. اگر می خواهید بدانید که پس انداز زندگی خود را در کجا ذخیره کنید، دارایی های سنتی هنوز مطمئن ترین هستند.

چگونه می توان کلاهبرداری ICO را تشخیص داد؟

در مورد تیم توسعه هرآنچه که می توانید پیدا کنید.

اول از همه مطمئن شوید که توسعه دهندگان ناشناس نیستند. اگر نام هایی وجود دارد ، آنها را به طور کامل بر روی تیم توسعه و هیئت مشاوره قرار دهید. بسیاری از ICO های جعلی ادعا می کنند که درگیر نوعی شخصیت برجسته هستند. بیشتر اوقات Vitalik Buterin نیست، اطمینان حاصل کنید که همیشه سه باره این اطلاعات را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که اعضای تیم در کجا تحصیل کرده اند، چه چیزی را در آنجا آموخته اند و چه کارهایی را قبلاً انجام داده اند. بر روی تجربه مربوط به ارز دیجیتال، ICO های قبلی که در آن شرکت کردند و تأثیری که بر پروژه داشتند تمرکز کنید. آنچه در اینجا به دنبال آن هستید این است که آیا تجربه قبلی آنها برای موفقیت این پروژه خاص کافی است یا خیر.

undefined

وقتی اعضای تیم از وب سایت ICO به لینکدین، گیتهاب یا حساب توئیتر خود متصل هستند و لینکشان وجود دارد، یک علامت امیدوار کننده است. حتی در آن زمان مطمئن شوید که حساب های لینک داده شده چقدر قانونی هستند و بررسی کنید که آنها چند سال پیش ایجاد شده اند و اعضای تیم چقدر فعالانه از آنها استفاده می کنند. واقعاً ساختن حساب های شبکه های اجتماعی کار سختی نیست.

انجمن و رسانه را بررسی کنید

همیشه مطمئن شوید که یک ICO دارای یک جامعه پشتیبانی گسترده و از همه مهمتر باز است. گفتگوی عمومی اسلیک یا تلگرام برای همه سرمایه گذاران به طور کلی نشانه بسیار خوبی است. منابع دیگر مانند فیس بوک، توییتر یا ردیت نیز می توانند هنگام ارزیابی ICO بسیار مفید باشند.

مراقب مطالب و موضوعات به اصطلاح سخاوتمندانه (Bounty) باشید. این یک روال بسیار معمول است که از مردم می خواهد اطلاعات مثبت در مورد پروژه را برای پاداش های خاص گسترش دهند تا توجه رسانه ها و جامعه نسبت به پروژه ها افزایش یابد. پست های Bounty لزوماً به معنای کلاهبرداری ICO نیست، اما یک پروژه امیدوار کننده با اعضای تیم با تجربه و یک کمپین تبلیغاتی مناسب نیازی به اتکا به چنین روشهایی ندارد.

undefined

در عوض آنها با ارسال اطلاعیه مطبوعاتی، ایجاد هیاهوی پیرامون پروژه و انجام مصاحبه ها از پوشش رسانه ای لازم مراقبت خواهند کرد. حضور تیم در شبکه های اجتماعی و ارتباط مداوم با سرمایه گذاران نیز نشانه بسیار خوبی است.

مرحله پروژه و سرمایه گذاری های VC را بررسی کنید

هیچ قاعده جهانی در مورد اینکه پروژه باید در چه مرحله ای از توسعه باشد قبل از اینکه بتواند ICO را در اختیار داشته باشد وجود ندارد. در بعضی مواقع، فقط یک سند توصیف و یک نقشه راه وجود دارد. گاهی اوقات، یک نسخه بتا از یک محصول یا حتی یک محصول عرضه شده وجود دارد حتی شاید با عملکرد محدود.

البته سرمایه گذاری در پروژه هایی که تا حد امکان به عرضه یک محصول کاملاً کارآمد نزدیک هستند همیشه ایمن تر می باشند. به عنوان یک قاعده کلی، سرمایه گذاران تمایل دارند پروژه ها را با حداقل برخی از خطوط کد کار اولویت بندی کنند. همانطور که گفته شد، موارد بسیاری از موفقیت ICO ها وجود داشته است که هیچ کدی نوشته نشده است.

undefined

نشانه اطمینان بخش دیگر سرمایه گذاری های VC (سرمایه خطرپذیر) است. VC های کاملاً ثابت به طور معمول بازیکنان بزرگ و باتجربه ای هستند. بنابراین نمی توانند سرمایه گذاری کنند و به پروژه هایی اعتماد کنند که حتی کوچکترین شانس شکست را دارند. اگرچه همه امکان دارد که اشتباه کنند.

ICO ها به احتمال زیاد از مشارکت VC در پروژه، به ویژه اگر یک VC مربوط به ارزهای دیجیتال شناخته شده باشد، با حروف بزرگ در صفحه اصلی وب سایت خود تبلیغ می کنند. با این وجود بررسی مجدد این موضوع ضرری ندارد.

undefined

مقاله سفید (white paper) را بخوانید

کل این راهنما فقط در چند کلمه خلاصه می شود: بدانید دقیقاً در چه سرمایه گذاری می کنید. و هیچ راهی بهتر از خواندن مقاله سفید آن برای یادگیری هرچه بیشتر پروژه وجود ندارد.

ICO یک فروش گسترده است، که به معنی جذب سرمایه از سرمایه گذاران معمولی است. بنابراین، توسعه دهندگان باید بتوانند اهداف پروژه خود و ابزار دستیابی به آنها را به صورت واضح و به عبارتی نسبتاً ساده تعریف کنند.

یک white paper همچنین شامل مطالبی از یک چارچوب قانونی بین سرمایه گذاران و توسعه دهندگان خواهد بود. اولین و مهمترین مورد باید شامل شرایط و ضوابط ICO باشد. علاوه بر این، باید توضیحی دقیق در مورد توزیع توکن ها، به ویژه زمان و نحوه ارسال توکن ها به سرمایه گذاران ارائه دهد. علامت خوب زمانی است که توزیع توکن به نقشه راه مرتبط است، زیرا برای هر مرحله از پروژه مقدار مشخصی بودجه مورد نیاز است.

undefined

سوال مهم دیگری که white paper باید پاسخ آن را ارائه دهد این است که چرا دقیقاً این پروژه به توکن اختصاصی خود نیاز دارد؟ چرا دقیقاً نمی توان از بیت کوین یا اتریوم استفاده کرد؟ همین سوال در مورد استفاده از فناوری بلاکچین نیز می باشد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، یک پروژه قانونی حداقل نوعی نقشه راه را در اختیار سرمایه گذاران احتمالی خود قرار خواهد داد. این نشانه بسیار خوبی است که گفته می شود نقشه راه شامل تفصیل نحوه استفاده دقیق از پول جمع شده، مدل قیمت گذاری و همچنین ارزش اختصاص داده شده به شرکت است.

سرانجام و شاید مهمتر از همه، شما باید مطمئن شوید که وجوه در کیف پول محافظ ذخیره شده است. بهترین سناریو در اینجا این است که خدمات سپرده گذاری توسط شخص یا شرکتی ارائه نشود بلکه در عوض به طور خودکار و با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم انجام می شود.

کیفیت کد را ارزیابی کنید

اگر پروژه ای قبل از ICO هیچ کد کاری نداشته باشد یا حتی اگر داشته باشد اما منبع باز نباشد، این یک پرچم قرمز بزرگ است.

اگر حتی کمی برنامه نویسی می فهمید و می دانید چگونه کد بخوانید، هنگام ارزیابی ICO کاملاً باید این کار را انجام دهید. فقط با تجزیه و تحلیل کد آنها می توانید چیزهای زیادی در مورد یک پروژه و توسعه دهندگان آن درک کنید.

undefined

از سرمایه گذاران VC بیاموزید

سرمایه گذاران با ریسک پذیری از طریق سرمایه گذاری امرار معاش می کنند و همین امر باعث می شود که بیشترین سرمایه را داشته باشند. آنها فقط با یک نکته بسیار خاص همه چیز را در مورد پروژه با دقت بررسی می کنند: این سرمایه چقدر به سود می رسد؟ علاوه بر هر چیز دیگری، در اینجا علوم رفتاری نیز دخیل است: اتفاق نظر کلی در دنیای VC این است که هرگز برای یک شرکت تازه وارد خوب نیست که خیلی سریع پول دریافت کند، زیرا آنها مجبور به صرف بودجه فقط به دلیل موجود بودن آنها می شوند.

علاوه بر این، سرمایه گذاران VC از نظر بازدهی پولی و سود حاصل از پروژه هایی که ممکن است به آن علاقه داشته باشند، الزامات کاملاً واضح و سختگیرانه ای دارند. آنها حتی سرمایه گذاری در پروژه هایی که این شرایط را برآورده نمی کنند را در نظر نخواهند گرفت.

undefined

حتی اگر شما یک سرمایه گذار معمولی هستید و قصد ندارید مبالغ زیادی را کمک کنید، بسیاری از درس های مفید را می توان از سرمایه گذاران خطر پذیر بیاموزید. بدانید که در چه سرمایه گذاری می کنید، تحقیقات خود را انجام دهید، خطرات خود را بشناسید و هرگز در ICO برگزار شده توسط شرکتی شرکت نکنید که مطابق با استانداردهای شما نیست.

مسئله قانونی بودن ICO

قبل از اینکه حتی بخواهید در ICO شرکت کنید، مطمئن شوید که قانون را نقض نمی کنید. ICO ها در برخی از حوزه های قضایی مانند چین و کره جنوبی کاملاً ممنوع هستند. در حالی که در حال حاضر در اکثر مکانهای دیگر مجاز یا به راحتی کنترل نشده اند، اکثریت قریب به اتفاق تنظیم کنندگان در حال تدوین قوانینی هستند که به تشریح قوانین خاصی در مورد ICO و محدودیت های خاصی را برای شرکت های نوپا و سرمایه گذاران اعمال می کند.