آیا از نحوه خرید توکن های ICO مطلع هستید؟

حتی اگر شما فردی هستید که فقط چند دقیقه در روز را صرف خواندن مقالات خبری در اینترنت می کنید، به احتمال زیاد در مورد ICO ها شنیده اید. آنها شیوع اینترنت جدید هستند و مانند هر چیز دیگری که مردم به خاطر آن دیوانه می شوند ، ICO ها سودهای بزرگ و آسان را نوید می دهند.

در زمان نگارش این مقاله 1530 ارز دیجیتال را coinmarketcap.com ذکر کرده است. در این مقاله که در 3 سپتامبر 2017 منتشر شد این رقم 848 بود. به طور متوسط هر روز پنج سکه جدید ظاهر می شود.

سرمایه گذاران واقعاً برای انتخاب خود آسیب دیده اند. ICO های جدی زیادی برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های مهم و مفید جمع آوری شده اند. در همان زمان، بسیاری از شرکت های نوپا در تلاش بودند تا توجه سرمایه گذاران را از طریق روش های غیرمتعارف مانند انتخاب Shiba Inu به عنوان طلسم و نامگذاری Dogecoin جلب کنند. کسانی که مایل به سرمایه گذاری و اظهارنظر سیاسی هستند، ممکن است مورد توجه چیزی مانند Putincoin یا Trumpcoin قرار بگیرند. حتی یک توکن بی فایده اتریوم وجود دارد (بله، این نام واقعی آن است) که مفهوم ICO ها را در وب سایت خود نقد می کند. بله، آنها از این طریق مقدار زیادی پول جمع کرده اند.

برخی از موفق ترین ICO ها قادر به بازدهی کلانی برای سرمایه گذاران اولیه هستند.

به طور قابل توجهی آنها سود سهام بیشتری را برای شرکت ها، شرکت های نوپا و افرادی که آنها را سازمان می دهند به ارمغان می آورند. طبق گزارش اخیر WSJ، میزان کل بودجه جمع آوری شده از طریق پیش فروش اولیه سکه در سراسر جهان از 4 میلیارد دلار گذشته است. بیشتر آن در سال 2017 جمع آوری شد، زیرا در پایان سال 2016 این رقم فقط 225 میلیون دلار بود.

نحوه خرید توکن در طول ICO

1.از طریق وب سایت پروژه برای ICO ثبت نام کنید.

هر پروژه قانونی که منابع مالی خود را از طریق ICO تأمین می کند دارای یک وب سایت است که در آن مشخص می کند پروژه به چه معناست، اهداف آن، مقدار پول مورد نیاز، مدت زمانی که کمپین تأمین مالی ادامه دارد و غیره. این وب سایت جایی است که می توانید برای ICO ثبت نام کنید.

مراقب کمپین های ICO که به هیچ وجه به ثبت نام احتیاج ندارند باشید. البته هنوز هم این احتمال وجود دارد که عمل آن ها کاملاً قانونی باشد اما ICO های معتبر مستلزم ثبت نام سرمایه گذاران هستند.

undefined

2. بیت کوین یا اتر دریافت کنید.

بله، برای اینکه بتوانید در ICO شرکت کنید به یکی از دو ارز دیجیتال اصلی که در اختیارتان است نیاز دارید.

بیت کوین که هنوز هم تنها ارز دیجیتال غالب است، تقریباً در هر کجای جهان رمزنگاری پذیرفته شده است. با این حال از آنجا که اتریوم یک پلتفرم ثابت و راحت بلاکچین را به توسعه دهندگان جهت راه اندازی پروژه های خود ارائه می دهد، این یک پلتفرم انتخابی برای ICO ها شد. بنابراین اتر به عنوان توکن اصلی پلت فرم اتریوم، به طور گسترده ای برای خرید توکن در ICO استفاده می شود.

حداقل مبلغی که می توانید سرمایه گذاری کنید به یک ICO خاص بستگی دارد. ممکن است بین 10 تا 100 دلار یا 0.02 اتر تا 1 اتر باشد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری معمولاً در مقاله سفید پروژه آورده شده است که در وب سایت آن یافت می شود.

3. بیت کوین ها یا اتر خود را به کیف پولی که تحت کنترل خودتان است منتقل کنید.

ما قبلاً بارها گفته ایم که از نگه داشتن توکن ارز خود در کیف پولی که صرافی به شما ارائه داده خودداری کنید. این امر امنیت وجوه شما را به خطر می اندازد. زیرا اساساً شما قادر به کنترل آن کیف پول نیستید. درعوض توکن های خود را به یک کیف پول نرم افزاری منتقل کنید که رمزهای عبور شما را در دستگاه مورد نظر خود نگه دارد. روش دیگر این است که شما می توانید برای امنیت بیشتر در یک کیف پول سخت افزاری سرمایه گذاری کنید.

undefined

گزینه های زیادی برای کیف پول وجود دارد اما یکی از ویژگی هایی که شما باید هنگام انتخاب کیف پول به خاطر بسپارید این است که از استاندارد توکن ERC20 پشتیبانی کند.

این گسترده ترین استاندارد توکن تاکنون است. علاوه بر این، این استاندارد رسمی برای شبکه اتریوم است. بنابراین تقریباً هر کیف پولی که از اتر پشتیبانی کند با ERC20 سازگار خواهد بود.

4. توکنICO خریداری کنید.

هنگامی که برای ICO ثبت نام کردید و بودجه خود را در دسترس و آماده دارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ارز دیجیتال خود را به آدرس کمپین ارسال کنید.

5- با ارسال ارز دیجیتال به آدرس آنها در ICO شرکت کنید.

هدف اصلی هر کمپین ICO در خارج از کشور بدست آوردن پول شما است. به همین دلیل آنها سعی می کنند روند کار را تا حد ممکن پیش پا افتاده انجام دهند. بیشتر اوقات وب سایت پروژه رهنمودهای کاملی در مورد نحوه سرمایه گذاری به شما ارائه می دهد.

اما هنگام ارسال وجوه خود باید بسیار مراقب باشید.

اول از همه آدرس وب سایت را هر چند بار که لازم دانستید بررسی کنید. ممکن است وب سایتهای جعلی ICO به عنوان تبلیغات در بالای نتایج جستجوی گوگل شما ذکر شده باشد.

ثانیا، آدرس کیف پول پروژه را هر چند بار که می توانید بررسی کنید. کلاهبرداران و متخلفانی وجود دارند که آدرس های جعلی را به صورت آنلاین ارسال می کنند. بنابراین باید بسیار مراقب باشید تا در نهایت پول خود را به یک جای اشتباه ارسال نکنید. اگر چنین اتفاقی بیفتد، هرگز نمی توانید آن را پس بگیرید.

برخی از محبوب ترین و جذاب ترین ICO ها هزاران هزار نفر به طور همزمان اتر را ارسال می کنند که ممکن است منجر به هدر رفتن شبکه شود. این بدان معناست که انجام معامله شما ممکن است مدتی طول بکشد. با وارد کردن آدرس کیف پول خود در نوار جستجو، همیشه می توانید وضعیت معامله خود را در اینجا بررسی کنید.

در آخر، مطمئن شوید که مقدار کمی اتر اضافی را در معامله خود وارد کنید. این اتر اضافی با "gas" روبرو خواهد شد که معاملات را در شبکه اتریوم امکان پذیر می کند. اساساً در این مورد خاص gas به عنوان کارمزد معامله عمل می کند. مقدار مورد نیاز gas معمولاً در وب سایت پروژه گذاشته می شود.

6. توکن های ICO را به آدرس خود دریافت می کنید.

شما باید توکن های تازه خریداری شده خود را به آدرس کیف پول خود دریافت کنید. اگر بلافاصله این اتفاق نیفتاد نگران نباشید و صبور باشید. بسته به یک کمپین خاص، توکن های شما می توانند بلافاصله وارد شوند اما گاهی اوقات ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر طول بکشد. علاوه بر این، در طی یک ICO شلوغ بسیاری از کارها ممکن است به تأخیر بیفتد. برخی از مهلت ها را می توان تغییر داد. بنابراین حتماً به روز باشید و با سایر سرمایه گذاران در سیستم عامل ها و تالارهای گفتمان در ارتباط باشید.

undefined

بعضی اوقات وقتی توکن ها را دریافت می کنید، نمی توانید بلافاصله معامله کنید. این امر به قوانین یک ICO خاص بستگی دارد. این اطلاعات و همچنین زمانی که شما باید قبل از دریافت توکن ها منتظر بمانید، معمولاً در وب سایت پروژه آورده می شوند.

7. هنگامی که توکن های ICO خود را در اختیار گرفتید نحوه ذخیره آنها را بیاموزید.

باز هم همیشه مطمئن شوید که وجوه شما ایمن و مطمئن است.

اکثر ICO های اصلی اقدامات لازم را انجام می دهند تا توکن پشتیبانی آنها توسط سرویس های کیف پول مهم، به ویژه توسط سرویس کیف پول رسمی اتریوم یعنی MyEtherWallet پشتیبانی شود. حتی اگر یک توکن خاص هنوز توسط آن پشتیبانی نشده باشد این سرویس شما را قادر می سازد یک توکن سفارشی ERC20 اضافه کنید.

اگر از کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید، می توانید توکن ها ERC20 را به دستگاه منتقل کرده و از طریق MyEtherWallet مدیریت کنید. علاوه بر این، تولید کنندگان کیف پول سخت افزاری به طور مداوم لیست ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده خود را به روز می کنند. اگر توکنی که در آن سرمایه گذاری کرده اید این پشتیبانی را دریافت می کند، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آخرین نسخه سیستم عامل تولید کنندگان رسمی را دانلود و نصب کنید.

undefined

نحوه خرید توکن بعد از ICO

پس از اینکه دوره ICO پایان یافت و اگر به اندازه کافی موفقیت آمیز بود، در نهایت توکن در صرافی لیست می شود. برای اینکه بفهمید کدام یک از صرافی ها لیست توکن را نشان می دهند، می توانید اطلاعیه های مربوط به خود پروژه را دنبال کنید یا بخش بازار بیت کوین آلت کوین را بررسی کنید و موضوعی در مورد توکن خاص پیدا کنید. روش دیگر، CoinMarketCap لیست بسیاری از ارزهای دیجیتال موجود و همچنین صرافی هایی را دارد که می توانند در آن معامله شوند.

وقتی یک توکن در صرافی لیست می شود، بیشتر اوقات با بیت کوین و اتر معامله می شود.

من اولین توکن های خود را خریداری کرده ام، حال چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ مستقیمی برای این سوال وجود ندارد. این یک سرمایه گذاری است بنابراین پس از به دست آوردن توکن های خود اساساً دو گزینه پیش رو دارید: نگه داشتن توکن ها و دریافت سود سهام یا معامله آن ها.

سود سهام ببرید.

بسیاری از ICO های موفق و سودآور وجود دارند. هنگامی که شرکت با موفقیت از مرحله ICO عبور کرد ارزش آن باید بالاتر رود. زیرا شرکت اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و در بازار جا افتاده است. در همان زمان، ارزش توکن نیز بالا خواهد رفت و سرمایه گذاران را قادر می سازد سود بیشتری کسب کنند.

علاوه بر این، توکن ها معمولاً دسترسی سرمایه گذاران در آینده به محصول یا خدمات و همچنین امتیازات خاصی را برای آنان فراهم می کنند. از این نظر ICO بسیار شبیه به روش های سنتی تأمین سرمایه جمعی است، جایی که شرکت کنندگان برای سرمایه گذاری پاداش می گیرند.

undefined

به عنوان مثال: برخی از پروژه ها برای سرمایه گذاران اولیه در این مورد، 100تا 300 درصد پاداش توکن ارائه می دهند. برخی دیگر مانند SCCEX، استارتاپی که امیدوار به ایجاد صرافی ارز دیجیتال در اسکاندیناوی است تجارت رایگان، واریز پول و برداشت و همچنین کارت نقدی Aurora را ارائه می دهد که می تواند به طور کاملاً رایگان در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و این یک مورد اختصاصی برای شرکت کنندگان ICO است.

سرانجام اگر ICO توسط یک DAO (یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز) برگزار شود، که می تواند در سیستم عامل اتریوم راه اندازی شود، دارنده توکن نیز در رأی پیشنهادهایی که به سازمان و جهت دهی شکل می دهند حق رأی می گیرد.

توکن های تجاری

هنگامی که این توکن در یکی از صرافی های ارز دیجیتال قرار گرفت، شما قادر به معامله آن خواهید بود. مدتی پس از ثبت نام، بیت کوین و اتر تنها گزینه های معاملاتی خواهند بود. بعداً از جفت های معاملاتی دیگر نیز پشتیبانی می شود به شرطی که توکن مورد تقاضا باشد. اما به خاطر داشته باشید که برخی از توکن ها هرگز در لیست قرار نخواهند گرفت.

احتمال این وجود دارد که شما باید مدتی سرمایه خود را نگه دارید. ممکن است فوراً متحمل ضرر گسترده ای شوید و یا برای مدتی طولانی هیچ منفعتی نداشته باشید. و سپس ممکن است یک جهش سریع و عظیم اتفاق بیفتد که می تواند به این معنی باشد که مقدار توکن به طور مداوم افزایش می یابد یا می تواند یک رویداد یک بار باشد و پس از آن مقدار تقریباً به هیچ چیز بر نمی گردد.

این مسائل فقط در عرض چند دقیقه اتفاق می افتند و شما باید بتوانید آنها را بگیرید. بسیاری از صرافی ها دارای هشدار یا گزینه "تنظیم ضرر توقف" هستند، بنابراین از این موارد کاملاً استفاده کنید.

undefined

در معاملات ارزهای دیجیتال "اگرها" و "اماهای" زیادی وجود دارند. اما اگر کارت های خود را درست بازی کنید، این امر می تواند بازده عظیمی به همراه داشته باشد. بهترین مثال در اینجا انریوم است که در سال 2014 با قیمت ICO در حدود 0.30 دلار شروع به کار کرد. در زمان نگارش، کمتر از چهار سال بعد با قیمت 940 دلار به ازای هر توکن معامله می شود.

چه کسی می تواند در ICO شرکت کند؟

برای سرمایه گذاری در ICO نیازی به هزینه زیادی ندارید. اساساً بسته شروع کننده شامل دسترسی فعال به اینترنت و برخی از بیت کوین یا اتر است. فناوری بلاکچین اجازه می دهد تا سرمایه گذاری تقریباً از هرجای دنیا با هزینه های کم و معمولاً در عرض چند دقیقه جریان یابد.

اما و این یک (اما) بسیار مهم است. مطمئن شوید که در حوزه قضایی شما قانونی است. ICO ها احتمالاً یکی از جنبه های ارزهای دیجیتال هستند که مقامات در سراسر جهان بیشترین تلاش را برای کنترل و تنظیم آن ها دارند. ICOs به صراحت در برخی کشورها مانند چین و کره جنوبی ممنوع است. در حالی که کشورهای دیگر یا مقررات خاصی را وضع کرده اند یا در شرف انجام این کار هستند. به عنوان مثال: نهادهای نظارتی در روسیه به شدت در نظر دارند که برای کل مبلغی که یک پروژه می تواند از طریق ICO دریافت کند و همچنین مبلغی که یک شخص می تواند سرمایه گذاری کند، محدودیت های سختی ارائه دهد.