MakerDAO چگونه آینده بلاکچین را شکل می دهد؟

این اولین نسل از بلاکچین ها یک جهش باورنکردنی رو به جلو بود که تراکنش های همتا به همتای غیرقابل اعتماد را از طریق مدل های امنیتی و اجماع انگیزشی امکان پذیر کرد. با این حال تا سال 2017 بود که این فناوری برای معاملاتی بیش از معاملات ساده مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که پروژه های دیگر در تلاش برای یافتن راه حل های کارآمدتر بودند MakerDAO در حال تغییر فرمول بود.

مالی غیرمتمرکز DeFi یک مفهوم هیجان انگیز و بالقوه مخرب است که در حال تغییر شکل ایده ها در مورد آینده مالی است. DeFi با تعهد خود به شفافیت، حاکمیت و تمرکززدایی دنیایی از مزایا را به ارمغان می آورد. با این حال هنوز فضای کافی برای بهبود DeFi وجود دارد به خصوص از نظر یکپارچگی و کاربر پسند بودن و به ویژه هنگامی که صحبت از صرافی هایی است که سعی می کنند بفهمند بهترین روش برای تسهیل این امر چیست.

undefined

رون کریستنسن MakerDAO را در سال 2015 برای ایجاد اولین استیبل کوین دارای وثیقه کریپتو در جهان تأسیس کرد. نتایج این ابتکار واضح بود: تعداد فزاینده ای از تیم ها به ساخت پروتکل های DeFi خود علاقه مند شدند.

اما MakerDAO چیست و چگونه تبدیل به یک بازیگر مهم در فضای وام‌ دهی کریپتو شد؟ در این مقاله منشأ MakerDAO انتقال آن از ارائه یک استیبل کوین ساده به یک پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز و اینکه چگونه نقش مهمی در اکوسیستم اتریوم ایفا می کند را بررسی می کنیم.

MakerDAO چیست؟

MakerDAO که اغلب به عنوان Maker نامیده می شود یک پروژه مالی غیرمتمرکز است که با معرفی یک ارز باثبات DAI که به هیچ دارایی در دنیای واقعی متصل نیست با هدف بی صدا کردن مسائل ناشی از نوسانات در بازارهای ارزهای دیجیتال و ETH است.

DAI تک وثیقه SCD یا SAI که توسط ETH پشتیبانی می شود در سال 2017 راه اندازی شد و به یک بلاک ساختمانی مهم برای برنامه های غیرمتمرکز DApps تبدیل شده است که جنبش گسترده تر DeFi را تشکیل می دهند. در نوامبر 2019 DAI شروع به پشتیبانی از چندین دارایی وثیقه علاوه بر اتر ETH نمود که منجر به پذیرش بیشتر کاربر شد. از آن زمان ارزش بازار DAI به طور تصاعدی افزایش یافته است و در فوریه 2022 به بالاترین رقم 10.38 میلیارد دلار رسیده است.

پروتکل MakerDAO به هر کسی که ETH یا سایر دارایی های کریپتو و MetaMask یا سایر کیف پول های کریپتو دارد اجازه می دهد تا در قالب یک استیبل کوین به نام DAI به خود پول قرض دهند. به عنوان یکی از معدود استیبل کوین های غیرمتمرکز در جهان DAI از قراردادهای هوشمند برای حفظ ارزش خود در رابطه با دارایی های نگهداری شده در وثیقه استفاده می کند. این بدان معناست که بر خلاف استیبل کوین‌ های دارای وثیقه فیات مانند USDT و USDC که توسط ذخایر مبتنی بر فیات پشتیبانی می‌ شوند DAI توسط دارایی‌ های بومی کریپتو پشتیبانی می‌ شود.

MakerDAO چگونه کار می کند؟

DAO مخفف سازمان مستقل غیرمتمرکز Decentralized Autonomous Organization است و MakerDAO مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که بر روی بلاکچین اتریوم کار می کنند. علاوه بر معامله همتا به همتا از طریق DAI MakerDAO همچنین کاربران را قادر می سازد تا از طریق Maker Governance Token (MKR) در حاکمیت سیستم شرکت کنند. این امر پلتفرم را به یک اکوسیستم شفاف و غیرمتمرکز تبدیل می‌ کند یعنی ارائه وام‌ های بدون ریسک و ثبات در دنیای کریپتوی ناپایدار.

MakerDAO از سه نوع توکن استفاده می کند:

MKR که به عنوان یک توکن حکومتی کار می کند برای رأی گیری در مورد تصمیمات پروتکل حیاتی مانند نرخ پس انداز DAI استفاده می شود.

DAI یک استیبل کوین چند وثیقه ای که 1:1 با ارزش 1 دلاری اتر و سایر دارایی های کریپتو مرتبط است.

اتر و سایر توکن‌های ERC-20 مانند YFI، UNI، LINK و موارد دیگر به عنوان وثیقه برای وام‌ها و همچنین پرداخت هزینه‌ های انحلال و شبکه استفاده می‌ شوند.

این سه توکن با هم از عملکرد ایمن سیستم با استفاده از فناوری بلاکچین برای مدیریت خود با کمترین مشارکت انسانی اطمینان می‌ دهند. این به هر کسی در هر کجای دنیا اجازه می‌ دهد تا در برابر وثیقه خود وام بگیرد بدون اینکه با کسالت‌ های بانکی، مقررات دولتی و واسطه‌ های ناکارآمد مواجه شود.

موقعیت بدهی وثیقه ای CDP چیست؟

موقعیت بدهی وثیقه یا CDP نوعی قرارداد هوشمند است که توسط MakerDAO برای ایجاد ارز پایدار DAI خود استفاده می‌ شود. CDPها اساساً حساب های حاشیه ای هستند که به صراحت برای استیبل کوین های مبتنی بر اتریوم طراحی شده اند. تفاوت بزرگ این است که آنها فقط می توانند اتر و یا سایر توکن های ERC-20 را به عنوان وثیقه نگه دارند و توکن های DAI مرتبط با ارزش وثیقه کریپتو قفل شده را تولید می کنند.

رای گیری و حکومت در MakerDAO

توکن MarkerDAO MKR به کاربران این امکان را می دهد که به یک سیستم حاکمیت مشارکتی بپیوندند. توکن MKR علاوه بر اینکه به عنوان وسیله پرداخت عمل می کند امکان رای دادن به جهت استراتژیک پلتفرم را نیز فراهم می کند.

MakerDAO به کاربران این امکان را می دهد که هر 14 روز به طور مستقیم در مورد تصمیمات رای دهند. با استفاده از پورتال حکومت داری کاربران می توانند لیست فعلی رای ها و نتایج کمپین را از هفته قبل مشاهده کنند. اگر رای تصویب شود بخشی از سیستم می شود و به طور خودکار بر DAI هزینه پایداری و MKR نسبت انحلال تأثیر می گذارد.

انجمن Maker

تالار گفتمان Maker یک منبع عالی برای هر کسی که به پروژه Maker علاقه دارد است. این یک انجمن عمومی است که به حکومتداری و توسعه جامعه اختصاص دارد. اگر ایده، سوال و یا حتی پروژه ای دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید تالار گفتمان Maker بهترین راه برای برقراری ارتباط با انجمن است.

مزایای MakerDAO

پروتکل وام دهی غیرمتمرکز

DAI عملاً به یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز تبدیل شده است که در آن اتر و سایر دارایی های کریپتو به عنوان وثیقه برای وام ها عمل می کنند. این به هر کسی در هر کجای دنیا باشد اجازه می‌ دهد تا بدون پرداختن به مقررات سنگین بانکی و رویه‌ های KYC پول قرض بگیرند.

نوسانات نسبتا کم

از آنجایی که اتریوم و سایر دارایی های کریپتو به طور الگوریتمی از DAI با نسبت 1:1 به 1 دلار پشتیبانی می کنند برخلاف ارزهای دیجیتال بی ثبات مانند بیت کوین ارزش آن یک شبه به شدت تغییر نخواهد کرد. با این حال این نیز دارای معایبی است که در ادامه به جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

اقدامات خاموشی اضطراری

پروتکل خاموشی اضطراری برای محافظت از MakerDAO و سهام داران آن در شرایط بسیار غیرقابل پیش بینی و پیش بینی نشده طراحی شده است. این امر به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شده است مانند اینکه اگر پلتفرم MakerDAO با یک تهدید وجودی مانند شکست دائمی سیستم رای گیری MKR مواجه شود برای جلوگیری از ضررهای فاجعه بار این سیستم اقدامات خاموش کردن اضطراری خود را آغاز کرده و به قیمت هدف اجازه می دهد تا به شدت کاهش یابد.

تعطیلی فوراً بازار را کوتاه می کند و خرید یا فروش تمام MKR را از طریق انحلال و حراج CDP های مرتبط با موقعیت های بدهی وثیقه ای اعمال می کند. از این راه حل تنها در شرایط بسیار وخیم استفاده می شود که در آن هیچ گزینه دیگری برای حفظ ثبات، ایمنی و عملکرد با هزینه معقول برای کاربران و بنیاد وجود نداشته باشد.

معایب MarkerDAO

از آنجایی که اتریوم و سایر دارایی‌ های کریپتو پشتیبان این سیستم هستند DAI نسبت به سایر استیبل‌ کوین‌ هایی که توسط ذخایر فیات پشتیبانی می‌ شوند بسیار ناپایدارتر است زیرا شبکه اتریوم در مقایسه با یک ارز فیات ریسک خرابی بسیار بیشتری دارد. همچنین DAI آن سطح نقدینگی که سایر استیبل کوین‌ها مانند USDT و USDC دارند را ندارد.

از آنجایی که MakerDAO از کاربران می‌ خواهد در ازای DAI اتر را قفل کنند باید اعتماد زیادی به کد مدیریت منابع مالی سیستم شود. همچنین از آنجایی که این یک ارز دیجیتال بلاکچین است باید از یک کیف پول نگهبانی برای ذخیره DAI استفاده کنید. بنابراین امنیت استیبل کوین شما به امنیت کیف پول شما بستگی دارد.

در مارس 2020 ارزش اتر نزدیک به 50٪ کاهش یافت و باعث شد که پروتکل MakerDAO یک انحلال گسترده را برای پوشش ارزش وثیقه از دست رفته آغاز کند. این امر برای Maker تقریباً 7 میلیون دلار در DAI هزینه داشت و در حالی که پلتفرم اقداماتی را برای به حداقل رساندن تأثیر چنین رویدادهایی بر روی سیستم انجام داده است نمی‌ توان گفت که در آینده چه اتفاقی می‌ افتد.

سرمایه گذاران بدون شک در صورت تکرار این اتفاق مطمئن خواهند شد که آیا سرمایه گذاری آنها در سیستم MakerDAO ایمن است یا خیر. در حال حاضر بزرگترین نگرانی تداوم پایداری شبکه MakerDAO خواهد بود.

ساختن آینده DAO ها

تیم Maker به زودی قصد دارد از جدیدترین پروژه خود رونمایی کند یعنی یک بازار پیش بینی که به کاربران امکان می دهد تا بر روی نوسانات قیمت DAI شرط بندی نمایند. این تازه شروع برنامه هایی است که از سیستم حاکمیتی استفاده می کنند و آینده این پلتفرم می تواند جالب باشد.

MarketDAO همچنین اخیراً یک برنامه پاداش باگ به ارزش 10 میلیون دلار منتشر کرده است. این یکی از بزرگترین ابتکارات در تاریخ بلاکچین است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا امنیت قراردادهای هوشمند MakerDAO را به شدت آزمایش کنند. این برنامه شامل سه جایزه جداگانه است که هر جایزه بسته به شدت درجات مختلفی از پاداش را ارائه می دهد.

MakerDAO یک سیستم کاملاً شفاف و با طراحی خوب است که می تواند زیرساختی کاملاً جدید برای وام دهی جهانی ایجاد کند. قبلاً برای تأثیرات قابل توجهی در اکوسیستم اتریوم استفاده شده است و جالب است که ببینیم این پروژه چگونه به توسعه ادامه می دهد.

DAO MakerDAO Maker
DAO Maker$۰.۷۴۲۹۲۳۷,۰۴۴ تومان