چگونه بازی های بلاکچین کل اقتصاد را در کنار گیم پلی خود ایجاد می کنند

فناوری بلاکچین بلاک‌ های اقتصادی را برای بازی‌ ها به ارمغان می‌ آورد و جرقه‌ ای از فعالیت‌ های اقتصادی را در داخل و خارج از بازی‌ ها ایجاد می‌ کند.

اکسی اینفینیتی Axie Infinity بازی خود را به یک اقتصاد میلیارد دلاری تبدیل نمود که به هزاران بازیکن در فیلیپین و سایر کشورهای کم درآمد کمک کرد تا از پیامدهای اقدامات کاهش بیماری همه گیر عبور کنند. عنصر اصلی موفقیت: حقوق مالکیت قوی.

بازیکنان می توانند مواد درون بازی را از بازی خارج کنند و در بازارهای شخص ثالث مانند OpenSea معامله نمایند. آزادی در تعیین قیمت ها و معامله آسان یک سونامی واقعی از فعالیت های اقتصادی را در داخل و خارج از بازی باز نمود.

ایجاد یک اقتصاد جدید

این گزارش عمیقاً به تفاوت‌ های بین اقتصادهای مجازی گذشته مانند سکندلایف Second Life و یا ورلد آف وارکرفت World of Warcraft و بازی‌ های مدرن مبتنی بر بلاکچین مانند اکسی ایمفینیتی Axie Infinity یا دیفتی کینگدام DeFi Kingdom می‌ پردازد.

توسعه بازاری با عملکرد خوب با ارز درون بازی و استانداردهای باز برای مواد بازی به سادگی فراتر از محدوده هر استودیوی توسعه در گذشته بود. اما بلاکچین ها بلاک های سازنده اقتصادی را به توسعه دهندگان بازی ارائه می دهند. این فناوری به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا یک توکن را در عرض یک ساعت راه اندازی کنند و یا مواد بازی را به عنوان توکن های غیرمثلی NFT تعریف کنند. این امر به کاربران حقوق مالکیت قوی و توانایی می‌ دهد تا شخصیت‌ ها و آیتم‌ های خود را در خارج از بازی‌ ها به بازارهای شخص ثالث یا حتی بازی‌ های دیگر با هزینه توسعه کمی اضافه کنند.

با اضافه شدن فناوری مالی غیرمتمرکز DeFi بازیکنان فرصت‌ های مالی دارند که قبلاً هرگز نداشتند که منجر به پذیرش سریع این بازی‌ها شد.

هر کدام از این بازی ها گیم پلی متفاوتی دارند و انگیزه های متفاوتی را به بازیکنان ارائه می دهند. کاربران فعال روزانه، حجم تراکنش، مانده‌ های سپرده‌ شده و گیم‌ پلی و همچنین توکنومیک‌ هایی که مشوق‌ های اقتصادی برای ارز درون بازی هستند هر کدام در مقایسه قرار می‌ گیرند.

undefined

اما هیچ گزارشی بدون پوشش بخش تاریک بازی بلاکچین کامل نخواهد بود. نگرانی‌ های زیست‌ محیطی، شکاف شدید بین دارندگان و نداشته‌ ها، قانونی بودن و پیامدهای مالیاتی همگی نگرانی‌ های معتبری در مورد این اقتصادهای جدید هستند. این امر به طور ویژه مهم است زیرا موفقیت محض این بازی ها را به طور فزاینده ای برای بازیکنان و توسعه دهندگان جذاب می کند.

undefined

عناوین GameFi مسئول بیش از 35 درصد از تمام تراکنش‌ های پالیگان Polygon در اوج سال 2021 و اوایل سال 2022 بودند. اما بدون پرداختن به مسائل احتمالی دوام طولانی مدت کل فضای بازی بلاکچین به خطر می‌ افتد زیرا منتقدان و تنظیم‌ کننده‌ ها از این موارد استفاده خواهند کرد: استدلال هایی برای جلوگیری از توسعه و یا سخت تر کردن آن برای بازیکنان.

این گزارش نتیجه‌ گیری خوش‌ بینانه‌ ای درباره آینده بازی‌های بلاکچین و پتانسیل های آزاد شده با آزادی اقتصادی دارد. هزینه‌ های تراکنش کمتر، حقوق مالکیت قوی‌ تر و استانداردهای باز همگی با هم کار می‌ کنند تا اقتصادهای برنامه‌ ریزی شده بازارهای بازی قبلی را بشکنند.

فناوری بلاکچین دنیایی از فرصت های جدید را برای توسعه دهندگان و بازیکنان باز می کند. اگر بتوان به نگرانی های محیطی و نظارتی رسیدگی کرد سال 2022 بهترین سال برای GameFi خواهد بود.