ارز دیجیتال هدرا هش گراف Hedera Hashgraph چیست و نحوه خرید آن چگونه است؟

هدرا هش گراف HBAR با افتخار ادعا می کند که آنها نسل سوم دفتر کل عمومی هستند و به نظر می رسد بسیاری از بزرگترین شرکت های فناوری مانند Google، IBM، Boeing Co. و T-Mobile موافق هستند. هدرا هش گراف به جای استفاده از بلاکچین مانند سایر ارزهای دیجیتال، الگوریتم اجماع خود به نام هش گراف را اجرا می کند. این الگوریتم از نودهایی استفاده می نماید که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا در مورد معتبر بودن و یا نبودن تراکنش توافق کنند.

هدرا هش گراف به دلیل ادعاهای مربوط به ضعف های امنیتی و یک سیستم نسبتا متمرکز نقدهای منفی زیادی دریافت کرده است. اما اگر برای گوگل و آی‌ بی‌ ام به اندازه کافی خوب باشد ممکن است این ادعاها موجه نباشد.

هدرا هش گراف چیست؟

بلاکچین ها ستون فقرات اکثر ارزهای دیجیتال هستند. بلاکچین زنجیره ای از بلاک ها است که تراکنش ایجاد شده، رشته هش آن و هش بلاک اخیر را در خود جای می دهد. رشته هش مانند یک اثر انگشت به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای بلاک عمل می کند. اتصال بلاک های جدید به بلاک اخیر یک زنجیره خطی ایجاد می کند. این زنجیره را می توان به راحتی تأیید کرد زیرا اگر تراکنش های نادرستی وجود داشته باشد آن بلاک داده های صحیحی برای ادامه زنجیره خطی نخواهد داشت.

سازندگان هدرا هش گراف بلاکچین ها را یک سیستم قدیمی و ناکارآمد می دانند و از یک زنجیره غیرخطی برای اطمینان از تراکنش های سریع و کارآمد استفاده می کنند. تیم هدرا هش گراف برای بهبود روش‌ های قدیمی بلاکچین الگوریتم اجماع هش گراف خود را ایجاد نمود. این روش اجماع از یک پروتکل consensus برای ایجاد یک زنجیره غیرخطی استفاده می کند. نودها اطلاعات تراکنش را به یکدیگر ارسال می نمایند و سپس نودهای دریافت کننده آن اطلاعات را بارها و بارها برای رسیدن به اجماع بین نودها جهت تأیید یک تراکنش ارسال می کنند.

اطلاعات تراکنش شامل تراکنش ایجاد شده، یک امضای دیجیتال از کیف پول و بر خلاف بلاکچین شامل مهر زمانی تراکنش، یک رشته هش جهت شناسایی آخرین پیامی است که نود دریافت کرده و پیامی که نود در حال ارسال است. این چیزی است که جایگزین ماهیت خطی بلاکچین های سنتی می شود. اتصال این پیام ها با گنجاندن هش پیام قبل به نودها امکان می دهد تا تاریخچه تراکنش ها را بدانند.

این روش راستی‌آزمایی چیزی است که به شبکه هدرا هش گراف اجازه می‌ دهد تا حدود 10000 تراکنش را در ثانیه انجام دهد. بیت کوین و اتریوم به ترتیب تنها می توانند حدود 3 و 12 تراکنش در ثانیه را انجام دهند. این ارزهای دیجیتال بزرگ‌ ترین رقبای هدرا هشگراف هستند که عملیات تراکنش را قربانی امنیت و عدم تمرکز می‌ کنند.

این تفاوت قابل توجه در توان شبکه همچنین با کارمزد تراکنش های بسیار ارزان تر با میانگین 0.001 دلار در هر تراکنش و مصرف انرژی کمتر در حدود 0.0017 کیلووات ساعت در هر تراکنش همراه است. این کارآیی احتمالاً فریبنده‌ ترین بخش هدرا هش گراف است زیرا شرکت‌ های بزرگ فناوری به توان عملیاتی بالا با هزینه کم نیاز دارند.

چه چیزی هدرا هشگراف را منحصر به فرد می کند؟

هدرا هشگراف بر خلاف اکثر پلتفرم‌ های ارزهای دیجیتال دیگر بر روی یک بلاکچین معمولی ساخته نشده است در عوض یک نوع کاملاً جدید از فناوری دفتر کل توزیع شده به نام هش گراف را معرفی می کند.

این فناوری به آن اجازه می دهد تا در بسیاری از گزینه های مبتنی بر بلاکچین در چندین زمینه کلیدی از جمله سرعت، هزینه و مقیاس پذیری بهبود یابد. تراکنش‌های هدرا دارای میانگین کارمزد تراکنش فقط 0.0001 دلار آمریکا هستند و معمولاً در کمتر از پنج ثانیه نهایی می‌ شوند. به طور کلی هدرا هش گراف ادعا می کند که می تواند بیش از 10000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

این پلتفرم چندین سرویس اصلی شبکه را ارائه می دهد از جمله:

  • یک سرویس توکن که به کاربران این امکان را می‌ دهد تا به راحتی توکن‌ های قابل تعویض و غیرقابل تعویض (NFT) را تنها با چند خط کد در هدرا پیکربندی کنند.
  • یک سرویس اجماع که به عنوان یک لایه اعتماد برای هر برنامه و یا شبکه ای عمل می کند که به گزارش رویدادهای ایمن و قابل تأیید نیاز دارد.
  • ابزارهای قرارداد هوشمند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های غیرمتمرکز قدرتمند و کارآمد بسازند.

چند کوین هدرا HBAR در گردش وجود دارد؟

توکن HBAR حداکثر عرضه کل 50 میلیارد واحد دارد. از این تعداد تقریباً هفت میلیارد تا ژانویه 2021 در گردش بود معادل حدود 14 درصد از کل عرضه.

هدرا گزارش‌های منظمی را منتشر می‌ کند و جزئیات مربوط به زمان باز شدن موج بعدی توکن‌های HBAR را منتشر می نماید.

با توجه به منابع هدرا دو بنیانگذار پروژه هر کدام دو میلیارد HBAR معادل 4 درصد از کل عرضه را دارند که این توکن‌ها در یک دوره شش ساله واگذار می‌ شوند.

سایر مدیران ارشد هدرا که قبل از سال 2018 به آن ملحق شدند بین 250 میلیون تا 300 میلیون کوین کمک مالی دارند. این توکن ها در دسامبر 2021 به پایان می رسد.

با توجه به مقاله سفید رمارز هدرا منتشر شده در ژوئن 2020 حدود 17.03 میلیارد HBAR تخمین زده می شود تا سال 2025 در گردش باشد یعنی معادل 34٪ از کل عرضه.

ایمنی شبکه هدرا چگونه است؟

هدرا هش گراف از یک سیستم اجماع جدید به نام Hashgraph consensus برای ایمن نگه داشتن شبکه خود استفاده می کند.

هدرا از شکل جدیدی از اثبات سهام (PoS) استفاده می کند که به کاربران HBAR اجازه می دهد منابع خود را برای کمک به محافظت از شبکه به اشتراک بگذارند. در حال حاضر تمام نودهای هدرا یا توسط خود هدرا و یا اعضای شورای حاکم اداره می‌ شوند اما برنامه‌ هایی برای تغییر سیستم بدون مجوز در آینده وجود دارد.

به طور کلی تنظیمات امنیتی هدرا تضمین می‌ کند که به تحمل خطای بیزانسی «ناهمزمان» (ABFT) دست می‌یابد به این معنی که می‌تواند هم زمان و هم ترتیب مجموعه‌ ای از تراکنش‌ ها را تضمین کند حتی اگر برخی از داده‌ها به تأخیر افتاده و یا از بین بروند.

آیا هدرا هش گراف سرمایه گذاری خوبی است؟

هدرا هش گراف طرفداران زیادی در جامعه ارز دیجیتال ندارد زیرا تقریباً به اندازه بسیاری از رقبای خود غیرمتمرکز نیست و بدون حمایت سازمان‌ های بزرگ تقریباً به اندازه گذشته موفق نخواهد بود. اما از حمایت شرکت های بزرگ برخوردار است و دارای یک تیم توسعه قوی است که می تواند این شبکه را به پیاده سازی در مقیاس وسیع برساند.

علاوه بر داشتن پتانسیل فنی هنوز هم یک پروژه نسبتا کوچک با ارزش بازار تنها 1.5 میلیارد دلار است. این مقدار پول ممکن است زیاد به نظر برسد اما در دنیای ارز دیجیتال ارزش بازار میم کوین دوج کوین 25.8 میلیارد دلار و شیبا اینو دارای ارزش بازار 2.8 میلیارد دلار است. بنابراین هنوز فضای زیادی برای رشد هدرا هش گراف وجود دارد به خصوص اگر به پروژه های بزرگی مانند توزیع واکسن کووید 19 کمک کند.

از کجا می توان هدرا هش گراف را خریداری نمود؟

HBAR یک دارایی دیجیتال محبوب است که برای معامله در چندین پلتفرم صرافی برجسته از جمله بایننس، بیترکس و هوبی گلوبال در دسترس است.

برخی از محبوب‌ ترین جفت‌ های معاملاتی هدرا هش گراف عبارتند از HBAR/USDT HBAR/BTC و HBAR/ETH.

HBAR اولین بار در 17 سپتامبر 2019 قابل معامله شد و مجموع عرضه آن 50.000.000.000 می باشد. در حال حاضر HBAR دارای ارزش بازار 13.315.591.179.25 دلار است. قیمت فعلی هدرا 0.266 دلار است و در بین 100 ارز دیجیتال برتر در Coinmarketcap در رتبه 38 قرار دارد.

HBAR در تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال فهرست شده است اما برخلاف سایر ارزهای دیجیتال اصلی نمی‌ توان آن را مستقیماً با پول فیات خریداری نمود. با این حال شما هنوز هم می توانید به راحتی این سکه را با خرید بیت کوین از هر صرافی ایرانی و سپس انتقال به صرافی که پیشنهاد معامله اینکوین را می دهد خریداری نمایید. در این مقاله راهنما به طور کامل مراحل خرید HBAR را به شما آموزش خواهیم داد.

مرحله1: خریداری بیت کوین

ابتدا باید یکی از ارزهای دیجیتال اصلی در این مورد بیت کوین را از یکی از صرافی های ایرانی ارز دیجیتال خریداری نمایید.

مرحله 2: انتقال بیت کوین به صرافی آلت کوین

اما هنوز کارمان تمام نشده است به دلیل اینکه HBAR یک آلت کوین می باشد باید بیت کوین خود را به صرافی منتقل کنیم که HBAR در آن قابل معامله باشد. در اینجا از باسننس به عنوان صرافی خود استفاده خواهیم کرد. بایننس یک صرافی محبوب برای معامله آلت کوین می باشد و دارای تعداد زیادی جفت آلت کوین قابل معامله است.

مرحله 3: بیت کوین را برای صرافی واریز کنید

undefined

بسته به سیاست های صرافی ممکن است از شما خواسته شود که فرآیند KYC دیگری را طی کنید این عمل معمولاً از 30 دقیقه تا احتمالاً حداکثر چند روز طول می کشد. اگرچه این فرآیند باید مستقیم و آسان باشد. پس از اتمام کار با آن باید به کیف پول صرافی خود دسترسی کامل داشته باشید.

undefined

اگر این اولین بار است که سپرده ارزی انجام می دهید صفحه نمایش اینجا ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد اما نگران نباشید اساساً ساده تر از انتقال بانکی است. در کادر سمت راست رشته‌ ای از اعداد تصادفی را می‌ بینید که نوشته است «BTC address» این آدرس عمومی منحصر به‌ فرد کیف پول بیت‌ کوین شما در بایننس است و می‌ توانید با دادن این آدرس به شخصی که می خواهد پول را برای شما ارسال کند بیت‌ کوین را دریافت نمایید. از آنجایی که ما اکنون بیت کوین خریداری شده قبلی خود را در صرافی ایرانی به این کیف پول منتقل می کنیم روی «Copy Address» کلیک کنید و یا روی آدرس کامل کلیک راست کرده و روی کپی کلیک کنید تا این آدرس در کلیپ بورد خود را داشته باشید. اکنون به صرافی ایرانی برگردید و بیت کوین را ارسال نمایید. در قسمت گیرنده آدرس کیف پول را از کلیپ بورد خود وارد نمایید و برای ملاحظات امنیتی همیشه باید بررسی کنید که آیا هر دو آدرس مطابقت دارند یا خیر. مشخص است که بدافزار کامپیوتری خاصی وجود دارد که محتوای کلیپ بورد شما را به آدرس کیف پول دیگری تغییر می دهد و شما اساساً پول را برای شخص دیگری ارسال می کنید.

برای ادامه روی "ارسال" کلیک کرده و سپس باید فوراً یک ایمیل تأیید دریافت کنید بر روی لینک تأیید در ایمیل کلیک کنید و اکنون کوین های شما در راه بایننس هستند.

undefined

حالا به بایننس برگردید و به کیف پول های صرافی خود بروید اگر سپرده خود را در اینجا ندیده اید نگران نباشید زیرا احتمالاً هنوز در شبکه بلاکچین در حال تأیید است و باید چند دقیقه طول بکشد تا کوین های شما برسد. بسته به وضعیت ترافیک شبکه شبکه بیت کوین در زمان های شلوغ ممکن است حتی بیشتر نیز طول بکشد.

پس از ورود بیت کوین شما باید یک اعلان تایید از بایننس دریافت کنید و در نهایت آماده خرید HBAR هستید.

مرحله 4: معامله HBAR

undefined

به بایننس برگردید سپس به «Exchange» بروید.

undefined

در ستون سمت راست یک نوار جستجو وجود دارد اکنون مطمئن شوید که "BTC" انتخاب شده است زیرا ما در حال معامله BTC به جفت آلت کوین هستیم. روی آن کلیک کرده و عبارت "HBAR" را تایپ کنید سپس باید HBAR/BTC را ببینید آن جفت را انتخاب کنید سپس نمودار قیمت HBAR/BTC را در وسط صفحه خواهید دید.

undefined

در زیر یک کادر یک دکمه سبز رنگ وجود دارد که روی آن نوشته شده است "Buy HBAR" در داخل باکس برگه "Market" را انتخاب کنید زیرا این ساده ترین نوع سفارش خرید است. می‌ توانید مبلغ خود را تایپ کنید و یا با کلیک بر روی دکمه‌ های درصد مقدار سپرده خود که می‌خواهید برای خرید خرج کنید را انتخاب نمایید. وقتی همه چیز را تأیید کردید بر روی «Buy HBAR» کلیک کنید. اکنون شما HBAR را خریداری نموده اید.

HederaHedera
Hedera$۰.۱۰۱۶۲۷۳,۱۲۵.۹ تومان