پانزی فوین، سرمایه سرمایه گذاران را قفل و زندانی می کند و قیمت را بالا می برد.

با نگاهی عمیق تر به حرکات و جنبش های قیمت Foin(فوین) و عملکرد این پروژه،تیم کوین تلگراف تعدادی پرچم قرمز و درواقع دلایلی را برای بررسی و سنجش سرمایه گذاران کشف کرده است.

در 15 دسامبر، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت پرداخت ارز رمزنگاری شده،و ارائه دهنده کیف پول FoPay،پلت فرم معاملات ارز دیجیتال AliExchange(علی اکسچنج) مستقر در استونی را برای 1 میلیون علامت بومی فوین خریداری نموده است.اگر بخواهیم طبق ارزش ظاهری فوین در آن زمان بررسی کنیم،ارزش این معامله تقریباً 2.1 میلیارد دلار خواهد بود.در واقع FoPay در بیانیه مطبوعاتی که صادر کرد، ادعاهای بسیار زیادی را مطرح کرد اما Cointelegraph کوین تلگراف)آثاری از یک سری حرکات مشکوک در تاریخچه قیمت Foin (فوین) و همچنین شبکه ای از روابط مشکوک تجاری مرتبط با توسعه سکه را یافته است.

در 15 دسامبر، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت پرداخت ارز رمزنگاری شده،و ارائه دهنده کیف پول FoPay،پلت فرم معاملات ارز دیجیتال AliExchange(علی اکسچنج) مستقر در استونی را برای 1 میلیون علامت بومی فوین خریداری نموده است.اگر بخواهیم طبق ارزش ظاهری فوین در آن زمان بررسی کنیم،ارزش این معامله تقریباً 2.1 میلیارد دلار خواهد بود.در واقع FoPay در بیانیه مطبوعاتی که صادر کرد، ادعاهای بسیار زیادی را مطرح کرد اما Cointelegraph کوین تلگراف)آثاری از یک سری حرکات مشکوک در تاریخچه قیمت Foin (فوین) و همچنین شبکه ای از روابط مشکوک تجاری مرتبط با توسعه سکه را یافته است.

کاهش قیمت و در پی آن فراگیر شدن Foin(فوین)

با نگاهی عمیق‌تر به جنبش‌های قیمت Foin(فوین) و عملکرد شرکت‌ها،گروه (Cointelegraph-کوین تلگراف) چندین پرچم قرمز را کشف کردند.این نشانه در اواخر ماه جولای سال ۲۰۱۸(مرداد ماه سال 1397) به وجود آمدند به اینصورت که فوین که قیمتی حدود ۴۰۰ دلار داشت، در طول سال 2019(سال 1398) به ارزش آن افزوده شد تا اینکه در یکم ماه نوامبر(10 ام آبان ماه) به رشد چمگیری با قیمت 1.492 دلار رسید و در 15ام ماه دسامبر(24 ام آذر ماه سال 1398) تا حدود 2.574 دلار نیز پیش رفت و در همین هنگام این شرکت از خرید ارز(خرید مبادله ای) رو نمائی و تعلیق برداشت سرمایه‌گذار را اعلام کرد.

ظاهراً Fopay (فوپی) برداشت های Foin(فوین) را به دلیل ادغام با AliExchange (علی اکسچنج) تا 31 ماه دسامبر سال 2019(10ام دی ماه سال 1398) به حالت تعلیق درآورده بود و بیان کرده بودکه "سرویس برداشت FOIN از اول ژانویه 2020(11 ام دی ماه سال 1398) از سر گرفته می شود و پس از این مهلت نهایی، دیگر تمدید نخواهد شد. "

از زمان اعلام تعویق برداشت ها، قیمت Foin در زمان فشار نیز بیش از 3.200 دلار افزایش‌یافته است که نشان‌دهنده ۷۰ افزایش قیمت درصد در ماه می باشد.

undefined

اظهارات قبلی این شرکت حاکی از آن است که FoPay عقیده دارد که عدم اجازه بلافاصله به سرمایه گذاران برای تصفیه دارایی های خود، به یک استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت و سالم کمک می کند. این سازمان در ماه آوریل سال 2018(فروردین ماه سال 1397) گفت:

تجربه در بازار رمزنگاری به ما نشان داده است که همیشه تعداد مشخصی از فروشندگان وحشت زده و مضطرب وجود دارند که باعث سقوط قیمت‌ها می‌شوند و ما از آن ها مراقبت کرده و یک استراتژی مناسب برای رفع این مشکل ایجاد کردیم.چنین کاربرانی به سمت سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت نمی‌روند و نمی‌خواهند از این طریق سود با ارزشی کسب کنند, آن‌ها به سود کم علاقمند هستند و به نظر می رسد که سرمایه گذاری را درک نمی کنند و نمی فهمند که سرمایه گذاری ها چگونه کار می کنند.برای همه کسانی که به رمزنگاری اعتماد دارند: ما در حال آماده سازی کل اکوسیستم برای گردش و رشد سپرده های ناشی از این گردش هستیم. "

بیش از 90٪ از حجم معاملاتی که در فوین ثبت شده اند در بورس ارز رمزنگاری در استونی متمرکز گردیده اند. وب سایت P2PB2B با یک سرویس پروکسی ثبت نام دامنه( DomainsByProxy) ناشناس ثبت شده و شعار آن "هویت شما هیچ کس جز ما نیست" است.

undefined

تنها مبادله رمزنگاری دیگری که Foin(فوین) در آن ذکر شده است، (HotBit) است. دامنه تبادل نیز در DomainsByProxy(پروکسی ثبت نام دامنه) ثبت شده است.

هات بیت در وب سایت خود ادعا می کند که هم در هنگ کنگ و هم در استونی ثبت شده است.با این حال، Cointelegraph نتوانست هیچ ثبت نام تجاری را برای HotBit در استونی پیدا کند و فقط ثبت آن را در هنگ کنگ پیدا کرد.

علاوه بر این، فوین در هر صرافی با دو قیمت کاملا متفاوت معامله می شد و در زمان فشار، معاملات ارز با قیمت 3.200 دلار از طریق HotBit انجام می شد در حالیکه در P2PB2B با سرعت زیاد به 4.000 دلار رسید.

اتصال شرکت به لیست سیاه

در ابتدا، ارز Foin (فوین)توسط سایتی به نام Financial.org که اکنون نابود و منحل شده و ادعا می شد در انگلستان ثبت شده است، مدیریت می شد سپس طبق گزارش اداره رفتار مالی، سازمان نظارت بر امور مالی انگلیس، اعلام شد وبسایت Financial.org خدمات سرمایه گذاری را بدون مجوز قانونی ارائه می دهد.

به همین منظور ، FCA وبسایت Financial.org را در لیست نظارتی خود قرار داده و به سرمایه گذاران نسبت به معامله با این شرکت هشدار داد.در آن زمان، برخی از سرمایه گذاران Foin (فوین) به رویترز گفتند که وبسایت Financial.org به آنها اطلاع داده که اگر حداقل سرمایه گذاری خود را از 3.000 دلار به 10 هزار دلار افزایش ندهند، حساب آنها را می بندد و 20 درصد از وجوه آنها را می گیرد.

در همان زمان، تنظیم کنندگان مالی در امارات متحده عربی، مالزی، سنگاپور، اندونزی و تایلند نیز وبسایت Financial.org را در لیست هشدار شرکت های غیر مجاز قرار دادند.

علاوه بر این، صفحه Foin(فوین) در تجمع داده های رمزنگاری CoinMarketCap(کوین مارکت کپ) حاوی یک هشدار است: "لطفاً احتیاط کنید" وی گفت: "ما گزارش هایی دریافت کرده ایم که فوین به Financial.org وابسته است ، سازمانی که در فهرست مراقب تعدادی از نهادهای نظارتی است. لطفاً احتیاط کنید".

یکی از کارمندان شرکت Dun & Bradstreet، شرکتی که اطلاعات مربوط به اعتبار تجاری و همچنین گزارش‌های مربوط به کسب و کارها را ارائه می‌دهد، تایید کرد که تنها یک شرکت در بانک اطلاعاتی جهانی وجود دارد که در Financial.org با نام خود ثبت شده‌است.این شرکت "VietNam Financial.org Investment Company Limited" نام دارد و در ویتنام تحت کد مجوز سرمایه گذاری 0314733223 ثبت شده است.

از طریق جستجو در ثبت های تجاری ویتنامی، یافتن شخص حقوقی حاوی "Financial.org" به نام خود، با شماره ثبت "Viet Nam Financial.org Investment Company Limited" تطبیق داده شد و ثابت شد:

undefined

این شرکت یعنی (Financial.org Vietnam) در صفحه رسمی خود در فیس بوک، محصولات مرتبط با Foin (فوین)، از جمله (Foin Real Estate) و پذیرش توکن را به عنوان وسیله پرداخت برای اتومبیل های لوکس و همچنین ادعاهایی مبنی بر مشارکت هایی با ارائه دهندگان راه حل پرداخت Crypto(ارز دیجیتال)، فعالانه تبلیغ کرده است. در بازبینی یک کاربر آمده است که Foin "راهی برای کسب درآمد هنگام خواب".

نگرانی سرمایه گذاران در پی طرح برنامه انتقال

درماه ژوئن سال 2018(خرداد ماه سال 1397)، Financial.org حساب های دلار سرمایه گذاران را به طور یک جانبه به توکن فوین تبدیل و از برداشت وجه آنها جلوگیری کرد، پس از آن کیف پول های (فوین)Foin را به یک درگاه مهاجرت به نام (FWM)FoinWalletMigration.com)) منتقل کرد.

در ماه سپتامبر سال 2019 (شهریور ماه سال 1398) وبسایت Financial.org با انتشار اطلاعیه ای در این وبسایت"ما فعالیت خود را متوقف کرده ایم، دستورالعمل های نحوه مطالبه ارزهای دیجیتال خود در ماه آگوست سال 2019(مرداد ماه سال 1398) توزیع شده است"، فعالیت خود را متوقف کرد.

در اواسط ماه نوامبر(آبان ماه)، FoPay سرمایه گذاران را ملزم کرد تا توکن های خود را با پرداخت هزینه 8.75 دلار برای هر رمز از FWM به پلتفرم خود منتقل کنند و آخرین مهلت برداشت توکن های فوین تا 2 ماه دسامبرسال 2019 (11 ام آذرماه سال 1398) تعیین شد.

این شرکت(FoPay) اظهار داشت، "FoPay هیچگونه مسئولیتی در قبال انتقال ناموفق فوین(Foin) از FWM نخواهد داشت، زیرا ما قادر به پیگیری و ردیابی هیچگونه پرداخت و نقل و انتقالی نیستیم و لطفاً از مطرح کردن سوالات از FoPay در رابطه با FWM خودداری کنید به این دلیل که ما قادر به پاسخگویی از طرف FWM نیستیم".

تقاضای این شرکت باعث واکنش فوری دارندگان فوین شد و بسیاری از کاربران فکر کردند که فوین احتمالاً به پایان خود نزدیک شده است. نظرات دارندگان توکن فوین در پلتفرم اجتماعی سرمایه گذاری Investing.com شروع به انتشار شد:

"همه عصبانی بودند به این دلیل که این شرکت مردم را مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای برداشتن FOIN dc کرده بود، در حالی که هیچ تضمینی وجود نداشت که فوین در 3 ماه دسامبر(12 ام آذر ماه) به بازار عرضه شود و از زمان عرضه قیمت خوبی داشته باشد. "
"قیمت فوین به طور مداوم در حال افزایش است، غیر منطقی است، کسی می تواند توضیح دهد؟"
"دوستان عزیز، در شرکت Foin(فوین) سرمایه گذاری نکنید، قسم می خورم که بیش از دو سال است که 4.500 فوین خریده ام، اما قابل فروش نیستند و زندگی من با مشکل مواجه شده است"
"اول ماه ژانویه بعدی(11 ام دی ماه سال 1398)، اگر مدیریت فوین هنوز برداشت از fopay را به عنوان سرمایه گذار به تعویق اندازد، تلاش ما برای پس گرفتن پول چیست"
"در حال حاضر من واقعاً هیچ ارزشی را جدی نمی گیرم. فوین به طور فعال معامله نمی شود. به عنوان مثال، در حالی ک0ه من این پست را می نویسم، این انجمن(در بالای صفحه) ارزش فعلی 3.192،97 دلار آمریکا را نشان می دهد، در حالی که کیف پول FoPay من 2.707،29 دلار آمریکا را نشان می دهد... بنابراین من فقط تا پانزدهم یعنی تا زمان اعلام شدن شروع تجارت صبر می کنم، و اینکه همه ما از ارزش واقعی فوین را می دانیم. کازینو خالص(بی کلک) است، درست است؟ "

برخی از کاربران شک کردند که ارزش فوین واقعی نیست و وجود کیف پول FoPay را زیر سوال بردند. ظاهراً عده ای دیگر نیز معتقد بودند که قیمت فوین پس از 2 ماه دسامبر(10 ام آذرماه) حتی به صفر می رسد.

نام نویسی و یا ثبت نام در تنظیم کننده ها

به گفته Bisnode،(یک منبع اطلاعات سوئیس و ثبت اطلاعات اعتبار)، بنیاد فوین در سال 2019(1398) در این کشور تاسیس و به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در قسمت Zug ثبت شد. بنیاد فوین می گوید که هدف آن حمایت و ترویج تحقیقات در مورد بلاکچین و ارتقا وآموزش استعدادها و استارتاپ هایی است که در حوزه بلاکچین فعالیت می کنند.

سخنگوی سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) به Cointelegraph گفت که "شرکت ذکر شده هیچ مجوزی از FINMA ندارد."

وبسایت Cointelegraph با بنیاد فوین تماس گرفت تا رابطه خود را با Financial.org توضیح دهد و آن را روشن کند، اما هنوز پاسخی نداده است.

واحد اطلاعات مالی استونی (FIU) به وبسایت Cointelegraph تأیید کرد که AliExchange (علی اکسچنج)دارای سه مجوز معتبر تجاری در استونی است: یکی برای فعالیت به عنوان یک موسسه مالی دیگری که به آن اجازه می دهد به عنوان ارز رمزنگاری فعالیت کند و یکی دیگر که به شرکت اجازه می دهد تا به کاربران پیشنهاد کیف پول ارز رمزنگاری شده دهد و اولین مجوز در 7 ام ماه مه سال 2019(17 ام اردیبهشت ماه سال 1398) صادر شد در حالی که دو مجوز دیگر در هفته اول ماه نوامبرسال 2019 (هفته دوم آبان ماه سال 1398)اعطا شد.

FoPay توسط شرکتی ثبت که در اوکراین با نام"شرکت فوین بلاکچین با مسئولیت محدود(Foins Blockchain Limited Liability Company)" که تحت کد شناسایی شخص حقوقی 42019553 ثبت شده است، و به آن تعلق دارد و اداره می شود.

هنگام ثبت نام، بنیانگذار بلاکچین فوین با عنوان فردی به نام (Dmytro Lunhu)که در مولداوی مستقر است معرفی شد، در حالی که مدیر آن با عنوان یک شهروند اوکراین به نام (Yevhen Petelin) معرفی شد. طبق وبلاگ رسمی فوین، مدیر عامل شرکت FoPay روسلان سالاتوو(Ruslan Salatov) است.

وبسایت Cointelegraph از طریق کامنت در LinkedIn(لینکد این) با سالاتوو تماس گرفت، اما از زمان فشار پاسخی دریافت نکرد. صفحه سالاتوو درLinkedIn به هیچ یک از کارهای خود در مورد Foin، FoPay یا شرکت های به ظاهر مرتبط اشاره ای نمی کند.

داشتن دقت و اهتمام و توجه کافی در پروژه های جدید رمزنگاری

در حالی که ارزهای رمزپایه و دارایی های دیجیتال در سطح جهانی شاهد افزایش پذیرش هستند، مشکلات تقلب و شیوه های نامناسب و بد تجارت همچنان پابرجاست. همانطور که Cointelegraph قبلاً گزارش داده بود، ارزهای رمزنگاری شده ارزهای رمزنگاری شده به لطف جذابیت ناشناس بودن و مقررات و استانداردهای ناهمگن به کانون فعالیت کلاهبرداران تبدیل شده اند. بر اساس داده های شرکت تجزیه و تحلیل ارز رمزنگاری شده (CipherTrace)، تا ماه آگوست سال 2019(مرداد ماه سال 1398)، سرمایه گذاران ارزهای رمزنگاری در سراسر جهان 4.3 میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری از دست داده اند.

سرمایه گذاران دارایی های دیجیتالی جدید باید از برخی علائم هشدار دهنده مانند خطاها و تحقیقات بد در مقاله سفید پروژه، ادعاهای اقرار آمیز در مورد سود و جزئیات ناچیز در مورد کارکنان و توسعه پروژه آگاه باشند.

سلب مسئولیت: وبسایت ما هیچ محتوا یا محصولی را در این صفحه تأیید نمی کند. در حالی که هدف ما ارائه کلیه اطلاعات مهمی است که می توانیم بدست آوریم، خوانندگان باید قبل از هرگونه اقدام در رابطه با شرکت، تحقیقات خود را انجام دهند و مسئولیت کامل تصمیمات خود را بر عهده گیرند. این مقاله را نمی توان به عنوان یک مشاوره سرمایه گذاری در نظر گرفت.