توکن اِیپ کوین ApeCoin چیست و چه کسی پشت آن است؟

از میان تمام NFT های جذاب باشگاه NFT میمون‌های کسل Bored Ape Yacht Club (BAYC) و مجموعه های مرتبط احتمالاً برجسته ترین آنها هستند.

آن‌ ها میمون‌ هایی با ظاهر خسته‌ کننده داشتند که می‌ توانستند تا ریزترین جزئیات بر اساس سلیقه خریدار سفارشی شوند. این آثار هنری به ظاهر معمولی توجه فوق العاده ای را به خود جلب کردند. برخی از آنها حتی با لیست مشتریانی مانند جاستین بیبر، امینم، جیمی فلن و... به صدها هزار دلار فروخته شدند و به نظر نمی رسد که هیاهوی اطراف BAYC به این زودی ها محو شود.

در 18 مارس ApeCoin (APE) راه اندازی و برای همه سرمایه گذاران BAYC و مجموعه های NFT مرتبط، مانند Mutant Ape Yacht Club و Bored Ape Kennel Club منتشر شد.

از طریق ایردراپ صاحبان NFT های BAYC می توانند توکن های APE را به صورت رایگان دریافت کنند و هر زمان که مایل باشند آنها را دوباره بفروشند. البته برخی از سرمایه گذاران پول زیادی به جیب زدند و در نهایت بار دیگر سر و صدا را در اطراف BAYC به راه انداختند.

اِیپ کوین چیست؟

توکن اِیپ کوین به عنوان نماد حکومتی و ابزاری BAYC یک پروژه NFT آزمایشگاه یوگا که دارای 10000 اثر هنری میمون بی‌ حوصله است عمل می‌ کند. بنیاد اِیپ که به اِیپ کوین قدرت می‌ دهد توسط DAO اِیپ کوین نظارت و مدیریت می‌ شود که هدف آن تضمین حاکمیت با رشد جامعه می باشد. بنابراین دارندگان اِیپ کوین به رای دهندگان در DAO تبدیل می شوند که بنیاد به عنوان تسهیل کننده برای آن عمل می کند.

این یک پروژه منبع باز است که در خدمت اقتصاد وب 3.0 است که در آن صاحبان محتوای مبتنی بر وب خود خالقان هستند. این شامل آثار هنری دیجیتال، موسیقی، ویدئوها، فایل‌ های GIF، آیتم‌ های درون بازی و... است. امکانات تأثیر بلاکچین بر فرهنگ آنقدر بی‌ پایان است که هنوز نمی‌ توان همه آن‌ ها را پیش‌ بینی نمود. APE توکنی است که برای حمایت از آنچه در آینده است توسط جامعه کنترل و ساخته شده است. به نقل از وب سایت اِیپ کوین این به عنوان یک لایه پروتکل غیرمتمرکز برای ابتکارات تحت رهبری جامعه عمل می کند که فرهنگ را به سمت جهان ماوراء سوق می دهد.

ادمین های بنیاد Ape تحت نظارت هیئت مدیره یعنی شورای ویژه ApeCoin DAO هستند. هنگامی که پیشنهادات برای اجرای چشم انداز DAO بررسی می شود هیئت تشکیل می شود. آنها را مدیریت می کند، اجرای کامل را تضمین می کند و به عنوان نگهبان چشم انداز DAO عمل می کند. هیئت اول به مدت 6 ماه خدمت خواهد کرد و پس از آن اعضای DAO سالانه در مورد اعضای جدید رای خواهند داد.

این وب سایت می گوید: هدف بنیاد APE این است که رشد و توسعه اکوسیستم APE را به روشی منصفانه و فراگیر مدیریت کند. این بنیاد همچنین زیرساختی را برای دارندگان اِیپ کوین فراهم می کند تا از طریق فرآیندهای حاکمیتی باز و بدون مجوز با یکدیگر همکاری کنند.

اهداف پروژه:

پروژه اِیپ کوین در تلاش است تا ایجاد و گسترش یک جامعه وب غیرمتمرکز وب 3.0 را با اجازه دادن به موارد زیر ترویج دهد:

1. حکومت:

از آنجایی که دارندگان اِیپ کوین به عضویت ApeCoin DAO درمی آیند آنها مسئول رای‌ گیری در مورد تغییرات پیشنهادی در پروتکل‌ ها و اطمینان از حفظ چشم‌ انداز بلند مدت پروژه می‌ شوند.

2. دسترسی:

بخش‌های خاصی از اکوسیستم Ape برای کاربران روزمره مانند کالاهای انحصاری، بازی‌ها، خدمات و حتی رویدادها محدود شده است. دسترسی به آنها از طریق مالکیت ApeCoins باز می شود.

3. تشویق:

شرکت‌ کنندگان شبکه‌ ای که دارای اِیپ کوین ها هستند حتی می‌ توانند Bored Apes را در پروژه‌ های در حال توسعه خود بگنجانند. این امکانات از استفاده از آواتارهای Ape در بازی‌ ها گرفته تا خدمات و سایر برنامه‌ ها نیز گسترش می‌ یابد.

4. خرج کردن:

اِیپ کوین به‌عنوان یک توکن کاربردی و همچنین به‌ عنوان یک ارز دیجیتال عمل می‌ کند که کل جامعه را متحد می‌ نماید و ابزاری برای تراکنش بین خود در یک پلتفرم غیرمتمرکز فراهم می‌ کند.

چرا شور و حرارت در اطراف ApeCoin وجود دارد؟

شایان ذکر است که Bored Ape NFT که در حال حاضر هر کدام چند صد هزار دلار ارزش دارند تقاضای زیادی دارند. در اوایل این ماه Finbold گزارش داد که مجموعه NFT میمون های بی حوصله با میانگین 59000 جستجوی ماهانه در گوگل در بین 10 مجموعه برتر NFT توسط جستجوی گوگل قرار دارد.

می توان تصور نمود که همان معامله گرانی که در مورد سهام AMC (NYSE: AMC) و GameStop (NYSE: GME) و ارزهای دیجیتال دوج و شیب حدس و گمان می زدند به سمت بخش Ape سرمایه گذاری کشیده شوند به ویژه با توجه به این واقعیت که NFT هستند به عنوان نماد وضعیت در نظر گرفته می شود.

در نهایت اگرچه هنوز عملیاتی انجام نشده است ایپ کوین مرتبط با Bored Ape Yacht Club کاوش در مورد امکان آوردن ابزار به توکن خود با هدف رساندن پروژه به متاورس در تلاش برای تنوع بخشیدن به درآمد از فروش Ape تصاویر مبتنی بر NFT را آغاز کرده است.

بنیاد Ape و DAO

Stewarding APE coin پایه و اساس Ape است. این لایه پایه ای است که دارندگان و DAO می توانند در آن بسازند. طبق وب سایت رسمی:

این بنیاد حکمرانی غیرمتمرکز و تحت رهبری جامعه را تسهیل می کند و به گونه ای طراحی شده است که در طول زمان غیرمتمرکزتر شود. وظیفه مدیریت تصمیمات ApeCoin DAO را بر عهده دارد و مسئولیت مدیریت روزانه، حسابداری، مدیریت پروژه و سایر وظایف را بر عهده دارد تا اطمینان حاصل کند که ایده های جامعه DAO از پشتیبانی لازم برای تحقق بخشیدن به واقعیت برخوردار است.

از طرف دیگر خود DAO برای ارائه قدرت به جامعه دارندگان APE وجود دارد. فرآیندهای پیشنهادی بهبود Ape به اعضای DAO این امکان را می دهد که در مورد برنامه های کاربردی، پروژه ها، مشارکت ها و فراتر از آن صندوق اکوسیستم تصمیم گیری کنند.

undefined

پروتکل APE Coin

همانطور که در بالا ذکر شد APE یک توکن ERC-20 است که در خدمت اهداف حاکمیتی است اما هنگامی که در اکوسیستم APE استفاده می شود ابزارهای کاربردی نیز به ارمغان می آورد.

لایه پروتکل منبع باز کل اکوسیستم چند هدف دارد:

  • ایجاد انگیزه

APE قرار است به عنوان ابزاری برای توسعه دهندگان برای مشارکت در اکوسیستم با گنجاندن آن در محصولات، بازی ها، خدمات و... خدمت کند.

  • حکومت

همانطور که در بالا توضیح داده شد حکومت یکی از اهداف اصلی APE است زیرا به دارندگان اجازه می دهد در DAO شرکت کنند.

  • دسترسی

این ارز دیجیتال دسترسی به برخی از بخش‌ های اکوسیستم را فراهم می‌ کند که در غیر این صورت در دسترس نیستند. اینها شامل کالاها، رویدادها، بازی‌ ها و... می‌شوند و منحصر به دارندگان هستند.

APE به عنوان نماد مفید اکوسیستم به شرکت کنندگان خود ارزی می دهد که می تواند بدون هیچ واسطه متمرکزی از آن استفاده کند.

نحوه خرید کوین APE

APE در حال حاضر فهرست شده و در برخی از صرافی های بزرگ مانند Binance، Coinbase، FTX، Huobi، KuCoin، Bybit، Kraken و... معامله می شود.

با این حال در زمان نگارش این مقاله به نظر می‌ رسد که سهم عمده نقدینگی در صرافی بایننس است و در جفت‌های APE/USDT و APE/BUSD متمرکز می باشد.

ApeCoinApeCoin
ApeCoin$۷.۸۴۲۳۸,۵۰۱ تومان