توضیح بیت کوین برای بچه 5 ساله

اگر هنوز نمیدونید بیت کوین چی هست......

یک روز عالی ما روی یک صندلی تو پارک نشستیم. من یک سیب همراه خودم دارم سیبم رو میدم به تو، تو الان یک سیب داری و من هیچی ندارم.آسون بود نه؟

بیاید یک نگاه دقیق تر داشته باشیم به اتفاقی که افتاد. سیب من به صورت فیزیکی منتقل شد به دست تو. تو میدونی که این اتفاق افتاد من آنجا بودم، تو آنجا بودی. سیب رو لمس کردی. ما به نفر سوم احتیاج نداشتیم که برای انتقال به ما کمک کند. ما برای مثال فردی با نام سعید را برای تایید کردن انتقال سیب از من به تو وسط معرکه نکشیدیم. سیب مال تو هست!

من نمیتونم یک سیب دیگه بهت بدم چون سیب دیگه ای ندارم. دیگه کنترلش از دست من خارج هست. سیب دیگه به من تعلق نداره. الان تو کنترل کامل سیب را داری. اگه بخوای میتونی به دوستت بدیش، دوستت میتونه سیب را به دوستش بده و...

خب این یک مبادله به نفسه است. فکر میکنم واقعا شبیه هست. چه یک موز، یک کتاب، یا یک سکه، و یا یک عروسک را بدهم.

ولی دارم زیادی جلو میرم و از موضوع دور میشم.

برگردیم به همون سیب!

توضیح بیت کوین با سیب

حالا فرض کنیم که من یک سیب دیجیتال دارم. من سیب دیجیتالم را به تو میدهم. آها الان داره جالب میشه!

چطوری میفهمید که سیب دیجیتالی که مال من بوده الان مال شماست؟ یک لحظه بهش فکر کنید.

یکم پیچیده تر هست، نه؟ چطور میخواهید بفهمید که اول واسه سعید در یک ایمیل نفرستادمش؟ یا به دوستت علی؟ یا به دوست خودم پارمیدا؟

شاید چند کپی از سیب دیجیتالم در کامپیوتر داشته باشم. شاید آن را در اینترنت گذاشته باشم و میلیون ها نفر دانلودش کرده باشند.

همینطور که میبینید، معامله دیجیتالی یکم مشکل هست. فرستادن سیب های دیجیتال مثل فرستادن سیب های واقعی نیست.

بعضی از مغزهای اینترنتی یک اسم برای این مشکل دارند: مشکل هزینه دوگانه (Double Spend) نامیده میشود. اما نگران نباشید. تمام چیزی که باید بدانید این است که مدت طولانی هست که ذهنشون را مشغول کرده است و هنوز هم نتوانستند حلش کنند.

تا الان...... اما بیاید که مشکل را خودمان حل کنیم.

دفتر کل

بیت کوین شبیه یک دفتر کل حسابداری

شاید این سیب های دیجیتالی نیاز به پیگیری شدن در دفتر کل دارند. در واقع یک کتاب هست که در آن رد تمام حساب ها را دارید. یک کتاب حسابداری.

این دفتر کل، از آنجایی که دیجیتال هست, باید در دنیای خودش باشد و یک نفر آن را کنترل کند.

مثل بازی World of Craft. در شرکت Blizzard، کسانی که بازی های آنلاین را میسازند، یک دفتر کل دیجیتال از تمام فایل های کمیاب و مهم که در سیستم وجود دارد، را دارند. خیلی جالب هست! یک نفر مثل آنها میتواند تمام سیب های دیجیتال مارا پیگیری کند. عالیه، حلش کردیم.

مشکلات

البته یک مشکل کوچک هست:

1) چه میشود اگر یک نفر در شرکت Blizzard چیزهای بیشتری خلق کند؟ او میتواند هر وقت بخواهد چند سیب دیجیتال به حساب خودش اضافه کند!

2) این دقیقا مثل زمانی که روی صندلی نشسته بودیم نیست. آن موقع فقط من و تو بودیم. درگیر کردن شرکت Blizzard, مثل کشاندن سعید (نفر سوم) برای انجام تمام معاملاتی است که روی صندلی پارک میکنیم. چطور میتونم سیب دیجیتال خودم رو به صورت مرسوم به تو بدهم؟

آیا راهی هست که ما بتونیم به همین شیوه معاملات روی نیمکت خود را تبدیل به معاملات دیجیتالی کنیم؟ به نظر سخت میرسد.

راه حل

شبکه بیت کوین

اگر این دفتر کل را به همه بدهیم چی؟ به جای اینکه دفتر کل در کامپیوتر شرکت Blizzard باشد، در کامپیوتر همه خواهد بود. تمام معاملاتی که تا الان اتفاق افتادن، ثبت میشوند.

نمیتونی تقلب کنی. اگر من سیب دیجیتال نداشته باشم، نمیتوانم برای تو چیزی بفرستم، چراکه سیستم به صورت همگانی و هماهنگ به چرخه نمیافتد. سخت است که این سیستم را شکست بدهی. مخصوصا اگر خیلی بزرگ شده باشد.

به علاوه توسط فقط یک نفر کنترل نمیشود، پس میدانم که یک نفر نمیتواند به خودش سیب دیجیتالی اضافی بدهد. قوانین سیستم از همان اول مشخص شده اند. و کدها و قوانین یک منبع همگانی هستند. این قضیه وجود دارد تا انسان های باهوش بتوانند همکاری، پشتیبانی، محافظت، رشد و بازررسی کنند.

شما هم میتوانید در این شبکه شرکت کنید و دفتر کل را به روز رسانی کنید و از درست بودن همه چیز مطمئن بشوید. به این خاطر به شما 12.5 سیب دیجیتال جایزه میدهند. در واقع، تنها راه تولید بیشتر سیب دیجیتالی در سیستم همین هست.

کمی موضوع را ساده نشان دادم.

اما این سیستم وجود دارد و به آن قرارداد بیت کوین میگویند. این سیب های دیجیتالی همان بیت کوین های در سیستم هستند.

خب دیدید چه اتفاقی افتاد؟ دفتر کل عمومی چه چیزی را فراهم میکند؟

1) این یک منبع همگانی هست، درسته؟ در ابتدای کار، جمع کل سیب ها در دفتر کل عمومی مشخص شده است. من تعداد دقیق موجودی را میدانم. درون سیستم، میدانم که محدود هستند.

2) میدانم که وقتی یک معامله را انجام میدهم به طور مجوزدار مالکیت آن چیز از من به تو منتقل میشود. من قبلا نمیتوانستم درباره ی چیزهای دیجیتالی این حرف را بزنم. این توسط دفتر کل عمومی به روز رسانی و بازبینی میشود.

3) چرا که این یک دفتر کل عمومی هست، من نیازی به سعید (نفر سوم) برای اطمینان حاصل کردن از اینکه تقلب نکنم و کپی های بیشتری برای خودم نسازم یا یک سیب را دوبار نفرستم، ندارم.

در حال حاضر درون سیستم، معامله یک سیب دیجیتالی مانند معامله کردن یک چیز فیزیکی است. الان به خوبی دیدن یک سیب واقعی است که از دست من به جیب تو میرود. مثل روی صندلی پارک، که فقط دو نفر در یک معامله بودن، است. من و تو به سعید برای تایید کردن معامله نیازی نداشتیم.

به عبارت دیگر، مثل یک شی فیزیکی رفتار میکند.

اما میدونید چی جالبه؟ هنوز هم دیجیتال هست. ما میتونیم با 1000 سیب یا 1 میلیون و یا حتی 0000001.0 سیب سر و کار داشته باشیم. من میتونم با یک کلیک آن را بفرستم و من میتونم حتی اگر در پکن یا نیویورک باشی آن را در جیب دیجیتالی تو بریزم.

حتی میتونم یک پله از این بالاتر بروم! به هرحال دیجیتالی است. شاید بتوانم یک نوشته را به آن متصل کنم، یک یادداشت دیجیتالی. یا شاید بتوانم چیزهای مهمتری به آن متصل کنم. مانند یک قرارداد، یا یک گواهی بورس، یا یک کارت شناسایی...

خب این عالیه! چطور میتونیم با این سیب های دیجیتالی رفتار کنیم یا ارزشش را بدانیم؟ خیلی مفید هستند، اینطور نیست؟

خب در حال حاضر خیلی ها راجع به این بحث میکنند. بحث هایی بین مکتب های اقتصادی وجود دارد. بین سیاست مدارها. بین برنامه نویس ها. اما به آنها گوش نکنید. بعضی از ادم ها باهوش هستند. بعضی ها اطلاعات درست ندارند. بعضی ها میگویند که سیستم ارزش بالایی دارد، بعضی ها میگویند ارزش آن صفر است. یک نفر یک عدد برایش مشخص کرد: هر نفر 1300 دلار. بعضی ها میگویند طلای دیجیتال است، بعضی ها میگویند یک ارز هست. بقیه میگویند فقط یک حباب مالی است. بعضی ها اعتقاد دارند دنیا را عوض میکند، یا شاید فقط زودگذر است. من نظر خودم را راجع به آن دارم.

اما این یک داستان دیگر است. اما تو بیشتر از خیلی ها راجع به بیت کوین میدونی.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۴۱۹۹۲۹,۵۷۳,۷۶۳ تومان