هر آنچه که باید در مورد ربات های معاملاتی یا Trading Bots بدانید

رمز ارزها بسیار بی ثبات شناخته می شوند و قیمت ها حتی در عرض چند دقیقه به شدت در نوسان هستند. سرمایه گذاران این فرصت را دارند که در معاملات ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا و در هر زمان از روز شرکت کنند. تأثیر ترکیبی این عوامل، از بسیاری جهات اثربخشی تجارت ارز دیجیتال در انسان را محدود می کند.

در بسیاری از موارد سرمایه گذاران قادر به واکنش سریع نسبت به تغییرات قیمت برای دستیابی به معاملات بهینه نیستند. سرمایه گذاران نمی توانند به همان اندازه که لازم است وقت خود را به بازار ارزهای دیجیتال اختصاص دهند تا همیشه به بهترین معاملات برسند. این امر مستلزم نظارت شبانه روزی در صرافی های ارز دیجیتال در سراسر جهان است. اینجاست که ربات های معاملاتی ارز دیجیتال وارد می شوند. آنها چیزی جز ابزارهای خودکار نیستند که از طرف سرمایه گذاران انسانی معاملات را انجام می دهند.

ربات معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

undefined

ربات معاملاتی ارز دیجیتال مجموعه ای از برنامه ها است که برای معاملات خودکار دیجیتال از طرف شما طراحی شده است. به طور معمول سرمایه گذار یا معامله گر باید به آمار بازار توجه داشته باشد که نقشی اساسی در تمرین معاملات بازی می کند و سپس تصمیم بگیرد که کدام ارز دیجیتال را برای خرید یا فروش و در چه زمانی انتخاب کند. ربات های معاملاتی ارز دیجیتال می توانند به راحتی و به صورت خودکار آمار بازار را تجزیه، تحلیل و تفسیر کنند. آنها می توانند داده های بازار را جمع آوری کنند، آن را تفسیر کنند، ریسک احتمالی بازار را محاسبه کنند و خرید یا فروش دارایی های رمز ارز را انجام دهند.

مانند این است که یک متخصص استخدام کنید تا معامله ارز دیجیتال را برای شما انجام دهد در حالی که می توانید آرام بنشینید و رشد سود خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال می توانید برای خرید بیشتر بیت کوین هنگامی که قیمت از یک حد مشخص پایین می آید یک ربات معاملات ارز دیجیتال را راه اندازی کنید. ربات های معاملاتی ارز دیجیتال اغلب می توانند در وقت شما صرفه جویی کنند و مقرون به صرفه تر از استخدام متخصصان انسانی هستند.

ربات ها چگونه کار می کنند؟

undefined

سرمایه گذاران به دنبال ربات های معاملاتی ارز دیجیتالی هستند که بیشترین استفاده را برای آنها خواهد داشت و سپس کد را از یک توسعه دهنده دانلود می کنند. بسیاری از ربات ها دارای هزینه کاربری هستند که برخی از آنها می توانند بسیار زیاد باشند. هر ربات از نظر نرم افزاری و سخت افزاری نیازهای متفاوتی دارد. برای به حداکثر رساندن تأثیر یک ربات یک سرمایه گذار باید بداند چگونه از این ابزار به بهترین شکل استفاده کند.

به عنوان مثال سرمایه گذاران باید حساب های صحیحی را که در صرافی های ارز دیجیتال تنظیم شده اند را داشته باشند و باید این حساب ها را با دارایی های ارز دیجیتال ذخیره کنند. در بسیاری از موارد آنها هنوز هم باید تصمیمات سرمایه گذاری مانند زمان خرید یا فروش را بگیرند. آنچه ربات ارز دیجیتال تمایل ندارد یک راه حل سریع و غنی برای سرمایه گذار است که به دنبال وقت و تلاش لازم برای موفقیت نیست.

به طور کلی بیشتر ربات های معاملاتی ارز دیجیتال دارای مولفه های اصلی زیر هستند:

تجزیه و تحلیل داده های بازار

این قسمت داده های خام بازار را از منابع مختلف ذخیره می کند، آنها را تفسیر می کند و تصمیم می گیرد که یک دارایی خاص ارز دیجیتال را بخرد و یا بفروشد. اکثر ربات ها به کاربران امکان می دهند انواع داده ها را به بخش تولید کننده سیگنال اختصاص دهند تا نتایج تصفیه شده ای داشته باشند.

پیش بینی خطر بازار

این قسمت جنبه حیاتی ربات معاملات ارز دیجیتال است. مانند مورد قبلی این مورد نیز از داده های بازار برای محاسبه خطر احتمالی در بازار استفاده می کند. براساس این اطلاعات ربات تصمیم می گیرد که چه مقدار سرمایه گذاری یا معامله کند.

خرید یا فروش دارایی ها

این بخش از ربات معاملات ارز دیجیتال از API ها برای خرید یا فروش دارایی ارز دیجیتال به صورت استراتژیک استفاده می کند. گاهی اوقات ممکن است بخواهید از خرید عمده توکن ها خودداری کنید و در شرایط خاص خریدهای فوری می تواند بهترین انتخاب باشد. بخش اجرا از چنین جنبه هایی مراقبت می کند.

انواع ربات ها

undefined

انواع مختلفی از ربات های معاملاتی ارز دیجیتال وجود دارد. یکی از محبوب ترین ها ربات آربیتراژ است. ربات های معاملات ارز دیجیتال آربیتراژ ابزاری هستند که قیمت ها را در صرافی ها بررسی کرده و بر این اساس معاملات را انجام می دهند تا از این تغییرات استفاده کنند. از آنجا که قیمت ارز دیجیتال از یک صرافی نسبت به یک صرافی دیگر تا حدودی متفاوت است ربات هایی که بتوانند به سرعت حرکت کنند می توانند صرافی هایی را که در به روزرسانی قیمت آنها تأخیر می افتد شکست دهند.

تعداد کم دیگر از ربات های معاملاتی ارز دیجیتال از داده های قیمت تاریخی برای آزمایش استراتژی های معاملاتی استفاده می کنند و از لحاظ نظری به دست سرمایه گذاران می رسانند. و هنوز رباتهای معاملاتی ارز دیجیتال دیگری وجود دارند که برای انجام معاملات با سیگنال های خاص مانند حجم معاملات یا قیمت برنامه ریزی شده اند.

مزایای ربات های معاملاتی ارز دیجیتال

undefined

قوی تر

مقدار داده ای که یک معامله گر انسانی می تواند همزمان پردازش کند محدودیت خاصی دارد. حتی اگر همه داده ها پردازش شوند جستجوی بینش بر اساس آن داده ها دشوار است. ربات های معاملاتی ارز دیجیتال می توانند به راحتی حجم زیادی از داده ها را کنترل کرده و به نتایج قابل قبولی برسند.

بی احساس

یک ربات معاملاتی ارز دیجیتال بر اساس آنچه که ادراک می شود تصمیم گیری می کند و بر خلاف انسان ترس از دست دادن یا طمع سود را ندارد. معامله گران با تجربه ممکن است با غلبه بر احساسات خود تصمیمات منطقی بگیرند اما این امر ممکن است همیشه در مورد همه افراد خصوصاً مبتدیان صدق نکند. از طرف دیگر یک ربات معاملات ارز دیجیتال همیشه احساسات را از معادله دور نگه می دارد.

کارآمد

معامله دارایی های ارز دیجیتال با استفاده از ربات معاملات ارز دیجیتال همیشه کارآیی بیشتری دارد. لازم نیست نگران تأخیر و مهم تر از همه خطاهای انسانی باشید. تا زمانی که ربات داده های صحیحی را دریافت کند و روی الگوریتم های مناسب کار کند می تواند دارایی ها را با شانس سود بیشتری معامله کند. یک مزیت دیگر این است که این ربات ها می توانند 24 ساعته کار کنند.

معایب ربات های معاملاتی ارز دیجیتال

undefined

ربات های معاملاتی ارز دیجیتال در برخورد با یک بازار کاملاً غیر قابل پیش بینی دقیقاً عالی نیستند. موقعیت هایی مانند همه گیری مداوم ویروس کرونا می تواند تأثیر غیرمنتظره ای در بازار داشته باشد و شما همیشه نمی توانید تأثیر این وقایع بر اقتصاد را پیش بینی کنید. برای ادامه سود شما به یک استراتژی بهتر روانشناختی نیاز دارید.

از آنجا که ربات های معاملاتی ارز دیجیتال توانایی انجام این کار را ندارند این جایی است که باید به غرایز خود اعتماد کنید. خطاهای برنامه نویسی نیز می توانند بر کارآیی ربات های معاملاتی تأثیر بگذارند. همچنین باید هنگام تعیین شرایط ربات و اقدامات آن به ویژه هنگام برنامه نویسی ربات معاملاتی از ابتدا بسیار احتیاط کنید.

باید به یاد داشته باشید که ربات های معاملاتی در درجه اول فقط در بازده حاشیه ای کمک می کنند. داشتن دانش عمیق از بازارهای ارز دیجیتال و داشتن یک برنامه عالی حمایت از سرمایه گذاری برای استفاده موفقیت آمیز از ربات معاملاتی بسیار مهم است.

برای برخی از سرمایه گذاران ربات می تواند ابزاری مفید جهت کمک به معاملات ارزهای دیجیتال آنها باشد.