توکن ERC-20 چیست و چه کارآیی دارد؟

ERC-20 چیست؟

ERC-20 یک استاندارد فنی است که برای صدور و پیاده سازی توکن در بلاکچین اتریوم استفاده می شود. در ماه نوامبر سال 2015 توسط فابیان وگلستلر توسعه دهنده اتریوم پیشنهاد شد. این استاندارد مجموعه ای مشترک از قوانین را توصیف می کند که برای عملکرد صحیح یک توکن در اکوسیستم اتریوم باید رعایت شود. بنابراین ERC-20 نباید به عنوان قطعه ای از کد یا نرم افزار در نظر گرفته شود. در عوض ممکن است به عنوان یک راهنما یا مشخصات فنی توصیف شود.

استاندارد ERC-20 پیش بینی تعامل بین توکن ها و برنامه های مختلف را برای توسعه دهندگان آسان می کند. همچنین نحوه انتقال توکن های ERC-20 در بلاکچین اتریوم و نحوه ثبت و تعادل عرضه و آدرس مربوطه تعریف می شود.

به عبارت دیگر ERC-20 به توسعه دهندگان لیستی از قوانین را ارائه می دهد که با پیروی از آن ها عملکرد یکپارچه را در پلتفرم بزرگ اتریوم امکان پذیر می کند. بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و خدمات از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کنند به همین دلیل اعضای جامعه و مشاغل به راحتی می توانند از آنها در طیف وسیعی از برنامه ها (مانند کیف پول ارزهای دیجیتال، معاملات غیرمتمرکز، بازی ها و موارد دیگر) استفاده کنند.

undefined

چندین توکن سازگار با ERC20 در بلاکچین اتریوم وجود دارد اما با پیاده سازی های مشخص و منحصر به فرد. بسته به رویکرد می توان از توکن ها برای نشان دادن انواع دارایی های دیجیتال یا کالاهای قابل تجارت (مانند سکه، کوپن، گواهی طلا، امتیاز وفاداری و IOU) استفاده کرد. علاوه بر این ممکن است از توکن های ERC-20 به عنوان وسیله ای برای رمزگذاری حق رأی در زمان انتخابات استفاده شود.

استاندارد ERC-20 به طور قابل توجهی تلاش های لازم برای ایجاد و صدور توکن دیجیتال را کاهش داد و این امر احتمالاً به افزایش علاقه به رویدادهای سرمایه گذاری جمعی ICO و به طور کلی فناوری بلاکچین مربوط است. چندین پروژه در حال حاضر از این استاندارد فنی استفاده می كنند و در چند سال اخیر تعداد قراردادهای توکن ERC-20 به شدت افزایش یافته است. در اواسط سال 2017 حدود 5.500 قرارداد هوشمند ERC-20 در شبکه اتریوم وجود داشت. در اوایل سال 2018 این تعداد به بیش از 40.000 رسید و اکنون بیش از 160.000 است.

اگرچه اکثر توکن ها در شبکه اتریوم از استاندارد ERC-20 پیروی می کنند اما موارد استثنایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال اتر (ETH) قبل از استاندارد ایجاد شده است و هنوز با آن مطابقت ندارد. این امر منجر به ایجاد اصطلاحاً رپد اتر (WETH) که توکنی از ERC-20 است و نشانگر اتر با نسبت 1: 1 است و به کاربران اجازه می دهد تا اتر خود را با سایر توکن های ERC-20 در صرافی های غیرمتمرکز معامله کنند.

از نظر فنی استاندارد ERC-20 شش عملکرد را توصیف می کند که برخی از ویژگی ها و توکن های دیجیتال مبتنی بر اتریوم را حفظ می کند. این توابع شامل نحوه انتقال توکن ها بین آدرس ها و برخی از داده های مهم مربوط به قرارداد هوشمند توکن مانند نماد، نام و منبع می باشد.

ویژگی های اصلی توکن های ERC-20

undefined

آنها دارای یک نام یا شناسه و یک نماد مرتبط هستند. با استفاده از این دو ارزش می توان تومن ها را از درون بلاکچین اتریوم شناسایی و از یکدیگر تفکیک کرد.

این یک رابط برای کنترل و بررسی تعادل آدرس های صاحبان آنها است. به این معنی که توکن قادر است کل مانده وجوه موجود در یک آدرس خاص را گزارش کند.

می توانید سیستم انتقال را به صورت بومی مدیریت کنید. به این دلیل که این توکن توابعی برای رسیدگی به انتقال وجوه دارد.

علاوه بر این ها این توکن قادر است به صورت مستقل برداشت های جزئی از وجوه را از یک جهت مدیریت کند. به عنوان مثال اگر به جان اجازه داده شود تا 1000 اتر را از حساب ماریا برداشت کند، جان می تواند در اولین برداشت 250 اتر را برداشت کند. در برداشت های بعدی جان می تواند بقیه وجوه را برداشت کند اما فقط تا 1000 اتر می تواند افزایش یابد.

اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۹۸.۳۶۰,۷۸۹,۴۲۶ تومان