ایلان ماسک همچنان در مورد آلت کوین هایی مانند baby dogecoin توییت می کند.

همزمان با جریان اصلی بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال در سال جاری، تعداد آلتکوین ها یا ارزهای دیجیتال جایگزین مانند ریپل (XRP) و پولکادات در بازار به سرعت در حال افزایش می باشند.

در بین این ها برخی بیشتر از دیگران مورد توجه قرار گرفته اند. به عنوان مثال دوج کوین، آلت کوین میم است که از سال 2013 به عنوان یک شوخی آغاز شد اما اخیراً محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. حتی در کمال تعجب بنیانگذار آن اکنون یکی از 10 ارز رمزپایه برتر از نظر ارزش بازار است و در ماه مه به بالاترین میزان خود یعنی نزدیک به 74 سنت رسیده است.

این نتیجه تعدادی از عوامل است از جمله سر و صدای شبکه های اجتماعی توسط نام های بزرگی مانند میلیاردر ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا که یکی از طرفداران مکرر دوج کوین در توییتر بوده است اما در مورد سایر آلت کوین ها مانند بیبی دوج کوین و شیبا اینو نیز توییت کرده است.

اگرچه مشخص نیست که پشتیبانی ایلان ماسک جدی است یا خیر اما به نظر می رسد توییت های وی با اشاره به این آلت کوین ها بر قیمت و ارزش آنها تأثیر می گذارد.

دیدن این موضوع یعنی توئیت های وی ممکن است سرمایه گذاران را وسوسه کند تا در این اقدام شرکت کنند اما کارشناسان هشدار می دهند هنگام سرمایه گذاری روی آلت کوین ها بسیار مراقب باشند. اگرچه ارز دیجیتال به طور کلی می تواند یک سرمایه گذاری بسیار ناپایدار و سوداگرانه باشد اما به گفته کارشناسان این ناپایداری درباره آلت کوین ها حتی بیشتر هم می شود.

Meltem Demirors مدیر استراتژی CoinShares به CNBC Make It می گوید: "خطر را می توان به روش های مختلف اندازه گیری کرد اما بسیاری از این دارایی ها بسیار خطرناک تر از بیت کوین و اتریوم هستند."

در زیر می توانید نظرات کارشناسان را بخوانید:

آلت کوین چیست؟

آلت کوین ها معمولاً به بسیاری از ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین اشاره دارند. اگرچه بیت کوین و اتر نزدیک به 70 درصد از بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند اما همانطور که دمیورس اشاره کرد هزاران ارز دیجیتال دیگر وجود دارد.

تفاوت های زیادی بین آلت کوین ها و بیت کوین وجود دارد. از طرف دیگر بیشتر آلت کوین ها مانند دوج کوین با کد منبع کپی شده از کوین های دیگر از جمله بیت کوین به سرعت ایجاد می شوند. غالباً از نظر طراحی آلت کوین توسعه نیافته است در حالی که بیت کوین با دقت و با یک اکوسیستم کاملاً فکر شده، مقاله سفید و کمیاب ساخته شده است. بیت کوین کاملا غیرمتمرکز ساخته شده است در حالی که آلت کوین ها اغلب توسط یک گروه یا نهاد کوچک قابل کنترل هستند.

به گفته Demirors علاوه بر این بسیاری از توسعه دهندگان آلت کوین ها برای بازاریابی کوین های خود پول می گذارند در حالی که بیت کوین این کار را انجام نمی دهد.

Demirors همچنین توضیح می دهد که برای رمز ارزهای کمتر شناخته شده معمولاً اطلاعات کمتری در دسترس عموم است و همچنین بودجه کمتری برای تهیه پشتیبان از این پروژه ها وجود دارد. این باعث می شود که سرمایه گذاری در آلت کوین ها خطر بیشتری نسبت به بیت کوین یا اتر داشته باشد در حالی که ریسک بالقوه برای پاداش بالا وجود دارد همچنین احتمال از دست دادن همه چیز نیز وجود دارد.

Demirors می گوید: "هرچه رمز ارزها بیشتر و بیشتر در بازار گسترش می یابند کوین های پایین تر بازار بیشتر در معرض ریسک پاداش هستند."

چرا آلت کوین ها بیشتر خطرناک تلقی می شوند؟

اگرچه کارشناسان هشدار می دهند که تمام ارزهای دیجیتال می توانند یک سرمایه گذاری خطرناک و بی ثبات باشند اما آلت کوین ها ممکن است به احتیاط بیشتری لازم داشته باشند.

Demirors می گوید خطرات زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد از جمله خطر شهرت، تهدیدی است که ممکن است یک پروژه آلت کوین وضعیت خوبی نداشته باشد. قبل از سرمایه گذاری تعیین اعتبار بنیانگذاران پروژه بسیار مهم است.

سرمایه گذاران بالقوه باید ریسک دسترسی به بازار را نیز ارزیابی کنند که اشاره به قابلیت دسترسی هر ارز دیجیتال را دارد از جمله جایی که برای خرید در دسترس است. به عنوان مثال اگر آلت کوین فقط از طریق یک کانال مبهم در دسترس باشد نه یک صرافی تنظیم شده، ارزش این را دارد که کمی بیشتر از طریق سرمایه گذاری فکر کنید. اگر روش خرید کوین ناقص به نظر برسد ممکن است پروژه آلت کوین ناامن و یا کلاهبرداری باشد.

با این حال یکی از بزرگترین خطرات آلت کوین ها خطر فنی است زیرا کیفیت کد پشت هر ارز دیجیتال ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال بسیاری از آلت کوین های مضمون دوج توسط توسعه دهندگانی ساخته شده اند که کد منبع سایر کوین ها را کپی و جای گذاری می کنند تا خود آنها را بسازند. به ویژه دوج کوین یک فورک یا کپی کد از luckycoin است که یک فورک لایت کوین است که یک فورک بیت کوین است.

"در رمزنگاری کد منبع باز است. این بدان معنا است که هر کسی می تواند کد منبع یک پروتکل یا یک قرارداد هوشمند را کپی کند، تغییرات جزئی ایجاد کند و آن کد را مستقر کند. " این می تواند جایی برای نقاط ضعف در یک کد را ایجاد کند و باعث می شود آلت کوین به طور بالقوه از امنیت کمتری برخوردار باشد و در برابر بازیگران بد حساس باشد.

برخی از آلت کوین ها مانند شیبا اینو (shiba inu) با بلاکچین اتریوم کار می کنند. اگرچه واحد پول آن اتر است اما به دلیل نحوه ساخت، اتریوم توانایی تأمین رمز ارزها و برنامه های مختلف را دارد. این می تواند ارزهای توسعه نیافته را با هزینه کم برای توسعه دهنده به بازار عرضه کند.

Demirors می گوید اگر مواردی در توسعه یک ارز دیجیتال وجود داشته باشد از جمله اگر برای یک حزب مرکزی امکان کنترل شبکه یا وجوه آن وجود داشته باشد حسابرسی انجام می شود. این می تواند به طور بالقوه مضر باشد زیرا یک نهاد واحد می تواند باعث نوسان در ارزش آلت کوین شود. در یک حالت شدید حتی می تواند ارزش کوین را با برداشت از سرمایه گذاری خود ذخیره کند.

با این حال حتی اگر یک کوین حسابرسی شود بازهم ممکن است یک پروژه طرح ریزی شده از بین شکاف ها عبور کند بنابراین کارشناسان معتقد هستند که شما فقط باید به اندازه توانایی از دست دادن سرمایه گذاری کنید.

به علاوه به طور معمول هیچ بیمه ای برای سرمایه گذاری در رمز ارزها وجود ندارد بنابراین ممکن است کل سرمایه گذاری خود را صرف نظر از میزان دقت خود از دست دهید.

سرمایه گذاری در هیاهوی شبکه های اجتماعی می تواند خطرناک باشد

علاوه بر ماسک بسیاری از افراد تأثیرگذار در شبکه های اجتماعی آلت کوین های مختلف را گاهی از طریق تبلیغات پولی وارد بازار کرده اند.

Demirors می گوید: "هیچ رازی نیست که رمزنگاری توییتر فعال ترین و پرشورترین جامعه امروز توییتر است و بازاریابان و صاحبان ریزه کاری هوشمند تشخیص داده اند که تعامل با رمزنگاری توییتر تعداد تعاملات را افزایش می دهد."

اما ، به یاد داشته باشید که فقط به این دلیل که یک تأثیرگذار یا توییت کننده در مورد ارز دیجیتال اظهار نظر کند به معنای ارزشمند بودن یا سرمایه گذاری خوب نیست. متخصصان هشدار می دهند که هیاهوی تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی اغلب منجر به از دست رفتن پول می شود.

به همین دلیل است که سرمایه گذاران همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد محل قرار دادن پول خود تحقیقات خود را انجام دهند. همانطور که SEC در سال 2017 هشدار داد " فقط به این دلیل که شخص مشهوری می گوید یک محصول یا خدمات سرمایه گذاری خوبی است هرگز تصمیم خوبی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری نیست."

Baby Doge CoinBaby Doge Coin
Baby Doge Coin$۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱۰۲۰.۰۰۰۰۳۱۳۵۴۸۰۴ تومان
:www.cnbc.com