ارز دیجیتال کرو دائو Curve Dao Token چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ارز دیجیتال کرو یک معامله غیرمتمرکز از مشتقات بیت کوین پایدار و توکن شده renBTC، WBTC، sBTC است. همچنین می توان آن را یک جمع کننده نقدینگی نامید به این معنی که نقدینگی را از منابع دیگر ترکیب می کند تا تبدیل توکن را تسهیل نماید. از مزایای اصلی این پلتفرم می توان به لغزش و هزینه کم اشاره نمود.

کاربران این توانایی را دارند که نقدینگی را در قالب استیبل کوین به استخر کرو ارائه کنند و از کارمزد درآمد کسب نمایند. هزینه ها از پرداخت های انجام شده توسط سایر کاربران پلتفرم ایجاد می شود.

این پروتکل همچنین توکن‌های استخری را برای پروتکل کامپاند و یرن فایننس جهت کسب سود و ارائه درآمد اضافی به ارائه‌ دهندگان نقدینگی ارائه می‌ نماید.

نحوه عملکرد توکن کرو چگونه می باشد؟

پلتفرم معاملاتی کرو توسط یک ویژگی ریاضی کنترل می شود که به استیبل کوین ها اجازه می دهد تا با یکدیگر با بهترین قیمت معامله کنند. این ویژگی به منحنی اتصال معروف است.

برای مثال منحنی‌ های الزام‌ آور توسط سایر ارزهای دیجیتال دیفای مانند نرخ ارز یونی سواپ استفاده می‌ شوند. اما برخلاف منحنی الزام آور یونی سواپ که بر ارائه طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال تمرکز دارد منحنی الزام آور کرو تنها بر روی ارزهای پایدار متمرکز است.

در عمل این بدان معنی است که منحنی الزام آور اجازه می دهد تا مقادیر بیشتری از ارزهای پایدار با تغییرات کمتری در قیمت نسبی آنها معامله شود.

استخرهای وام

با این حال ارز دیجیتال کرو فقط به معامله گران برای معامله نیاز ندارد بلکه مهم تر از همه به گروهی از کاربران نیز نیاز دارد که ارزهای دیجیتال را قفل کنند تا بتوانند توسط دیگران معامله شوند.

کرو این کوین ها را در نسبت‌ های خاصی با یکدیگر نگه می‌ دارد به طوری که با نوسانات ارزش آنها ارزان‌ تر و یا گران‌ تر می‌ شوند و در نتیجه معامله‌ گران را برای خرید و یا فروش جذب می‌ کنند.

کرو برای اینکه کاربران را ترغیب کند تا ابتدا کوین های خود را قفل نمایند به آنها بازدهی در کوین های خود و همچنین نسبتی از کارمزد معامله را ارائه می دهد.

این بازده زمانی ایجاد می شود که کرو وجوه مسدود شده را در اختیار پروتکل هایی مانند کامپاند و یا یرن فایننس قرار می دهد که به نوبه خود کوین ها را به کاربران قرض می دهند.

در سال 2020 پلتفرم کرو توکن بومی خود را به نام CRV منتشر نمود و حدود 3 میلیارد توکن CRV تولید شد.

تقریباً 60 درصد از توکن‌های CRV به کاربرانی که کوین ها را روی پلتفرم قفل می‌ کردند اختصاص داده شد در حالی که 30 درصد برای تیم کرو و سرمایه‌ گذاران رزرو شده بود. مابقی برای کارمندان پروژه و ذخیره ای برای ابتکارات اجتماعی در نظر گرفته شده بود.

امروزه روزانه 2 میلیون توکن CRV منتشر می شود یعنی سالانه 750 میلیون توکن صادر می گردد. توکن ها برای رأی گیری در مورد پیشنهادهایی که قوانین سیستم کرو را تعریف می کنند استفاده می شود.

CRV برای چه مواردی استفاده می شود؟

CRV توکن بومی پروتکل کرو و یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاکچین اتریوم میزبانی می شود. CRV برای تشویق ارائه دهندگان نقدینگی به سپرده گذاری توکن ها در استخرهای نقدینگی کرو استفاده می شود. CRV سه کاربرد اصلی دارد که عبارتند از: شرط بندی، رای دادن و حرکت.

ایمنی شبکه کرو چگونه است؟

کرو خطرات استاندارد مربوط به سپرده گذاری وجوه در قراردادهای هوشمند و برخورد با AMM ها را به همراه دارد یعنی ضرر غیر دائمی.

از آنجایی که کرو فقط از استیبل کوین ها پشتیبانی می کند خطر حرکت بازارها به سرعت کاهش می یابد اما کاربران همچنان می توانند پس از متعادل شدن مجدد بازارها برای بازتاب قیمت های بین بازار پول خود را از دست بدهند.

کرو حسابرسی شده است اما این امر هیچ عملی برای مقابله با خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض یک ارز دیجیتال خاص انجام نمی دهد.

چه میزان کوین کرو CRV در گردش وجود دارد؟

کرو CRV در آگوست 2020 همراه با کرو دائو راه اندازی شد. هدف آن این است که به عنوان یک روش حاکمیتی، ساختار تشویقی و روش پرداخت کارمزد و همراه با روش درآمد بلندمدت برای تامین کنندگان نقدینگی عمل کند.

کل عرضه کرو 3.03 میلیارد توکن است که اکثریت آن یعنی 62٪ بین ارائه دهندگان نقدینگی توزیع شده است. مابقی به شرح زیر تقسیم می شود: 30٪ به سهام داران، 3٪ به کارکنان و 5٪ به ذخیره جامعه. تخصیص سهام داران و کارکنان با یک برنامه زمانبندی دو ساله ارائه می شود.

CRV هیچ امتیازی نداشت و باز شدن تدریجی توکن ها به این معنی است که حدود 750 میلیون باید یک سال پس از راه اندازی در گردش باشد.

چه چیزی رمزارز کرو را منحصر به فرد می کند؟

کرو با پیروی از وظایف خود به عنوان یک AMM به طور خاص برای معاملات استیبل کوین توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است.

راه اندازی توکن کرو و دائو با توجه به استفاده از کرو برای حاکمیت سود بیشتری را به همراه داشت زیرا بر اساس تعهد نقدینگی و مدت زمان مالکیت به کاربران اعطا می شود.

انفجار در معاملات DeFi طول عمر کرو را تضمین کرده است. AMM ها مقادیر زیادی نقدینگی و سودهای کاربر مرتبط با آن را می چرخانند.

به این ترتیب کرو به هر کسی که در فعالیت‌ه ای DeFi مانند فارمینگ بازده و استخراج نقدینگی مشارکت دارد و همچنین کسانی که به دنبال به حداکثر رساندن بازده بدون ریسک با نگه داشتن استیبل کوین‌ های غیرفرار هستند پاسخ می‌ دهد.

این پلتفرم با دریافت کارمزد متوسطی که به ارائه دهندگان نقدینگی پرداخت می شود درآمد کسب می کند.

سخن پایانی

قیمت توکن کرو دائو از زمان آغاز به کار علیرغم اینکه برای مدت نسبتاً کوتاهی در دسترس بوده دستخوش تغییرات اساسی بوده است.

بسیاری از عوامل مختلف می توانند بر قیمت کرو دائو تأثیر بگذارند مانند تقاضا برای حقوق حاکمیتی و پاداش نقدینگی همراه با پیشرفت پروژه. در نهایت ارزش کرو با تعادل بین عرضه و تقاضا تعیین می شود در حالی که قیمت به طور مداوم در محیط پویایی که بازار ارز دیجیتال نشان می دهد تغییر می کند.

Curve DAO TokenCurve DAO Token
Curve DAO Token$۱.۴۴۲,۹۵۶ تومان
:kriptomat.io