تراکنش تایید نشده و یا Unconfirmed transaction چیست؟

ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و یا اتریوم این است که توسط یک مرجع مرکزی صادر نمی شوند. هیچ بانک یا دولتی متولی پردازش تراکنش ها نیست. در عوض شبکه ای از نودهای مستقل انتقال ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را تأیید کرده و یا تأیید نمی کنند.

در زمینه بلاکچین تأیید زمانی است که ماینرها یک بلاک جدید به زنجیره اضافه می کنند. اولین تأیید تراکنش زمانی اتفاق می افتد که به عنوان بخشی از یک بلاک به زنجیره اضافه شود. پس از آن هر بلاک اضافی اضافه شده به زنجیره به عنوان تأیید دیگری برای آن معامله محسوب می شود. این مهم است زیرا برگشت بلاک هایی که در عمق زنجیره قرار دارند بسیار سخت تر است.

بنابراین هرچه تعداد تراکنش ها بیشتر تأیید شود هک سخت تر است. به همین دلیل اکثر کیف پول ها و پلتفرم های صرافی قبل از پذیرش انتقال به تأیید بلاک متعددی نیاز دارند.

ضروریات تأیید معامله

  • تراکنش های تأیید نشده توسط نود ها در استخرهای حافظه ذخیره می شوند.
  • زمانی معامله تأیید می شود که ماینرها آن را در یک بلاک قرار دهند.
  • ممکن است قبل از پذیرش سپرده گیرنده چندین تأیید بلاک مورد نیاز باشد.
  • هیچ کارمزد یا هزینه کمی نمی تواند تراکنش شما را در ممپول ها (حافظه ای برای نگهداری تراکنش های تایید نشده) بگیرد.

تأیید بلاک

هنگامی که یک معامله ارز دیجیتال از کیف پول خود ارسال می کنید به شبکه نودها منتقل می شود. نودها تراکنش های تأیید نشده را در حافظه یا ممپول خود ذخیره می کنند. سپس ماینرها این تراکنش ها را از ممپول می گیرند و آنها را به صورت بلاک در می آورند. این امر معامله را به بخشی از بلاکچین تبدیل کرده و اولین تأیید آن را ارائه می دهد. در آن مرحله معامله دیگر قابل برگشت نیست مگر اینکه بلاک یتیم باشد. با این حال ممکن است معامله هنوز به طور کامل نهایی نشده باشد.

اکثر کیف پول ها و صرافی های ارزهای دیجیتال قبل از پذیرش تراکنش نیاز به تأیید چندین بلاک دارند. این امر اطمینان می دهد که تراکنش ها قابل اعتماد هستند بنابراین منطقی است که قبل از پذیرش تراکنش ها منتظر چند بلاک اضافی باشید. این امر دو دلیل دارد:

  • پس از چند تأیید مسدود شدن تراکنش شما بسیار سخت تر می شود.
  • گاهی اوقات دو ماینر هم زمان یک بلاک ایجاد می کنند. این کار یک زنجیره موازی برای مدت کوتاهی ایجاد می کند. به زودی نودها توافق می کنند که کدام نسخه بلاکچین "درست" است و زنجیره موازی رها می شود. اگر کیف پول معاملات را تنها با یک تأیید پذیرفت می تواند به زنجیره متروکه ختم شود.

هر کیف پول و یا صرافی محدودیت خود را برای تعداد تأییدهایی که نیاز دارد تعیین می کند. این عدد به هر بلاکچین خاص نیز بستگی دارد. متوسط زمان تأیید بلاک برای معاملات اتریوم کمتر از 20 ثانیه است. صرافی بیت استمپ برای پذیرش سپرده اتر به 12 تأیید بلاک نیاز دارد. اگر هزینه به اندازه کافی بالا باشد شما باید انتقال خود را ظرف 4 دقیقه دریافت کنید.

از سوی دیگر بیت کوین به طور متوسط برای تأیید بلاک به 10 دقیقه زمان نیاز دارد. بنابراین انتظار برای تأیید 12 بلاک بسیار طولانی خواهد بود. هک شدن بلاک های بیت کوین نیز سخت تر است زیرا به اثبات بیشتر کار نیاز دارند بنابراین تعداد تأییدات مورد نیاز به طور کلی بسیار کمتر است. صرافی بیت استمپ قبل از پذیرش سپرده های بیت کوین به 3 تأیید نیاز دارد.

بررسی وضعیت معاملات خود در بلاکچین بسیار ساده است. اگر علامت "unconfirmed" به معنی تأیید نشده است در این صورت در بیشتر موارد فقط باید صبور باشید. زمان تأیید در واحد پولی متفاوت است. وقتی شبکه مشغول است ممکن است تراکنش شما بیشتر از حد معمول طول بکشد تا از ممپول ها انتخاب شود. اگر انتقال شما به عنوان "confirmed" یعنی تأیید شده علامت گذاری شده اما هنوز در کیف پول یا حساب شما نشان داده نشده است تعداد تأییدیه های بلاک دریافت شده را بررسی کنید.

با این حال ممکن است به زودی زمان زیادی طول بکشد تا تراکنش تأیید نشده شما پردازش شود. در صورت فراموش کردن تعیین هزینه و یا اگر آن را کم تعیین کنید ممکن است تراکنش شما در ممپول ها گیر کند. برای به دست آوردن بالاترین پاداش ممکن ماینرها ابتدا معاملات با هزینه های بالاتر را انتخاب می کنند و معاملات با هزینه های بسیار پایین را نادیده می گیرند. معاملات تأیید نشده در نهایت از ممپول حذف می شوند. معامله تأیید نشده بیت کوین معمولاً پس از 2 هفته کاهش می یابد.

هیچ راه آسانی برای لغو معامله پس از پخش وجود ندارد. برخی از کیف پول ها کوین ها را به فرستنده باز می گردانند اما این امر می تواند زمان زیادی طول بکشد. برای جلوگیری از انتظار طولانی یک معامله گیر افتاده می تواند با پخش مجدد و هزینه بیشتری به آن پردازش شود به این معنی که سریع تر از معامله قدیمی استخراج می شود.

اگر از یک پلتفرم صرافی قابل اعتماد استفاده می کنید نباید نگران هزینه ها و معاملات گیر افتاده باشید زیرا صرافی این را برای شما مرتب می کند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۶,۰۷۰۱,۲۹۹,۹۲۵,۲۰۶ تومان
اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۵۷۳.۶۷۸,۴۶۵,۷۱۹ تومان